Wiadomości

Wrocław coraz bardziej przyjazny rowerzystom

2010-04-28, Autor: Maciek Raińczuk
Sprawozdanie z tego, jak przebiegają działania związane z realizacją projektów mających na celu rozwój ruchu rowerowego we Wrocławiu przedstawił dziś Daniel Chojnacki, miejski oficer rowerowy.

Reklama

Realizowany od roku 2009 projekt przewiduje w najbliższym czasie m.in. budowę nowych tras rowerowych oraz modernizację ścieżek już istniejących.

 

- Podstawowym problem sieci, która istnieje jest to, że nie jest spójna - mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy. - Bardzo duża jej część zostanie uzupełniona. Drogi rowerowe zostaną doprowadzone do centrum lub bezpośrednio do Rynku.


Ze względu na potrzeby ruchu rowerowego, wytypowane zostały tzw. trasy samodzielne obejmujące ulice: Ślężną, Piaskową, Mickiewicza, Jana III Sobieskiego, Nowowiejską, Grabiszyńską, Powstańców Śląskich, Ruską, Św. Macieja i Żmigrodzką. Obecnie trwa etap opracowania stosownych dokumentacji.


Przeprowadzona została modernizacja części sieci już istniejących. Zlikwidowano krawężniki, dokonano remontów nawierzchni (Powstańców Śląskich, Legnicka, Zachodnia, Hubska), a w przyszłości, dla poprawy bezpieczeństwa i prędkości poruszania się na najważniejszych trasach, rozpatrywane jest wprowadzenie sygnalizacji czy wyniesień.


- To się właśnie dzieje. Cały czas spływają od rowerzystów spontaniczne wyrazy zadowolenia - relacjonuje Chojnacki. - Jest to dopiero pierwszy etap. W planach mamy dokonanie takich obniżeń dla całej obwodnicy śródmiejskiej oraz miejsc typowanych przez mieszkańców. Wszelkie propozycje można zgłaszać do mnie mailem.


W pierwszym kwartale 2011 roku wprowadzony zostanie tzw. kontrapas, czyli pas dla rowerzystów puszczony pod prąd wobec ruchu kołowego oddzielony od niego wysepkami Dzięki niemu, rowerzyści będą mogli jeździć po ulicy w dwóch kierunkach. Docelowo takie rozwiązanie ma być zastosowane na: Sępa Szarzyńskiego, Sztabowej, Katedralnej, Moście Tumskim, Św. Marcina, Kardynała Augusta Hlonda, Worcella, Kniaziewicza, Rybackiej, Komuny Paryskiej, Grunwaldzkiej i Polaka.


Natomiast na dniach, m.in. na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich z Hallera, rowerzyści skorzystają z udogodnień punktowych. To znaczy, że zamiast objeżdżać je dookoła i czekać za każdym razem, będą mogli przejechać wydzielonym przez skrzyżowanie pasem w tym samym cyklu świetlnym co tramwaje i samochody.

W centrum pojawią się korytarze rowerowe ułatwiające przejazd. Zaprojektowane zostaną bramy wjazdowe, czyli punkt ułatwionej dostępności.

 

- Pojawi się specjalny przejazd, który umożliwi wjazd chociażby z Mostu Uniwersyteckiego pod tunel - informuje oficer rowerowy. - Przed skrzyżowaniem mają zostać zainstalowane sygnalizatory świetlne.


Mimo tego, że w 2009 roku powstało ponad 1500 miejsc parkingowych dla rowerów, nadal planowane jest powstanie dodatkowych oraz zwiększenie liczby stacji Bike&Ride przy węzłach komunikacyjnych. W przyszłości na terenie Wrocławia działać mają również wypożyczalnie rowerów miejskich.

> Wnioskuj o stojak

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~ 2010-04-28
    21:41:51

    0 0

    zapowiada się ciekawie. jeśli rzeczywiście uda im się to zrobić, to mniejszy wstyd będzie przed turystami. w Paryżu czy Wiedniu są tego typu rozwiązania i na ulicach widać mnóstwo rowerzystów. może to też sposób na te nasze korki...

  • ~ 2010-04-28
    22:27:18

    0 0

    "- Pojawi się specjalny przejazd, który umożliwi wjazd chociażby z mostu uniwersyteckiego pod tunel - informuje oficer rowerowy. - Przed skrzyżowaniem mają zostać zainstalowane sygnalizatory świetlne."
    Po pierwsze - z Mostu Uniwersyteckiego, a nie z mostu uniwersyteckiego. Po drugie - przed skrzyżowaniem nie ma sygnalizatorów? O co tu chodzi? Po trzecie - będę w autobusie czy tramwaju na moście siedział jeszcze dłużej, bo będzie cykl dla rowerów "na wprost"?

  • ~ 2010-04-29
    00:06:38

    0 0

    ja nie będę czekał w tramwaju, autobusie czy samochodzie, bo sobie rowerkiem czmychnę :) poprzednikowi to samo polecam. a co do sygnalizatorów - pewnie pan oficer jakieś super nowoczesne załatwił, wiec chwała mu za to :)

  • ~ 2010-05-14
    20:05:34

    0 0

    Do gościa co się boi ze będzie stać w tramwaju. Może nie zauważyłeś ale jet tam też cykl do skrętu w lewo.
    Pewnie też nie zauważyłeś ze tramwaje nie są blokowane cyklem bo po zjedzie z mostu maja już wydzielone torowisko ale właśnie na samym zjeździe torowisko jest blokowane przez samochody które nie zdołały zjechać ze skrzyżowania.Zatem jeśli będzie cykl do jady na wprost to z kierunku z południa na północ rowery nie będą blokowały drogi tramwajom zjeżdżającym z mostu a co do wjeżdżających to da się te cykle połączyć np tak ze rowerem będzie można wjechać zaraz za tramwajem który wjedzie na most. Na świecie stawia się światła za skrzyżowaniem.Skoro ma tam być wydzielone torowisko to można rowerzystów przepuścić na raty najpierw do połowy skrzyżowania do żółtej strefy.Jak się pomyśli to można nie zabierać ani sekundy dla innych kierunków, ale u nas dotąd królowało "nie da się".

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.