zamknij

Wiadomości

Wrocław dawniej i dziś: plac Powstańców Śląskich

2016-09-24, Autor: red.

Zastanawialiście się, jak przed wojną wyglądał plac Powstańców Śląskich, popularnie zwany „Rondem”? Postanowiliśmy to sprawdzić w najnowszym odcinku weekendowego cyklu Wrocław dawniej i dziś.

Pomysł utworzenia w tym miejscu okrągłego placu pokrytego zielenią narodził się w 1880 roku. Projektantami placu byli Ferdinand Alexandrer KaumannAugust Hoffmann. Plac wybudowany został kilkanaście lat później i był częścią Kaiser-Wilhelm-Viertel czyli Dzielnicy Cesarza Wilhelma.

Reklama

Na historycznych zdjęciach łatwo zauważyć, że niegdyś tramwaje po placu jeździły wokół ronda, a nie tak jak teraz w poprzek. Linie tramwajowe przecinające rondo wówczas jeździły ulicami Zaporoską i Sudecką. Dopiero po przebudowie dzisiejszej ul. Powstańców Śląskich zdecydowano by tramwaj przecinał plac po jego średnicy.

Jak jeszcze zmienił się pl. Powstańców Śląskich na przestrzeni lat? Zobaczcie w naszej galerii.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
 • ~Ygy 2016-09-26 11:37:54

  Warto również wspomnieć, że obecnie Rondo stoi przed szansą kolejnych dużych zmian. Zieleniec na Placu Powstańców Śląskich walczy bowiem o realizację niezwykle ciekawej inwestycji w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

  W celu ożywienia tego miejsca planowane jest wybudowanie dużego placu zabaw w centralnej części parku (połówka zachodnia, w miejscu dawnego "pomnika milicjanta"). Pozwoli to na stworzenie niezwykle potrzebnego na tym osiedlu miejsca bezpiecznej rekreacji dla najmłodszych mieszkańców. Chcemy, aby był to obiekt znacznych rozmiarów o urozmaiconym wyposażeniu. W ramach możliwości będziemy dążyć do montażu urządzeń rekreacyjnych wspomagających również rozwój i rehabilitację dzieci niepełnosprawnych.

  W drugiej połowie parku planowana jest instalacja stolików do gier - popularnych dawniej szachownic. W dzisiejszych czasach oferta tego typu mebli miejskich jest niezwykle szeroka, więc każdy chętny znajdzie tam coś dla siebie. Ponadto uwspółcześnieniem tego zakątka będzie uruchomiana sezonowo przez Radę Osiedla Powstańców Śląskich wypożyczalnia gier planszowych. "Planszówki" w ostatnich latach przebojem wracają do łask, toteż miejsce ma szansę na szybkie zdobycie statusu kultowego.

  Uzupełnieniem całości - już poza projektem w ramach WBO - będzie siłownia zewnętrzna, która zostanie ufundowana ze środków Rady Osiedla. Samorząd osiedlowy czyni również starania o zwiększenie liczby ławek i koszy na śmieci na terenie przedmiotowego zieleńca.

  Dodatkowo warto odnotować, że w sąsiednim parku przy ulicy Sztabowej w związku z wygranym plebiscytem powstanie profesjonalny plac zabaw dla psów. Nadarza się więc niepowtarzalna szansa, aby doprowadzić do kompleksowego, przemyślanego i całościowego zagospodarowania obu terenów rekreacyjnych w tej okolicy.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy władze Wrocławia powinny się przychylić do petycji aktywistów LGBT i wywiesić na ratuszu tęczowe flagi?
Oddanych głosów: 1602