zamknij

Wiadomości

Wrocław dawniej i dziś: Plac Wolności

2016-07-23, Autor: Bartosz Senderek

Zastanawiacie się czasami, jak kiedyś wyglądały miejsca, które dziś z chęcią odwiedzacie? Postanowiliśmy sprawdzić to i pokazać jak zmienił się Wrocław. W cyklu „Wrocław dawniej i dziś” zestawimy zdjęcia archiwalne z tymi zrobionymi przed chwilą. Postaramy się poszukać różnic i podobieństw. Na pierwszy ogień idzie plac Wolności.

Współczesny teren pomiędzy ulicami Świdnicką i Krupniczą, za czasów niemieckich nosił nazwę Schloßplatz, co można przetłumaczyć jako plac Zamkowy. W początkowej fazie teren sąsiadujący z pałacem królów pruskich (współczesną siedzibą muzeum miejskiego) stanowił funkcję placu ćwiczebnego dla wojska. Powstanie wojskowego placu defilad w tym miejscu datuje się na lata 1810-1812. W połowie XIX wieku król pruski Fryderyk IV Wilhelm nakazał rozbudowę przylegającego do placu pałacu, tak by lepiej mógł obserwować odbywające się tam defilady i pokazy wojskowe.

Reklama

W latach późniejszych funkcja placu zmieniała się, zaczęły odbywać się tam imprezy cywilne. Na przedstawionych zdjęciach możemy zaobserwować, że w roku 1925 na placu odbywała się wystawa psów. Wcześniej (w 1911) w tym samym miejscu odbyło się uroczyste spotkanie profesorów i studentów w stulecie Universitas litterarum Vratislaviensis (współczesnego Uniwersytetu Wrocławskiego). W 1938 roku na placu odbyły się obchody Wielkoniemieckiego Święta Sportu i Gimnastyki z udziałem Adolfa Hitlera.

Po zakończeniu II wojny światowej, 26 maja 1945 na placu Wolności odbyła się defilada żołnierzy wracających z frontu. Po uprzątnięciu zniszczeń wojennych na plac powróciły imprezy masowe. Po 1989 roku rozwinąć swoje interesy próbowali tu drobni handlarze. Półlegalne targowisko zlikwidowano jednak pod koniec lat 90-tych. Na początku XXI wieku wybudowano w tym miejscu betonowy skatepark. Przetrwał on do 2015 roku, kiedy to jeden z użytkowników parku doznał śmiertelnego wypadku.

Współcześnie plac Wolności przylega do nowo wybudowanego gmachu Narodowego Forum Muzyki i jest miejscem, które wykorzystuje się m.in. do organizacji imprez plenerowych. W ostatnim czasie koncert zagrał tu m.in. David Gilmour, a w ten weekend na placu spotykają się pielgrzymi, który przed Światowymi Dniami Młodzieży zdecydowali się odwiedzić Wrocław.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~Kara Ber 2016-07-25 08:00:48

    Piękny jest nasz Wrocław. Skomentowałam powrot pilkarza do Śląska to i piekny nasz plac Wolności też. Wyglada jak wyglada, ale cos tam brakuje. Nie ma tam serca, czegoś tego co powoduje , że to jest to. Zakryli piekny widok na Halę Gwardii a odkryte jest zaplecze opery. a nie można było tak odwrotnie zbudowac , zakrywając tył opery a zostawiając piekny widok na halę gwardii. Nie wiem. ale to juz po ptakach jak to sie mówi.

    3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Jacek Sutryk jest „prezydentem wszystkich wrocławian”?
Oddanych głosów: 200