zamknij

Wiadomości

Wrocław dostał zgodę na Remdesiwir. Pacjenci prof. Simona dostaną nowy lek z Ameryki [WIDEO]

2020-04-20, Autor: bas

Wrocławski szpital przy Koszarowej wdraża nowy lek, który ma pomóc w walce z koronawirusem. W ramach badań klinicznych Remdesiwir mają dostać go pacjenci, których stan jest poważny. Oprócz wrocławskiego szpitala, lek ten trafił też do kilku innych ośrodków w Polsce.

Reklama

Jak poinformował prof. Krzysztof Simon, kierowany przez niego oddział dostał pozwolenie na używanie w przypadku leczenia pacjentów koronawirusem inhibitora jednego z enzymów wirusa, który występuje w koronawirusie oraz wirusie EBOLA. – Jest on w tej chwili testowany na całym świecie, w ostrych stanach zakażenia COVID – tłumaczy profesor.

Lek o nazwie Remdesiwir ma być stosowany we Wrocławiu w ramach badań klinicznych firmy Gilead, jednego z amerykańskich producentów leków. Wspomoże on leczenie 10 pacjentów u których w związku z zakażeniem koronawirusem wystąpiła niewydolność krążeniowo-oddechowa lub zapalenie płuc.

– Z mojego punktu widzenia jest to trochę zbyt późno, ale na tych warunkach otrzymaliśmy ten lek i będziemy go stosować – komentuje prof. Simon. – Ten lek będzie podawany pacjentom na granicy przeniesienia na OIOM. Wolałbym, żeby był on podawany wcześniej, kiedy jest masywna replikacja wirusa, a nie kiedy już doszło do jakiejś tragedii – dodaje.

Od 20 kwietnia złagodzenie obostrzeń. Sprawdź, czy wiesz co wolno, a co nadal jest zakazane!

Od 20 kwietnia złagodzenie obostrzeń. Sprawdź, czy wiesz co wolno, a co nadal jest zakazane!

Od 20 kwietnia 2020 roku rząd wprowadza pierwszy etap łagodzenia zakazów i nakazów związanych z epidemią koronawirusa. Zmiany będą dotyczyły m.in. zasad robienia zakupów, przemieszczania się dzieci i młodzieży, wyjść do parku i lasu czy wizyt w kościołach. Sprawdź, czy znasz nowe zasady!

Rozwiąż quiz

Oceń publikację: + 1 + 45 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~~~Zet 2020-04-20 17:33:27

  PISrael: WYBORY SĄ ZBĘDNE!
  Minister zdrowia rekomenduję przeprowadzenie bezpiecznych wyborów za... dwa lata!
  W poniedziałek (20.04.2020) minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem radiowej Trójki. Zapytany o datę wyborów prezydenckich odpowiedział, że jego główną rekomendacją są wybory za dwa lata. Podkreślił też, że dane ze wszystkich najważniejszych ośrodków naukowych na świecie wskazują, że w ciągu kilkunastu miesięcy powinna być szczepionka i leki na koronawirusa.
  Jednocześnie minister Szumowski stwierdził, że nie mamy danych, aby wybory korespondencyjne wpływały na zachorowalność na świecie. Podkreślił, że w Bawarii, po II turze wyborów korespondencyjnej, krzywa zachorowań nie zmieniła się.
  Oświadczył też, że nie chcę być wicepremierem. – Wystarczy mi pracy na stanowisku, które obejmuję w tej chwili. Ten zaszczyt jest mi w tej sytuacji zbędny – powiedział minister Szumowski.
  Kolejne wypowiedzi ministra zdrowia dla różnych mediów wskazują, że władza zamierza wprowadzenia obowiązek szczepień na koronawirusa, a zanim to się stanie (o ile szczepionka w ogóle zostanie wynaleziona) gospodarka pozostanie w zamrożeniu przez ok. dwa lata. To zaczyna wzbudzać niepokój nawet u tych osób, które zdecydowanie popierają zydosPiSek.
  – Min. Ł. Szumowski: „2 lata będziemy funkcjonować w czasach epidemii, dopóki nie zaszczepimy wszystkich Polaków”. 1 zdanie i 2 przerażające głupstwa. Tych bredni Pana Ministra poprzeć się nie da. Co do tej wypowiedzi min. Ł S. to jeślibym był restauratorem to po niej szukałbym chyba sznura i gałęzi. Ludzie czekają na jakiś kalendarz a dostają takie brednie – czytamy opinię na Twitterze.

  56 9
 • ~~~Zet 2020-04-20 17:36:58

  Deklaracja Dudy! "Jeśli nadal będę prezydentem nie dojdzie do likwidacji 500 plus i podwyższenia wieku emerytalnego".
  Komentarz: przecież te kwestie SĄ POZA zakresem kompetencji Prezydenta!

  62 5
 • ~~~Zet 2020-04-20 17:40:58

  Lider Porozumienia Jarosław Gowin negocjuje z PO: "Dobrze, że rozmowy się odbywają"!
  UWAGA!
  Udane 'negocjacje' mogą oznaczać koniec rządów zydosPiSku w POLIN!

  54 8
 • ~~~Zet 2020-04-20 17:44:11

  W tzw. "kaście" sędziowskiej wrze! Może dojść do zmiany przy sterach włądzy!
  Prawnicy-zwolennicy PiSraela oskarżają Prezes Gersdorf o "Bezprawie i łamanie konstytucji"!
  Prezes Gersdorf zawiesza bowiem Izbę Dyscyplinarną i odbiera jej sprawy.
  Powołuje się przy tym na postanowieniem TSUE!

  51 3
 • ~~~Zet 2020-04-20 17:48:10

  NOWE ROZDANIA?
  Niewinna próba gry internautów, którzy chcą zarobić parę groszy, a może element większej politycznej układanki?
  Mają miejsce interesujące ruchy w sieci, z których wynika, że są w naszym kraju osoby przygotowujące się na… różne scenariusze polityczne.
  Jak wynika z pobieżnego researchu na stronie who.is, która rejestruje zmiany związane z wykupywaniem poszczególnych domen internetowych - 22 marca (czyli miesiąc temu) ktoś zainwestował w stronę internetową tusk2021.pl.
  Kilkanaście dni później (3 kwietnia) odnotowano rejestrację domeny pod adresem tusk2022.pl.

  46 3
 • ~~~Zet 2020-04-20 23:03:25

  Polska wyśle misję medyczną do Chicago. Naczelna Izba Lekarska komentuje.
  Prezydent Andrzej Duda zdecydował się wysłać wojskową misję medyczną do Stanów Zjednoczonych. Jest to odpowiedź na prośbę Donalda Trumpa.
  Rzecznik Okręgowej Izby Lekarskiej twierdzi, że w pierwszej kolejności polscy lekarze powinni zająć się leczeniem w polskich szpitalach!

  49 1
 • ~~~Zet 2020-04-21 00:10:41

  Zarażeni wirusem COVID-19 mogą rozsiewać chorobę nawet tydzień po wyzdrowieniu!
  Analiza nowych badań wskazuje, że niektóre osoby z łagodną postacią infekcji COVID-19 mogą potencjalnie rozprzestrzeniać chorobę nawet przez osiem dni po ustąpieniu objawów. Chociaż wyniki pochodzą z niewielkiego badania, wskazują one na istotny czynnik, który może prowadzić do coraz większej liczby zarażeń.
  Według doniesień z American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, lekarze z Chin przebadali grupę 16 pacjentów zarażonych koronawirusem, którzy byli hospitalizowani, a następnie wypisani do domu pomiędzy 28 stycznia a 9 lutego 2020.
  Okazało się, że okres inkubacji wynosił pięć dni u wszystkich oprócz jednego pacjenta, a średni czas trwania objawów wynosił osiem dni. Badania wykazały, że pacjenci mogli być nosicielami patogenu do ośmiu dni po ustąpieniu objawów choroby, choć nie jest jasne w jakim stopniu było to groźne dla innych.
  „Najbardziej znaczącym odkryciem w naszym badaniu jest to, że połowa pacjentów jest nosicielami wirusa w okresie rekonwalescencji. Cięższe przypadki mogą charakteryzować się nawet dłuższym okresem pozbywania się patogenu z organizmu.” – powiedział współautor badania, dr Lokesh Sharma, z Yale School of Medicine.
  Wszyscy badani pacjenci mieli stosunkowo łagodne objawy, więc nie jest jasne jak choroba postępuje u osób w cięższym stanie. Niemniej jednak badania te przypominają, że ​​ludzie dochodzący do siebie po zarażeniu COVID-19 powinni pozostawać w izolacji nawet po ustąpieniu objawów.
  Jest to zgodne z obecnymi zaleceniami niektórych krajowych organów ds. Zdrowia. Np. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugerują, że osoby z objawami COVID-19 powinny poddać się kwarantannie przez 14 dni po wystąpieniu pierwszych objawów.

  45 1
 • ~~~Zet 2020-04-21 00:19:53

  Wraz ze wzrostem liczby nowych pacjentów z COVID-19 lekarze odkrywają również nowe objawy infekcji. Do tej pory lista objawów zakażenia koronawirusem jest szeroko rozpowszechniona, w tym kaszel, gorączka, ból gardła, głowy, mięśni i utrata węchu.
  Amerykańscy okuliści uzupełnili go o nowy objaw, tj. o zapalenie błony śluzowej oczu. „Czerwone i łzawiące oczy mogą być wczesnym objawem zakażenia koronawirusem. Świadczy o tym rosnąca liczba skarg zakażonych pacjentów na zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie”- tłumaczą lekarze. Amerykańscy okuliści przyznają, że koronawirus może dostać się do organizmu oczami i dlatego zaleca ochronę nie tylko ust i nosa, ale także oczu.
  „Zapalenie błon śluzowych oczu niekoniecznie oznacza zakażenie koronawirusem, ale wraz z innymi objawami, takimi jak kaszel i gorączka, mogą sygnalizować chorobę” - ostrzegają eksperci.
  Wcześniej informowano, że podrażnienie nosogardzieli może być również objawem infekcji.

  43 0
 • ~~~Zet 2020-04-21 00:24:18

  Wrocławscy specjaliści z firmy Alphamoon wykorzystali sztuczną inteligencję w celu stworzenia symulacji rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Są trzy warianty rozwoju sytuacji w naszym kraju.
  W pierwszej symulacji ograniczenie wychodzenia z domu i przemieszczania się, zostało całkowicie zniesione po Wielkanocy. W drugiej ograniczenia zostały utrzymane aż do momentu obniżania się liczby nowych infekcji, a liczba testów pozostała na obecnym poziomie. Tymczasem w trzeciej utrzymano ograniczenia, zwiększono liczbę testów i jeszcze bardziej zaostrzono izolację osób już zainfekowanych.
  Najbardziej optymistyczny wariant zakłada, że przy utrzymaniu ograniczeń na obecnym poziomie i zwiększeniu liczby wykonywanych testów, prawdopodobieństwo zakończenia epidemii do końca maja wynosi 44%, a do końca lipca już 78%. Wyraźne zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa powinno być widoczne już w drugiej połowie kwietnia.
  Drugi scenariusz jest mniej pozytywny. Przy utrzymaniu ograniczenia w wychodzeniu z domu i przemieszczaniu się na czas Wielkanocy i po niej oraz nie zwiększaniu ilości testów, Polska doświadczy przyrostu liczby zarażonych „o dziesiątki tysięcy osób, podobnie jak dzieje się to we Włoszech i Hiszpanii”. Sam szczyt zachorowań ma przesunąć się na jesień, a wtedy mogą już być dostępne pierwsze szczepionki na SARS-CoV-2. W tej opcji pogłębia się jednak zapaść gospodarcza.
  Najgorszy wariant to ten, w którym rząd podejmie decyzję o całkowitym zakończeniu kwarantanny w połowie kwietnia. Wtedy szczyt zachorowań przypadnie na drugą połowę maja i może osiągnąć poziom nawet kilku milionów. Liczba osób zmarłych może iść w dziesiątki tysięcy, a epidemia skończy się dopiero podczas wakacji.
  Póki co rozwój sytuacji w Polsce jest dużo bardziej łagodny niż w innych krajach Europy i świata!

  44 0
 • ~~~Zet 2020-04-22 07:39:10

  Wybory 2020!
  Wicerzecznik PiS: wybory muszą się odbyć w maju
  - Jeśli możemy pójść normalnie do supermarketu, to pójście na wybory tym bardziej nie stwarza większych zagrożeń (zdrowotnych) – mówił w programie "Tłit" Radosław Fogiel. Wicerzecznik PiS po raz kolejny powtórzył, że majowa elekcja musi się odbyć, ponieważ "tak mówi konstytucja". - A my nie chcemy łamać ustawy zasadniczej ani kodeksu wyborczego - dodał polityk.

  43 0
 • ~~~Zet 2020-04-22 07:51:19

  Koniec galerii handlowych, jakie znamy. Biznes już myśli o... wychodzeniu na ulice!
  Znikną galerie handlowe, wrócą ulice targowe - taki może być nieoczekiwany skutek koronawirusa. Zamiast kupowania w zamkniętej przestrzeni, niektórzy wybiorą kupowanie na ulicy. Część firm już zastanawia się, jak odpalać biznes, gdy galerie są zamknięte. Część myśli nad zupełnie nowymi konceptami sklepów. W tle pomiędzy najemcami i galeriami trwa walka i negocjacje o stawki czynszów.

  43 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy we Wrocławiu powinno być rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?Oddanych głosów: 25