Wiadomości
Wrocław i Lwów wspólnie uczczą pamięć pomordowanych profesorów [PROGRAM]
W piątek, 2 lipca, odbędą się wspólne lwowsko-wrocławskie obchody związane z 80. rocznicą tragicznych wydarzeń, które w lipcu 1941 roku rozegrały się we Lwowie. Ze względu na pandemię, wydarzenie zostanie zorganizowane za pośrednictwem internetu.
W 1941 roku, zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa, w pobliżu Politechniki Lwowskiej rozstrzelane zostały 45 osoby – profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński.
Choć ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców, to kaźń przeszła do historii Polski pod nazwą mordu profesorów lwowskich.
Lwowsko-wrocławskie uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia organizuje wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia) oraz Narodowy Uniwersytet „Politechnika Lwowska” . – W piątek, 2 lipca o godz. 9 czasu polskiego (10 czasu ukraińskiego), w ograniczonym gronie zbierzemy się we Lwowie i we Wrocławiu, by spotkać się online i wspólnie uczcić pamięć zamordowanych uczonych i ich bliskich – mówią organizatorzy.
W spotkaniu wezmą udział m.in.: konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, władze samorządowe Lwowa i Wrocławia, rektorzy uczelni lwowskich, a także wrocławskich i opolskich zrzeszonych w Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.
Gościem honorowym, z którym nastąpi łączenie online, będzie dr Jan Longchamps de Bérier – jedyny ocalały syn ostatniego polskiego rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, prof. Romana Longchamps de Bérier, świadek aresztowania ojca i trzech starszych braci. Towarzyszyć mu będzie córka Anna Żarnowiecka.
W programie przewidziano także kilka krótkich wystąpień przybliżających chociażby sylwetki ofiar lipcowej zbrodni z 1941 roku i ich dorobek naukowy, przebieg zbrodni, historię upamiętnienia ofiar w Polsce, szczególnie we Wrocławiu, a także na Ukrainie, przede wszystkim we Lwowie.
Transmisję będzie można oglądać od godz. 9 na kałanach Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz Centrum Historii Zajezdnia. Wygłaszane w języku ukraińskim wystąpienia będą tłumaczone na polski. Więcej informacji o obchodach można znaleźć tutaj.
Zobacz także
Z kolei Politechnika Wrocławska będzie obchodzić tę rocznicę w niedzielę, 4 lipca. O godz. 9:30 rozpocznie się msza św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego (pl. Grunwaldzki 3), a 10:30 pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich przy pl. Grunwaldzkim złożone zostaną kwiaty i zabrzmi salwa honorowa.
Tagi: profesorowie lwowscy, mord profesorów lwowskich, Politechnika Wrocławska, ośrodek pamięć i przyszłość, centrum historii zajezdnia, lwowsko wrocławskie obchody, obchody online
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocławskie koszmarki - budynki wstydu we Wrocławiu
176751 -
Tylko bumer zna te wrocławskie ciekawostki
82800 -
Wrocław: Kierowca opla jechał drogą S8 jak szalony. Wiózł nieprzytomną córkę do szpitala
51495 -
Pierwszy poziom zagrożenia dla Wrocławia. Niebezpieczny dwutlenek azotu w powietrzu
51108 -
Potężne drzewo runęło na kładkę w centrum Wrocławia. Miasto: Może być jeszcze gorzej
50536
Najczęściej komentowane
-
Wrocławskie koszmarki - budynki wstydu we Wrocławiu
4 -
Sutryk: "Jutro odchodzę ze stanowiska. Baj, baj". Ale stawia warunek
4 -
Wrocław: Aktywiści zablokowali ulicę Powstańców Śląskich. Z jezdni ściągała ich policja [ZDJĘCIA]
3 -
Tak “psują się” rogatki na przejeździe kolejowym. Wrocławscy mistrzowie kierownicy w akcji [FILM]
2 -
Gwałt na komisariacie? Odbyła się pikieta wsparcia dla ofiary
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy po tak dużych podwyżkach będziesz korzystać z usług Aquaparku Wrocław?
Oddanych głosów: 1275