Wiadomości

Wrocław jednak pamięta o rowerzystach

2010-09-14, Autor: Piotr Kolisko
Śluzy rowerowe, kontrapas i sygnalizator dedykowany rowerzystom to świadectwa, iż Urząd Miasta Wrocławia powoli zaczyna przypominać sobie o rowerzystach.

Reklama

Urząd miasta  krok po kroku udowadnia, że pamięta o losie rowerzystów. Wyniki badań przeprowadzonych przez urząd miasta dowodzą, iż ruch rowerowy jest ściśle powiązany z rozbudową infrastruktury miejskiej a wzrost liczby tras rowerowych i udogodnień dla cyklistów powoduje większą wzrost liczby jednośladów na naszych ulicach.

 

Już teraz we Wrocławiu możemy zobaczyć zauważyć, które na stałe mają zagościć na ulicach miasta. Zgodnie ze słowami oficera rowerowego, Daniela Chojnackiego we Wrocławiu pojawił się pierwszy kontrapas (ul. Ładna) umożliwiający podróżowanie rowerem pod prąd nie tamując ruchu samochodowego na ulicy jednokierunkowej.

 

Prócz tego w rejonie placu Bema pojawiły się śluzy rowerowe umożliwiające zajęcie właścicielom jednośladów miejsca przed sygnalizatorem świetlnym w pasie znajdującym się jeszcze przed miejscem wyznaczonym dla aut co w znacznym stopniu ułatwia start ruchu drogowego po zmianie świateł.

 

Kolejną nowością na wrocławskich ulicach jest pierwszy w naszym mieście sygnalizator dedykowany rowerzystom. Tak mówi o nim oficer rowerowy, Daniel Chojnacki:

 

- Na Drobnera rowerzyści mają dedykowany im sygnalizator świetlny. Chciałem, żeby na lampkach był symbol rowerzysty, ale w Polsce takie znaki nie funkcjonują, więc znaczek roweru umieściliśmy nad sygnalizatorem. Na pewno minie trochę czasu, żeby wrocławianie przyzwyczaili się do nowego rozwiązania.

 

Jak się dowiedzieliśmy Wrocław jest coraz bliższy uchwalenia pełnej strategii rowerowej, która uwzględniać ma rozbudowę tras dla cyklistów. Natomiast już 22 września Wrocław z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu aktywnie włączy się do akcji umożliwiając podróżowanie komunikacja miejską bez posiadania biletu. Niestety uprzejmość ze strony MPK potrwa tylko jeden dzień.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~ 2010-09-14
  15:14:29

  0 0

  Hahahah, ale wyborcze kłamstwa. Kto ma link do Dutkiewicza "przyjaznego rowerzystom"?

 • ~ 2010-09-14
  15:29:39

  0 0

  no, ta informacja z filmu o "wypożyczalni rowerów publicznych na jesień" jest lekkim strzałem w stopę

 • ~ 2010-09-15
  10:35:01

  0 0

  Tutaj:
  http://matomi.dolnoslazacy.info/2010/08/no-nie-no.html

 • ~ 2010-09-15
  11:00:12

  0 0

  Totalna siema i propaganda przed wyborcza. Kontrapas nie jest pierwszy - wcześniejsze, nie były tylko wyznanaczane oznakowaniem poziomy. W między czasie nawet zdążyły dwa odcinki zniknąć (na Kuźniczej i Kopernika!) czyli jest 1:2. Strategia miał być 3 lat temu, od dwóch lat chwlimy się wypożyczalnią (nie wiadomo kiedy będzie) kasa na drogi rowerowe jest prawie dziesięciokrotnie mniejsza niż w Gdańsku. To jakaś mega kpina i hiper- propaganda. Proaganda sukcesu Dutkiewcza przypomina mi czasy Gierka- wtedy też byliśmy 5 potęgą gospodarczą świata. Teraz mamy tylko długi.

 • ~ 2010-09-15
  11:50:58

  1 0

  Co z tego, że robią nowe drogi rowerowe, skoro są one zaprojektowane bez sensu. Przykład: świeżo wyremontowana Strzegomska w "krzyżówce", przystanek autobusowy - droga rowerowa- chodnik, podjeżdża autobus i ładują się wszyscy z chodnika prosto pod koła rowerzystów, oczywiście nie zwracając na nich kompletnie uwagi. No co za "mózg" tak projektuje drogi???!!!

 • ~ 2010-09-15
  13:10:37

  0 0

  Ja uważam, że w Polskim klimacie nie ma sensu inwestować dużych pieniędzy w budowanie dróg rowerowych kosztem szerokości jezdni.
  Bo rower we Wrocławiu nigdy nie będzie alternatywnym środkiem transportu dla większej grupy ludzi, pomijam entuzjastów bo ich jest za mało, lepiej skupić się na motocyklistach gdyż oni mogą spokojnie poruszać się po zwykłych drogach nie blokując ruchu tak jak rowerzyści i motorowerzyści.
  Wydzielanie specjalnych śluz dla rowerzystów przed samochodami to kpina gdyż od razu samochody muszą ich wyprzedzać co powoduje niebezpieczne sytuacje, a pisanie że zwężanie pasa dla samochodów nie powoduje tamowania ruchu samochodów świadczy tylko o tym, że ktoś kto to napisał chyba nie jeździł nigdy samochodem.
  Oczywiście to tylko subiektywna opinia człowieka który jeździ samochodem ponad 100tys km rocznie po różnych miastach w Polsce i nie tylko.

 • ~ 2010-09-15
  14:18:58

  0 0

  Drogi Adamie. Jeśli masz tyle litrów spalonej benzyny na swoim sumieniu, to przynajmniej powinieneś wiedzieć, że na skrzyżowaniach nie wolno wyprzedzać. A idea śluzy zakłada, że po ulicach jednak nie jeżdżą idioci. Zatem, pomyśl najpierw jak wygląda lewoskręt rowerzysty startującego z pool position oraz takiego, co próbuje przepleść się przez potok samochodów.

 • ~ 2010-09-15
  16:08:12

  0 0

  @mięsień
  Dokładnie tak samo wygląda lewoskręt gdyż według przepisów w lewo skręcamy trzymając się albo osi jezdni albo lewej jej krawędzi więc samochody nam nie przeszkadzają. Co do wyprzedzania oczywiście, że można wyprzedzać na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną(proponuję poczytać przepisy zanim się coś napisze) a na takich są śluzy. A nawet jeżeli nie to i tak rowerzysta zostanie wyprzedzony przez samochód jeżeli będzie choć kawałek bez korka.
  Po prostu wpuszczenie na drogę gdzie dopuszczalna prędkość jest 50km/h a i tak wszyscy jadą 70 i więcej pojazdu który jedzie średnio 15 km/h nie jest ani bezpieczne ani rozsądne. Już lepiej pozwolić im na jazdę po chodnikach gdzie różnica prędkości jest dużo mniejsza.

 • ~ 2010-09-15
  18:33:23

  0 0

  Drogi Adamie, wsiadając za kółko bierzesz na siebie taką samą odpowiedzialność jak posiadacz broni palnej. Możesz bardzo łatwo kogoś zabić. Zwłaszcza, jeśli nie stosujesz się do minimalnych zasad bezpieczeństwa (http://www.krbrd.gov.pl/predkosc.htm). Stąd twoje zdanie "Po prostu wpuszczenie na drogę gdzie dopuszczalna prędkość jest 50km/h a i tak wszyscy jadą 70 i jest ani bezpieczne ani rozsądne" możnaby sparafrazować tak: "Po co łażą ci ludzie po ulicach, gdzie każdy nosi broń, lepiej niech siedzą w domu, to nic im się nie stanie".

 • ~ 2010-09-15
  20:46:12

  0 0

  Wygląda to mniej więcej tak.
  Dla pieszych są chodniki.
  Dla rowerzystów drogi ROWEROWE
  Drogi zwykłe są dla SAMOCHODÓW.
  Kierowcy płacą potężne podatki od samochodów od paliwa i jeszcze bóg wie czego.
  Niech wiec coś z tego mają a nie biedne pokrzywdzone przez los wole dwukołowe stwory krzątające się im pod kołami.
  Jeżdżę sporo na rowerze koło 100km tygodniowo ale robię to tak by nikomu nie przeszkadzać i robię to rekreacyjnie po parku lasach i bocznych nieuczęszczanych drogach . Co zresztą jest moją zasadą na drodze także, jedź tak aby inni kierowcy nawet nie poczuli, że poruszasz się po tej samej drodze co ty. Co do prędkości to jeżdżę od 10 lat po drogach przejechałem w tym czasie dobrze ponad 500tys km. Nigdy nie spowodowałem wypadku nigdy nie dostałem mandatu za przekroczenie prędkości( jedyny mandat za przejechanie 50m pod prąd o 3 w nocy). Piszę te posty alby ktoś we władzach naszego cudownego miasta zrozumiał że nie wolno podążać za każdą głupią modą ( a tym według mnie jest twierdzenie że rower to lekarstwo na kłopoty komunikacyjne Wrocławia) i wydawać kupę pieniędzy potrzebnych gdzie indziej na widzimisię grupy paru ludzi którym chce się jeździć na rowerze.
  Pozdrawiam

 • ~ 2010-09-15
  20:48:48

  0 0

  Sorry za pisownię błędy i składnie chyba już za późno dla mnie!
  Tym nie mniej sens jest jasny i tak uważam.
  Pozdrawiam i idę spać.

 • ~ 2010-09-16
  08:33:14

  0 0

  Totalna siema i propaganda przed wyborcza. Kontrapas nie jest pierwszy - wcześniejsze, nie były tylko wyznanaczane oznakowaniem poziomy. W między czasie nawet zdążyły dwa odcinki zniknąć (na Kuźniczej i Kopernika!) czyli jest 1:2. Strategia miał być 3 lat temu, od dwóch lat chwlimy się wypożyczalnią (nie wiadomo kiedy będzie) kasa na drogi rowerowe jest prawie dziesięciokrotnie mniejsza niż w Gdańsku. To jakaś mega kpina i hiper- propaganda. Proaganda sukcesu Dutkiewcza przypomina mi czasy Gierka- wtedy też byliśmy 5 potęgą gospodarczą świata. Teraz mamy tylko długi.

 • ~ 2010-09-17
  10:56:36

  0 0

  Szanujcie się drodzy dziennikarze. Taki fajny portal, a tu nagle coś co wygląda jak artykuł sponsorowany. Sami sobie psujecie opinię.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.