Wiadomości
Wrocław: nowy mural w mieście. To hołd dla twórczości znanego pisarza [ZDJĘCIA]
Nowy mural powstał na ścianie budynku C-13 Politechniki Wrocławskiej. Zrealizowany w ramach setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema projekt jest hołdem dla dzieł wybitnego pisarza, który specjalizował się w fantastyce.
W obchody stulecia urodzin Stanisława Lema włączyli się studenci i studentki Politechniki Wrocławskiej. Za projekt i wykonanie muralu odpowiada grupa pod opieką dr hab. Karoliny Jaklewicz, prof. uczelni z Wydziału Architektury.
– W roku Lema coraz częściej myślimy o tzw. fantastyczności zjawisk, przy czym to stwierdzenie troszkę nam się spauperyzowało, bo często określamy tak rzeczy, które nam się po prostu podobają – mówiła prof. Agnieszka Bieńkowska, prorektor ds. kształcenia. – Czytając „Fantastykę i futurologię”, zauważyłam natomiast, że Lem pojmował to inaczej. Uważał, że rzeczy, które się urzeczywistniają, nie przestają być fantastyczne. W tym kontekście ten mural jest na pewno fantastyczny, bo pomimo że powstał, to nadal jest nośnikiem pewnych przekazów – dodała.
Po prawej stronie muralu widać rakiety, galaktyki, planety i gwiazdy. Całość została zaś przedstawiona w koncepcji „widoku rozpościerającego się z okien statku kosmicznego”. Lewa strona nawiązuje zaś do najbardziej znanego dzieła Lema, czyli „Solaris”. – Najważniejszym symbolem w książce jest niezwykły ocean pokrywający planetę. W moim projekcie „wypływa” on w kosmos, podobnie jak wyłaniającą się z niego kobieca postać – mówi współautorka koncepcji muralu, studentka Barbara Talarek.
Na muralu można dostrzec także cytat z książki “Kongres futurologiczny” – „Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić”. – Ma on mobilizować i inspirować osoby przychodzące na uczelnię. Pokazać, że w słowach tkwi ogromna siła i nie wolno bać się marzeń – podkreśla współautor projektu Krystian Cięciwa.
Prace nad projektem muralu trwały około dwa miesiące, a malowano go w nieco ponad tydzień. – Najpierw każda osoba z zespołu przygotowała swoją wersję, a pomysły były później dyskutowane i ulepszane. Po spotkaniu z przedstawicielami Działu Rekrutacji wybrano ostatecznie dwie koncepcje, których autorami byli Barbara Talarek i Krystian Cięciwa. Po połączeniu obu pomysłów powstała ostateczna wersja – mówi prof. Karolina Jaklewicz.
Mural znajduje się na pierwszym piętrze budynku C-13 i można go oglądać codziennie w godzinach otwarcia tego miejsca.
Zobacz także
Tagi: mural, Politechnika Wrocławska, nowy mural, mural Wrocław, Stanisław Lem, mural Stanisław Lem, karolina jaklewicz, wydział architektury
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Zanim powstała Magnolia Park, była tu rzeźnia. Tak wyglądała
73955 -
Wrocławskie ulice, których już nie ma na mapie
29921 -
Zaginiona na autostradzie A4 kobieta odnalazła się. Nie chce kontaktu z rodziną
19894 -
Wrocławskie osiedla starych ludzi. Tu co trzeci człowiek jest na emeryturze
18778 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Będziecie zachwyceni!
15212
Najczęściej komentowane
-
Korek-gigant na Jagodnie. Ludzie nie mogą wejść do autobusów
5 -
Wrocław: "Mrówkowiec" jest jak małe miasteczko. Na dachu powstała nawet... plaża
2 -
Wrocław: W miejscu zburzonej przychodni powstaną mieszkania
1 -
Co ze skrzyżowaniem na Maślicach? To niekończąca się historia
1 -
Kierowca audi w 10 sekund stracił prawo jazdy. Policja wszystko nagrała!
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert