Wiadomości
Wrocław wybrany najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem w Polsce
Z raportu przygotowanego przez magazyn rowertour wynika, że Wrocław jest najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem w Polsce. Stolica Dolnego Śląska po raz pierwszy pokonała Gdańsk, który do tej pory konsekwentnie wygrywał ten ranking.
Oficjalne wyniki 4. edycji rankingu zostały opublikowane w listopadowym numerze magazynu „rowertour”. W zestawieniu brane były pod uwagę m.in. długość sieci tras rowerowych, liczba rowerów miejskich czy liczba miejsc parkingowych dla rowerzystów, ale także sposób konsultowania rozwiązań rowerowych z mieszkańcami.
– Jestem ogromnie szczęśliwy, że nasze wieloletnie działania na rzecz rozwoju transportu rowerowego zostały docenione – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Już w 2005 r. zwołaliśmy okrągły stół, angażując środowiska rowerowe i przygotowując koncepcje tras. W 2007 r. powołaliśmy oficera rowerowego, a niedługo później plany miejscowe uwzględniały wskaźniki miejsc parkingowych dla rowerów. Wreszcie kierunek naszych działań został potwierdzony przez Wrocławską Politykę Mobilności w 2013 r. To wszystko było możliwe dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób, wydziałów i jednostek, za co bardzo dziękuję – dodał.
– W Polsce ranking przeprowadzany przez rowertour jest najbardziej obiektywną oceną całościowej polityki rowerowej miasta – wyjaśniał Daniel Chojnacki, oficer rowerowy. – Tym bardziej cieszę się, że dostrzeżone zostały nasze konsekwentne działania prowadzone od kilkunastu lat na wielu polach. To zasługa całej rzeszy osób zarówno pracujących w Urzędzie Miejskim, spółkach miejskich oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. To również sukces wrocławian, którzy codziennie głosują własnym nogami, kręcąc po Wrocławiu. Również tych, którzy konsekwentnie głosują w Budżecie Obywatelskim na rowerowe projekty – dodał.
W zmaganiach o tytuł miasta najbardziej przyjaznego rowerzystom udział wzięło 40 miejscowości. Za Wrocławiem uplasował się Gdańsk, lider zeszłych rankingów prowadzonych przez magazyn rowertour. Na podium znalazł się też Radom.
– W zestawieniu widać jak niewielką przewagę uzyskaliśmy nad Gdańskiem, który do tej pory konsekwentnie wygrywał ten ranking – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności. – Nie spoczywajmy zatem na laurach, bo pracy jest jeszcze dużo. Dla mnie osobiście to znak, że rękawy trzeba jeszcze mocniej zakasać i wybudować kompletną sieć tras rowerowych, aby poruszanie się rowerem było jeszcze bardziej komfortowe – dodała.
W jednym z wydań naszej Sądy Miejskiej zapytaliśmy wrocławian, czy poruszanie się po mieście rowerem jest bezpieczne, a także, jak na ulicach i chodnikach zachowują się rowerzyści.
Zobacz także
Przypominamy, że we wrześniu doszło m.in. do tragicznego wypadku z udziałem rowerzystki na ulicy Popowickiej. W przejeżdżającą przejazdem rowerowym kobietę uderzył kierowca samochodu osobowego. Mimo reanimacji kobieta zmarła. Przy jednym ze znajdujących się tam przejść dla pieszych stanął ghostbike. Instalacje przedstawiające białe rowery pojawiają się w miejscach wypadków, w których zginęli rowerzyści.Przypomnijmy, że to nie pierwszy ghostbike we Wrocławiu. W maju podobna instalacja stanęła na ul. Ślężnej, gdzie w wyniku wypadku zginęła 43-letnia kobieta, a jej syn w stanie ciężkim trafił do szpitala.
We Wrocławiu jest w sumie ok. 1100 km tras rowerowych. Na tę liczbę składają się m.in. drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, trasy prowadzące po wałach przeciwpowodziowych czy strefy uspokojonego ruchu. Rowerzyści w mieście mają do dyspozycji ponad 9200 miejsc postojowych oraz około 20 samoobsługowych stacji naprawczych.
W tym roku we Wrocławiu oddano rowerzysto do użytku kilka nowych tras, m.in. na ul. Piłsudskiego, Grabiszyńskiej, Powstańców Śląskich i al. Kromera. Ciągle przybywa też miejsc do parkowania dla jednośladów i znikają bariery architektoniczne, które przeszkadzają w jeździe po mieście. Wrocław bierze też aktywnie udział i sam organizuje wiele akcji promujących jazdę na rowerze, np. Rowerowy Maj, Wrocławskie Święto Rowerzysty, Rowerowa Szkoła, European Cycling Challange, Bike Days.
W planach są kolejne inwestycje rowerowe i rozszerzanie sieci dróg, tak aby utworzyły jeden spójny i bezpieczny system, a każde osiedle było skomunikowane drogami rowerowymi z centrum. W najbliższych latach trasy rowerowe mają powstać na ulicach: Wyszyńskiego, Piaskowej, Na Grobli, Karkonoskiej, Hubskiej czy Dworcowej. Powstanie też Promenada Krzycka, czyli 7,5-kilometrowa trasa pieszo-rowerowa wzdłuż kolejowej obwodnicy towarowej.
Rowerowe projekty cieszą się też dużą popularnością we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim – w tym roku prawie 15 tysięcy mieszkańców zagłosowało na III etap projektu zielona rowerowo-piesza obwodnica Wrocławia, która będzie biegła od Popowic do Tarnogaju.
W 2019 roku Wrocławski Rower Miejski powiększy się dwukrotnie. Mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji ok. 2000 rowerów i 200 stacji. Nowe punkty pojawią się m.in. na Jagodnie, Brochowie, Księżu Małym, Leśnicy, Maślicach, Stabłowicach, Psim Polu, Zakrzowie czy Lipie Piotrowskiej. W efekcie rozwoju Wrocławskiego Roweru Miejskiego 60% mieszkańców Wrocławia będzie posiadać w odległości ok. 500 m dojścia pieszo. Na ulicach pojawi się też 65 rowerów nietypowych: tandemów, cargo, elektrycznych, składanych, trójkołowych, dziecięcych i handbike'ów.
Tagi: Wrocław przyjazny rowerzystom, rowery, rowerzyści, bezpieczeństwo rowerzystów, przyjazne dla rowerów
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
730562 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
150342 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
47670 -
Dolny Śląsk: Alarm na rzekach już w 45 miejscach. Błyskawicznie przybywa wody! [AKTUALNY STAN RZEK]
46127 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Oczarują Cię!
19360
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Odcinkowy pomiar prędkości na AOW. Oto stawki mandatów
7 -
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
6 -
Wrocław: Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią
6 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Tak się buduje buspas na Jagodno. Zdjęcia z lotu ptaka
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Zet 2018-10-26
18:07:18
Gdyby był tak samo przyjazny dla kierowców!
~Maciej Musiał 2018-10-29
07:01:24
Wrocław jest miastem bardzo przyjaznym kierowcom, za bardzo niestety co odbija się na komunikacji zbiorowej. Na szczęście powoli to się zmienia i ten nieudolny środek transportu w mieście jakim jest samochód powoli ustępuje miejsca komunikacji zbiorowej. Potrzeba większych inwestycji w KZ, wzorem zachodnich miast. Należy unikać złego kierunku jaki obrała np. Warszawa, która nabudowaliśmy ogrom dróg, a wciąż tonie w coraz większych korkach, nieporównywalnie większych niż te we Wrocławiu