Kultura
Wrocław: Wydarzenia z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim [PROGRAM]
W poniedziałek, 19 kwietnia, odbędą się wydarzenia z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Za pośrednictwem internetu transmitowane będą m.in. czytania w wykonaniu aktorów, spotkania wokół książki „I była miłość w getcie” oraz dyskusja o tym, jak uczyć o Zagładzie. Chętni będą także mogli wysłuchać utworu muzycznego „List do mojego syna”.
O godz. 18 rozpocznie się spotkanie online z Paulą Sawicką i aktorem Andrzejem Sewerynem wokół książki „I była miłość w getcie”, która powstała na podstawie wspomnień Marka Edelmana. Poprowadzi je dziennikarka Anna Wacławik-Orpik. Edelman przywołał z rozmowie z Sawicką „najintymniejsze chwile z życia swoich przyjaciół, znajomych, niekiedy zupełnie obcych ludzi”. – Wypływa z nich uniwersalne przesłanie: to uczucie pokonuje wszystko, pozwala na szczęście, wyzwala od strachu, także przed śmiercią – można przeczytać w opisie książki.
Zobacz także
O godz. 19:20 będzie zaś można usłyszeć utwór muzyczny „List do mojego syna” w wykonaniu Anny Błaut, której akompaniował Tomasz Kaczmarek. W następnej kolejności odbędzie się z kolei dyskusja zatytułowana „Wiedza (nie)umiejscowiona. Jak uczyć o Zagładzie?”. Wezmą w nim udział: redaktorka książki o tym tytule Katarzyna Liszka, artystka Bente Kahan oraz Ewa Skrzywanek – koordynatora projektu „Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości (przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu)”.
Wydarzenia będzie można oglądać za pośrednictwem strony internetowej.
Realia obozu koncentracyjnego
Z kolei Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty poleca seans online filmu László Nemesa „Syn Szawła”. – To niezwykle realistyczny i porażający obraz realiów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, ukazany z perspektywy więźnia - węgierskiego Żyda. Namacalność i przełamanie typowych dla fabuł o Holokauście klisz narracyjnych czyni z „Syna Szawła” dzieło o potężnej mocy – czytamy w komunikacie Gminy Wyznaniowej. Film znajduje się na platformie VOD Nowych Horyzontów.
Teatry w hołdzie dla zgładzonych
Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, zainicjowała z kolei akcję czytań online poezji poświęconej Zagładzie. W wydarzeniu weźmie udział m.in. Teatr Polski we Wrocławiu. Nagrane utwory zostaną zamieszczone na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących uczestniczących w tej inicjatywie, a Teatr Żydowski będzie emitował zmontowane materiały wszystkich teatrów. Czytania rozpoczęły się 19 kwietnia i potrwają przez tydzień. Więcej informacji o tej inicjatywie można znaleźć tutaj.
Wrocław pamięta
Rocznicę upamiętnił też prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który złożył kwiaty na pomniku Bohaterów Getta Warszawskiego. – Pamiętamy o dziesiątkach tysięcy ofiar tej niepotrzebnej wojny. Ta pamięć we Wrocławiu była, jest i pozostanie żywa. Niech to będzie także przestroga dla przyszłych pokoleń - nigdy więcej wojny – napisał na Facebooku Sutryk. – W tym dniu zazwyczaj jesteśmy razem. I dziś też jesteśmy - myślami i w duchu pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach – dodaje prezydent miasta.
Tagi: powstanie w getcie, rocznica powstania w getcie, Fundacja Bente Kahan, bente kahan, 78 rocznica powstania w getcie, Marek Edelman, I była miłość w getcie, syn szawła, jnowe horyzonty vod, Teatr Polski we Wrocławiu, jacek sutryk
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert