Wiadomości

Wrocław wzorem dla innych miast we wspieraniu lokalnego biznesu

2012-05-07, Autor: tm
W stolicy Dolnego Śląska od ponad roku działa program Polski Czempion – to pomysł magistratu, który chce pomagać lokalnym firmom w ekspansji zagranicznej. Teraz śladem Wrocławia idą inne polskie miasta. Do programu właśnie przystąpił m.in. Poznań i Lublin.

Reklama

Cały program ruszył w 2011 roku. Ma pomóc w internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw, tak by stały się konkurencyjne na rynkach światowych. „Polski czempion” oferuje wsparcie w zakresie pozyskania personelu (HR), promocji (PR), a także badań i rozwoju (R+D).

– Chcemy, żeby program Polski Czempion wyznaczał nowe standardy w promocji i wspieraniu polskich firm o międzynarodowym zasięgu. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi miastami, które planują uruchomienie podobnych programów u siebie – podkreśla Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

I dlatego 7 maja w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie deklarację przystąpienia do programu Polski Czempion podpisali między innymi przedstawiciele Poznania, Szczecina, Lublina i Rzeszowa.


Program Polski Czempion powstał we Wrocławiu, ale od początku zakładał, że z powodzeniem może zadziałać na skalę ogólnopolską.

– Analizując sytuację wrocławskich firm działających na rynkach zagranicznych doszliśmy do wniosku, że nadszedł czas na rewolucję w  podejściu do inwestycji i inwestowania. Nie wystarczy już skupiać się na  pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych. Musimy teraz stawiać na wsparcie polskich firm w ich międzynarodowej ekspansji gospodarczej. To klucz do  dalszego rozwoju kraju. Tak powstał program Polski Czempion – mówi pomysłodawca programu Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Dziś w ramach programu Polski Czempion wsparcie Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej otrzymują takie firmy jak: AB, Clarena, Hasco-Lek, Koelner, Kruk, Impel, REC Global, Selena, TelForceOne, Toya oraz Xantus. Każde z wymienionych przedsiębiorstw jest aktywne na  rynkach międzynarodowych.

– Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że coraz więcej polskich firm doskonale radzi sobie nie tylko na rynkach Europy Środkowej, ale również na innych kontynentach. Z kolei młodym ludziom pokazujemy, że mogą rozwijać swoje pasje i karierę w globalnych firmach z centralą we Wrocławiu podobnie jak robią to w IBM, Credit Suisse czy Google – dodaje Dariusz Ostrowski.

Inicjatywa ARAW miała na celu integrację środowiska firm z globalną wizją i wsparcie promocyjne. Dziś działa już strona internetowa wraz z  bazą ofert pracy, która cieszy się dużą popularnością internautów. Przygotowywana jest też kampania promocyjna, która ma pomóc przyciągać specjalistów do wrocławskich firm o zasięgu globalnym.

We wrocławskim programie uczestniczy 11 firm, tymczasem według szacunków PwC w Polsce przedsiębiorstw o zasięgu globalnym może być około 100.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~tantus 2012-05-07
  17:18:57

  0 0

  Faktycznie, Wrocław ma długą tradycję wspieraniu lokalnych firm, zwłaszcza takich jak Jelcz, Fadroma, Elwro, Browar Piastowski...

 • ~ 2012-05-07
  20:59:18

  0 0

  Inicjatywa ARAW miała na celu przede wszystkim dać odparcie zarzutom, że Wrocław dba wyłącznie o interes zagranicznych inwestorów. I w sferze wizerunkowej udało się na tyle, że dziennikarze nie zadają niewygodnych pytań, a inne miasta garną się do inicjatywy. Natomiast nie piszą nic o tym, żeby program przyciągał nowe firmy (poza startową wrocławską jedenastką sprzed ponad roku), a to przecież o nie chodzi. Brzmi ładnie na poziomie ogółów pytanie, czy da się z tego wycisnąć jakieś konkrety. Wspólny PR, HR i B+R - jak to się udaje przy tak różnych firmach?

 • ~rr. 2012-05-07
  21:23:49

  0 0

  jako mikroprzedsiębiorca, któremu miasto wypowiedziało opłatę za użytkowanie wieczyste wprowadzając 12 krotnie wyższą, pozwolę sobie mieć inne zdanie na temat "wspierania lokalnego biznesu".

 • ~matikwroc 2012-05-10
  11:34:45

  0 0

  Program Polski Czempion, to wsparcie dla polskiego biznesu i firm już inwestujących na innych rynkach. Firmy te odnoszą sukcesy za granicą a mało kto o tym wie! W mojej ocenie to dobre wsparcie w ekspansji!

  do mlodywroclaw.pl: wymienione przez Ciebie 3 obszary: PR, HR i B+R, to zdecydowanie ważne tematy w ujęciu "spójności", moim zdaniem o ile wszelkie działania Polskiego Czempiona już kreują wizerunek i znaczącą rzutują na PR dając nazwijmy to "wsparcie-poparcie" chociażby miasta Wrocław, które wizerunkowo stoi na bardzo wysokim poziomie, dalej HR - tutaj na szczeblu rozmowy o jakości kadry pracowniczej, specjalizacji etc. nie da się mówić bezpośrednio o wspólnym HR, możemy powiedzieć o wspólnej promocji firm np. wśród wrocławskich uczelni i podpowiadaniu władzom uczelni, w którym kierunku kłaść nacisk w kształceniu ludzi młodych, aby po studiach spełniali oczekiwania tych dużych-naszych polskich firm, a badania i rozwój , to dzięki takim inicjatywom, jak powstające parki technologiczne, laboratoria, pracownie - to wspólne działania tych firm, które przeznaczają na to środki finansowe i to pewnie zarobione tam za granicami naszego kraju!
  rozpisałem się, ale tak to wygląda w mojej ocenie, studenta, mieszkańca Wrocławia, młodego przedsiębiorcy! Lubie patrzeć w przyszłość, a nie stać w miejscu i narzekać;) więcej optymizmu:)

 • ~student 2012-05-10
  11:38:48

  0 0

  Świetne działanie wizerunkowe - Wrocław jak pionier, Wrocław promujący lokalny biznes, Wrocław wzorem do naśladowania. Podejrzewam, że chętnych do dołączenia do programu nie brakuje. Raczej wydaje mi się, że wcale nie jest łatwo dołączyć do bądź co bądź prestiżowego grona.

 • ~Dawid 2012-05-10
  11:53:44

  0 0

  A ja się pytam dlaczego tak późno i dlaczego tylko tak duże przedsiębiorstwa?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.