Wiadomości
Wrocławianie będą mogli sami sprawdzać jakość powietrza. Na UWr powstała internetowa mapa
Powietrze, którym oddychamy ma znaczenie. We Wrocławiu o jego jakości informują wszystkie elektroniczne tablice odjazdów na przystankach komunikacji miejskiej. Od teraz mieszkańcy miasta, ale też i jego okolic, będą mogli precyzyjnie sprawdzić jego czystość nie wychodząc z domu. Wszystko to dzięki projektowi badaczy Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Gdy jakość powietrza jest zła, dzieci i osoby starsze powinny pozostawać w domu, ponieważ wpływa ona źle na ich zdrowie – mówi Magdalena Korzystka-Muskała z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego na Uniwersytecie Wrocławskim. – Już przy umiarkowanym zanieczyszczeniu podrażnione są nasze drogi oddechowe, a podczas długotrwałego narażenia na zanieczyszczenia pojawiają się choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i nerwowego – wyjaśnia.
Zobacz także
Aby umożliwić powszechny dostęp do informacji o czystości powietrza, powstał projekt LIFE-MAPPINGAIR/PL „Czy wiesz czym oddychasz – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza”, finansowany przez UE LIFE przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach kampanii na Uniwersytecie Wrocławskim została skonstruowana sieć pomiarów jakości powietrza.
Partnerami UWr w tym projekcie są Politechnika Wrocławska – Wrocławskie Centrum Sieciowo- superkomputerowe oraz Urząd Miasta Bydgoszcz. Projekt swoim zasięgiem obejmuje bowiem nie tylko Wrocław, ale i Bydgoszcz oraz wybrane miejscowości sąsiednie.
Precyzyjne wyniki – niskim kosztem
Sieć jest oparta o specjalnie zaprojektowane czujniki niskokosztowe, w których zastosowano rozwiązania zapewniające jak najlepsze wyniki pomiarów stężeń pyłu zawieszonego. Czujniki wyposażono w dwa pracujące równolegle moduły pomiarowe, tak by zminimalizować wpływ awarii i błędów na wyniki pomiarów.
Co więcej, umożliwiają one pomiary w trudnych warunkach atmosferycznych, dając możliwość uzyskania wiarygodnych wyników nawet przy wysokiej wilgotności powietrza. Służą temu specjalnie zaprojektowane czerpnie, podgrzewany tor pomiarowy ograniczający wpływ mgły i osadów atmosferycznych na wyniki pomiarów.
– Czujniki niskokosztowe to jest przyszłość. Będzie ich coraz więcej, kiedy jako społeczeństwo będziemy żądać informacji o jakości powietrza – mówi kierujący tym projektem, dr Tymoteusz Sawiński z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr.
Jego zespół LIFE-MAPPINGAIR/PL pracował przy realizacji czujników niskokosztowych i tworzeniu portalu prezentującego wyniki pomiarów wraz z zespołem WCSS, którym kierował Mateusz Tykierko. Całkowity budżet tego projektu wynosi ponad 8 milionów złotych.
Nie tylko Wrocław
Wybór stanowisk pomiarowych poprzedziły analizy, dzięki którym urządzenia zostały zainstalowane w optymalnych lokalizacjach, uwzględniających z jednej strony wymogi metodyczne pomiarów pyłu zawieszonego, z drugiej zaś wymogi bezpieczeństwa, możliwości instalacyjnych na danym obiekcie i dostęp do zasilania.
– Z naszej sieci dla obszaru Wrocławia otrzymujemy 15 stanowisk, do tego 10 stanowisk w miejscowościach ościennych. Powstaje również portal z prognozami jakości powietrza – dodaje dr Sawiński.
Strona internetowa, prezentująca wyniki pomiarów została uruchomiona w czwartek, 16 września i jest dostępna pod tym adresem. Pomiary zebrane przez sieć czujników, opracowanych przez badaczy z Wrocławia, uzupełnią prognozy jakości powietrza przygotowywane w ramach projektu i udostępniane w portalu NaszePowietrze.
Tagi: czystość powietrza, jakość powietrza, jak sprawdzić, czujniki niskokosztowe, internetowa mapa, UWr, Uniwersytet Wrocławski, ekologia, zdrowie, smog
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Odnalazł się 15-letni Adrian, który widziany był ostatnio we Wroclavii
37692 -
10 osiedli we Wrocławiu z niezwykłą historią
36723 -
Wrocław: Atak szczurów w samym centrum miasta. "To bestyjki"
30963 -
Seryjna złodziejka w Rossmannie. Zobacz, jaki miała sposób
27938 -
Nadal bardzo dużo wody w Widawie. Rośnie też poziom innych rzek pod Wrocławiem
23709
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Mieszkańcy informują o piratach drogowych. Gdzie jeżdżą za szybko?
4 -
Zmiana czasu na letni już w ten weekend. W tym roku zegarki przestawiamy wyjątkowo szybko
3 -
Wrocław: Obok średniowiecznej warowni stanęły toalety toi toi. Miasto się tłumaczy
3 -
Wrocław: Wypadek na przejściu dla pieszych. Poważnie ranna kobieta trafiła do szpitala
3 -
Wrocław: Wypadek na autostradzie A4. Kilkanaście kilometrów korka
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert