Wiadomości
Wrocławscy chemicy nagrodzeni przez „Politykę”
"Program stypendialny „Zostańcie z nami” został pomyślany przed dziesięciu laty jako pomoc finansowa dla młodych uczonych, którzy aby realizować swoje pasje badawcze, godzili się na klepanie biedy. Dziś 196 laureatów to nie „desperados”, jak nazywali ich początkowo organizatorzy akcji, ale członkowie elitarnego klubu. Wielu wróciło do Polski po wieloletnich stażach w renomowanych zagranicznych uczelniach"- czytamy na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.
O stypendium naukowe, które wynosi 25 tysięcy złotych ubiegać się mogą pracownicy polskich uczelni z tytułem magistra lub doktora, a także studenci ostatnich lat studiów. Decydujące znaczenie dla kapituły przyznającej stypendia mają: niebanalny pomysł badawczy, dotychczasowy dorobek naukowy oraz uzdolnienia dydaktyczne.
Jak informuje "Polityka", w ciągu dziesięciu lat granty przyznano 196 młodym naukowcom. Od początku konkursu na ten cel przeznaczono 5 mln zł.
O przyznaniu stypendiów decyduje kapituła, w skład której wchodzą profesorowie oceniający zgłoszenia kandydatów, a także przedstawiciele fundatorów i redakcji "Polityki". Uroczyste wręczenie stypendiów, z udziałem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej, odbędzie się 10 października w Warszawie.
Dr Artur Krężel ma 32 lata. Odbył kilka staży zagranicznych, m.in. 3-letni na University of Texas w Galveston. Od 2007 roku pracuje w Zakładzie Inżynierii Białka. Zajmuje się podstawami homeostazy jonów cynku, pierwiastka istotnego dla wielu procesów komórkowych i pozakomórkowych w organizmach żywych. Zaburzenia w gospodarce cynkiem mogą skutkować m.in. chorobami nowotworowymi. Uczestniczy też w projektach związanych z molekularną diagnostyką medyczną. Jest autorem około 40 publikacji i współautorem patentu w dziedzinie biotechnologii białek. Wyróżniany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (programy Start, Homing/Powroty, Focus) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W marcu został wybrany do wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów.
Dr Marcin Stępień ma 33 lata. Pracuje w Zakładzie Chemii Organicznej i prowadzi badania związków makrocyklicznych. Molekuły tych związków mogą zmieniać kształt i wiązać w swym wnętrzu mniejsze cząstki. W 2005 r. wyjechał na staż podoktorski na University of Texas w Austin. Tam uzyskał związki, które mogą być wykorzystywane do wykrywania materiałów wybuchowych. Także wyróżniony przez FNP – w 2007 roku otrzymał stypendium i grant badawczy z programu Homing.
Zobacz także
Tagi: polityka, chemicy, stypendia, stypendium, pomoc, \"Zostańcie z nami\", naukowcy, Uniwersytet Wrocławski
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Ten cmentarz to wrocławskie Powązki. Zobacz groby znanych i ważnych wrocławian
27878 -
Wrocław: 12-letni chłopiec od środy nie wracał do domu. Dziś się odnalazł
26391 -
Metro we Wrocławiu? Projekty już są
19592 -
Nowa lista dróg płatnych od 1 listopada. A na niej AOW, A4, S5 i S8 pod Wrocławiem
14225 -
Dino wybuduje nowy market przy wjeździe do Wrocławia
8710
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: 145 km/h pędził AOW. Tłumaczył, że spieszy się na budowę
3 -
Zmiana czasu na zimowy już tej nocy. Szybko zrobi się ciemno!
3 -
Uwaga! IMGW ostrzega Wrocław i Dolny Śląsk. Wiatr może niszczyć budynki i drzewa
3 -
W poniedziałek wielki koncert TVP na wrocławskim Rynku
2 -
Poniedziałek we Wrocławiu w wielkim korku
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy obowiązujący od ponad miesiąca zakaz wstępu na wały powinien zostać zniesiony?
Oddanych głosów: 693