Wiadomości

Wrocławscy rowerzyści do wiceprezydenta: uwolnijmy chodniki i sprowadźmy rowery na jezdnie [LIST]

2013-02-20, Autor: red
Do naszej redakcji dotarł list członów Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Apelują oni w piśmie by wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj skorzystał z ich propozycji przywrócenia rowerzystom i pieszym w naszym mieście należnego miejsca.

Reklama

W imieniu środowiska wrocławskich rowerzystów pragniemy pogratulować bardzo ważnego i odważnego głosu w dyskusji publicznej na temat transportu we Wrocławiu, z którym mieliśmy przyjemność zapoznać się na łamach Gazety Wrocławskiej z dnia 18 lutego br.

Pana stwierdzenie, że sposobem na korki w mieście jest „przywrócenie rowerzystom i pieszym należnego im na drogach miejsca” jest istotą idei zrównoważonego transportu, która nadaje odpowiednią rangę alternatywnym wobec samochodu środkom transportu. Aby zapewnić mobilność w mieście niezbędna jest rezygnacja z dominacji samochodu, gdyż idea miasta dla samochodów okazała się utopią zarówno w Ameryce jak i Europie. Obecnie taka polityka realizowana jest jeszcze co najwyżej w krajach rozwijających się Azji i Afryki, gdzie hałas, smród spalin i korki znacząco obniżają jakość życia.

W najnowocześniejszych miastach Europy, do miana których pretenduje Wrocław, komunikacja kształtowana jest w taki sposób, aby jak największa część populacji korzystała z innych środków transportu niż samochód. Dziś Europa nie naśladuje już samochodowych trendów z Ameryki, jak to było w latach 50 i 60-tych, tylko odwrotnie. Fakty są takie, że to Nowy York uczy się robić deptaki dla pieszych i drogi rowerowe od Kopenhagi.


Według naszej opinii, problem leży w przeświadczeniu sporej części mieszkańców miasta o ich naturalnym prawie do wjechania samochodem wszędzie i do swobodnego parkowania w dowolnym miejscu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że tego nie jest w stanie zapewnić mu żadna władza, że w mieście, gdzie ilość przestrzeni jest z natury rzeczy ograniczona, jest to zwyczajnie niewykonalne. Ograniczenie roli samochodu w pewnych strefach miasta, chociaż słuszne i nieuniknione, odbierane jest obecnie przez wielu kierowców jako dyskryminacja. Podstawowym wyzwaniem władz miasta jest zatem rzetelne wytłumaczenie tego Wrocławianom i pokazanie im wielkich i bezsprzecznych korzyści płynących z rezygnacji z dominującej roli samochodu w transporcie miejskim. Bez wypracowania odpowiedniej świadomości wszelkie, nawet najlepsze inicjatywy władz, natrafiać będą na opór opinii publicznej i mogą okazać się trudne do wprowadzenia ze względów politycznych.

Na poziomie konkretów infrastrukturalnych gorąco namawiamy Pana Prezydenta do poparcia swoim autorytetem inicjatywy jak najszybszego stworzenia w mieście rozwiązań pozwalających na  uspójnienie wrocławskiego systemu komunikacji rowerowej w centrum, które uwolni chodniki od rowerzystów i sprowadzi ich na jezdnie. Było by to zgodne z Pana nowatorskim na skalę Polski podejściem w zakresie integracji ruchu rowerowego z samochodowym, które wychodzi poza myślenie wyłącznie w kategoriach „ścieżek rowerowych”, czyli separacji rowerzystów i samochodów. Powszechnie dostępne dane wskazują jednoznacznie, że przy prędkości mniejszej niż 50 km/h najlepszym rozwiązaniem jest wydzielanie pasów rowerowych w poziomie ulicy.

Dzięki temu unika się budowy kosztownych dróg rowerowych, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa ruchu wszystkich użytkowników. Częściowe zawężenie pasów dla samochodów podczas wytyczania pasów rowerowych ogranicza prędkość skuteczniej niż fotoradary. Dzięki powszechności rozwiązań tworzonych na jezdni, w leżącym mniej niż 300 km od Wrocławia Dreźnie, rowerzyści stanowią 17% udziału w ruchu w mieście. We Wrocławiu jest to ok. 4-5 % (według danych z 2010 - 3,75 %), przy niewielkiej różnicy w łącznej ilości ścieżek rowerowych na korzyść Drezna.


Ponieważ Wrocław posiada liczne doświadczenia i wprowadził wiele ciekawych rozwiązań, jak: pasy rowerowe, śluzy rowerowe, czy też uspokajanie ruchu, warto byłoby postawić kropkę na i bazując na tego typu rozwiązaniach i połączyć jak najszybciej istniejące trasy rowerowe w spójny system. Niewielkim kosztem pasy rowerowe mogłyby się pojawić w pierwszej kolejności na  ulicach: Kazimierza Wielkiego, Bożego Ciała, Widok, Świdnicka, Nowy Świat, Grodzka, Piaskowa, Trzebnicka, Braniborska, Zachodnia, Kamienna.

Na koniec chcielibyśmy dodać, że w każdej chwili gotowi do współpracy i wsparcia działań miasta w tym zakresie. Mamy na tym polu spore doświadczenia i chętnie przestawimy Panu nasze pomysły, a nawet gotowe i zaawansowane projekty. Jesteśmy głęboko przekonani, że łącząc nasze wysiłki możemy osiągnąć więcej dla naszego wspólnego celu jakim jest miasto, gdzie warunki do życia są przyjazne, a widmo rosnących korków nie będzie groźbą ograniczenia mobilności mieszkańców czy dalszego pomyślnego rozwoju gospodarczego.

Z poważaniem
Cezary Grochowski Wrocławska Inicjatywa Rowerowa

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~Cykliści Atakują :-( 2013-02-20
    17:17:55

    0 0

    No i stało się... A właściwie dzieje się coś, co było do przewidzenia - daj im palec, a oni wkrótce będą chcieli rękę, a za niedługo potem resztę ciała... :P Maniacy rowerowi coraz bardziej natarczywie (żeby nie powiedzieć, że bezczelnie) chcą narzucić wszystkim pozostałym swój styl życia...:P Szkoda tylko, że robią to wybitnie na siłę i nawet w tych miejscach, gdzie jest mnóstwo miejsca, by nie zabierać przestrzeni innym..... Wzdłuż np.ul.Bożego Ciała są po obu jej stronach dwa pustei dość szerokie chodniki, którymi prawie nikt nigdy nie chodzi, wiec jak inaczej interpretować pomysł zabierania wąskiej tam jezdni kierowcom, jak nie złośliwość i upierdliwość dwukółkowców !!!??? Na Trzebnickiej jest specjalnie wydzielona ścieżka rowerowa, zabrano po jednym pasie autom pod komunikację zbiorową (mimo, że nie było tam takiej potrzeby!!!), a teraz fanatycy dwóch kółek chcą olać specjalnie dla nich przygotowaną ścieżkę i zwęzić jedyny pas jezdni samochodom :((( Myślę, że to nawet nie cieżka obsesja maniakalna na punkcie swoich bicykli, ale po prostu zwykła podłość i wciskanie na siłę wszystkim swojej filozofii życiowej, opartej jedynie na ramie roweru... Na Legnickiej - szerokie i mało używane przez pieszych chodniki, a obok nich szerokie trawniki - jest miejsca w brud, by np.odświeżyć farbą ścieżki rowerowe na połówkach owych chodników !!! Ale nie - upierdliwcy z WIR itp. muszą mieć więcej !!! Oni muszą komuś coś zabrać, by czuć się jak pany !!! I już czatują na spory pas jezdni :(

  • ~kellys 2013-02-20
    19:57:05

    0 0

    Brawo... o to właśnie chodzi - separacja ruchu rowerowego nie ma żadnego sensu... cała infrastruktura, ścieżki rowerowe, dodatkowe pasy - to wszystko pochłania pieniądze jednocześnie przyczyniając się do pogorszenia bezpieczeństwa i komfortu poruszania się rowerzystów. Przejazdy rowerowe w ciągu drogi z pierwszeństwem utrudniają jazdę zarówno rowerzystom (krawężniki, nierówna nawierzchnia) jak i kierowcom (dodatkowy punkt kolizyjny, często brak widoczności). Przykład: jadąc rowerem ulicą Lotniczą zamierzam skręcić w lewo w ul. Milenijną... mogę skorzystać z infrastruktury rowerowej i pokonać skrzyżowanie slalomem zatrzymując się 4-5 razy na czerwonym świetle lub zignorować nakaz jazdy ścieżką rowerową i przejechać skrzyżowanie jezdnią, na jednym cyklu świetlnym - mam wrażenie, że ktoś tu robi rowerzystom na złość. Na chwile obecną, ścieżki rowerowe budowane są tylko dla kierowców - aby pozbyć się rowerzystów z jezdni. Wzorem do naśladowania powinna być ul. Opolska na długości od ul. Skibińskiego do ul. Tarnogórskiej... nie ma tam żadnej infrastruktury rowerowej, jednak pasy są na tyle szerokie że samochody mogą wyprzedzić rowerzystę bez zjeżdżania na przeciwległy pas - nikt nikogo nie blokuje, nie ma zbędnych punktów kolizyjnych, rowerzysta jest widoczny i nie dochodzi do wymuszeń jak ma to miejsce w przypadku typowych przejazdów rowerowych. Na chwilę obecną dziękuje za wszystkie "ułatwienia" jakie funduje mi miasto, w trosce o swoje zdrowie i życie wybieram jezdnie.

  • ~wkurzony 2013-02-20
    21:10:59

    0 0

    Powinno więcej tych bydlaków zginąć na drogach to może by w końcu się obudzili ! nie dość że i tak ciągle rozwijana jest infrastruktura rowerowa i ulepszane dotychczasowe rozwiązania to im dale coś nie pasuje . Powinien zostać wprowadzony przepis że " jadąc rowerem po jezdni - robisz to na własne ryzyko i nie miej pretensji w razie kolizji " Drugą sprawą jest to że jeżeli chcą jechać ulicą to proszę bardzo , ale z opłaconą polisą oc ! NIECH SIĘ W KOŃCU KUR..A KTOŚ ZA TO WEŹMIE !!!!!!

  • ~leszek 2013-02-20
    23:36:19

    0 0

    do 'wkurzony': Kup sobie polisę, kup. Ciekawe czy zaglądałeś kiedykolwiek w statystyki wypadków z udziałem rowerzystów i czy wiesz ilu z nich było sprawcami. Czy Ty w ogóle kiedykolwiek siedziałeś na siodełku i jeździłeś po Wro? I jakim trzeba być człowiekiem żeby życzyć komuś śmierci? Właśnie tacy ignoranci powodują te wypadki.. Bezmózgie Yeti...

  • ~zawalidroga 2013-02-20
    23:44:00

    0 0

    do wszystkich wkurzonych piwnych cycusiów :

    1.Rower MUSI ! jechać po jezdni! takie jest ustanowione głupie prawo !

    2.Za jazdę po chodniku dostaje się mandat !

    3. wolałbym jeździć w wielu miejscach po chodniku ale policja kocha chować się za murkiem i łapać rower na chodniku bo to łatwa kasa!

    Wniosek : Odpierd**ić się !!! nie jeżdżę 15kg ramką na kółkach wśród wielotonowych aut dla przyjemności !! ale przymuszony durnym prawnym nakazem.

    a tak się składa że oc na rower mam, więc zbierać pianę z ust na śliniaki !

  • ~zły 2013-02-21
    08:02:08

    0 0

    @zawalidroga może i masz OC ale 99% pozostałych rowerzystów nie ma i jak narozrabiają to dają nogę. Miejsce rowerów jest w parkach albo na wałach a nie na zapchanej jezdni gdzie co chwile trzeba je wyprzedzać zachowując odstęp, potem trzeba się zatrzymać na światłach, potem wyprzedzać, potem zatrzymać i potem znowu zatrzymać a na koniec znowu wyprzedzać!

  • ~leszek 2013-02-21
    09:33:36

    0 0

    do "~zły": przesiądź się na rower :)

  • ~dobry 2013-02-21
    14:04:46

    0 0

    @zly Zostaw zlosc w samochodzie i pojedz do cywilizowanych krajow Europy Zachodniej. Ostrzegam, ujrzysz swiat, gdzie rower jest srodkiem transportu dla wiekszosci mieszkancow, co z kolei skutkuje tym, ze tamtejsze miasta maja wyzsza jakosc zycia. Lepiej nie pytaj o obowiazkowe OC dla rowerzystow, bo Cie wysmieja.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.