Wrocławski Festiwal Szachowy zakończony

2012-07-11, Autor: mw
VII Międzynarodowy Turniej Polonii Wrocław zakończył tegoroczny Wrocławski Festiwal Szachowy. Rozgrywki w prestiżowej grupie A wygrał młody mistrz międzynarodowy Kamil Dragun, który wysoką formą zaskoczył doświadczonych rywali, a w nagrodę, oprócz pucharu, otrzymał drugą normę arcymistrzowską.

Kamil Dragun od początku turnieju spisywał się świetnie. O wygraną musiał jednak walczyć do ostatniej rundy. Rywalem był gruziński arcymistrz David Arutinian. Za zwycięstwo we wrocławskim turnieju otrzymał nie tylko puchar, ale też drugą normę arcymistrzowską (do tytułu brakuje mu jeszcze jednej).

- Liczyłem, że dobrze mi pójdzie, ale nie spodziewałem się, że wygram cały turniej, a tym bardziej, że zdobędę normę na arcymistrza. Tym wynikiem jestem zaskoczony, ale też bardzo szczęśliwy - powiedział Dragun, który w dziewięciu rundach zdobył 7,5 pkt.

Drugie miejsce zajął wspomniany Arutinian (6,5 pkt.), który wcześniej wygrał XXI Memoriał Adolfa Anderssena, a trzecie miejsce zajął mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych Kacper Piorun (6,5 pkt.). Najlepsza wśród kobiet była Białorusinka Tatiana Kasparova (4,5 pkt.).

Nagrody dodatkowe otrzymali: Polonista Oskar Wieczorek (najlepszy zawodnik do rankingu 2300 pkt.) i Karol Ulanowski (najlepszy zawodnik do rankingu 2100 pkt.). Ten sam zawodnik otrzymał dodatkową nagrodę za największą różnicę między rankingiem własnym, a uzyskanym w czasie turnieju. Najlepszym juniorem był Litwin Tomas Laurusas (5,5 pkt.).

W grupie B (ranking do 2100 pkt.) zwyciężył Litwin Andrius Rimeikis (7,5 pkt.), drugi był Rosjanin Taras Tkachev (7 pkt.), a trzeci Polak Aleksander Stańkowski (6,5 pkt.). Tuż za podium uplasował się najlepszy wrocławianin Krzysztof Kanicki, a piąty był Polonista Przemysław Piotrowski. Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Andrzejewska (6 pkt. i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej). Nagrody dodatkowe otrzymali: Oliwia Kiołbasa (najlepsza zawodniczka do rankingu 1800 pkt.), Litwin Sergej Gucaga (najlepszy zawodnik do rankingu 1600 pkt.) i wrocławian Franciszek Sernecki (najlepszy junior do lat 14).