Wiadomości
Wrocławskie budynki zostaną podświetlone na niebiesko. Niech zaświeci i twój!
Stadion Wrocław, Politechnika Wrocławska, Teatr Muzyczny Capitol, Urząd Wojewódzki i siedziby prywatnych firm – te wrocławskie budynku już w poprzednich latach na początku kwietnia zostały podświetlone na niebiesko. To forma okazania solidarności z osobami chorymi na autyzm. Organizatorzy chcą, by w tym roku w obchody Światowego Dnia Autyzmu włączyło się jeszcze więcej podmiotów.
Obecnie autyzm definiuje się jako zaburzenie neurorozwojowe Nie jest to choroba psychiczna, ale zaburzenie wpływające w istotny sposób na życie społeczne i rodzinne osoby dotkniętej tym zaburzeniem. W tej chwili wiadomo, że nie ma jednej przyczyny wystąpienia autyzmu. U każdego dziecka może być inny zestaw czynników, który prawdopodobnie przyczynił się do rozwoju tego zaburzenia. Dotyczą one zarówno czynników genetycznych, powikłań okresu płodowego takich jak np.: infekcje w czasie ciąży, niedotlenienie, ale także wcześniactwo, jak i zaburzeń okołoporodowych.
W ostatnim dziesięcioleciu naukowcy coraz bardziej zwracają uwagę na to, że na wystąpienie i przebieg zaburzeń ASD mogą mieć również wpływ czynniki środowiskowe. Środki chemiczne, konserwanty, sztuczne barwniki są coraz bardziej obecne w całym otoczeniu. Duże znaczenie może mieć także zanieczyszczenie powietrza. do powietrza dostaje się mnóstwo dioksyn, a to jedne z najbardziej toksycznych substancji.
Autyzm dziecięcy nie jest zaburzeniem jednolitym. Wśród osób autystycznych są osoby głęboko niepełnosprawne, niemówiące, bardzo słabo funkcjonujące społecznie, ale także lepiej funkcjonujące, posługujące się mową, posiadające pewien stopień umiejętności społecznych, a czasem wyróżniają się ponadprzeciętnym poziomem niektórych sprawności intelektualnych.
Według danych Autism Europe ok. 5 mln osób w Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem. W Stanach Zjednoczonych podaje się, że jedno na 68 urodzonych dzieci jest dotkniętych tym rodzajem niepełnosprawności. Nie ma dokładnych danych, co do liczby osób z autyzmem w Polsce. Jednak przyjmując dane z badań epidemiologicznych przeprowadzanych w różnych krajach można ocenić, iż w Polsce osób tych może być co najmniej 60 tysięcy.
Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu. Mogą mieć różne symptomy i inną głębokość zaburzeń, dlatego w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych” (z ang. Autism Spectrum Disorder, w skrócie ASD). Cztery razy częściej autyzm występuje u chłopców niż u dziewczynek.
Wrocław na niebiesko dla autyzmu
„Light it up blue“ (Na niebiesko dla autyzmu) to globalna akcja okazania solidarności z chorymi polegająca na podświetleniu budynków na kolor niebieski w Światowy Dzień Autyzmu. W poprzednich latach swoje iluminacje podświetliło kilka wrocławskich budynków. Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu liczy, że tym razem (2-3 kwietnia) chętnych będzie jeszcze więcej.
W akcji może wziąć udział każdy, kto jest w stanie włączyć na dwa dni niebieską iluminację na swoim domu lub biurowców. Chętni do zrobienia tego w kwietniu tego roku, mogą zgłosić chęć udziału w akcji na stronach stowarzyszenia.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Od 1 stycznia 2021 MPK Wrocław będzie darmowe dla kolejnej grupy. Inni zapłacą więcej
81203 -
Wypadek we wrocławskim zoo. Nie żyje roczny gibon
45238 -
Wrocław: Te przychodnie będą szczepić na koronawirusa [LISTA PLACÓWEK]
31171 -
Wrocławski ginekolog żądał łapówek za usługi w szpitalu. Prokuratura szuka jego pacjentek
16459 -
Od 2021 wzrosły nie tylko ceny biletów MPK Wrocław, ale i kary za jazdę „na gapę”
15150
Najczęściej komentowane
-
Wrocław znów w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie
2 -
Coraz więcej domów, zbyt wąska ulica. Rozbudowy nie będzie: miasto spowolniło ruch [ZDJĘCIA]
2 -
Od 1 stycznia 2021 MPK Wrocław będzie darmowe dla kolejnej grupy. Inni zapłacą więcej
2 -
Seniorzy do punktu szczepień COVID-19 pojadą taksówkami za darmo
1 -
Zmiana nazwy pl. Jana Pawła II we Wrocławiu. Jest decyzja rady miejskiej
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy podoba Ci się futurystyczny projekt górskiego schroniska Kamila Szymańskiego?
Oddanych głosów: 252