Wiadomości

Wrocławskie lotnisko ma ambitne plany na przyszły rok

2011-12-13, Autor: tm, inf. prasowa
Uruchomienie nowego terminalu, otwarcie bazy Ryanair, tysiące kibiców na Euro 2012 – przyszły rok dla wrocławskiego lotniska ma być przełomowy. Szacuje się, że ruch w porcie lotniczym można wzrosnąć nawet o 20 procent.

Reklama

Już na początku nowego roku pasażerowie wrocławskiego lotniska będą mogli skorzystać z nowego terminalu. To jednak dopiero początek zmian.

– 2012 rok z pewnością będzie dla wrocławskiego portu wyjątkowy. Otwarcie pięknego, dużo większego terminalu oznacza nową jakość latania ze stolicy Dolnego Śląska, a co za tym idzie wzrost zainteresowania naszymi połączeniami. To z kolei przełoży się na wyniki – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław S.A.

– Przewidujemy wzrost ruchu nawet o 20% - dodaje.

Taki wynik będzie możliwy dzięki nowym połączeniom rejsowym i czarterowym, będzie też związany z intensyfikacją ruchu podczas piłkarskich mistrzostw Europy.

– Terminal da nam nowe możliwości. Wzrośnie nie tylko standard obsługi pasażerów, ale też przepustowość lotniska, dzięki czemu będziemy mogli obsłużyć więcej pasażerów. Ten potencjał już dostrzegli touroperatorzy, których zainteresowanie bezpośrednimi lotami z Wrocławia znacznie wzrosło. W efekcie poszerzyła się oferta na najbliższe lato – mówi Dariusz Kuś.

Latem przyszłego roku czarterem będzie można polecieć z Wrocławia do jednego z ośmiu krajów. Wśród 22 połączeń aż sześć stanowi nowość. Po raz pierwszy touroperatorzy oferują wycieczki na Cypr. W rozkładzie znajdą się też nowe greckie wyspy - Zakynthos i Kos, dwie nowe Wyspy Kanaryjskie – Teneryfa i Fuerteventura oraz Barcelona. Już w marcu w rozkładzie zadebiutują loty na portugalską Maderę.

W marcu ruszy też pierwsza w Polsce baza Ryanaira.

– Ryanair uruchomi aż sześć nowych połączeń, a w dalszej pespektywie kolejnych sześć lub nawet osiem różnych destynacji, gdy we Wrocławiu będzie już stacjonować nie jedna, a dwie maszyny przewoźnika – dodaje prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Ryanair w marcu poszerzy swoją obecną ofertę o loty na Maltę i Kretę (Chania) oraz do Paryża-Beavuais, Wenecji-Treviso, Malmö i Bournemouth. Przewoźnik wciąż będzie także oferował loty m.in. do Rzymu, Barcelony, Malagi czy Bolonii oraz na Wyspy Brytyjskie.


– Dużym zainteresowaniem cieszą się także loty do największych hubów w  Europie – Kopenhagi i Frankfurtu nad Menem, Monachium oraz Dusseldorfu. Wciąż niesłabnącą popularnością może pochwalić się Warszawa, do której lata z Wrocławia już dwóch przewoźników – wymienia Dariusz Kuś.

Loty do Warszawy, jak i innych europejskich stolic będą kluczowe z  perspektywy piłkarskich mistrzostw Europy. To właśnie w Warszawie i we Wrocławiu swoje mecze rozegra „polska” grupa, w której oprócz biało-czerwonych zagrają również Rosjanie, Czesi i Grecy. Kibice będą zatem często podróżować między tymi miastami. Podobnie jak do Gdańska, gdzie swoje mecze rozegrają m.in. mistrzowie świata i Europy – Hiszpanie, których będzie chciało obejrzeć mnóstwo kibiców.

- UEFA Euro 2012 będzie dla wrocławskiego lotniska poważnym testem, dlatego cieszę się, że zebraliśmy bardzo cenne doświadczenie podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wiemy jak przyjmować i  obsługiwać gości w wysokim standardzie, nawet jeżeli jest ich bardzo wielu w jednym czasie – mówi Tomasz Lenart, szef projektu Euro w Porcie Lotniczym Wrocław.

Gości rangi VIP z pewnością nie zabraknie, bo do Wrocławia przyleci sporo bogatych kibiców z Rosji.

- Będą oni korzystać głównie z prywatnych maszyn i z obsługi VIP, co mogliśmy już zaobserwować podczas wrześniowej walki Adamek-Kliczko – wspomina Tomasz Lenart.

Wrocławskie lotnisko szacuje, że przyszły rok przyniesie wzrost zainteresowania jego ofertą także wśród pasażerów spoza Dolnego Śląska, którzy dotychczas korzystali z usług innych portów regionalnych, a  zarazem – dzięki atrakcyjnej siatce połączeń - powstrzyma odpływ pasażerów do innych portów.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~IGLICA 2011-12-13
  15:41:47

  0 0

  Teraz powinni pomyslec o podwyzszeniu katergori ladowania ILS aby przy najmniejszej mgle nie bylo odwolywanych rejsow.

 • ~Michael 2011-12-13
  16:06:34

  0 0

  To przecież nie plany - tylko fakt. W obecnej chwili raczej już nie da sie uniknąć Euro 2012 - co za tym idzie, trzeba będzie sprostać zadaniu!

 • ~Nowak Kowalski 2011-12-13
  16:20:21

  0 0

  Wszystko fajnie brzymi ale czy bedzie jakies sensowne polaczenie kolejowe lub tramwajowe w zwiazku ze zwiekszona przepustowościa lotniska? Bo to obowiazkowy element pełnej funkcjonalnosci Wrocławia z lotniskiem

 • ~bulbul 2011-12-13
  16:40:05

  0 0

  no właśnie "eksperci" orzekli, że nie opłaca się budować połączenia kolejowego z centrum miasta

 • ~havranek 2011-12-13
  18:50:30

  0 0

  @bulbul A czy ci sami eksperci orzekli, że opłaca się budować metro? Podróżny wysiądzie sobie na pięknym nowoczesnym lotnisku i co dalej? Albo wsiądzie w taksówkę i zakorkuje miasto, albo sobie poczeka na autobusik jeżdżący raz na godzinę i jak będzie miał szczęście to się do niego zmieści. Niemcy nowy port lotniczy Berlin-Brandenburg zaczęli od budowy linii kolejowej i autostrady. We Wrocławiu nie wiem czym zamierzają te 3 mln (z opcją rozbudowy do 7 mln) pasażerów rocznie przetransportować z i na lotnisko.

 • ~a 2011-12-13
  19:12:36

  0 0

  @Iglica- w tym ani w przyszłym roku nie ma szans na ILS CAT II bo port jest wypompowany z siana(ogromne inwestycje a kredyty będzie jeszcze spłacał). Z drugiej strony jednym z wymogów Ryanaira do utworzenia bazy jest właśnie wyższa kategoria umożliwiająca lądowania w gorszych warunkach(widzialność)-łącznie z oświetleniem, systemami energetycznymi itd. to koło 20 mln(właśnie tyle planuje wydać Gdańsk na II kategorię w 2012 roku).Oczywiście od razu nie będzie, ale jak wspomniałem, trzeba się na to przygotować(światła przyziemienia, kierunkowe, osi, dróg kołowania). Nie wiem ile godzin port mógłby działać posiadając ils CAT II, ale np. w Balicach to około 3,5 dni rocznie(z resztą to lotnisko ma lokalizację w niecce i rzeczywiście tam mgły są bardzo często). Licząc, że we WRO to koło 2,5 dnia ale lepsza kategoria styknie na 1,5 dnia i przyjmując , że średnio odprawia się wtedy koło 4 tys paxów dziennie+ ewentualne przekierowania z KTW czy POZ to daje nam max 10tys paxów dodatkowo rocznie, ale również sporą stabilizację( to tak nie utrudni życia liniom lotniczym zachęcając do rozbudowywania siatki połączeń).

 • ~ 2011-12-13
  19:42:47

  0 0

  Polaczenie kolejowe lotniska z dworcem glownym to koniecznosc.

 • ~pluck 2011-12-13
  22:17:01

  0 0

  połączcie nas bezpośrednio w sensownych dniach i godzinach z miastami biznesowymi. W szczególności Londyn oraz Zurych. Bo Cypr i Grecja to turystyka dla nas. Ważniejsze aby przylatywali do nas robić interesy...

 • ~Asmodeus 2011-12-14
  09:15:58

  0 0

  jak to czytam mi się płakać chce, jako pracownik portu widzę co całkiem inaczej. Propaganda sukcesu którego jeszcze nie ma :-/

 • ~big fellah 2011-12-14
  09:19:52

  0 0

  Pan Lenart zapomniał że podczas prezydencji goscie przyjmowani byli w obskurnym namiocie,bo nowy terminal był i ciagle jest niegotowy do użytku.

 • ~anni 2011-12-14
  22:14:43

  0 0

  @big fellah - byłeś w ogóle w tym namiocie?? miałam przyjemnośc asystować gościom podczas prezydencji w różnych miastach i być w nim kilkakrotnie. Dlatego uważam, że był bardzo dobrym rozwiązaniem. W innych miastach goście musięli przeciskać się w tłumie i stać w kolejkach do odpraw razem z pozostałymi pasażerami. A tu szybko, sprawnie i w odosobnieniu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.