Wiadomości

Wrocławskie MPK patrzy na Pragę, czyli technologie w służbie pasażera

2011-04-11, Autor: Bartłomiej Knapik
Nie, nie chodzi o to, aby nasze szynobusy dojeżdżały z Psiego Pola na Żiżkov czy most Karola, ani o to, że wrocławska spółka chciałaby rozszerzyć działalność i wozić pasażerów w stolicy Czech. MPK uważnie przygląda się czy w Pradze przyjmie się internet bezprzewodowy w tramwajach – i czy wprowadzać go u nas. Na razie wprowadzają najnowszy wynalazek naukowców klimatyzację dla pasażera (złośliwość zamierzona) i próbują wywalczyć pieniądze na esemesowe powiadamianie o spóźnieniach.

Reklama

W Pradze to na razie eksperyment. Od ostatniego dnia marca testowany jest bezprzewodowy internet, popularne Wi-Fi w tramwajach. Włodarze stolicy Czech uznali, że skoro w kawiarniach się to przyjęło i klienci uznali iż to potrzebne, to należy także montując te urządzenia zachęcać pasażerów do tego, aby nie przesiadali się do aut.

- Z tego co się orientujemy to w Pradze na razie urządzenia zainstalowano tylko na jednej linii i jest to na etapie testów. Przyglądamy się oczywiście światowym rozwiązaniom teleinformatycznym i ich zastosowaniu w komunikacji miejskiej, dlatego takim pomysłom nie mówimy-nie – mówi Patryk Wild, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w MPK Wrocław.Nie oznacza to, że od razu zostanie u nas wprowadzone takie rozwiązanie.
- W tym wypadku jednak myślę, że warto się trochę wstrzymać z decyzjami. Z prostego powodu. Technologia i rozpowszechnianie Internetu, szczególnie w dużych miastach postępuje tak szybko, że za 2-3 lata każdy będzie miał dostęp do sieci choćby w telefonie, i-Pod`zie itp urządzeniach i to za śmieszne pieniądze – mówi Patryk Wild. - Wtedy może się okazać, ze instalowanie skomplikowanych urządzeń było zupełnie bez sensu, a pieniądze przeznaczone na to można było wykorzystać o wiele lepiej – dodaje.

Co nie znaczy wcale, że i u nas nikt nie myśli o współczesnej technice i nowinkach technicznych w tramwajach. Skody Tramwaju Plus od 17 wozów, które jeżdżą po Wrocławiu różnią się nie tylko tym, że mają drzwi po obu stronach i kabiny motorniczych na obu końcach. Nowe Skody 19 T mają także poprawiony monitoring: 13 kamer: 4 na zewnątrz, dwie do przodu i do tyłu tuż nad motorniczym a reszta w środku. Mają także inny rozkład siedzeń, tapicerkę, miejsca na rowery i monitoring. No i.... klimatyzację.
Tak – właśnie o ten wynalazek chodzi. Do tej pory jedynie motorniczy w skodach mieli klimatyzację, podczas gdy pasażerowie tego luksusu byli pozbawieni. I to mimo tego, że  klimatyzacja w tramwaju nie jest niczym nowym choćby w takiej potężnej metropolii jak Bydgoszcz.

Jednak żeby nie było, że jesteśmy tylko złośliwi, przypomnijmy, że także nasze MPK ma swój pomysł na wykorzystanie nowych technologii dla ułatwienia życia pasażerom – chodzi o esemesy, które miałyby do nas docierać, jeśli spóźnia się nasz tramwaj czy autobus.
Przypomnijmy na czym miał polegać ten projekt. Na specjalnych tablicach zamontowanych na przystankach (podobnych do tych, które są już na rondzie Reagana czy pl. Kromera), znaleźlibyśmy informację, gdzie jest teraz autobus czy tramwaj na który czekamy i czy dotrze na czas. Te same dane sprawdzić będziemy mogli także za pomocą telefonów komórkowych.  W każdym autobusie i tramwaju ma być GPS i urządzenie transmitujące dane. Poinformuje nas o wszystkich awariach, kłopotach z zasilaniem czy opóźnieniach spowodowanych na przykład wypadkami.  

Pomysł przewoźnika, realizowany już w niektórych polskich miastach, polega na tym, żeby informacja z komputera trafiała także do nas. Ma ją otrzymać kierowca czy motorniczy, żeby wiedział, że warto ominąć zator, ale także pasażerowie jadący akurat tym wozem.  My mielibyśmy się zalogować na stronie internetowej MPK i zaznaczyć, że chcemy dostawać esemesy o spóźnieniach np. tramwaju linii nr 5 między 8 a 9 rano oraz między 16.30 a 18.30 - bo w tych porach jedziemy do pracy albo wracamy z niej do domu. 

- I jeśli pojawi się jakikolwiek problem, np. awaria zasilania , to informacja o tym przyjdzie na naszą komórkę - tłumaczy Patryk Wild. System miałby także wyświetlać mapę, na której internauci mogliby sprawdzić, gdzie znajdują się interesujące ich autobusy czy tramwaje.
Do tego, żeby go wprowadzić w życie trzeba jednak 43 mln zł unijnej dotacji – a MPK wciąż czeka na to, czy je dostanie.

Tymczasem pierwsza linia Tramwaju Plus zostanie uruchomiona przed wakacjami z Wierzbowej do stadionu Olimpijskiego:
- W tej chwili nie da się jej uruchomić na całej trasie, ale kiedy tylko skończy się remont torów na Legnickiej oraz przebudowa skrzyżowania Milenijna/Lotnicza/Na Ostatnim Groszu/Legnicka, gdzie powstanie skręt w stronę Kozanowa, linia zostanie przedłużona do Pilczyc – mówi Arkadiusz Worońko, kierownik działu zarządzania transportem publicznym wydziału transportu wrocławskiego magistratu.

Errata. Oczywiście racją jest to, co napisaliście w komentarzach. Nowinkami technicznym jest także wprowadzenie UrbanCard oraz płacenie za bilety przez telefon.

Zobaczcie film z oficjalnego testowego przejazdu Tramwaju Plus po Wrocławiu.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~ 2011-04-11
  08:03:12

  0 0

  Jak zwykle Wild zajmuje się pierdołami zamiast istotą problemu. Istotą problemu jest, że komunikacja jeździ za wolno, za rzadko i losowo w sumie. To czy będzie w niej wifi czy nie jest sprawą trzecio lub nawet pieciorzędną. A to już Bruksela nie jest wzorem? Co okazało się, że tamtejsze MIVB nie obsługuje kolei aglomeracyjnej?

 • ~ 2011-04-11
  08:10:42

  0 0

  Tomku - ośmielę się z Tobą nie zgodzić. "Istotą problemu jest, że komunikacja jeździ za wolno, za rzadko i losowo w sumie" - pełna zgoda. Tylko po 1. MPK ma z tym mniej więcej tyle samo wspólnego co ja i ty - bo kluczowe decyzje zapadają pomiędzy gabinetem wiceprezydenta Adamskiego, wydziałem inżynierii miejskiej, skarbnikiem miasta i wydziałem transportu. Po 2. zachęcanie pasażerów do komunikacji zbiorowej to także inne udogodnienia - i tu MPK się może wykazać. Akurat o kwestię WiFi zapytałem Patryka Wilda sam - jego dziecko to te esemesy - i to wcale nie jest zły pomysł jak wiesz. O sprawie klimatyzacji nie wspomnę - to jest standard w wielu klasach aut - i w tramwajach też być musi.

 • ~ 2011-04-11
  08:21:14

  0 0

  USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

  Art. 95. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania tramwajem jest pozwolenie.
  2. Pozwolenie może uzyskać osoba, jeżeli:
  1) ukończyła 20 lat;
  2) przedstawiła orzeczenia: lekarskie oraz psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania tramwajem;
  3) odbyła wymagane szkolenie i zdała egzamin państwowy z wynikiem pozytywnym.
  2a. Pozwolenie jest wydawane na okres wynikający z terminów badań, o których mowa w art. 122 ust. 2.
  3. Przepis art. 91 stosuje się odpowiednio do osoby ubiegającej się o pozwolenie.

  Mam następującą wątpliwość - czy Pan Prezydent posiada stosowne pozwolenie? Wystąpienie o udzielenie informacji publicznej chyba pozwoli mi to ustalić...

 • ~ 2011-04-11
  08:26:16

  0 0

  Te nowe tramwaje we Wrocławiu wyglądają prześmiesznie. Jak pudełka na kółeczkach, albo cienkich nóżkach. One są zawieszone na wózkach jezdnych nieproporcjonalnie wysoko i przez to wyglądają pokracznie. Żal mi Wrocka, że wpakował sie w taki projekt z Czechami.
  Bydgoska PESA znacznie lepiej rozwiązała ten problem i znacznie wyprzedza "Szkodę".
  Zobacz zdjęcie naszej Pestki:
  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jeden-z-najwazniejszych-przetargow-w-historii-gdanska-zakonczony-zakup-35-tramwajow

 • ~ 2011-04-11
  08:34:33

  0 0

  oczywiście bez złośliwości nie mogło się obejść. Nową technologię jest również to, że bilet można kupić przez komórkę.

 • ~ 2011-04-11
  08:37:02

  0 0

  Ten ostatni wpis jest najlepszy! Kłóćmy się, czyj tramwaj jak bardzo odstaje!

 • ~ 2011-04-11
  08:56:00

  0 0

  WiFi to przeżytek. Szkoda lasu na te akcess pointy, billingowanie, rejestrowanie i serwis. Serwowanie usług sieciowych zostawmy operatorom. Taniej będzie dołożyć komuś abonament na sieć 3G, 3,5G czy LTE i pozwolić mu się cieszyć szybkim internetem wszędzie (i tak będzie to w przyszłości). A odnośnie klimy: MPK w zeszłym roku zapewniało, że wszystkie pojazdy będą kupowane z klimatyzacją. Od tego czasu pojawiły się protramy 205WrAS o numerach 2718-2722. I jak myślicie mają klimę?

 • ~ 2011-04-11
  09:24:39

  0 0

  Pestka -> kwestia gustu. Osobiście zdecydowanie wolę Skody. Pesy są paskudne, poza tym co chwila się psują. Solaris jest 10 razy ładniejszy.

 • ~ 2011-04-11
  10:29:18

  0 0

  ile razy będe czytał: "Wrocław kupił Skody, dlaczego nie pesy, bombardiery itp" Odpowiedź jest banalna i prosta do zrozumienia (chociaż jak widać od czasu zakupu Skody nie dla wszystkich) Skoda wygrała przetarg. Mówi wam coś to słowo? Przetarg

 • ~ 2011-04-11
  11:12:00

  0 0

  Skoda wygrała przetarg bo była najtańsza ;)

 • ~ 2011-04-11
  11:51:12

  0 0

  a nie gorsza od polskich odpowiedników. To chyba dobrze.

 • ~ 2011-04-11
  13:23:09

  0 0

  Układ wnętrza ma gorszy o trwałości nie wypowiadam się.

 • ~ 2011-04-11
  13:46:53

  0 0

  Nie powiedziałbym. To kwestia gustu. Mi tam siedzenia ala metro odpowiadają. Zresztą w T19 będzie inny układ siedzeń. Z tego co słyszałem to Skoda ma lepsze silniki i więcej elementów zapewniających bezpieczeństwo (jak chociażby jakiś tam system antypośizgowy). To co można skodzie zarzucić to brak skrętnych wózków. Ale w sumie to nie mnie to oceniać, bo do końca nie znam się. Pesy nie ma co krytykować, bo to Polski produkt, z którego należy być dumnym. Mam nadzieję, że i Protram wyprodukuje kiedyś nowoczesny model WrAs 206.

 • ~ 2011-04-11
  14:51:11

  0 0

  Jeśli jedna grupa myśli nad tym jak udoskonalić tramwaj jako pojazd, a druga grupa nad tym jak ogarnąć ich trasy żeby były punktualne - to wszystko gra. Ale jeśli prace nad przyspieszaniem i ulepszaniem komunikacji zbiorowej są porzucane na rzecz wifi albo klimatyzacji to ja serdecznie dziękuję...

 • ~ 2011-04-11
  15:22:30

  0 0

  Czy ma sens wydawać pieniądze na to? Chyba że ma służyć to polepszeniu warunków życia w tramwaju - gdy ten stoi w korku;-))) Mam pytanie ile przeciętnie pasażer jest w środkach lokomocji? Do skorzystania z tej usługi trzeba komputera - więc ile osób codziennie go wozi z sobą do pracy? Aby korzystać z tej usługi trzeba także czasu aby odpalić komputer, i się " zalogować" oraz musi być miejsce dla każdego (bo ciężką sprawą jest trzymanie komputera w jednym ręku i pisanie drugą ręką) - czy ma to sens? Może lepiej zainwestować w co innego a coś co na siebie zarobi- np. przebudowę ul. Powstańców Śląskich by zamiast samego torowiska zrobić tam dodatkowo pas dla autobusów. Jeden większy problem się rozwiąże;-))) "Myślę wiec jestem"

 • ~ 2011-04-11
  16:35:08

  0 0

  Tomasz - no własnie, więc nie piszcie, ze mogli kupić coś tam. Przetarg to przetarg i tyle w tym temacie

 • ~ 2011-04-11
  19:24:24

  0 0

  Piszecie tak jakby przetargów we Wrocławiu nie ustawiano pod konkretny autobus czy tramwaj.

 • ~ 2011-04-11
  21:46:19

  0 0

  Pomysł swietny ale najpierw proponowałbym zajać się wandalami co niszczą tabor swoja twórczością artystyczną bo już się patrzeć na te bohomazy nie da.

 • ~ 2011-04-11
  22:21:56

  0 0

  "Jednak żeby nie było, że jesteśmy tylko złośliwi, przypomnijmy, że także nasze MPK ma swój pomysł na wykorzystanie nowych technologii dla ułatwienia życia pasażerom – chodzi o esemesy, które miałyby do nas docierać, jeśli spóźnia się nasz tramwaj czy autobus." Koleś chyba jest niepoważny. Przecież sieć komórkowa we Wrocławiu po takim samobóju przestanie istnieć i się dokumentnie zapcha ze względu na miliony wysyłanych eSMSów ze względów wiadomych. Może lepiej niech wyślą do każdego po jednym smsie z informacją, że system urbancard w końcu działa. Ale obawiam się, że wcześniej niż za kilka lat takiej wiadomości nikt nie dostanie...

 • ~ 2011-04-11
  22:44:00

  0 0

  @gów...prawda - w jakich ty czasach żyjesz? już od dawna wifi posiadają komórki, ipody i inne urządzenia przenośne zdecydowanie mniejsze od laptopa czy komputera :)

 • ~ 2011-04-12
  00:55:03

  0 0

  Tomasz -> przetargi pod Skodę nie były ustawiane. Na protramy i owszem. I dobrze. Lepiej kupować rodzime produkty niż ściągać szroty zza granicy (jak Kraków, Poznań, czy Gdańsk)

 • ~ 2011-04-12
  08:08:59

  0 0

  Te szroty są często o kilka długości lepsze niż to co jeździ pod nasze tory. A z przetargami to każdy wie jak było.

 • ~ 2011-04-12
  09:11:03

  0 0

  Nie prawda. Poza tym lepiej inwestować w naszą, Wrocławską firmę. Protramy 205 wras są całkiem niezłe. A przetargi są ustawione tak, że w 90% liczy się cena. Skoda jest najtańsza, a dobra, więc nie ma co się bulwersować. W przyszłym roku będziemy mieli 48 szkodników i 30 protramów 205 Wras, czyli prawie 80 tramwajów z niską podłogą, w przeciągu pięciu lat (od 2007). Całkiem nieźle.

 • ~ 2011-04-12
  12:05:20

  0 0

  Panie Wild. Zajmij się pan poprawą komunikacji we Wrocławiu. Żeby była przyjazna pasażerowi. Niech pan zwiększy częstotliwość tych autobusów. 2 razy na godzine? kpina jakaś. porównujemy się do polbusów. a tramwaje? kiedyś jeździły co 6 minut w szczycie. Na Wifi w tramwajach macie kase, a na mpk nie. Zanim ktoś wsiądzie do tramwaju, i zanim odpali ten internet na swoim laptopie, dawno dojedzie do celu.

 • ~ 2011-04-12
  12:06:42

  0 0

  Nie można by dać temu Protramowi kasy żeby wyprodukował Wrasa 206? Boją się kupować w ciemno?
  a jak było z 205 wras? też w ciemno.

 • ~ 2011-04-12
  12:33:26

  0 0

  wrocławianin -> na stworzenie nowego, nowoczesnego modelu potrzeba dużo pieniędzy. Jedyna szansa to to, że Protram spory kredyt weźmie.

 • ~ 2011-04-15
  15:23:23

  0 0

  Skoda jest tania ale nie jest dobra. Sztywne wózki wraz z dużym naciskiem na oś powodują, że Skody strasznie niszczą torowiska i są bardzo wrażliwe na ich jakość. A wiadomo jaka jest jakoś torów we Wrocławiu, to znaczy nie wiadomo - bo jakby to zmierzyć to mogłoby się okazać, że połówę torów trzeba zamknąć. I dlatego się tego nie sprawdza. Plotki głoszą, że Skody już trzeba spawać bo konstrukcja im siada w okolicach wózków. Dla porównania krakowskie bombardiery sztywnych wózków nie mają i pewnie przeżyją te nasze skodziny o parę długości - wtedy my je kupimy jako uzywane tak jak kupiliśmy od nich 102jki i 105tki. No ale bombki są droższe...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.