Wiadomości
Wrocławskie Osiedla, odc. 10: Popowice [ZDJĘCIA, WIDEO]
Popowice położone są w zachodniej części Wrocławia. Zamieszkuje je kilkanaście tysięcy osób. Wrocławianie kojarzą to osiedle głównie z charakterystycznym blokowiskiem i "zwierzęcymi" nazwami ulic. Sprawdzamy, czy mieszkańcy Popowic cenią sobie tę lokalizację.
Osiedle Popowice w granicach Wrocławia znajduje się od 1897 roku. Jego nazwa pochodzi od wyrazu "pop", który w średniowieczu oznaczał księdza katolickiego.
W 1901 r. powstał tu Port Rzeczny "Popowice", który przez lata pełnił ważną rolę komunikacyjną i transportową. Od lat osiemdziesiątych jest nieczynny, a w ciągu najbliższej dekady stanie się centralną częścią nowej inwestycji mieszkaniowej Vantage Development – Portu Popowice. Deweloper wyburzy silosy, zrobi marinę, a wokół postawi nawet kilkadziesiąt budynków. Prace ruszyły wiosnę.
Dwiema innymi, nowymi inwestycjami na terenie Popowic są Legnicka Street oraz Pixel House.
Obecną zabudową osiedla zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Popowice. Od kilku lat charakterystyczne bloki z czasów PRL są stopniowo modernizowane. Wygląd zmieniły już ich ściany szczytowe, zlikwidowano zsypy i stworzono miejsca składowania odpadów. Kwestia śmieci na osiedlu jest mocno kontrowersyjna, bo zsypy były rozwiązaniem niehigienicznym, a z kolei śmietniki psują estetykę osiedla.
Mieszkańcy narzekają również na zbyt duże zagęszczenie sklepów monopolowych na terenie Popowic. Twierdzą, że generuje to sytuacje, w których większość ławek jest zajętych przez osoby pijące alkohol. Trzecim minusem osiedla są ulice gęsto zastawione samochodami.
Natomiast zaletami Popowic, podkreślanymi przez osoby, które tam mieszkają, są zieleń, względny spokój, dostępność handlu, usług i placówek edukacyjnych.
Teraz Popowice najbardziej czekają na tramwaj. Inwestycja ma zostać zrealizowana etapami, planowo w ciągu najbliższych dwóch lat.
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Od 1 stycznia 2021 MPK Wrocław będzie darmowe dla kolejnej grupy. Inni zapłacą więcej
80937 -
Wypadek we wrocławskim zoo. Nie żyje roczny gibon
45126 -
Wrocław: Te przychodnie będą szczepić na koronawirusa [LISTA PLACÓWEK]
30805 -
Wrocławski ginekolog żądał łapówek za usługi w szpitalu. Prokuratura szuka jego pacjentek
16391 -
Od 2021 wzrosły nie tylko ceny biletów MPK Wrocław, ale i kary za jazdę „na gapę”
15005
Najczęściej komentowane
-
Wrocław znów w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie
2 -
Coraz więcej domów, zbyt wąska ulica. Rozbudowy nie będzie: miasto spowolniło ruch [ZDJĘCIA]
2 -
Od 1 stycznia 2021 MPK Wrocław będzie darmowe dla kolejnej grupy. Inni zapłacą więcej
2 -
Seniorzy do punktu szczepień COVID-19 pojadą taksówkami za darmo
1 -
Zmiana nazwy pl. Jana Pawła II we Wrocławiu. Jest decyzja rady miejskiej
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Dariusz Niszewski 2018-09-13 09:11:16
Nie wspomniano, że projektantem osiedla Popowice był Witold Jerzy Molicki (1930-2013) . W tamtych czasach (początek lat 70.) charakterystyczne dla tego osiedla balkony były sensacją nie tylko na skalę Wrocławia. Udowadniały, że nowe bloki nie muszą być tylko "klockami" 4 lub 10 piętrowymi, jednakowymi w całej Polsce. Zaprojektował on też inne wrocławskie osiedla jak Szczepin czy Osiedle Przyjaźni. Osiedle Popowice ze swoimi balkonami wpisywało się w nowinki nietypowej wrocławskiej architektury tamtych lat obok osiedla na placu Grunwaldzkim czy trzonolinowca przy ulicy Kościuszki.