Wiadomości
Wydaliśmy 21 mln na remont Hali Stulecia
Dlaczego remont był taki drogi? Wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO zobowiązuje.
Nie można było po prostu wymienić okien w Hali Stulecia na piękne repliki. Trzeba je było ratować. Nawet jeśli drzewa, z których zrobiono okna w Hali, już nie rosną. Okna z Hali były bardzo trudne do odnowienia, gdyż wykonano je metodami, których dziś się już nie stosuje. Dziś połączenia są bardziej masywne, a nie takie delikatne.
Podstawowym kłopotem było jednak drewno. Okna wykonano z mahoniu żelazowego, sprowadzanego z Australii. To drewno było znacznie mocniejsze niż np. dęby. Na Hali potrzebna było specjalnych gatunków drewna używanego w szkutnictwie. Żeby okna były w stanie przetrwać ostre wiatry, deszcze i mrozy.
Dziś mahoń żelazowy już na świecie nie rośnie. Fachowcy od naprawy okien musieli sięgnąć po drewno teakowe. Wykonywano z niego między innymi części statków narażone na szybkie zużycie, np. pokłady. Występuje w południowej Azji, np. w Birmie, Indiach, Laosie, Tajlandii. I stamtąd go sprowadzano.
Kłopoty były także z naprawą betonu.
Badania wykonane już w 1995 r. wskazywały na potrzebę wykonania napraw elementów żelbetowych elewacji. Badania wykazały korozję żelbetu i zbrojenia, liczne rysy i pęknięcia betonu, objawy powierzchniowej korozji betonu. Okazało się także, że wykonane w poprzednich latach naprawy powierzchniowe często szkodziły zamiast pomagać w zachowaniu zabytku. Jednak dzięki zastosowaniu dobrych technologii i materiału podczas budowy Hala Stulecia zachowała się w niezłym stanie.
Założeniem remontu ścian elewacyjnych było odtworzenie struktury, faktury i koloru remontowanej powierzchni.
Resztki zółtawozłotej farby znaleziono na elewacji. Najlepiej zachowały się w miejscu, gdzie były poddane wpływom atmosferycznym w bardzo ograniczonym zakresie – na spodniej stronie dachu łącznika pomiędzy halą a budynkiem administracyjnym.
Przy renowacji powierzchni betonowej wykonawca musiał dodatkowo zadbać o zachowanie linii podziałów wynikających z zastosowanych oryginalnie deskowań. Beton wylewało się w tym czasie pomiędzy deski drewnie, które nie były idealnie dopasowane dlatego widać było wyraźne linie na zastygłym już betonie.
Zakończenie remontu jest jednocześnie zamknięciem I Fazy Rewitalizacji Hali Stulecia i Terenów Wystawowych, wkrótce zakończy się faza II – czyli remont i rozbudowa Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej, III fazą jest remont wnętrza, którą rozpoczynamy już na początku 2011 roku.
Zobacz zdjęcia Hali po remoncie.
Przy powstaniu części tekstu o betonie wspieraliśmy się artykułem Wojciecha Laski „Renowacja elewacji Hali Stulecia we Wrocławiu – przykład scalenia kolorystycznego powierzchni betonowych”, ze strony keim.pl/
Zobacz także
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
10 najmodniejszych osiedli we Wrocławiu. Gdzie ludzie chcą mieszkać i dlaczego?
183954 -
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
23567 -
Jak do tego doszło, nie wiem. Takie cuda to tylko we Wrocławiu
17232 -
Mieszkanka Dolnego Śląska dotkliwie pogryziona przez wilka
15527 -
Fuszerka na TAT-cie. Autobusy nie mieszczą się na buspasie
10174
Najczęściej komentowane
-
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
3 -
Rolkarze zablokują centrum Wrocławia. Cel? Popularyzacja wrotkarstwa
2 -
Kilkanaście kilometrów korka na A4. Powód? Holowanie pojazdu
2 -
Bardzo groźnie na Przyjaźni: dwa tramwaje jechały wprost na siebie!
2 -
Trzecia Droga jako ostatnia ma komplet kandydatów we Wrocławiu [NAZWISKA]
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert