Wiadomości
Wydrążyli tunel pod rzeką, by dostarczyć ciepło na Nowe Żerniki. To samo zrobią pod AOW [FOTO]
O tym, że na osiedlu Nowe Żerniki powstanie sieć ciepłownicza donosiliśmy już w zeszłym roku. A w lipcu informowaliśmy, że budowa nowej magistrali ruszyła.
Zobacz także
W ramach prac związanych z budową sieci ciepłowniczej w kierunku osiedla Nowe Żerniki, Fortum wykonało tunel, który pozwolił na poprowadzenie rur ciepłowniczych pod dnem rzeki Ślęzy. Ta sama technologia zostanie wykorzystana pod koniec września, kiedy firma przeprowadzi sieć pod Autostradową Obwodnicą Wrocławia.
Aby poprowadzić infrastrukturę ciepłowniczą pod Ślęzą Fortum wykorzystało innowacyjną technologię mikrotunelingu sterowanego, która umożliwia bezwykopowe tworzenie instalacji podziemnych.
Na głębokości 2 metrów pod dnem rzeki wydrążono tunel o długości około 43 metrów. Następnie do otworu wprowadzono dwie rury osłonowe z tworzywa sztucznego i średnicy 752 mm każda, do których następnie wsunięto stalowe preizolowane rury ciepłownicze, każda o średnicy zewnętrznej 500 mm.
Wykorzystane rury są wyposażone w systemy wykrywania wilgoci, które pozwalają na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności.
- Przy planowaniu sieci na osiedle Nowe Żerniki musieliśmy zdecydować, w jaki sposób pokonać takie przeszkody jak rzeka Ślęza czy Autostradowa Obwodnica Wrocławia. Ostatecznie podjęliśmy decyzję o wykorzystaniu technologii mikrotunelingu sterowanego, która znacznie ogranicza ingerencję prac budowlanych w otoczenie. Szacujemy, że docelowo z ciepła sieciowego na powstającym osiedlu Nowe Żerniki będzie korzystało od 8 do 10 tysięcy przyszłych mieszkańców – mówi Włodzimierz Popielewski, Manager Inwestycji Sieciowych i Produkcyjnych Fortum.
Budowa magistrali ciepłowniczej o długości 2 kilometrów na potrzeby osiedla Nowe Żerniki to największy dotychczasowy projekt inwestycyjny Fortum we Wrocławiu. Wart jest w sumie 10 mln złotych. Zgodnie z planem prace budowlane zakończą się w październiku 2015 roku.
Łączne zapotrzebowanie na ciepło sieciowe Nowych Żernik będzie wynosiło około 19 megawatów, a długość sieci rozprowadzającej ciepło na samym osiedlu wyniesie około 2,5 km. Dodatkowo budowana magistrala będzie dysponowała odpowiednią rezerwą mocy, która umożliwi dalszą jej rozbudowę w kierunku zachodnim i północnym, na przykład na potrzeby nowego szpitala we Wrocławiu.
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
10 najmodniejszych osiedli we Wrocławiu. Gdzie ludzie chcą mieszkać i dlaczego?
184141 -
10 wsi pod Wrocławiem, gdzie PiS przegrywa z kretesem. Mniej niż 25% głosów
84492 -
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
23713 -
Jak do tego doszło, nie wiem. Takie cuda to tylko we Wrocławiu
17542 -
Mieszkanka Dolnego Śląska dotkliwie pogryziona przez wilka
15850
Najczęściej komentowane
-
Rolkarze zablokują centrum Wrocławia. Cel? Popularyzacja wrotkarstwa
3 -
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
3 -
Kilkanaście kilometrów korka na A4. Powód? Holowanie pojazdu
2 -
Bardzo groźnie na Przyjaźni: dwa tramwaje jechały wprost na siebie!
2 -
Trzecia Droga jako ostatnia ma komplet kandydatów we Wrocławiu [NAZWISKA]
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~asa 2015-09-18
01:55:46
A tymczasem w samym centrum miasta setki kamienic nie mają dostępu do centralnego z elektrociepłowni. W tym mieście jak zawsze wszystko robi się od d..py strony