Kultura
Wystawa w Mieszkaniu Gepperta. Otwarcie przeniesione do internetu
W piątek, 13 listopada, w Mieszkaniu Gepperta odbędzie się otwarcie wystawy „Ścieżki do interpretacji. Suplement”. To kontynuacja czerwcowej prezentacji fotografii na Szewskiej zorganizowanej w roku obchodów „Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70”. Tego samego dnia Fundacja Art Transparent udostępni archiwum swojej dotychczasowej działalności. Ze względu na sytuację pandemiczną wydarzenia zostały przeniesione do internetu.
Otwarcie wystawy i udostępnienie archiwum będzie można obejrzeć za pośrednictwem mediów społecznościowych Fundacji Art Transparent. W piątek, 13 listopada, organizatorzy zaprezentują wprowadzenia kuratorskie, a także krótkie opowieści artystów i artystek. Wystawa oraz archiwum w Mieszkaniu Gepperta zostaną otwarte dla zwiedzających w najbliższym możliwym terminie. Będzie ją można oglądać do 26 lutego 2021 roku.
Działalność Art Transparent, choć ściśle związana z obszarem sztuki współczesnej, jest bardzo szeroka. Obejmuje prowadzenie niekomercyjnej galerii sztuki Mieszkanie Gepperta, organizację Przeglądu Sztuki SURVIVAL, realizację wystaw indywidualnych i zbiorowych we Wrocławiu, w kraju i za granicą, jak również działania o charakterze edukacyjnym, warsztatowym, a nawet międzysektorowe sieciowanie dla kultury.
– Na szczególną uwagę zasługuje dział poświęcony Eugeniuszowi Geppertowi i Hannie Krzetuskiej-Geppert, współtwórcom i nestorom sceny plastycznej Wrocławia i niegdysiejszym lokatorom mieszkania przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, a także członkom Szkoły Wrocławskiej – mówi Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent. Archiwum Fundacji gromadzi projekty i aktywności realizowane od momentu jej powstania, czyli od roku 2006, aż do teraz.
Pamiętniki z czasów pandemii w Mieszkaniu Gepperta
Zanim do archiwum trafi kolejna wystawa Fundacji Art Transparent będzie można obejrzeć ją w Mieszkaniu Gepperta – projekt „Ścieżki do interpretacji”, zaprezentowany pierwotnie w czerwcu w galerii ulicznej Szewska Pasja, zyskuje swoją nową odsłonę. Cztery związane z Wrocławiem artystki: Barbara Kozłowska, Anna Kołodziejczyk, Alex Urban i Ewa Zwarycz opowiadają o samotności. Praca Kozłowskiej, zgłoszona do Sympozjum ’70, nie doczekała się realizacji aż do 2016 r., kiedy to monumentalna, błękitna rzeźba stanęła wreszcie we wrocławskim parku Popowickim.
– Kołodziejczyk, Urban i Zwarycz, zainspirowane tym dziełem, mówią także o osobistym doświadczeniu odosobnienia spowodowanym pandemią koronawirusa – zarówno w ujęciu czysto subiektywnym, emocjonalnym, jak i psychologicznym i filozoficzny – czytamy w opisie ekspozycji. – Monotonny upływ czasu, próby zakotwiczenia w rzeczywistości wirtualnej czy też – po prostu – atak paniki – to rozdziały swoistego pamiętnika czasu pandemii – mówi Michał Bieniek, jeden z kuratorów wystawy.
Prace Kołodziejczyk, Urban i Zwarycz spotkają się z oryginalną koncepcją Kozłowskiej. Spotkanie to uzupełnia wideo autorstwa Agaty, Bartka i Piotra Bartosów z 2016 r. – kolejna próba interpretacji (lub też ilustracji) wizualnej poezji Dróżdża.
„Ścieżki do interpretacji” to projekt realizowany w ramach szeregu inicjatyw realizowanych w związku z przypadającą w 2020 r. 50. rocznicą słynnego „Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70”.
PROGRAM WYDARZEŃ ONLINE (13 LISTOPADA]
10:00
Karolina Bieniek – wprowadzenie kuratorskie
12:00
Agata, Bartek i Piotr Bartos – wprowadzenie słuchowiskowe do filmu „Ścieżki Tekstu" w ramach wystawy „Ścieżki do interpretacji. Suplement”
14:00
Anna Kołodziejczyk, Alex Urban, Ewa Zwarycz – wprowadzenie autorskie dot. prac artystek w ramach wystawy „Ścieżki do interpretacji. Suplement”
15:00
Otwarcie Archiwum pod adresem: http://archiwum.arttransparent.org | strona techniczno-informatyczna: Michał Szota
struktura i treść: Dominika Sośnicka
16:00
Ewa Pluta – wprowadzenie historyczne o Mieszkaniu Gepperta – poświęcone Eugeniuszowi Geppertowi i Hannie Krzetuskiej, nestorom sceny plastycznej Wrocławia i niegdysiejszym lokatorom mieszkania przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
19:00
Film „Ścieżki Tekstu" | premiera online.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Oto zastępca Mariana Paździocha. „Świat według Kiepskich” ma wrócić wiosną
154135 -
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
13139 -
Wrocław dla odmiany zagra nie Berlin, tylko Walię? Na Praczach kręcą film [ZDJĘCIA]
10749 -
Andrzej Grabowski o „Świecie według Kiepskich”: Absurdalna ironia i lusterko
10069 -
„Myślę, że ‘jebnięcie’ na stałe weszło do słowników wrocławian” [WYWIAD]
8742
Najczęściej komentowane
-
Konflikt o spuściznę po Bartoszewskim. Jaka przyszłość czeka zbiory Ossolineum?
5 -
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
4 -
Wrocławianie nagrodzeni w prestiżowym konkursie
2 -
Bezpłatne warsztaty w operze. Artyści pomogą osobom z powikłaniami po COVID-19
2 -
Magistrat przeznaczy 100 tys. zł na proekologiczne projekty
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert