zamknij

Edukacja i nauka

XIV Liceum Ogólnokształcące najlepsze w Polsce w prestiżowym rankingu!

2013-01-10, Autor: jg
LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w Polsce - według Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2013, który po raz piętnasty został opublikowany przez Perspektywy i Rzeczpospolitą. Siódmą pozycję w zestawieniu zajęło wrocławskie liceum nr III im. Adama Mickiewicza. Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. z Lublina zostało najlepszą szkołą techniczną.

Reklama

Misją rankingu jest dostarczenie informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne. Głównymi adresatami rankingu są uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do dobrych studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Takich informacji dostarczy pięć rankingów, w tym dwa główne: Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2013, Ogólnopolski Ranking Techników 2013 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny 2013 w grupie liceów, Ranking Maturalny 2013 w grupie techników oraz Ranking Olimpijski 2013.

Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ok. 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, opublikowane zostały na tutaj.Decyzją Kapituły Rankingu ustalone zostały następujące kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Liceów 2013: sukcesy w olimpiadach 30%, matura - przedmioty obowiązkowe 25%, matura - przedmioty dodatkowe 40%, opinia akademicka 5%.

Kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Techników 2013: sukcesy w olimpiadach 20%, matura - przedmioty obowiązkowe 25%, matura - przedmioty dodatkowe 20%, wyniki egzaminów zawodowych 30%, opinia akademicka 5%.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Poniżej podajemy czołówkę rankingu. Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2013:
1. miejsce LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej, Wrocław
2. miejsce Liceum Akademickie UMK, Toruń
3. miejsce III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP, Gdynia
4. miejsce V LO im. Augusta Witkowskiego, Kraków
5. miejsce XIII Liceum Ogólnokształcące, Szczecin
6. miejsce XIV LO im. Stanisława Staszica, Warszawa
7. miejsce LO nr III im. Adama Mickiewicza, Wrocław
8. miejsce I LO im. Mikołaja Kopernika, Łódź
9. miejsca II LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego, Warszawa
10. miejsce LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Rzeszów

Podranking Olimpijski 2013:
1. miejsce LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej, Wrocław
2. miejsce Liceum Akademickie UMK, Toruń
3. miejsce V LO im. Augusta Witkowskiego, Kraków

Najlepsze liceum i technikum w województwie dolnośląskim:
- LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej, Wrocław
- Technikum nr 10 w EZN, Wrocław

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~p 2013-01-10 19:33:17

  Krótka piłka, jako absolwent XIV LO we Wrocławiu przedstawię Wam moją (zgodną ze zdaniem wielu znajomych ze szkoły) opinię.

  Ta szkoła jest dobra, jeśli jesteś bardzo mocno uzdolniony w jakimś kierunku - dostaniesz pomoc od nauczycieli (a jak nie dostaniesz, co też się nierzadko zdarza - vide "świetni nauczyciele w XIV" to jako Olimpijczyk i sól szkoły będzie ci w miarę lekko pozaliczać resztę).

  Jeśli jesteś przeciętnym uczniem (przez co w XIV rozumie się osobę nieprzeciętnie inteligentną, ciekawą świata, często oryginalną i ambitną) ALE nie masz jasno ukierunkowanej pasji naukowej - czekają cię chude lata. Otóż ciężko człowiekowi posiadającemu powyższe przymioty pogodzić się z sytuacją, iż jest "uczniem drugiego sortu", NIGDY nie chwalonym (mnie w tej szkole przez 6 lat - chodziłem jeszcze do gimnazjum dwujęzycznego - pochwalono RAZ), z ocenami wskazującymi na pół-debilizm (same dwójki, trójki), a nawet szantażowanemu przez nauczycieli niedopuszczeniem do matury, jeśli nie rokuje się na bardzo dobry wynik (!!!!!!).

  Nauczyciele w tej szkole są różni, warto jednak pamiętać, że ci, którymi najbardziej czternastka lubi się chwalić, jak coćby wielokrotnie wszędzie nagradzany Jerzy Biniewicz są idealnym partnerem dla rozwoju przyszłego laureata olimpiady języka polskiego, a nie przeciętnego ucznia. Proszę, weźcie pod uwagę poniższy przykład: do XIV większość przyszła z wynikami w okolicach maksa z testu gimnazjalnego - matury, nawet proste jak ta z j. polskiego kończyły się w

  7 1
 • ~p 2013-01-10 19:36:08

  C.D
  kończyły się wynikami w okolicach zaliczenia (30%).
  Ludzie, którzy chcieli iść na medycynę przez rok albo i dłużej brali korepetycje - często niestety bezskutecznie.
  Wyniki grudniowych matur próbnych bywają tak żałosne (poniżej 10% z fizyki w moim roczniku w wielu przypadkach), że wówczas zaczyna się panika i szukanie korepetycji i oświecenie, że szkoła jest często nawet na tyle słaba, że do matury przygotować porządnie nie potrafi.

  Wiem, że brzmi gorzko, ale taka jest prawda.

  Inna rzecz, że faktycznie częstokroć w szkole poznać można naprawdę świetnych, oryginalnych ludzi. Szkoda, że często kończąc ją, zamieniają się w zgorzkniałych, niepewnych siebie przeciętniaków. Chyba, że są oczywiście olimpijczykami.

  1 0
 • ~hs 2013-05-06 21:56:00

  Zgadzam się z poniższym komentarzem.
  Jeśli nie ma się aspiracji (lub możliwości) zostania olimpijczykiem, to ta szkoła nie jest dla ciebie!
  Naprawdę nie warto się zadręczać. Jeśli zdecydujesz się na LO 14 to musisz się liczyć z codziennym wstawaniem na lekcje o 7.30 i kończeniem ich o 16, a także zostawać (czasem nawet do 18) na fakultetach, a nawet to nie daje ci pewności zdania egzaminu lub matury na wysokim poziomie. Do tego jeszcze połowa nauczycieli zdąży cię udupić ocenami (np. GS; SG; MŁ).

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na którym miejscu twoim zdaniem Betard Sparta zakończy sezon zasadniczy PGE Ekstraligi?


Oddanych głosów: 195