zamknij

Mundial 2018 - mistrzostwa świata w Rosji

XXI mistrzostwa świata w piłce nożnej rozpoczęte! Okazałe zwycięstwo w meczu otwarcia

2018-06-15, Autor: prochu

Długie dni odliczania, pierwsze emocje związane z turniejem podczas zeszłorocznego losowania grup, kolejne odliczanie - już mniej cierpliwe, aż w końcu przyszedł 14. dzień czerwca, który dla wszystkich fanów piłki nożnej jest początkiem ponad miesięcznego święta. W czwartek rozpoczęły się XXI mistrzostwa świata w piłce nożnej i choć mecz otwarcia nie rozpieścił kibiców, to nie mogliśmy narzekać na brak bramek, bo Rosja rozprawiła się z Arabią Saudyjską aż 5:0.

Zanim jednak na murawie pojawili się piłkarze, odbyła się tradycyjna część artystyczna, czyli ceremonia otwarcia, która była niejako połączeniem klasyki z nowoczesnością. Po odtworzeniu fragmentu fortepianowego koncertu Piotra Czajkowskiego, na scenie pojawił się Robbie Williams i rosyjska śpiewaczka Aida Garifullina. Trofeum o jakie będą walczyć piłkarze zaprezentowali z kolei Iker Cassilas i modelka Natalia Vodianova. Tłumnie zgromadzonych kibiców przywitał zaś prezydent Rosji Władimir Putin.

Inauguracja artystyczna wypadła okazale (może poza gestem Williamsa, który pod koniec występu pokazał środkowy palec do kamery, by "uciszyć krytyków"), ale na boisku było już nieco gorzej. Na trybunach świętowanie trwało już od dwunastej minuty, kiedy piłkę do siatki Arabii Saudyjskiej skierował Jurij Gazinski. Tuż przed przerwą Denis Czeryszew, który pojawił się na murawie w miejsce kontuzjowanego Ałana Dżagojewa, wykorzystał wyjątkową bierność saudyjskich obrońców i podwyższył wynik, a w drugiej połowie na listę strzelców wpisał się Artiom Dziuba. Gdy wydawało się, że mecz zakończy się wygraną 3:0, Rosjanie wyprowadzili jeszcze dwa ciosy. Najpierw Denis Czeryszew technicznym uderzeniem "zerwał pajęczynę" z bramki Arabii, a w samej końcówce Aleksandr Gołowin pokonał golkipera rywali strzałem z rzutu wolnego.

I choć faktycznie, nie było to wielkie piłkarskie widowisko, to wynik i sporo bramek z całą pewnością mogło cieszyć kibiców, zwłaszcza tych z Rosji. I daje nadzieje na wielkie sportowe emocje w kolejnych spotkaniach.

Rosja - Arabia Saudyjska 5:0 (2:0)
Bramki: Gazinski 12, Czeryszew 43, 90, Dziuba 71, Gołowin 90