Biznes
Za 10 mln złotych powstała sieć ciepłownicza na Nowe Żerniki. Wydrążyli tunele pod rzeką i AOW
O tym, że na osiedlu Nowe Żerniki powstanie sieć ciepłownicza donosiliśmy już w zeszłym roku. A w lipcu informowaliśmy, że budowa nowej magistrali ruszyła.
Zobacz także
Teraz prace związane z podłączeniem osiedla Nowe Żerniki do sieci ciepłowniczej zakończyły się. Powstał dwukilometrowy, przebiegający w całości pod ziemią, odcinek nowej magistrali od ulicy Hermanowskiej do budowanego osiedla.
Nowa sieć składa się wyłącznie z rur preizolowanych, wyposażonych w system automatycznego wykrywania wilgoci, co pozwala na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności. Długość sieci rozprowadzającej ciepło na osiedlu wyniesie około 2,5 kilometra.
Wydrążyli tunel pod rzeką i AOW
W ramach całej inwestycji Fortum wykonało m.in. tunel, który pozwolił na poprowadzenie rur ciepłowniczych pod dnem rzeki Ślęzy. Ta sama technologia została użyta do przeprowadzenia sieci pod Autostradową Obwodnicą Wrocławia.
Aby pokonać te przeszkody, wykorzystano innowacyjną technologię mikrotunelingu sterowanego, która pozwala na bezwykopowe tworzenie instalacji podziemnych. Dzięki temu możliwe było zminimalizowanie ingerencji prac budowlanych w otoczenie.
Eksperci firmy szacują, że łączne zapotrzebowanie na ciepło sieciowe osiedla będzie wynosiło około 19 megawatów, co oznacza, że skorzysta z niego od 8 do 10 tysięcy przyszłych mieszkańców.
Dodatkowo nowa sieć będzie dysponowała odpowiednią rezerwą mocy, która umożliwi dalszą jej rozbudowę w kierunku zachodnim i północnym, na przykład na potrzeby nowego szpitala we Wrocławiu.
- Zapotrzebowanie na ciepło sieciowe we Wrocławiu stale rośnie. Tylko w ubiegłym roku podpisaliśmy umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej na łączną moc blisko 56 MW. Konsekwentnie podłączamy do sieci kolejne istniejące budynki na terenie miasta i planujemy jej dalszy rozwój – mówi Jacek Uhryn, manager sprzedaży i marketingu Fortum.
Budowa magistrali ciepłowniczej o długości 2 kilometrów na potrzeby osiedla Nowe Żerniki to największy dotychczasowy projekt inwestycyjny Fortum we Wrocławiu. Wart jest w sumie 10 mln złotych.
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocław: Cukiernia Wolak przy Legnickiej zamknięta po 46 latach
6846 -
10 największych pracodawców we Wrocławiu i okolicy - tu warto pracować? Praca we Wrocławiu na coraz lepszych warunkach?
6322 -
Znana sieć marketów spożywczych wycofuje się z Polski. Sklepy we Wrocławiu na sprzedaż
4717 -
Benzyna we Wrocławiu już za mniej niż 6 złotych
2733 -
Pepco wycofuje ze sklepów artykuł dla dzieci. Może być szkodliwy
1235
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Cukiernia Wolak przy Legnickiej zamknięta po 46 latach
2 -
GIS wycofuje popularny boczek. Wydano ostrzeżenie
0 -
Znana sieć marketów spożywczych wycofuje się z Polski. Sklepy we Wrocławiu na sprzedaż
0 -
10 największych pracodawców we Wrocławiu i okolicy - tu warto pracować? Praca we Wrocławiu na coraz lepszych warunkach?
0 -
Pepco wycofuje ze sklepów artykuł dla dzieci. Może być szkodliwy
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~dim 2015-12-29
11:10:03
Ponad 20 lat temu, podczas budowy linii optotelekomunikacyjnej TEL wykonano przewiert sterowany pod korytem Odry, która jest trochę szersza i trochę głębsza od Ślęzy. Mikrotuneling nie jest niestety żadną innowacją.