Wiadomości

Za trzy tygodnie ruszy pierwsza linia Tramwaju Plus

2011-06-06, Autor: Bartłomiej Knapik
Od stadionu Olimpijskiego do Wierzbowej, przez rondo Reagana i pl. Dominikański. Taką trasę będzie miała pierwsza, wakacyjna linia Tramwaju Plus, która ruszy pod koniec czerwca (wakacyjny rozkład będzie wprowadzony w okolicach 27 czerwca). Choć już teraz pojawiają się kontrowersje, czy Tramwaj Plus nie powinien docierać do Jana Pawła II, a od połowy lipca do Dolmedu.

Reklama

O tym, że  pierwsza linia Tramwaju Plus zostanie uruchomiona przed wakacjami z Wierzbowej do stadionu Olimpijskiego pisaliśmy (jako pierwsi) już w lutym:
- W tej chwili nie da się jej uruchomić na całej trasie, ale kiedy tylko skończy się remont torów na Legnickiej oraz przebudowa skrzyżowania Milenijna/Lotnicza/Na Ostatnim Groszu/Legnicka, gdzie powstanie skręt w stronę Kozanowa, linia zostanie przedłużona do Pilczyc – mówił nam już w marcu Arkadiusz Worońko, kierownik działu zarządzania transportem publicznym wydziału transportu wrocławskiego magistratu.

Czy to jednak jest najlepszy pomysł? Wiadomo, że nie da się od razu uruchomić Tramwaju Plus przez remont torów na Legnickiej aż do Pilczyc. Jednak już teraz pojawiły się głosy, że powinna ona spod stadionu docierać do placu Jana Pawła II, a dalej najpierw na mosty Mieszczańskie, a potem – gdy uda się odrobić opóźnienia remontu Legnickiej – do Dolmedu. Po wakacjach, gdy remont torów Legnickiej się skończy – Tramwaj Plus dotrze do Stadionu Miejskiego przy al. Śląskiej.Co to jest Tramwaj Plus? Reklamowano go nam jako „szybki tramwaj”, bo w założeniach szybkość ma zapewnić mu podłączenie większości skrzyżowań do jednego komputera, który będzie przełączał wszystkie światła na zielone. Jednak po pierwsze, Tramwaj Plus niekoniecznie będzie miał wszędzie wydzielone tory, a po drugie zielone światła będą musiały mieć także inne linie na tych samych torach – bo Tramwaj Plus magiczny nie jest i wyprzedzać innych tramwajów nie potrafi.

Ponadto, od momentu pojawienia się pomysłu do dziś projekt został poważnie okrojony: „Tramwaj Plus jest ogryzkiem w porównaniu z tym, co było przewidziane. Nie obsługujemy Biskupina, ani Sępolna, za to dojeżdżamy do Stadionu Olimpijskiego – a przecież wystarczy dwa razy przejechać się tam tramwajem, żeby zobaczyć ile osób wysiada na tym odcinku. Dla kogo my to budujemy? Dla ludzi? Czy dlatego, że mieliśmy jakąś potrzebę? Jeśli dla ludzi, to musimy mieć naprawdę dobry plan, bo wydajemy publiczne pieniądze” - pisze dr Bogusław Molecki z Politechniki Wrocławskiej.

Boli to tym bardziej, że wraz z uruchomieniem Tramwaju Plus zniknie najprawdopodobniej linia nr 12, a to znaczy, że Sępolno straci jedną z linii.

Skoro już jesteśmy przy minusach, to są jeszcze dwa. Po pierwsze, jak już pisaliśmy z Kozanowa będzie można bezpośrednio pojechać tramwajem jedynie na Gaj . Wozy najbliżej Rynku będą się zatrzymywać na pl. Jana Pawła II oraz na Podwalu. W obecnej sytuacji dla mieszkańców tego osiedla jest to jednak i tak wiele. Po drugie, dostaliśmy unijną dotację nie na cały, ale jedynie na połowę finansowania tego projektu .

Jednak są także i plusy. Na budowę linii tramwajowej na Kozanów i Gaj mieszkańcy tych osiedli czekali od dawna. Do tego kupujemy nowe wozy Skody 19T (przyjedzie ich łącznie 31 – na razie jest ich 10, za co zapłacimy ok. 250 mln zł). Skody Tramwaju Plus od 17 wozów, które jeżdżą po Wrocławiu różnią się nie tylko tym, że mają drzwi po obu stronach i kabiny motorniczych na obu końcach. Mają także inny rozkład siedzeń, tapicerkę, miejsca na rowery i monitoring. No i klimatyzację. Nowe Skody mają także poprawiony monitoring - wyposażone są w 13 kamer: cztery na zewnątrz, dwie do przodu i do tyłu tuż nad motorniczym, a reszta w środku.

Na koniec przypomnijmy jeszcze jedno. Zdaniem Wojciecha Adamskiego obie linie Tramwaju Plus w drugiej połowie przyszłego roku będą znacznie szybsze niż dzisiejsze tramwaje.
- Dzięki inteligentnym światłom pod koniec przyszłego roku prędkość handlowa obu linii Tramwaju Plus powinna osiągnąć 20, a nawet 25 kilometrów na godzinę – mówił nam już w marcu Wojciech Adamski.

Adamski już raz obiecywał, że w listopadzie średnia prędkość tramwajów będzie wynosić ok. 15-16 km/h, jednak nic z tych obietnic nie wyszło.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (60):
 • ~ 2011-06-06
  08:16:43

  0 0

  Powtarzacie obietnicę magistratu sprzed kilku miesięcy. Warto by się upewnić czy jest jeszcze aktualna ;)

 • ~ 2011-06-06
  08:50:37

  0 0

  Jestem ciekaw, co powie Pan wiceprezydent, gdy po wydaniu 300 baniek publicznych pieniędzy to jednak nie zadziała, jak obiecywał?

 • ~ 2011-06-06
  08:57:28

  0 0

  @tom
  Jak to co - albo nic albo ze wszystko jest ok.

 • ~ 2011-06-06
  09:02:19

  0 0

  zadziała zadziała. Nie bójcie się.

 • ~ 2011-06-06
  09:08:18

  0 0

  zadziała - od świateł do świateł :)

 • ~ 2011-06-06
  09:12:35

  0 0

  Zadziała zadziała powiedział kaznodzieja opłacany przez sztab rafała..........pewnośc siebie i pycha magistratu nie zna granic- a osoby odpowiedzialne za realizacje t+ powinny si e wstydzić że pozwoliły na takie rozbabranie tego całkiem niezłego pierwotnie projektu przez łapy rządzących-oszczędności oszczędności oszczędności.........

 • ~ 2011-06-06
  10:18:57

  0 0

  A kto tym będzie jeździł - po kilka osób na jeden kurs... haha... będzie woził powietrze, gdyby jeszcze do pętli na Sępolnie dojeżdżał to by doszło jeszcze kilka osób...

 • ~ 2011-06-06
  10:25:59

  0 0

  I co? Z Sępolna znika kolejna linia. A co w zamian? Dla mieszkańców Sępolna to jest Tramwaj Minus. A ludzie z Popowic to jak mają do centrum jechać. Z placu Jana Pawła II zabrali już 22, teraz zabiorą 12. Gdzie ludzie się mają pomieścić?

 • ~ 2011-06-06
  10:34:11

  0 0

  - Jestem Wrocławianinem i mieszkam we Wrocławiu od urodzenia to jest od 1980 roku. Okazuje się, że Tramwaj Plus niestety nie będzie jeździł do Leśnicy jak to w pierwotnych planach zakładano. Osobiście Ja, ale nie tylko, uważam, że Miasto powinno ponownie rozważyć przywrócenie pierwotnego planu długości Tramwaju + .


  Obecnie będzie on jeździł tylko do pętli na Pilczycach, a przecież do Leśnicy jest piękne wydzielone torowisko bez sygnalizacji świetlnej. Od Pilczyc do Leśnicy są ważne miejsca tj. węzeł przesiadkowy przy Stadionie, który łączyć będzie autobusy, tramwaje, pociągi oraz samochody. W niedalekiej przyszłości zostanie wybudowany Zachodni Szpital Wojewódzki i pacjenci mogliby się poruszać szybką linią tramwajową bez przesiadek zaraz na pętli Pilczyce.

  Obserwuje się także rozrost części Wrocławia w zachodnią stronę, obecnie Leśnica jest bardzo ładną częścią Miasta i to w dodatku zabytkową (piękny Zamek, mosty Średzkie, stary Młyn, zabytkowy Kościół itd.), a poprawi swoje walory jak zostanie wybudowana obwodnica Leśnicy. Niewykluczone, że dużo kibiców będzie wynajmowało lokum na czas Mistrzostw Europy 2012 właśnie w zachodnich częściach Wrocławia (Leśnica, Złotniki, Stabłowice, Maślice.

  Nie tylko Ja ale i cała zachodnia część Wrocławia wzdłuż ulicy Kosmonautów będzie trzymać kciuki żeby jednak PLUS docieral do Leśnicy Pozdrawiam .

 • ~ 2011-06-06
  11:39:42

  0 0

  Gość -> to co zostało w projekcie "t+" przycięte można będzie w każdej chwili dobudować/rozbudować za następnych rządów. Zalążek jest. Ja się cieszę najbardziej z tego systemu kierowania ruchem i nowych tramwajów. No i zyskałem tramwaj spod samego mieszkania :)

 • ~ 2011-06-06
  12:02:30

  0 0

  @Maciej: Nie zdziwiłbym się, gdyby linie tramwaju tzw. plus jeździły akurat pod Twoje mieszkanie dlatego, że Ty tam mieszkasz. W końcu praca we Wrocławskich Inwestycjach (dobrze mówię?) musi mieć swoje plusy. Pozdrawia mieszkaniec Sępolna.

 • ~ 2011-06-06
  12:06:33

  0 0

  @Maciej - myślę, że właśnie z tramwaju pod domem się najbardziej cieszysz ;) Ciekawe za to czy kiedykolwiek ktoś w UM wpadnie na pomysł poprowadzenia tramwaju wzdłuż ulicy Borowskiej dalej na południe od Gaju. Albo chociaż zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów ...

 • ~ 2011-06-06
  12:15:22

  0 0

  Ty si e ze wszystkiego cieszysz etatowo-nawet jakby ktoś ci zjadł twoje jabłko i zostawił ogryzek to byś si e cieszył że ma wszystkie pestki-od wadzy trzeba wymagać a to co się dzieje to robienie prowizorek po kosztach byleby było można w broszurach i statystykach umieścic.......poza tym ta forma t+ za tę kase to jest wielka przesada i niegospodarnośc

 • ~ 2011-06-06
  12:17:22

  0 0

  Macie pacuje w WI????? to nic dziwnego że taki z niego klakier- kasę ma trzy razy taką jak w ZIM czy ZDIUM a robi to samo co tamte jednostki.....heh ludzie to mają dobrze jak się do koryta dostaną, a miasto za to płaci.............

 • ~ 2011-06-06
  12:46:47

  0 0

  No to się użyję radości takiej jak Maciek: Niesamowicie się cieszę z Dworca PKP koło domu rodziców w pięknym górskim miasteczku. Jest tylko mały problem. Od lat nie zajechał tam żaden pociąg... Ale się cieszę, a co - wolno mi...

 • ~ 2011-06-06
  14:23:28

  0 0

  to trzeba byc jednak uzdolnionym inaczej, zeby wydac 300mln zlotych na taka karykature szybkiego tramwaju... az mi sie przypomnial obrazek: http://usprawnienia.pl/pracownia/hustawka.html tylko tutaj przyczyny porazki raczej inne.

 • ~ 2011-06-06
  16:20:49

  0 0

  Spokojnie ludzie. Nie wieszajmy psów na tym projekcie dopóki nie zobaczymy jak działa w praktyce. Ja tam jestem dobrej myśli, ale faktycznie nie pokoi mnie fakt, iż tramwaj nie będzie dojeżdżał do Sępolna. To tylko kilka przystanków dalej (chyba trzy), a na pewno większe byłoby zainteresowanie. P.S. NIE MIESZKAM NA SĘPOLNIE, więc nie piszę tego z myślą o sobie - po prostu nie jestem takim egoistą. Pozdrawiam.

 • ~ 2011-06-06
  16:27:43

  0 0

  Najlepiej działającym T+ sem jest teraz 72 :D

 • ~ 2011-06-06
  16:32:07

  0 0

  Mam wielką nadzieję ,że Tramwaj Minus będzie dojeżdżać na Sępolno. Przepraszam bardzo , ale na Stadionie Olimpijskim nigdy nikt nie wysiada...

 • ~ 2011-06-06
  16:49:32

  0 0

  tak tak. pracuję w UM. na pewno. Projekt tramwaju przez borowską jest, miejsce na niego jest zostawione. ale kiedy powstanie nie wiadomo. Na pewno nie za tych rządów. Oburzony -> dobrze mówisz. Nie krytykujmy czegoś czego jeszcze nie ma.

 • ~ 2011-06-06
  17:00:23

  0 0

  Ale krytykujemy to, co miało być, a nie będzie :)
  PS. ogryzek plus już lepiej spełnił by swoją rolę promocyjną jadąc wokół Rynku. Przy wakacyjnych taktach jest to całkowicie możliwe a pewnie nie trwało by dłużej.

 • ~ 2011-06-06
  17:29:34

  0 0

  no tak, tego co obcięto szkoda, ale wszystko jest do naprawienia. Kiedyś, czyli po euro tramwaj + można rozbudować. Przez Rynek czyli koło Heliosa? No nie wiem. Tam się tramwaje korkują. Chociaż w sumie przy Świdnickiej też.

 • ~ 2011-06-06
  19:16:09

  0 0

  @Maciej, jak ta rozbudowa T+ bedzie wygladac tak samo jak do tej pory zamiast tak jak wyglada poznanska PST to ja dziekuje za taka rozbudowe. Tego nie ma co narpawiac bo tu juz nic nie pomoze. Projekt "Tramwaj Plus" nalezy zamknac, zakopac i zapomniec o nim. Nastepnie zmienic ekipe na ludzi patrzacych w przyszlosc, lubiacych nowoczesne pomysly i wdrazajacych rozwiazania ktore beda sluzyc ludziom a nie kieszeniom pomyslodawcow.

 • ~ 2011-06-06
  20:50:36

  0 0

  dlaczego aż tak drastycznie? Zamówiony tabor jest ok, pomysł z systemem sterowania ruchem dobry, nowe tory są. Tak więc podstawy do rozwoju są. Coś na wzór Poznańskiej Pst też można zrobić, tylko trzeba na to znaleźć miejsce. Można w przyszłości T+ zamiast Legnicką puścić Robotniczą albo Popowicką.

 • ~ 2011-06-06
  20:52:00

  0 0

  poza tym póki T+ nie jeździ i póki nie da mu się zmierzyć średniej prędkości to nie ma sensu porównywać go do PST czy jakiegokolwiek innego projektu.

 • ~ 2011-06-06
  20:54:37

  0 0

  Cieszę się bardzo, że wreszcie Maciej się w końcu przyznał do pracy w magistracie, o czym zresztą pisałem od dawna. Szkoda tylko, ze tak późno, choć było to widać po każdej jego wypowiedzi. Jednak bardzo cieszę się, ze mamy głos z Ratusza, bo skończą się przycinki. a teraz można będzie z Maćkiem merytorycznie porozmawiać i zasięgnąć szerszej wiedzy na wiele tematów poruszanych na forum TUW. Mogłeś od razu to powiedzieć, chętnie zadałbym wcześniej parę pytań, gdyż zauważyłem, że Twój zasób wiadomości jest znacznie większy od autora (przepraszam nie chcę obrażać autora), wynika to po prostu z miejsca pracy Maćka.

 • ~ 2011-06-06
  21:03:15

  0 0

  Maćku, wyjaśnij nam proszę, dlaczego władze upierają się przy końcowym przystanku przy stadionie olimpijskim, przecież to nie ma sensu, dlaczego przystankiem końcowym nie może byc pętla na Sępolnie, wtedy będzie to miało ręce i nogi. Rozumiem, ze stan torów jest tam kiepski, ale ten kawałek nawet t+ wolniej mógłby dojechać i zabrać ludzi.

 • ~ 2011-06-06
  22:32:00

  0 0

  gościu wczorajszy, chyba jesteś zbyt wczorajszy. :D "Cieszę się bardzo, że wreszcie Maciej się w końcu przyznał do pracy w magistracie, o czym zresztą pisałem od dawna." => Ironii nie znasz? ;P Przecież ona aż rzuca się w oczy... Co do: "Rozumiem, ze stan torów jest tam kiepski, ale ten kawałek nawet t+ wolniej mógłby dojechać i zabrać ludzi. " => Ciekawe jak bardzo wolno musiałby jechać... Poza tym, jeżeli dobrze pamiętam to pętla Sępolno jest za ciasna na sztywnowózkowe wozy. Mielibyśmy wykolejenie za wykolejeniem, a na razie (choć w przyszłości jest to możliwe) nie ma pieniędzy na gruntowną przebudowę tej pętli.

 • ~ 2011-06-06
  23:08:12

  0 0

  @Maciej """ Przez Rynek czyli koło Heliosa? No nie wiem. Tam się tramwaje korkują.""" konkretnie z Dominikańskiego w Szewską i nawrot do przystanku "Rynek" koło Heliosa :). (można też z opcją przez Teatralną). A wyraźnie napisałem o taktach wakacyjnych, gdzie tramwajowe korki nie grożą, a nowa Skoda wokół Rynku ma większy wydźwięk niż do Wierzbowej, tym bardziej, ze i tak obsługiwanych przystanków z wersji z Wierzbową nie pominie

 • ~ 2011-06-06
  23:14:27

  0 0

  @Maciej, chcesz poprawic humor forumowiczom, niestety opowiadasz denne dowcipy, tzw "suchary". Np "Zamówiony tabor jest ok, pomysł z systemem sterowania ruchem dobry, nowe tory są" - tak zgadza sie i to juz jest podstawa by sie cieszyc? Sa tory? Są. Jedzie tramwaj? Jedzie. No to o co chodzi? Sęk w tym ze w Poznaniu kladzie sie ogromny nacisk na to "jak sie jedzie" a we Wroclawiu ze w ogole sie jedzie i nikt nie ma prawa marudzic. Porownanie wroclawskiej KZ do poznanskiej to tak jak porownianie PKP do DB. Lepiej sie juz tego nie da opisac. "Coś na wzór Poznańskiej Pst też można zrobić, tylko trzeba na to znaleźć miejsce." - miejsce bylo na to przy linii na Kozanow. Tam az sie prosilo o takie rozwiazanie. "Można w przyszłości T+ zamiast Legnicką puścić Robotniczą albo Popowicką." - a moze tez pojechac i tu i tam. Kwestia jak? Od swiatla do swiatla czy moze moglby wkoncu "pofrunac" bezkolizyjnie zatrzymujac sie jedynie przy peronach/stacjach? "póki T+ nie jeździ i póki nie da mu się zmierzyć średniej prędkości to nie ma sensu porównywać go do PST" - i nigdy nie bedzie sensu porownywac. I wyjdzie jak zawsze. Obawiam sie, ze zanim ktos sie wkoncu ocknie z tego snu, na wroclawska KZ bedzie juz za pozno. To tak jakbys bedac 80letnim dziadkiem stwierdzil, ze mogles byc lotnikiem zamiast listonoszem i z tego miejsca probowac cos jeszcze naprawic.

 • ~ 2011-06-06
  23:55:10

  0 0

  Tak, gość wczorajszy raczej nie skumał. Fakir -> z tym nawrotem nie do końca sobie wyobrażam jakby to miało wyglądać :) paul123 -> nie wiem ska ty wziąłeś takie porównania poznańskich tramwajów, ale poza 6km odcinkiem PST zbytniej różnicy od Wrocławskich tramów nie ma.W centrum na wielu odcinkach tory im się sypią. Poznańska pestka to tylko dojazd z jednej strony do centrum miasta, trasa która nie musi się przebijać przez gęsto zabudowane centrum miasta bo jest od niego oddalona. System sterowania ruchem, wyremontowane tory i dobry tabor nie tyle podstawy aby się cieszyć, ale daje spore szanse na szybszy i wygodny tramwaj. Poza tym ustawienie priorytetu dla tramów jest pewnego rodzaju przełomem w komunikacji we Wro. Na nic nie będzie za późno bo to wszystko świeża akcja. To się dzieje, projekt jest dopiero wdrażany i kolejne władze będą go rozwijać i ulepszać (oby).

 • ~ 2011-06-06
  23:59:30

  0 0

  Gość Wczorajszy -> na Twoje pytanie też chętnie bym poznał odpowiedź, ale domyślam się, że cięcia w projekcie są spowodowane tym, że budżet miasta "nie dopiął" się tak jak to było zakładane, między innymi przez "kryzys". Jeżeli chcesz UM zadać do pytanie to najlepiej do nich napisz. Powinni odpisać. Pozdrawiam :)

 • ~ 2011-06-07
  00:02:15

  0 0

  Ja się spytam, gdzie jest szlifierka do torów. Słucham, Macieju.

 • ~ 2011-06-07
  00:05:27

  0 0

  no to łopatologicznie :) Pl .Dominikański - K. Wielkiego - przeciwskrętem (nieużywany liniowo) w Szewską - Szewska - Grodzka- Nowy Świat - K. Wielkiego - Pl. Dominikański.

 • ~ 2011-06-07
  00:23:37

  0 0

  Fakir-> a no to tak też zrozumiałem :) Nie wiedziałem, że grodzką na wysokości mostu Uniwersyteckiego są tory na wprost. Chociaż dalej za bardzo nie rozumiem, po co miałby tramwaj takie kółko robić wokoło starówki. HKitty -> a boja wiem. Chyba musimy się zrzucić.

 • ~ 2011-06-07
  07:40:38

  0 0

  ~Maciej. Jak to po co? Maja to być przejazdy promocyjne czy nie? Obsługa kilku popularnych przystanków da chyba większy efekt niż odludna Wierzbowa... Plus znaczenie praktyczne większe niż przy Wierzbowej - szczególnie dla obsługi kierunku W-E

 • ~ 2011-06-07
  09:03:44

  0 0

  Plus ma się promować przede wszystkim szybszą jazdą dzięki zielonej fali, a nie robieniem kółek wokoło Rynku. Koło Rynku przejeżdża 6 i 7, które są bardzo podobne do wozów T+... aha Tobie chodzi o tą tymczasową linię co mają zrobić w tym miesiącu? W takim przypadku to ma sens :)

 • ~ 2011-06-07
  09:45:16

  0 0

  Drogi Maćku... ironia ironią, ale w każdym Twoim poście jest pianie z zachwytu na wszelkimi decyzjami magistratu, więc co byś nie powiedział to i tak sprawa jasna, nie ma na tym forum drugiej osoby osoby, która tak chwaliłaby urzędników i ich pomysły.. więc dla mnei jesteś związany z ratuszem, po drugie wyjątkowo dużo wiesz co się dzieje w ratuszu. Szkoda więc, że się wypierasz związków z władzami, gdyż to widac na każdym kroku... może skrytykuj czas coś, tak dla nabrania wiarygodności... taktykę złą obrałeś... ale to juz Twoja sprawa, każdy może pisać... a co Twoich opinii nt. jeżdżenia T+ to masz racje jeździć będzie, ale chyba nie tylko chodzi o jeżdzenie na koszt mieszkańców, chodzi o to, aby także nas woził... na tą chwilę to będzie jeździł na pokaz, a za jego jazdę zapłacimy my wszyscy, trudno aby zarobić na wożeniu powietrza.

 • ~ 2011-06-07
  10:02:55

  0 0

  a czy mało to rzeczy jest u nas na pokaz????i jeszcze wieczne pretensje że powinniśmy się cieszyć z tych wszystkich gadżetów bo to rzekomo dla mieszkańców.......bzdura jak się patrzy niestety- wswzysstko dla czyjegos poklasku, ktos buduje sobie pomnik, tylko że niestety będzie to pomnika "lenina"..........

 • ~ 2011-06-07
  12:14:28

  0 0

  Gość Wczorajszy -> to, że wiem dużo na temat inwestycji nie znaczy, że jestem związany z UM :) i wcale nie pieję ciągle z zachwytu nad decyzjami UM.

 • ~ 2011-06-07
  12:16:47

  0 0

  Gość Wczorajszy -> a co się dzieje w samym Ratuszu nie mam pojęcia. Dlaczego T+ ma wozić powietrze? o czym Ty mówisz? Przez Pl. Grunwaldzki, Piłsudskiego, Świdnicką, Pl. JP2, Legnicką, Kozanów, Pilczyce, Lotniczą, Gaj, Hubską, Dworzec PKS, PKP będzie jeździło samo powietrze?

 • ~ 2011-06-07
  12:21:24

  0 0

  Teplus ominie dworzec PKP.

 • ~ 2011-06-07
  12:42:00

  0 0

  Nie ominie. No chyba, że odległość 150 metrów od dworca to ominięcie.

 • ~ 2011-06-07
  12:50:43

  0 0

  Maciej to po co na siłę i w tani PRowski sposób agitujesz i powtarzasz brednie????propoś swojego szefa żeby wreszcie zmienił Ci zakres obowiazkow.........................wypaliles sie na tym forum i klepiesz ciagle to samo

 • ~ 2011-06-07
  12:54:22

  0 0

  Jak ci się nie podoba, to po co czytasz? Wyrażam swoją obiektywną opinię.

 • ~ 2011-06-07
  13:11:34

  0 0

  wyrazasz propagandowa opinie jaka powinna funkcjonowac zeby pomysly magistratu wydawaly sie trafione zgodnie zasadą że wielokrotnie powtarzana bzdura dociera kiedyś do świadomości szerszego grona i funkcjonuje jako święta i jedynie słuszna prawda.....

 • ~ 2011-06-07
  13:32:38

  0 0

  @Maciej, nie stan obecny poznanskiej komunikacji tramwajowej tylko ich plany rozwojowe. Akurat pestka bedzie rozbudowana do centrum miasta pod sam dworzec. Czujesz roznice teraz?

 • ~ 2011-06-07
  13:57:22

  0 0

  Cytat z Macieja: "(...)budżet miasta "nie dopiął" się tak jak to było zakładane, między innymi przez "kryzys".koniec cytatu- - hehehe dobre dobre- każdy kto troszkę oleju w głowie ma i wie co w mieście się dzieje dobrze wie że owy kryzys stał się najlepszą zasłona na to by odmawiać wielu inwestycji w związku z zaanazowaniem wszystkich środków na euro - kryzys był manną z nieba dla magistratu ale dawno się skończyi głupie tłumaczenia się skońćzyły, budżet ma nadwyżki tylko nie sa odpowiedio pozytkowanie. Dodać warto że gdyby nie euro, żaden kryzys nie byłby dla nas odczuwalny...kryzys powstał w momencie podjęcia decyzji o gigantycznym zadłużeniu miasta.....

 • ~ 2011-06-07
  18:42:27

  0 0

  Wiadomo, że Euro obok kryzysu jest bardzo dużym obciążeniem finansowym dla miasta, ale jest to obciążenie z którym podołamy. Paul-> plany mają, ale realizacja ma spore obsuwy terminowe. Poza tym dworzec PKP nie jest w "centrum miasta" Poznania. Do starówki stamtąd jest dobre 2 km.

 • ~ 2011-06-07
  19:16:52

  0 0

  @Maciej, dalej nie czytasz uwaznie. Maja obsuwy? Co ma piernik do wiatraka? My tez mamy obsuwy z wieloma inwestycjami. Maja czy nie ALE ROBIĄ!!! A wrocławski dworzec i rynek też są prawie 2km od siebie (licząc dojście ulicami a nie po linii prostej)

 • ~ 2011-06-07
  19:38:20

  0 0

  no tak, tyle, że T+ jedzie dalej. Ale w ogóle nie ma co porównywać obu projektów, bo T+ to zwykły tramwaj szybszy i bardziej komfortowy w stosunku do reszty z priorytetem na światłach, a PST działa bardziej na zasadzie pociągu. Tak się zastanawiam, gdzie można by u nas coś takiego zrobić. Jedyne miejsce to od Nowego Dworu przez Robotniczą w okolice dworca Świebodzkiego.

 • ~ 2011-06-07
  20:56:54

  0 0

  Oczywista oczywistoscią jest ze nie da sie postawic linii na wzor PST przez całe miasto. Linie tramwajowe bezkolizyjne powinny prowadzic od najwiekszych wroclawskich sypialni az do granic centrum/starowki gdzie sie robi bardzo ciasno. I tu... no nie ma bata. Trzeba te linie wprowadzic pod ziemie. Linia na Nowy Dwor, najlepiej z przedluzeniem na Muchobor Wielki prowadzona do Swiebodzkiego gdzie tory wchodzilyby w tunel. Mozna tu opracowac koncepcje tras wschod-zachod i polnoc-poludnie. Dwie takie linie, z tunelami i stacja "krzyzowa" pod centrum to zadne ambitne plany jak na Wroclaw a absolutne minimum. Przesada byloby "chcenie" od razu siatki polaczen metra jak w Paryzu czy Londynie. Ale dwie linie... to nic wielkiego. Z Muchoboru/Nowy Dwor przez robotnicza bezkolizyjnie, ewentualnie jak w Pradze bezkolizyjnie tylko dla wiekszych skrzyzowan i normalnie przez drogi boczne, podporzadkowane do glownych ulic. Polecam ten filmik -> http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,za-trzy-tygodnie-ruszy-pierwsza-linia-tramwaju-plus,wia5-3266-7330.html#commentForm Trasa by szla do Swiebodzkiego, tu zaczyna sie tunel prowadzacy do i pod zarazem Kazimierza Wielkiego, Pl. Dominikanski, Grunwald i za mostem Zwierzynieckim wychodzi na powierzchnie i dalej znow jako linia bezkolizyjna na Biskupin. Trasa polnoc-poludnie od Osiedla Gaj na Rozanke prowadzona podobnie, w okolicach Dworca Glownego idzie pod ziemie, krzyzuje sie z linia wschod-zachod pod pl. Dominikanskim, dalej prowdzi do Dw. Nadodrze.

 • ~ 2011-06-07
  21:05:17

  0 0

  Za tym dworcem wychodzi na powierzchnie i dalej jako bezkolizyjna na Rozanke. Marzenia? Moze w XXw tak, ale plany jak najbardziej realne do chociaz powolnego wdrazania obecnie. A nie na hiphip hura mnozenie beznadziejnych tras w ktorych pograzy sie jeszcze bardziej ta denna KZ i kolejne pieniadze pojda w bloto. Bezkolizyjnie mozna tez poprowadzic tory na Kozanow od Mieszczanskiej, poprzez Dluga i Popowicka, koniecznie budujac wiadukt/tunel nad OŚ, a obecnie budowany łącznik z Legnickiej niech posluzy tylko awaryjnie. Tak samo tramwaj na Psie Pole czy Lesnice. I niech nikt nie mowi ze takie rozwiazanie zastapi Kolej miejska po obecnych torach PKP. To kolejny slepy zaulek. Bo pociagiem dojedziemy do Swiebodzkiego i co dalej? Kupa czasu stania w korkach by dostac sie na Grunwald, tak samo jak i przystanek na Glownym, gdzie wysiadamy i... nie musze nic tlumaczyc. A juz nie wspomne ze tory kolejowe prowadza tylko obok jednego wielkiego osiedla - Nowy Dwor.

 • ~ 2011-06-08
  00:08:10

  0 0

  W sumie to dokładnie tak wyobrażam sobie rozwój tramwajów we Wrocławiu:) 2 linie, krzyżujące się w centrum, z tunelami tam gdzie jest ciasno. Takie 2 linie prametra, bo na metro nie mamy szans. Trzeba przede wszystkim ułatwić poruszanie się tramów w ścisłym centrum, bo to tam tramwaje tracą najwięcej czasu. I taka koncepcja z tego co słyszałem powstaje. Tylko, że to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, które trzeba będzie rozłożyć na wiele lat. Jedno drugiemu nie przeszkadza, czyli teraz powstały te dwie linie tramwaju, po Euro można zacząć wdrażać bardziej ambitny projekt prametra. Na tramwaj+ najwięcej pieniędzy poszło na tabor i system sterowania ruchem, czyli rzeczy, które i tak są niezbędne do rozwoju KZ i tak czy siak trzeba było w nie zainwestować.

 • ~ 2011-06-08
  07:37:35

  0 0

  wizjonerze- po euro dadzą o sobie znać wszystkie odłożone i zaniedbane inwestycje w mieście od dró począwszy na kamienicac skończywszy-do tego koszty kredytów, utrzymanie stadionu, spłata kuźniczej i bóg wie czego jeszcze-WPI i wieloletnia prognoza finansowa jasno pokazuje na co pójdzie kasa i że można zapomieć o więksych inwestycjach

 • ~ 2011-06-08
  08:16:16

  0 0

  Rozłożone na lata aż tak dolegliwie nie będzie. Na inwestycje pieniądze będą. Niestety Euro kosztowało trochę wyrzeczeń, ale dzięki Euro zyskaliśmy wiele potężnych inwestycji. Kamienic remontujemy najwięcej w Polsce, drogi relatywnie nie są zaniedbane bo od wielu lat wydajemy na nie najwięcej po Warszawie w Polsce (co moim zdaniem jest błędem- powinno być mniej inwestycji w samochody, a więcej w KZ i infrę rowerową). Wracając do PST ja się zastanawiam kto i z jakich pieniędzy to zbudował pod koniec lat 90-tych.

 • ~ 2011-06-10
  00:03:56

  0 0

  dzisiaj miałem okazję rozmawiać z architektami, z których część min. odbudowywali Wrocław i ci twierdzą, że budowa tuneli w centrum jest niesamowicie trudna. Z powodu wysokich wód gruntowych podczas wykopów ziemia będzie zachowywać się w sposób absolutnie destrukcyjny dla okolicznych budynków.

 • ~ 2011-06-10
  13:48:50

  0 0

  to co piszesz to pół prawdy, lub tylko tyle możesz wiedzieć jak zwykły człowiek- wrocław ma mnóstwo obiektów, korytarzy które do dzisiaj stanowią rezerwę taktyczną dla potrzeb obrony cywilnej i nie ma mowy o kopaniu tuneli w mieście-jeszcze 20 lat temu większośc obiektów była gotowa na przyjęcie tysięcy ludzi , jak jest dzisiaj nie wiadomo ale ktoś mocno pilnuje tego tematu....

 • ~ 2011-06-10
  16:58:08

  0 0

  mówisz o legendarnych poniemieckich obiektach? bo istnienie większości z nich jest wątpliwe. Wiadomo, że obiekty podziemne da się we Wrocławiu budować, tyle, że z tego co się dowiedziałem, w centrum, gdzie jest duże zagęszczenie zabudowy mogłoby to stanowić zagrożenie dla budynków.

 • ~mieszkanka 2011-07-27
  13:41:39

  0 0

  po diabla ten tramwaj idzie przez dokersa przeciesz taniej i lepiej by bylo jak linia by szla tylko ul pilczycka za duzo ktos ma pieniedzy bez wyobrazni ktos pobejmuje decyzje wracz ta linia utrudni zycie mieszkancom tej czesci osiedla i bezieczenstwo bedzie coraz bardziej zagrozone ta linia to porazka wroclawia najgorsza z mozliwych

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.