Wiadomości

Zablokowani na profilach Wrocławia, prezydenta Sutryka i kota Wrocka. Wiemy, ilu ich jest!

2021-03-03, Autor: Bartosz Senderek

Prezydent Wrocławia musiał się tłumaczyć z zablokowanych kont i komentarzy na oficjalnych profilach miasta i ujawnić ile osób zostało pozbawionych możliwości komentowania miejskich postów na Facebooku, Twiterze i Instagramie. Wyjaśnień na ten temat zażądali radni miejscy.

Reklama

Autorami zapytania w sprawie blokowania kont i usuwania komentarzy z miejskich profili społecznościowych są radni klubów Współczesny Wrocław i Nowoczesna. To środowiska, które do niedawna współrządziły Wrocławiem. Ostatnio jednak nie po drodze im z prezydentem Jackiem Sutrykiem. Przy okazji głosowania ostatniego budżetu miasta, Nowoczesna skarżyła się na brak dialogu z prezydentem, który miał nie skonsultować z koalicjantem najważniejszej uchwały w roku. Później brak dialogu i szacunku, rządzącym miastem zarzucili radni nowo powstałego Współczesnego Wrocławia, skupiającego obecnie 2 radnych Nowoczesnej i 2 byłych radnych KKO – Michała Górskiego, który od początku nie przystąpił do klubu prezydenta SutrykaMacieja Zielińskiego, który po dwóch tygodniach opuścił prezydencki klub.

Radni obu klubów, znajdujących się już oficjalnie w opozycji, w połowie lutego zażądali od prezydenta Wrocławia wyjaśnień na temat blokowania kont wrocławian na oficjalnych profilach społecznościowych miasta i usuwania nieprzychylnych komentarzy. Wrocławianie na takie zachowania skarzą się już od dłuższego czasu. W radzie miejskiej pojawiła się nawet oficjalna skarga na prezydenta w tej sprawie, jednak została odrzucona.

Radni Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia zapytali o liczbę osób zablokowanych na oficjalnych profilach Wrocławia, kontach Jacka Sutryka oraz kota Wrocka w serwisach Facebook, Twitter i Instagram.

Wrocławski magistrat poinformował, że ogólna liczba zablokowanych kont to 218 (stan na 26 lutego 2021 r.).

Radosław Michalski z Wydziału Promocji Miasta i Turystyki wyjaśnił zasady, jakimi pracownicy magistratu obsługujący profile w mediach społecznościowych kierują się przy usuwaniu komentarzy z oficjalnych profili. – Każdorazowo decyzję dotyczącą usunięcia komentarza na stronach: https://www.facebook.com/wroclaw.wroclove/, https://www.instagram.com/wroclaw_official/, https://twitter.com/wroclaw_info, https://www.facebook.com/biuroprasoweUMW, https://www.instagram.com/kotwrocek/, podejmuje administrator strony na podstawie regulaminu strony, regulaminu Facebook oraz standardów społeczności Facebook – napisał urzędnik. Podobne tłumaczenie dotyczy też blokowania kont mieszkańców.

Natomiast decyzja o usuwaniu komentarzy i blokowaniu użytkowników na profilach sygnowanych nazwiskiem prezydenta, należy do samego Jacka Sutryka. – Strony te są prywatnymi profilami Jacka Sutryka. Jak każdy użytkownik serwisów ma prawo korzystać z pełnego zakresu dostępnych opcji portali społecznościowych (opisanych w regulaminie) – tłumaczy Michalski.

Urząd Miejski Wrocławia odpowiadając na zapytanie radnych, nie był z kolei w stanie określić, ile osób zostało zablokowanych na profilach wrocławskiego MPK.

Czy prezydent ma prawo blokować użytkowników na Twitterze?

Oddanych głosów: 1432

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 68

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~wprxceo1265 2021-03-03
  09:56:03

  67 11

  To jest przykład jak rozmawia z mieszkańcami Werocławia oraz radnymi (niem. p)rezydent Sutryk! Jacek Sutryk – autokratyczny narcyz, zadufany socjopata oraz najgorszy w historii Wrocławia prezydent – do DYMISJI!

 • ~Piotr Piotrowicz 2021-03-03
  15:31:37

  26 9

  A co mu tam jakieś faszystowskie hitlerjugend w krótkich majtkach do koryta będą podskakiwali. On jest przy wrocławskim korycie król a reszta chudopachołki i plebs. O przepraszam, ci bardziej czerwoni i tęczowo są cacy.

 • ~Robert Wojakowski 2021-03-03
  19:18:29

  8 5

  https://bip.um.wroc.pl/informacja-publiczna/38039/dot-udostepnienia-informacji-na-temat-profili-prezydenta-wroclawia-prowadzonych-na-facebook-u-i-innych-portalach-wniosek-226-2019

  No to ktoś tu kłamie o profilach JS

 • ~Andrzej Bernat 2021-03-03
  21:07:50

  30 9

  Prezydent Miasta jest osobą publiczną i podlega ocenie każdego. Blokowanie konta do krytyki jego działań jest pozbawianiem obywatela do wolności słowa. Nie chce by go krytykowano, niech zrezygnuje z mandatu ! Tłumaczenie jego urzędników o procederze blokowania wypowiedzi zasługuje na najwyższą krytykę. Jest mało logiczne, naiwne i prostackie. Jakie punkty Regulaminu są naruszane? Kto to interpretuje? Pan Franek do spółki z panią Krysią?! Standardy ? A jakie? Gdzie to jest zawarte, kto to ocenia? Jak obywatel ma się do tego odnieść? To jest tak jak z prezydentem Trumpem, Facebook odciął go od sieci bo tak zdecydował jednoosobowo jakiś typ, który zasłaniał się nie standardami jak to jest u Prezydenta Sutryka ale algorytmami. Czy mieszkańcy idiotami są a jedynym sprawiedliwym nadgorliwy jest moderator? Podejście do tematu przez P. Sutryka, jest w najwyższym stopniu naganne jeśli nie, karygodne.

 • ~Marek Sk 2021-03-03
  21:11:28

  28 6

  Krótko i na temat Sutryk musi odejść!!!

 • ~Paweł Sabat 2021-03-03
  23:48:58

  12 6

  taaaak xd 218 banów. Jak ja bana dostałem za kulturalne pytanie, dlaczego miasto zajmuje się skwerkami i nabrzeżami zamiast infrastrukturą, bo jest po uszy zadłużone, a jak się ma długi, to się kupuje żarcie i płaci rachunki, a nie idzie na piwo do knajpy. Już widzę te 218 banów. Chyba dziennie w momencie, gdy zasypał miasto śnieg xd

 • ~Monika Zalewska 2021-03-13
  16:02:42

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.