Wiadomości

Zapytają nas czy chcemy metra we Wrocławiu

2011-10-26, Autor: Bartłomiej Knapik
Do wiosny mają być znane wyniki badań przeprowadzonych przez wrocławskich socjologów na temat tego czy chcemy metra i którędy miałoby ono jeździć. Mają one kosztować ok. 200 tys. złotych. Miasto już zadeklarowało, że znajdzie taką kwotę.

Reklama

Polska Akademia Nauk ma na zlecenie urzędu miasta stworzyć koncepcję budowy metra we Wrocławiu.
- Chcemy się dowiedzieć, czy można zbudować metro we Wrocławiu. Zwróciłem się z prośbą o przeprowadzenie prac studyjnych naukowców z wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Ich analizy potrwają około dwóch lat, więc wtedy będziemy mogli odpowiedzieć na pytania: czy jest ono potrzebne i czy będzie nas na nie stać – tłumaczył swoją decyzję w lipcu Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.Naukowcy z PAN mają dziecięcopunktowy plan tego, jak będą przebiegały ich prace nad stworzeniem koncepcji metra we Wrocławiu. Pierwszym z nich mają być badania socjologiczne, czyli naukowcy zapytają wrocławian co sądzą o pomyśle budowy metra. Skąd dokąd powinno ono przebiegać. Zebrane zostaną także wszystkie dotychczasowe prace studyjne nad budową kolei podziemnych.
- Oszacowaliśmy ich koszt wstępnie na 200 tysięcy złotych. Gdy dostaniemy zielone światło od miasta nasi socjolodzy zaczną nad tym pracować i wyniki poznamy wiosną - tłumaczył dziś dziennikarzom prof. Andrzej Żelaźniewicz, prezes wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk przy okazji konferencji na Politechnice Wrocławskiej dotyczącej infrastruktury podziemnej polskich miast.

Miasto mówi, że znajdzie pieniądze:
- Dokładnie tak, jak deklarowaliśmy jesteśmy zainteresowani uzyskaniem opracowania PAN-u na temat możliwości budowy metra i jeśli potrzebne są pieniądze to postaramy się rozwiązać tę kwestię – deklaruje Paweł Czuma, rzecznik prasowy wrocławskiego magistratu.

2. Drugim etapem prac PAN będzie analiza z planistami i konserwatorem zabytków nad przebiegiem przyszłej (bądź przyszłych linii) metra. Chodzi o to, że niektóre miejsca być może trzeba będzie ominąć ze względu na bezpieczeństwo istniejących obiektów.

3. Te plany zostaną skorygowane na podstawie dzisiejszej wiedzy geologicznej i hydrologicznej. Linie będą tak skorygowane, żeby uwzględniając tę wiedzę wybrać trasy możliwe do budowy. Na tym etapie wstępnie zostaną także wytyczone stacje metra.

4. Czwarty etap to wybranie metody – decyzja czy lepiej sprawdzi się głęboki czy płytki tunel. Pierwsza metoda jest szybsza, tańsza i mniej uciążliwa na etapie budowy. Wiążą się z nią jednak znacznie większe koszty budowy samych stacji.

5. Przedostatni etap to prace z urbanistami, architektami i planistami nad szczegółami stacji.

6. Na koniec koszty, które trzeba będzie oszacować. To na ich podstawie trzeba będzie podjąć decyzję, czy budować metro czy nie.Jednak zdaniem części ekspertów wszystko na ten temat wiadomo i dla Wrocławia jest to ślepa uliczka.
- Wiemy ile kosztuje metro w tunelu. Wszędzie koszty są zbliżone. Właśnie 400-500 mln zł za kilometr. I to sama budowa, bez kosztów taboru – mówi w wywiadzie dla nas prof. Wojciech Suchorzewski, z Politechniki Warszawskiej. - Jeśli porównać to z budżetem Wrocławia, w którym w tym roku na inwestycje w transport i łączność wydane zostanie pół miliarda złotych, to okaże się, że za wszystkie te pieniądze udałoby się Wam zbudować w ciągu roku jeden kilometr metra. Pod warunkiem, że zrezygnowałoby z realizacji wszystkich innych projektów drogowych i transportu publicznego – dodaje.

- W niektórych wielomilionowych metropoliach nadal inwestuje się w metro, ale w miastach średnich, takich jak Wrocław, lepiej skoncentrować uwagę na tramwaju, kolei podmiejskiej i autobusie. Interesującą opcja jest system BRT Bus Rapid Transit), czyli naziemne metro autobusowe – mówi w wywiadzie dla nas prof. Wojciech Suchorzewski. Wbrew temu, co mówią jego krytycy nie chodzi wprost o rozwiązanie, które mamy na Strzegomskiej, tylko o jego sensowne rozwinięcie. - BRT to znacznie dłuższa, wydzielona jezdnia dla autobusów z wygodnymi przystankami i priorytetowym traktowaniu autobusów na skrzyżowaniach. Wzorcowym przykładem jest brazylijskie miasto Kurytyba, gdzie w korytarzach obsługiwanych przez BRT potoki pasażerskie są większe niż na I linii warszawskiego metra. Rozwiązanie to sprawdziło się tak dobrze, że śladami Kurytyby poszło wiele miast, nie tylko brazylijskich. M.in. decyzję o tworzeniu systemów BRT podjęło kilka miast zachodnich stanów USA. W latach 2010-2017 powstanie tam16 takich systemów o łącznej długości kilkuset kilometrów. Łączny koszt budowy – 2,3 miliarda dolarów – dodaje.Przypominamy sobie, że część z was krytykowała nas za to, że w ogóle zajmujemy się metrem. A może właśnie powinniśmy zacząć walczyć o to, by porzucić ten pomysł już teraz i zająć się alternatywami?

Przeczytaj także:
Pięć minut z pl. Jana Pawła II na rondo Reagana, albo sprzed Dworca Głównego na Pomorską. Niemożliwe? Bynajmniej - jeśli zbudujemy dwa tunele dla tramwajów – przeczytaj o pomyśle naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

Polska Akademia Nauk już wie, że  metro we Wrocławiu jest możliwe i trzeba zacząć nad nim pracować - relacja z seminarium Komisji Budownictwa i Mechaniki Wrocławskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Jeśli nie zbudujemy metra, albo nie poprowadzimy tramwajów na Szewskiej i Grodzkiej w dwie strony (a nie tak jak jest teraz po jednym kierunku na każdej z tych ulic) to tramwaje będą musiały wrócić na Rynek.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (47):
 • ~Wrocławianin 2011-10-26
  14:37:42

  0 0

  CHCEMY NORMALNYCH TRAMWAJÓW!!!

 • ~adamski 2011-10-26
  14:53:00

  0 0

  dutkiewicz oddaj 139!

 • ~maniuś 2011-10-26
  14:56:50

  0 0

  oni gadają o metrze, zamiast zabrać się porządnie za MPK - oddać 139, ustawić 17 z powrotem na dworzec PKP, sprzedać skody i kupić lepsze protramy itd.... No i zainwestować te 200 tys w nowe bezpieczniki dla tramwajów!

 • ~ 2011-10-26
  15:07:11

  0 0

  CO za banda pozerów i Prowców- zamiast rozwiązywac realne problemy oni znowu zajmują się utopijnymi pomysłami na które już wydawać chcą pieniądze- chyba gorszej ekipy w tym mieście nie było, wszystko się wali dookoła a oni sobie fantazjują.........kolejny żenujący temat zastepczy w czasie gdy powstaje budżet 2012 wyczyszczony z kasy przez euro i inne duperele.......

 • ~Daga 2011-10-26
  15:16:02

  0 0

  Czy ktoś widzi różnice w systemie BRT a osobnymi pasami dla tramwajów?

  Mimo wszystko, mimo kosztów i czasu, chciałabym mieć metro we Wrocławiu. Dlaczego? Bo nie musiałabym wybierać między samochodem a komunikacją miejską. Zrobimy system szybkich tramwajów, usuniemy pasy dla samochodów, damy tramwajom. W ten sposób poprawi się jakość połączeń? Przecież Ci, którzy mają samochody i pieniądze na utrzymanie ich nie zrezygnują z wygody.

  Metro w tym momencie jest dobrym rozwiązaniem tylko niestety będzie ono w naszym mieście działać może za 30-40 lat? wtedy na pewno będzie potrzebne zważając na rozwój Wrocławia, który już nie będzie w porównaniu do dzisiejszego dnia średnim miastem. Myśleć trzeba już teraz, chociaż my na tym nie skorzystamy.

  Reasumując, moim zdaniem, na dzień dzisiejszy powinniśmy skupić się na rozwoju połączeń tramwajowych i autobusowych a mieć w myśli metro jako rozwiązanie dla przyszłych pokoleń (chyba, że za 30-40 lat będziemy już opanowywać drogę powietrzną w miastach ;).

 • ~inżynier 2011-10-26
  15:19:06

  0 0

  Dagna, ile linii tego metra chcesz? Wyobraź sobie Wrocław z 1 linią tramwajową w tej chwili - to absurd!

 • ~ 2011-10-26
  15:22:09

  0 0

  Do Inżynier: Tak jak mówię, to jest pomysł na przyszłość. Ciężki w realizacji ale nie niemożliwy. Zaczęłabym od jednej linii na najbardziej zakorkowanych trasach Wrocławia, oddając tym samym ulicę ruchowi kołowemu.

 • ~węgorz 2011-10-26
  15:29:16

  0 0

  Ja chcę metra jak najbardziej i myślę, że 90% Wrocławian też. A ci, którzy narzekają tutaj na forum i gdzie tylko się da, to zwyczajni frustraci, którzy krzyczą z zasady.

 • ~IGLICA 2011-10-26
  15:31:06

  0 0

  Chcemy metra ale nie tak jak na ten mapce. Linia A powinna przebiegac wzdluz trasy WZ, ktora miasto i tak chce zlikwidowac a nie rozwalac rynek z WZ do rynku jest rzut kamieniem. Trasa B powinna od DW GL przebiegac swobodna do Dworca Swiebodzkiego i dalej JP II a nie kolo Uniwerku. Wtedy z Dw Swiebodzkiego mozaby sie latwo przesiadac w kolejke podmiejska.

 • ~# 2011-10-26
  15:33:08

  0 0

  Do Dagny: ruchowi kołowemu? To mało jeszcze ulic jest dla samochodów w tym mieście? Oddajmy kolejne!

  Do Dutkiewicza: przez ile czasu linie 145 i 146 mogłyby kursować w szczycie częściej, gdyby przeznaczyć środki utopione w wizje marketingowców na poprawę katastrofalnych obecnie warunków podróży?

 • ~ 2011-10-26
  15:35:49

  0 0

  Widzę, że temat metra powraca. :D Panie Prezydencie, a skąd Pan wyczaruje pieniądze na jego budowę, skoro MPK musiało zaoszczędzić (sic!!!) 1 mln zł na tramwajowych kursach porannych i późnowieczornych? Nie lepiej pieniądze na budowę metra przeznaczyć na utrzymanie (albo - lepiej - na poprawę stanu technicznego) aktualnej sieci tramwajowej (TUMW niedawno przesłało wniosek) i jej rozbudowę na Nowy Dwór, Jagodno, Bartoszowice i Psie Pole? A i tak jeszcze sporo pieniędzy by zostało z tej puli, co mogłoby skutkować dalszą rozbudową sieci i zakupami nowego taboru - niekoniecznie dwukierunkowego i niekoniecznie z Pilzna. Cóż, irracjonalne decyzje na górze są na porządku dziennym, co widać chociażby po RRR, "węźle przesiadkowym" na Borowskiej, urojeniach z ul. Glinianej czy sieci tramwajowej w okolicy Stadionu Miejskiego (brak łącznika między linią kozanowską z linią leśnicką)... :(

 • ~ 2011-10-26
  15:43:33

  0 0

  do #: Trzeba edukować społeczeństwo: w mieście korzystać powinniśmy z komunikacji miejskiej. Ja się łudzę, że metro może mieć swoje szanse, Ty natomiast łudzisz się, że Wrocławianie rezygnować będą z podróży samochodami. Korków nie będzie mniej jeśli nie udrożnimy ulic. Społeczeństwo się starzeje - coraz mniej ludzi będzie czekać na przystankach.

 • ~ 2011-10-26
  15:59:30

  0 0

  Na komunikację trzeba patrzeć jak na system a nie przez pryzmat jednej efektownej zabawki. Bo za cenę teplusa jaką wyłożyło na niego miasto można wybudować 100 metrów linii metra ot tak z Rynku na Dominikański.

 • ~ 2011-10-26
  16:04:46

  0 0

  Widzę, że temat metra powraca. :D Panie Prezydencie, a skąd Pan wyczaruje pieniądze na jego budowę, skoro MPK musiało zaoszczędzić (sic!!!) 1 mln zł na tramwajowych kursach porannych i późnowieczornych? Nie lepiej pieniądze na budowę metra przeznaczyć na utrzymanie (albo - lepiej - na poprawę stanu technicznego) aktualnej sieci tramwajowej (TUMW niedawno przesłało wniosek) i jej rozbudowę na Nowy Dwór, Jagodno, Bartoszowice i Psie Pole? A i tak jeszcze sporo pieniędzy by zostało z tej puli, co mogłoby skutkować dalszą rozbudową sieci i zakupami nowego taboru - niekoniecznie dwukierunkowego i niekoniecznie z Pilzna. Cóż, irracjonalne decyzje na górze są na porządku dziennym, co widać chociażby po RRR, "węźle przesiadkowym" na Borowskiej, urojeniach z ul. Glinianej czy sieci tramwajowej w okolicy Stadionu Miejskiego (brak łącznika między linią kozanowską z linią leśnicką)... :(

 • ~Michal 2011-10-26
  16:11:53

  0 0

  Panowie. Metro może być, ale jak już coś robić, to porządnie. Czyli nie takie bezsensowne nitki jak na rysunku w artykule, tylko kombinować na dłuższą metę. Popatrzcie sobie na metro moskiewskie. Mega najlepiej skonstruowane metro na świecie. Takie bzykanie się jak chcą, czy jak robią w warszawce to o kant pupci...

  Pomijam fakt, że MPK wrocławskie to mega porażka.

 • ~ 2011-10-26
  16:15:43

  0 0

  Widzę, że temat metra powraca. :D Panie Prezydencie, a skąd Pan wyczaruje pieniądze na jego budowę, skoro MPK musiało zaoszczędzić (sic!!!) 1 mln zł na tramwajowych kursach porannych i późnowieczornych? Nie lepiej pieniądze na budowę metra przeznaczyć na utrzymanie (albo - lepiej - na poprawę stanu technicznego) aktualnej sieci tramwajowej (TUMW niedawno przesłało wniosek) i jej rozbudowę na Nowy Dwór, Jagodno, Bartoszowice i Psie Pole? A i tak jeszcze sporo pieniędzy by zostało z tej puli, co mogłoby skutkować dalszą rozbudową sieci i zakupami nowego taboru - niekoniecznie dwukierunkowego i niekoniecznie z Pilzna. Cóż, irracjonalne decyzje na górze są na porządku dziennym, co widać chociażby po RRR, "węźle przesiadkowym" na Borowskiej, urojeniach z ul. Glinianej czy sieci tramwajowej w okolicy Stadionu Miejskiego (brak łącznika między linią kozanowską z linią leśnicką)... :(

 • ~@Dagna 2011-10-26
  16:46:54

  0 0

  Ty się dziewczyno rzeczwiście łudzisz?! I co, stacje metra miałyby być co skrzyżowanie? Jaką prędkość miałoby to metro? Gdzie sens i logika. Lepiej trać energię na inne sprawy niż ten paranoiczny pomysł. POzdro!

 • ~paul123 2011-10-26
  18:02:30

  0 0

  @Dagna, napisalas by zrobic system szybkich tramwajow. Powiem Ci jak taki wyglada i to na przykladzie z Polski - Poznania i Krakowa. Zerknij na linki: 1. http://otodom.pl/wiadomosci/nowe-inwestycje/poznan-nowa-stacja-pst-na-rondzie-kaponiera-id752.html 2. http://www.youtube.com/watch?v=yPFm4wNTxTM 3. http://www.youtube.com/watch?v=m8XNf767JDQ&feature=player_embedded 4. http://www.youtube.com/watch?v=3eXoRcdsGjs&feature=related Takze, Wroclaw tylko gada o szybkim tramwaju i to same bzdury a Poznan i Krakow buduje, w dodatku Poznan druga linie. A teraz do goscia o nicku @Dagna... widze ze sobie ubzdurales ze metro ma miec stacje co skrzyzowanie. Glupota na maksa. Moze miec jedna/dwie stacje na dane osiedle. W cenutrm przy pl JPII, dalej Rynek lub pl Dominikanski, potem pl Grunwaldzki. Kazda stacja metra to wezel przesiadkowy skad sobie tramwajem/autobusem dojezdzasz do nastepnych skrzyzowan.

 • ~nick 2011-10-26
  19:45:36

  1 0

  a jakby tak loty na Marsa z Wrocławia ? Kto jest za ?

 • ~ 2011-10-26
  20:02:46

  0 0

  Do ~paul123: Powinieneś ze zrozumieniem czytać komentarze, bo ani mojego, ani komentarza odpowiadającego na mój nie zrozumiałeś.
  Nie napisałam, że chcę szybkich tramwajów. A "@Dagna" również nie napisał, że oczekuje przystanków metra w takiej częstotliwości.

 • ~kwaskowy zapach 2011-10-26
  20:12:35

  0 0

  Panu Prezydentowi już najwyraźniej kończą się pomysły i zaczyna się powtarzać... Ot, zapętlił się nieco. Oblicze ma ostatnio zmęczone, pewnie kiedy miasto śpi, w jego gabinecie ciągle świeci się światło. I powstają nowe lub powracają stare wizje... Trzeba czymś przykryć porażkę w wyborach. Recykling wizji, to może być to...................... Ciekaw jestem tylko, jak mocno można się odkleić od rzeczywistości. Kropiwnickiego swego czasu wywieżli na taczkach.

 • ~set 2011-10-26
  20:16:41

  0 0

  Transport szynowy to przeżytek, napędy magnetyczne nad istniejacymi ulicami to przyszłość. Popieram pomysł Suchorzewskiego szybki transport autobusowy, tańszy, łatwy do wprowadzenia, elastyczny. Wcześniej potrzeba jednolitej koncepcji ruchu masowego w mieście, a tego brak. Wiekszość woli jeździć blszankami niż wielką szybą, bo wygodniej, szybciej, drożej. Za gęsto rozstawione przystanki powodują wygodę dla starców i długą jazdę dla młodych. Zróżnicować przystanki zmienić organizację ruchu tam gdzie jeździ dużo autobusów.

 • ~ziggy 2011-10-26
  20:26:30

  0 0

  Metro we Wrocq ??? Kiedy w ziemi co 15 m leży katiusza albo inna bombka ??? Będą je budować dłużej niż w Wa-wie...

  A tramwaje już jeżdżą coraz rzadziej...

 • ~kwaskowy zapach 2011-10-26
  20:29:33

  0 0

  Podpis pod zdjęciem: "We Wrocławiu można zbudować metro, takie jak w Paryżu... a zbuduje się takie, jak w Charleroi. Jeśli w ogóle".

 • ~zed 2011-10-26
  21:29:50

  0 0

  Wrocław nie potrzebuje kolejnych zadłużeń dla chwały prezia! Miasto można mądrzej przystosować komunikacyjnie i nie trzeba na to miliardów tylko kompetentnych urzędników!

 • ~havranek 2011-10-26
  21:32:30

  0 0

  Ludzie jakie metro? Pytanie czy chcecie metro to pytanie z gatunku "czy chciałbyś być zawsze piękny młody i bogaty". Dorośli ludzie rozmawiają o realnych projektach i za realne pieniądze, a nie na zasadzie czy chciałbyś mieć gwiazdkę z nieba. W mieście gdzie problemem jest wybudowanie 3 km torów kolejowych po płaskim niezamieszkanym terenie od stacji Wrocław-Żerniki na lotnisko nagle realna jest budowa kolei pod ziemią w silnie zurbanizowanym terenie? Pewnie, że chciałbym by we Wrocławiu było metro, podobnie jak chciałbym wygrać w totolotka. Ale jestem realistą a nie marzycielem, który wierzy w bajki.

 • ~Robert 2011-10-26
  22:23:40

  0 0

  Na wizje "kosmicznych pomysłów" stać ludzi którzy mają pieniądze... tylko że u nas takich nie ma - aby je wrzucać w błoto. Przykład Meksyku gdzie multimiliarder otworzył lotnisko dla lotów w kosmos - tylko że on policzył ile na tym zarobi, ile straci, i ile ma. Nawet Czarnecki liczy się z pieniędzmi. Wrocław w tej chwili to bankrut... a to co zostało do tej pory zrobione to partactwo za miliardy złotych. Gdyby miastem kierował człowiek z krwi i kości tobym się jeszcze zgodził. Ale tu to jest "kosmos" wszystko co zrobili jest spierdzielone URBAN CARD, STADION, TRAMWAJ PLUS, STACJE ROWEROWE, EXPO, PRZEDSZKOLA, PARKINGI - wszystko zrobione od dupy strony. Czy ktoś z was wysilił się i zobaczył ile kosztują stadiony tu i tam?. Większość ludzi na szczęście budzi się z letargu Dutkiewicza i zaczyna stąpać po ziemi - widzieć ponownie otaczające nas życie. Metro to na obecną chwile we Wrocławiu to "kosmos". Liczmy że wybudujemy 50 km metra - ile to pieniędzy? I co będzie za 50 lat? Dla mnie osobiście temat metra to prawdziwy bezsens... i wróćmy do początku bo na kosmiczne wizje stać ludzi którzy mają pieniądze

 • ~ 2011-10-26
  22:42:01

  0 0

  Tak, koniecznie metro. Proponowana trasa: Las Rędziński - Park Wschodni (mało znany acz obfitujący w orzechy), albo nawet do Parku Brochowskiego. A stacje pośrednie: Park Staszica, Park Stanisława Tołpy, skwer koło Panoramy Racławickiej, Wzgórze Partyzantów, tereny zalewowe koło Żabiej Ścieżki i Wilczy Kąt. Kolejny projekt popierany przez lobby wiewiórek i krasnali. T+ to za mało. Jutro metro a pojutrze? Własny Bajkonur...

 • ~ 2011-10-26
  22:56:12

  0 0

  nie wiem jak Wy, ale ja zaczynam mieć lęki jak pomyślę, że "Wrocław skoncentruje uwagę na BRT". Tak jakoś nie ufam, że to może się udać w mieście gdzie udał się szybki tramwaj, gdzie tramwaje generalnie przyspieszyły, gdzie rzadziej jeżdżący autobus podnosi komfort podróży, gdziem lusterka nie mieszczą się na pętli tramwajowej, gdzie sprawdził się przystanek wiedeński i gdzie świetnie działają antyzatoki, gdzie spełniają swoją rolę tram- i buspasy oraz gdzie mi życie ułatwiają węzły przesiadkowe - szczególnie dy biegnę z wózkiem na przystanek tramwajowy pod placem Jana Pawła, lub gdy moknę na Borowskiej pod dziurawym dachem we wiacie żeby się słup zmieścił... Dziękuję, ale chyba obejdę się bez BRT. To mogłoby mnie wykończyć...

 • ~ 2011-10-27
  07:38:59

  0 0

  kur....- Rafał nie potrafi Tramwaju zorganizowac a co dopiero metro- kolejna utopijna wizja chorego człowieka..............

 • ~Maciej 2011-10-27
  08:29:56

  0 0

  Tak tak! Chcemy metra a przynajmniej prametra! To jedyne lekarstwo na naszą komunikację.

 • ~ 2011-10-27
  08:45:51

  0 0

  Ciekawe z jakimi problemami zostawi pasazerow UM gdyby to metro powstalo.... Pewnie byloby za daleko od pociagu i ludzie by wpadali pod kola, dotychczas we Wroclawiu nie udało się zbudować porządnego peronu dla tramwajów, jestem pewien, że perony byłyby za krótkie - na zwrotnicach ograniczenie do 10km/h a podróż co pewien czas umilana byłaby przerwami w zasilaniu. Do tego metro wybudowanoby nie tam gdzie chcą tego pasażerowie ani nie tam gdzie jest potrzebne ale tam gdzie akurat komuś wylała się kawa na mapie.

 • ~x 2011-10-27
  08:55:31

  0 0

  Metro we wroclawiu nigdy nie powstanie! Naprawde trzeba byc wyborca dupkieiwcza aby sie na to nabrac. Dupkieiwicz robi sobie kampanie wyborcza a lemingom funduje ucieczke do przodu. No bo jak ktos go zapyta dlaczego transport miejski jest w rozsypce i bedzie coraz gorzej on powie ze taraz to pracujemy nad "wizja" metra.

  Likwidowane sa linie tramwajowe i autobusowe albo skracane (tramwaj na sepolno, 17 przy dworcu, 139, likwidacja kursow porannych i wieczornych, zmniejszenie czestotliwosci kursowania). Tramwaj plus-minu okazal sie totalna porazka. Jezdzi tak samo wolno jak kazdy inny tramwaj i tak juz zostanie, no ale dla lemingow jest oczywiste ze jak jedzie wolny zwykly tramwaj a za nim szybki plus, to wiadomo ze ten plus go wyprzedza :-) Na rozkladach na przystankach czasy przejazdu dla plus-minus i zwyklych sa takie same. Te cholerne skody, sa drogie, ciezkie, awaryjne, niszcza tory. To kiego ch...tramwaj dwukierunkowy? Zeby nie musial zawracac? Ale gdzie niby tak nie ma miejsca na petle, moze przy stadionie gdzie petle mozna zrobic wielkosci drugiego stadionu? Caly ten chory program plus-minus kosztuje 500mln ktore bedziemy splacac bo to kredyt! Te 500 baniek poleci sobie do innego kraju. A mozna bylo kupic lepsze i tansze wroclawskie protramy i tu dac prace

  Miasto nie stac byc pociagnac plus-minus do lesnicy, likwiduje poranne i wieczorne kursy aby zaoszczedzic na motorniczych! Splaty kredytow dopiero przed nami (przeklety stadion tez)

  LEMINGI OPAMIETAJCIE SIE

 • ~x 2011-10-27
  09:09:48

  0 0

  Metro we wroclawiu nigdy nie powstanie! Naprawde trzeba byc wyborca dupkieiwcza aby sie na to nabrac. Dupkieiwicz robi sobie kampanie wyborcza a lemingom funduje ucieczke do przodu. No bo jak ktos go zapyta dlaczego transport miejski jest w rozsypce i bedzie coraz gorzej on powie ze taraz to pracujemy nad "wizja" metra.

  Likwidowane sa linie tramwajowe i autobusowe albo skracane (tramwaj na sepolno, 17 przy dworcu, 139, likwidacja kursow porannych i wieczornych, zmniejszenie czestotliwosci kursowania). Tramwaj plus-minu okazal sie totalna porazka. Jezdzi tak samo wolno jak kazdy inny tramwaj i tak juz zostanie, no ale dla lemingow jest oczywiste ze jak jedzie wolny zwykly tramwaj a za nim szybki plus, to wiadomo ze ten plus go wyprzedza :-) Na rozkladach na przystankach czasy przejazdu dla plus-minus i zwyklych sa takie same. Te cholerne skody, sa drogie, ciezkie, awaryjne, niszcza tory. To kiego ch...tramwaj dwukierunkowy? Zeby nie musial zawracac? Ale gdzie niby tak nie ma miejsca na petle, moze przy stadionie gdzie petle mozna zrobic wielkosci drugiego stadionu? Caly ten chory program plus-minus kosztuje 500mln ktore bedziemy splacac bo to kredyt! Te 500 baniek poleci sobie do innego kraju. A mozna bylo kupic lepsze i tansze wroclawskie protramy i tu dac prace

  Miasto nie stac byc pociagnac plus-minus do lesnicy, likwiduje poranne i wieczorne kursy aby zaoszczedzic na motorniczych! Splaty kredytow dopiero przed nami (przeklety stadion tez)

  LEMINGI OPAMIETAJCIE SIE

 • ~Maciej 2011-10-27
  09:47:58

  0 0

  Oczywiście, że może powstać. Naturalnie to jest kwestia nie 2-3 lat, ale 10-20. Bardzo dobrze, że zaczynają nad tym się zastanawiać i opracowywać koncepcję. Trzeba myśleć przyszłościowo. Skoro w miastach o podobnych rozmiarach jak Wrocław w Europie Zachodniej są metra to i my możemy je mieć.

 • ~ 2011-10-27
  10:53:17

  0 0

  Tylko że w tych innych miastach sa jakies normalne koncepje rozwoju komunikacji zbiorowej ( autobusy tramwaje ) a u nas jest poletko dutkiewicza i decyzje które sa podejmowane sa efektem konieczności szukania wszędzie wielkich oszczędności bo jak wiesz mamy duży problem z budżetem......miał byc rozwój a jest zwój

 • ~Kat 2011-10-27
  11:32:03

  0 0

  Zgadzam się z "~havranek", ale to nie znaczy że nie możemy zrobić badań, które się mogą przydać w przyszłości. Wrocław jest dynamicznym miastem, więc prezydent ma obowiązek patrzenia daleko w przyszłość.
  Irytują mnie jednak tacy ludzie jak pan X, który zionie jadem i obraża wszystkich w koło. Nic mu się nie podoba, z niczego się nie cieszy i nic go niezadowoli. Jak krytykujesz to rób to konstruktywnie!

 • ~x 2011-10-27
  11:43:26

  0 0

  Zamiast konstruktywnej krytyki trzeba po prostu podac fakty.
  Wroclaw jest na granicy ustawowego progu zadluzenia (pozniej zarzad komisaryczny).
  Ilosc dlugow ktore sa do splacenia to gigantyczne kwoty za mauzoleum sternika (zwane stadionem) oraz za tramwaj plus-minus.
  Do stadionu trzeba bedzie dodatkowo doplacac bo nie bedzie rentowny/juz nie jest.
  Z naszych podatkow dodatkowo bedziemy doplacac 2 mln rocznie za przekret z niebudowaniem galerii slaska.

  Wroclaw jest na dlugie lata bankrutem i tu nie rusza zadne inwestycje (nawet prosta krotka linia tramwajowa) nie mowiac o jakis mzonkach o metrze. Jakiekolwiek pogorszenie koniunktury gospodarczej i wroclaw leci w przepasc (spadna wplywy z podatkow)

  Dupkieiwicz robi sobie kampanie wyborcza i funduje kielbase, dziwne ze ktokolwiek sie jeszcze na to nabiera

 • ~Pan Zupa 2011-10-27
  13:08:56

  0 0

  Ja zamiast metro wole futurystyczną kolejkę, która jest POLSKIM pomysłem. I nie trzeba nic kopać
  http://www.mist-er.com/

 • ~ 2011-10-27
  15:40:46

  0 0

  Gość -> a jaką koncepcję mają inne miasta? Warszawa ma bardzo udane koncepcje, ale łatwo o takie, gdy metro idzie na koszt państwa. Czy nasza koncepcja uprzywilejowanych świateł jest zła? Nigdzie indziej w Polsce nie jest budowana na taką skalę.

 • ~ 2011-10-27
  22:44:54

  0 0

  M. Musiał: Nie kłam. Poznań ma system sterowania od paru lat i ma pewne doświadczenia, które zostały przedstawione w 2010 roku na konferencji SITKu ale "ekspierdzi" z Wrocławia zupełnie zignorowali te wnioski i postanowili się uczyć po swojemu.

 • ~Maciej 2011-10-28
  08:04:15

  0 0

  Naucz się czytać ze zrozumieniem. Nie napisałem, że inne Polskie miasta tego nie wprowadziły, lecz, że nie wprowadziły na taką skalę. Bo nasz system będzie zdecydowanie najbardziej rozbudowany. Poziom KZ we wszystkich Polskich miastach jest podobny. Jedynie Wawa się wybija. Wszystkie miasta się uczą na swoich błędach. Niedawno w Krakowie na całej długości jednej z tras tramwajowych źle zbudowano przystanki. Takie wpadki się zdarzają.

 • ~tantus 2011-10-28
  08:19:58

  0 0

  @Maciej: przez ostatnich kilka lat miałem okazję trochę pojeździć po Polsce i innych krajach Europy Centralnej i powiem szczerze, że wrocławska komunikacja miejska należy do najgorszych, jakie widziałem. Przynajmniej jeżeli chodzi o miasta porównywalne wielkością, ale nawet w mniejszych miastach autobusy i tramwaje potrafią kursować częściej, niż we Wrocławiu. Moim zdaniem w Polsce na plus wybija się zdecydowanie Warszawa oraz Kraków, Poznań i od jakiegoś czasu Trójmiasto. Natomiast gorszą KZ niż Wrocław ma chyba tylko KZK GOP. Na porównywalnie niskim poziomie jest KZ w Łodzi, ale tam przynajmniej potrafią przystanki wiedeńskie zbudować i uruchomić priorytet dla tramwajów. U nas priorytet wprowadza się na tak wielką skalę, że np. na najbardziej korkogennych skrzyżowaniach go nie będzie. Czyli jak zwykle, po wrocławsku...

 • ~Maciej 2011-10-28
  09:19:23

  0 0

  No to mamy mocno różne odczucia :) Co do Warszawy zgadzam się, że ich ZTM jest lepsze (może poza taborem). Ostatnio często jeżdżę do Pragi i Budapesztu i jestem lekko zdziwiony. Bo np. porównując Praską infrastrukturę do Wrocławskiej to Wrocławska jest w dużo lepszym stanie.

 • ~ 2011-10-29
  12:09:01

  0 0

  M. Musiał czemu znowu łżesz? Jaka Praga ma gorszą infrastrukturę od wrocławskiej? Gdzie masz taką linię we Wrocławiu jak na Barrandov: http://www.phototrans.eu/14,377596,0,Tatra_T3R_P_8518.html ?? http://www.phototrans.eu/14,258470,0.html ?? http://www.phototrans.eu/14,262252,0.html, http://www.phototrans.eu/14,308059,0.html?? http://www.phototrans.eu/14,491509,0.html ??? Gdzie my mamy takie coś jak na Krejscarku?? Estakada na 450 metrów??? No gdzie? Ile mamy przystanków wiedeńskich we Wrocławiu??

 • ~ 2011-11-02
  20:22:25

  0 0

  Głównych skrzyżowań nie potrafi przebudować a myśli o metrze. Pan Prezydent Bajkopisarz I :)

 • ~Warszawiak 2012-08-03
  11:19:53

  0 0

  Pochodzę i mieszkam w Warszawie, we Wrocławiu bywam u Kuzynów i myślę, że to bardzo dobry pomysł, żeby wybudować kilka (np. trzy lub cztery) linii metra w Wrocławiu. Jedna na pewno powinna przebiegać od Bielan Wrocławskich wzdłuż Alei Karkonoskiej obok Centrum Handlowego na Krzykach, później wzdłuż ul. Powstańców Śląskich, dalej do Centrum obok Dworca Kolejowego Wrocław Główny, skrajem Rynku np przy Galerii Dominikańskiej, bokiem Ostrowa Tumskiego, później skręcając w prawo wzdłuż ul. Bolesława Krzywoustego obok CH KORONA, dalej Aleją Jana III Sobieskiego, do najdalszej Dzielnicy Psie Pole (np. do ul. Litewskiej). Jestem zwolennikiem budowania dłuższych linii metra, które rozwożą potoki ludzi za jednym razem, a w centrum powinny być bezkolizyjne skrzyżowania dla tzw. szybkich tramwajów, jak to się robi w stolicy Polski czy w Poznaniu. Pozdrawiam Wrocławian!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.