Wiadomości

Zbudują most Wschodni wbrew rządowi. We wrześniu przetarg na fundamenty

2011-04-01, Autor: Bartłomiej Knapik
Wprawdzie protest władz Wrocławia przeciw pomysłom ministerstwa finansów, które mogą doprowadzić do likwidacja projektów partnerstwa publiczno-prywatnego, nie słabnie, ale w naszym mieście most Wschodni powstanie. Właśnie ogłoszono przetarg na przeprowadzenie badań populacji nietoperzy w okolicach tej inwestycji, a we wrześniu ma się rozpocząć przetarg na budowę fundamentów.

Reklama

Niecały miesiąc temu pisaliśmy o wspólnym apelu Rafała Dutkiewicza, prezydent Wrocławia, Ryszarda Grobelnego, prezydent Poznania i Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa przeciw rządowemu pomysłowi zmian w naliczaniu zadłużenia samorządów. Miałyby zdaniem nich doprowadzić do uniemożliwianie pozyskiwania środków unijnych, wstrzymanie inwestycji samorządów i likwidacja projektów partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Kluczową wrocławską inwestycją ma być most Wschodni. Urzędnicy ostrzegali, że nowy pomysł może zagrozić przyszłości tej inwestycji.

Kluczowy jest tu zapis, że do długu miasta (który, jeśli przekroczy granicę 60 proc. dochodów, to rząd przysyła nam komisarza, a legalnie wybrane władze są automatycznie odwołane) są umowy PPP, które nie powodują zwiększenia długu. Tylko, że nikt nie wie o co rządowi chodzi:
- Jakie umowy nie powodują zwiększenia długu? Świetne pytanie, bo nikt tego nie precyzuje. Cały kłopot polega jednak na tym, że nie jest to nigdzie zdefiniowane. A jak Pan dobrze wie, większość urzędników, jeśli coś nie jest do końca zdefiniowane, będzie się bała użyć takiego narzędzia – tłumaczy w wywiadzie dla nas Marcin Urban, skarbnik miejski.Urban wyjaśnia, że najgorsze jest nakładanie się tych przepisów na dodatkowy ”kaganiec”, który rząd chce narzucić samorządom: - Chodzi o to, że w następnych 4 latach deficyt finansów samorządu nie będzie mógł być wyższy niż odpowiednio 4,3,2 i 1 proc dochodów. Przykładowo – w 2010 roku mieliśmy 3,5 miliarda złotych dochodów, więc dla nas ten jeden procent wynosiłby 35 mln zł. I tylko tyle mógłby wynosić nasz deficyt w 2015 roku tłumaczy w wywiadzie dla nas Marcin Urban. Jak wyjaśnia kluczowy problem nie polega tylko na tym, że brak jest definicji Partnerstwa Publiczno Prywatnego, ale na tym, że PPP nie będziemy mogli użyć do tego, żeby obejść tej zasady 4,3,2,1.

Jak się jednak okazuje – nie będziemy się oglądać na rząd. Plan władz miasta będzie najprawdopodobniej analogiczny do zmiany wykonawcy na stadionie: najpierw prawnicy powiedzą nam, która z definicji tego czym są „ umowy PPP, które nie powodują zwiększenia długu” jest właściwa, a potem według niej zacznie się budowa mostu Wschodniego.

Most Wschodni (ilustracja po lewej) ma być połączeniem ul. Krakowskiej z Mickiewicza. Czyli wschodnim odcinkiem obwodnicy śródmiejskiej, która prowadzi od mostu Millenijnego, przez ul. Na Ostatnim Groszu, Klecińską, Hallera do Armii Krajowej i skrzyżowania tej ostatniej z ulicą z Krakowską. Dalej miałby powstać most przez Oławę i Odrę na Wielką Wyspę, i trasa, która przecinałaby Olszewskiego i wzdłuż ul. 9 maja docierał do Mickiewicza.

Prawnicy, czyli inaczej doradca dla PPP jest już wybrany – to firma doradcza KPMG.
- Firma pomoże nam w przygotowaniu przetargów i będzie nam doradzać przez cały czas trwania kontraktu – tłumaczy Elwira Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej ds. Zarządzania Inwestycjami we wrocławskim urzędzie miasta.

Na razie Wrocławskie Inwestycje rozpisały przetarg na przeprowadzenie badań populacji nietoperzy, konkretnie policzenie ich w okresie ich aktywności (od wiosny do jesieni) wzdłuż projektowanej inwestycji pn. Budowa Mostu Wschodniego na odcinku od ul. Pugeta do ul. Mickiewicza (obszar Wielkiej Wyspy).
Jak czytamy w ogłoszeniu o „w ramach wykonania przedmiotu umowy Wykonawca jest zobowiązany w szczególności do:
a) rejestracji aktywności nietoperzy (nasłuchy i obserwacje wizualne),
b) analizy nagrań i wyznaczenia indeksów aktywności nietoperzy,
c) kontroli potencjalnych kryjówek nietoperzy, w celu wykrycia ważnych rozrodczych kolonii w okolicach inwestycji,
d) sporządzenia raportu z przeprowadzonych badań - zwanego dalej opracowaniem.

To nie wszystko. Już we wrześniu pojawi się przetarg na budowę fundamentów przyszłych obiektów inżynierskich związanych z budową mostu Wschodniego. Będzie to, jak wynika ze wstępnego ogłoszenia informacyjnego część przebudowu ul. Wilczej, która poza budową fundamentów obejmuje wymianę nawierzchni, budowę chodników, przebudowę kolizyjnego uzbrojenia.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~ 2011-04-01
  11:29:51

  0 0

  Ten żart jest zdecydowanie na lepszym poziomie niż te wcześniejsze, a zwłaszcza ten o ONZ...

 • ~ 2011-04-01
  11:45:48

  0 0

  :)

 • ~ 2011-04-01
  11:59:36

  0 0

  dzięki gościu wczorajszy. zwłaszcza, ze to nie jest żart

 • ~ 2011-04-01
  12:23:14

  0 0

  Oby to nie był żart...

 • ~ 2011-04-01
  12:41:30

  0 0

  Dwóch "żartów" w jeden dzień by raczej nie dali. Świetna informacja! Chociaż pewnie zaraz zostanie storpedowana przez obrońców wielkiej wyspy. Po trochu ich rozumiem, bo ta ulica trochę zaburzy spokój w najpiękniejszej części miasta.

 • ~ 2011-04-01
  13:14:14

  0 0

  DOSKONAŁA informacja. Mieszkam na Biskupinie i mam już dość korków na Olszewskiego oraz objazdów przez Rondo Reagana i Most Grunwaldzki. Oby wybudowali jak najszybciej!

 • ~ 2011-04-01
  14:04:03

  0 0

  Budować, budować, budować ...

 • ~toluen 2011-04-01
  16:26:39

  0 0

  Dokładnie Jerzy ! Również tutaj mieszkam, z niecierpliwością czekam na most wschodni !! jeno wartko panowie!

 • ~ 2011-04-01
  18:31:38

  0 0

  super, niech budują jak najszybciej

 • ~ 2011-04-01
  18:39:28

  0 0

  Cieszę się, że to nie żart, a jawa. Oby na podporach się nie skończyło. Obawiam, jednak, że los tego mostu jest zbliżony do losu tunela łączącego most grunwaldzki z Pułaskiego... bo żadne ppp oczywiście nie wypali... czyli w drugiej połowie obecnego wieku. A gdyby jednak się udało to wreszcie można byłoby oszczędzać zawieszenie aut lub zęby jadąc na rowerze ulicą Skłodowskiej na Biskupin

 • ~ 2011-04-01
  19:10:16

  0 0

  Postoicie na to aby wjechać lub zjechać z tego mostu to się wam odechce ;)

 • ~ 2011-04-01
  19:31:38

  0 0

  Nie wiem czy się nie mylę, ale GW chyba pisała, ze w ramach ppp przejazd przez most będzie płatny... więc kolejek pewnie nie będzie.

 • ~ 2011-04-02
  13:31:42

  0 0

  Urban niech nie p........li głupot bo sam jest z prawem na bakier wobec mieszkańców wrocka. Przez 2 kadencje wizjoner i Urba nie uznawali w mieście dziłalności usłygowej prawem i konstytucja zapisanej. Kroili wszystkich czynaszami i opłatami jak za dziłaność produkcyjna bądzź handlowa tera dupami dupki trząsą bo ja np nie odpuszcze im tego oszustwa i nie dość ze zażądam odszkodowania to tych pacholaków do odpowiedzialności karnej pociągne i to bez kitu "szlachta miejska"

 • ~ 2011-04-03
  04:47:36

  0 0

  Już dawno rząd powinien wysłać do zarządzania Wrocławiem jakiegoś komisarza! Bo ten nieudacznik DUDU sprzeniewierzył miliony na nikomu nie potrzebne bzdury! A Wrocław, zarządzany przez tumanów, na tle innych miast stał się zadłużonym zaściankiem!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.