Wiadomości

Zbudujmy we Wrocławiu premetro - niech to tramwaje zjadą pod ziemię [LIST]

2013-09-25, Autor: red
– Na najbardziej newralgicznych miejscach, które znacznie spowalniają lub zatrzymują ruch, tramwaj zjeżdża tunelem pod ziemię na relatywnie krótkich odcinkach. Takie rozwiązanie z powodzeniem wykorzystuje Poznań i Kraków, wkrótce dołączy do nich Warszawa. Zacznijmy dyskusję, gdzie we Wrocławiu można byłoby wykorzystać taki system: pl. Dominikański, pl. Jana Pawła II, czy inny węzeł komunikacyjny? – proponuje w liście przesłanym do naszej redakcji Tomasz Czajkowski, wrocławski polityk lewicy, obecnie związany ze środowiskiem Ruchu Palikota i Europą+.

Reklama

Od prawie tygodnia trwa wymiana poglądów pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami budowy metra we Wrocławiu. Argumenty o konieczności jego wybudowania w mieście są zderzane z poglądami o bezsensowności tego pomysłu. Przeciwnicy inwestycji przypominają o ogromnych jej kosztach, niemożliwej do zaplanowania daty zakończenia budowy oraz wciągnięciu już zadłużonego miasta w kolejne finansowe tarapaty.

 

Pytanie też, czy metro rzeczywiście rozwiąże kluczowe problemy komunikacyjne w stolicy Dolnego Śląska, czy też zaspokoi tylko megalomańskie zapędy władzy i opłacanych przez nią naukowców? A może rację mają prawdziwi specjaliści od transportu zbiorowego, którzy uważają ten pomysł za chybiony dla Wrocławia?

 

 

Uważam, że do problemu niesprawnej komunikacji w naszym mieście trzeba zabrać się systemowo, korzystając z pakietu tanich i sprawdzonych rozwiązań w Europie, zamiast sprowadzać całą dyskusję do pytania „Metro we Wrocławiu: za czy przeciw?”. Proponuję w tej debacie rozważyć model pośredni, znakomicie sprawdzający się np. w Antwerpii: premetro, czyli system transportu szynowego oparty na już funkcjonującej infrastrukturze torów tramwajowych.

 

Na najbardziej newralgicznych miejscach, które znacznie spowalniają lub zatrzymują ruch, tramwaj zjeżdża tunelem pod ziemię na relatywnie krótkich odcinkach. Takie rozwiązanie z powodzeniem wykorzystuje Poznań i Kraków, wkrótce dołączy do nich Warszawa. Zacznijmy dyskusję, gdzie we Wrocławiu można byłoby wykorzystać taki system: pl. Dominikański, pl. Jana Pawła II, czy inny węzeł komunikacyjny? Zastosujmy go w jednym z tych miejsc, a jeżeli się sprawdzi, zastosujemy go w kolejnych.

 

Oczywiście potrzeba zbudować nowe połączenia tramwajowe do dynamicznie rozwijających się osiedli. Na liście już czeka Nowy Dwór i Psie Pole, w kolejce Jagodno i Popowice. Zróbmy plan długoletni dla kolejnych dzielnic. Pracze Odrzańskie, Muchobór, a może nawet lotnisko, skoro budowa połączenia kolejowego stanęła w martwym miejscu? Zacznijmy o tym rozmawiać.

 

Kolejna sprawa to tabor tramwajowy: jaką ulgą dla budżetu byłby zakup nowych pojazdów u tańszego producenta z Polski (najlepiej z Wrocławia), co jednocześnie stworzyłoby nowe miejsca pracy. Poza rozbudową infrastruktury zachęcajmy wrocławian do korzystania z komunikacji miejskiej. Może wielu z nich przesiadłoby się zza kierownicy do tramwaju, gdyby Wrocław wprowadziłby dla nich ulgi podobne do tych, które z powodzeniem wprowadzono w Nysie (nota bene za co opolskie miasto jest chwalone w Europie).

 

I najważniejsze: zacznijmy rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach i datach ich realizacji zamiast tworzyć kolejne puste dokumenty jak uchwalona przed tygodniem Wrocławska Polityka Mobilności. Jako były przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej dziwię się, że moi koledzy w radzie marnują czas i pieniądze na przygotowywanie kolejnych ogólnikowych deklaracji. Może pora zacząć rozmawiać o konkretach?

 

Tomasz Czajkowski

Koordynator Europy+ we Wrocławiu

Radny RM we Wrocławiu w latach 1998-2010

Przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Wrocławia w latach 2002-06

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~Sarna 2013-09-25
    12:36:05

    20 0

    Na coś trzeba się zdecydować i zaplanować sprawny system transportu w mieście na rok 2050. Był już taki burmistrz w historii miasta, który tory kolejowe kazał podnieść na nasypy i wiadukty, przez co umożliwił rozwój terytorialny. Obecnie nikt nie planuje na przyszłość, dlatego miasto "schodzi na psy". Ani ścieżek rowerowych, ani rozwoju tramwajów, ani porządnych autobusów, wszystko na żywioł, bez pomysłu i bez konsekwencji w działaniu. Miasto zapchane blaszankami, a z tego tylko smród i strata finansowa.

  • ~tantus 2013-09-25
    15:37:42

    6 0

    Panie Tomaszu, czyta Pan w moich myślach. Pojeździłem trochę po Europie i wiem, że taki zjeżdżający w centrum miasta pod ziemię tramwaj naprawdę się sprawdza. Myślę, że dla Wrocławia to byłby strzał w dziesiątkę. Ma Pan mój głos w wyborach 2014!

  • ~Szuracz 2013-09-25
    15:52:11

    3 0

    Pomysł z tramwajami pod ziemią nie jest nowy. Z tego co pamiętam to głównie on był popierany przez środowiska naukowe. Moim zdaniem znaczeni lepszy niż metro. Łatwiejszy i szybszy w wykonaniu, a co najważniejsze znacznie tańszy. Plac Społeczny z Placem Wróblewskiego, Plac Dominikański (a bardziej Oławska), Rondo Reagana raczej odpada - niedawno je przebudowywali.

  • ~marekm 2013-09-25
    17:46:55

    7 0

    Budowa metra we Wrocławiu to jakiś poroniony pomysł, lepiej rozbudować infrastrukturę tramwajową - ten pomysł z prametrem z tekstu bardzo dobry, ale ja stawiałbym przede wszystkim na wyrzucenie aut z centrum i więcej tramwajów na peryferie.

  • ~-.- 2013-09-25
    17:56:24

    10 0

    ~tantus napisal> Ma Pan mój głos w wyborach 2014/////// I o to tu właśnie chodzi //////// Namnożyło się w ostatnich dniach tych ekspertów od komunikacji, łoj namnożyło !/////// Dyletanci niebezpiecznie mieszają ludziom w głowach !

  • ~czyjaszyja 2013-09-25
    18:04:58

    1 2

    Nie wiem czy któryś z krajowych producentów tramwajów byłby w stanie dostarczyć pojazdy dla takiego systemu. Skoro pan Koordynator Czajkowski chce przepuszczać tramwaje "pod węzłami" to należałoby je zamówić raczej u producenta górskich kolejek dla wesołego miasteczka.Oj, kolejni eksperci.

  • ~Szuracz 2013-09-25
    19:12:04

    1 1

    @czyjaszyja
    http://www.zie.pg.gda.pl/~dwisnie/projekt/tramwaj.pdf - strona 4.
    Widać więc, że zjazd do takiego tunelu musiałby zaczynać się odpowiednie wcześniej. Jakieś 100-200 metrów, zależy od głębokości. Rozwiązanie i tak tańsze od metra, a mogłoby znacznie poprawić płynność ruchu.
    Trzeba się jednak zastanowić czy nie wyszłoby taniej w niektórych miejscachy zbudowac estakad dla samochodów. Trzeba to policzyć i sprawdzić. Oczywiście tunel byłby dużo bardziej estetyczny.

  • ~tantus 2013-09-25
    21:33:50

    3 0

    Zarówno w Krakowie (tunel przy Dworcu Głównym), jak i w Poznaniu (trasa na Franowo), trasa przez tunel obsługiwana jest praktycznie przez wszystkie rodzaje tramwajów eksploatowane w tych miastach. Podobnie jest w Wiedniu.

  • ~KOMENTARZ 2013-09-25
    21:58:57

    0 8

    NIECH TO KTOS ROBI, BYLE NIE CZERWONI...

  • ~D.R. 2013-09-26
    00:09:58

    2 0

    Problemem we W-wiu jest przejazd przez CAŁE CENTRUM A NIE PRZEZ POJEDYŃCZE -jak je tu nazwano- WĘZŁY ! Budowa przejazdu pod jednym placem czy skrzyżowaniem to techniczny idiotyzm-same rampy zjazdowe muszą mieć (we W-wiu) po kilkaset metrów (!). Zauważalna poprawa jakości komunikacji tramwajowej jest możliwa jedynie po wybudowaniu tuneli średnicowych, CONAJMNIEJ na odcinku od Legnicka / Nabycińska do Grunwaldzkiego w osi W-Z i w osi P-P od Swobodnej lub Suchej do Nadodrza. Przy tym założeniu (gęsta zabudowa centrum+ dwa przejścia pod korytem Odry ) jedyną metodą jest budowa przy pomocy TBS.

  • ~D.R. 2013-09-26
    00:42:16

    3 0

    Korekta - Oczywiście chodzi o Tarcze TBM a nie tbs. Pardon.

  • ~ajkc 2013-09-26
    10:24:17

    5 0

    rece opadaja, a skad pieniadze na to prawiemetro jak nie ma na remont obecnych torow tramwajowych ?

    lepiej rozbudowac siec naziemna tramwaju,a jak ta wyczerpie swoje mozliwosci przepustowosci i rozbudowy, zejsc pod ziemie

    nowa koncepcja z kapelusza,

    moze jednak zrudowac normalne linie na Nowy Dwor i Bartoszyce a potem Psie Pole, Jagodno itp

    jak te linie powstana a sie okaze ze wyczerpuja swpja przepustowsc zaczac mowic o metrze, szkoda bic piany

    przelewanie z pustego w prozne

  • ~D.R. 2013-09-26
    13:23:50

    2 1

    @ajkc - Masz rację. Koncepcja (?) p.Czajkowskiego \"w liście przesłanym do redakcji\" jest całkowicie wzięta z kapelusza i świadczy jedynie, że piszący gdzieś, kiedyś był, COŚ na ten temat słyszał a nawet widział ! Ja starałem się w trzech zdaniach zwrócić uwagę, że premetro w warunkach wrocławskich, aby miało sens (zauważalna poprawa jakości KM) to gigantyczna inwestycja a nie jak się autorowi listu wydaje -\"zjazdy tunelem (?) pod ziemię na relatywnie krótkich odcinkach\"-/// No i ta zachęta do dyskusji -\"gdzie we Wrocławiu można byłoby wykorzystać taki system...\" No i koniecznie trzeba ogłosić konkurs na graffiti !

  • ~Plato 2013-10-07
    02:16:50

    1 0

    Wszystko, żeby "upłynnić" ruch aut, wszystko! Prawda, panie Czajkowski? Tramwaj naziemny w mieście wielkości Wrocławia sprawdza się bardzo dobrze, a sprawdzałby się jeszcze lepiej, gdyby było więcej linii, a szyny były szlifowane (w cywilizowanych krajach tramwaje mkną ciuchutko, a u nas robią taki raban, że szkoda gadać). A najważniejsze jest to, żeby robić wszystko, by usprawnić komunikację zbiorową, żeby ludzie rzeczywiście chcieli się do niej przesiąść. Żeby nie więcej, a mniej osób jeździło autami po mieście (a chowanie tramwaju sprzyjałoby, oczywiście, opcji z "więcej"). Inaczej to będzie, jak leczenie otyłości poprzez popuszczanie pasa ;)

  • ~ 2013-10-07
    23:23:43

    1 0

    Ktoś w mieście upadł znów na głowę. Nie potrafią sobie poradzić z bandą ekoidiotów (patrz: Aleja Wielkiej Wyspy czy obwodnica Leśnicy) a chcą się brać za tak trudne zadanie. Znowu pomysły, analizy, ekspertyzy, kolejne publiczne pieniądze popłyną nie tam gdzie trzeba. Chwała urzędnikom miejskim za pomysłowość!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.