Wiadomości

Zieloni kontra Jacek Sutryk. "Dwa razy zakazał nam dwuosobowego zgromadzenia"

2020-04-26, Autor: mgo

Wrocławskie koło Partii Zieloni odwołuje się do sądu od decyzji prezydenta Jacka Sutryka, który dwukrotnie nie wydał mu zgody na dwuosobowy protest, powołując się na zakaz zgromadzeń w czasie epidemii.

Reklama

W kwietniu Partia Zieloni dwukrotnie publicznie zaprotestować na wrocławskim Rynku, przestrzegając przy tym obostrzeń, wynikających z sytuacji epidemiologicznej. Jak twierdzą jej działacze, za każdym razem próba zarejestrowania dwuosobowego zgromadzenia kończyła się wydaniem przez prezydenta Wrocławia zakazu zgromadzenia, a decyzje te nie zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Wrocław.

Pierwszą próbę organizacji dwuosobowego zgromadzenia wrocławskie koło Zielonych podjęło 13 kwietnia, chcąc zaprotestować przeciwko zakazowi aborcji, penalizacji edukacji seksuanej i legalizacji udziału dzieci w polowaniach.

- Pracownik urzędu miasta poinformował nas, że od 10 kwietnia, decyzją rządu, obowiązuje całkowity zakaz zgromadzeń, a zgłoszony przez nas protest nie może się odbyć. Odmówił utrwalenia tego zakazu w BIP, co umożliwiłoby wniesienie odwołania do sądu - mówi Aneta Duszto z Zielonych. 

Z jej relacji wynika, że sytuacja powtórzyła się 24 kwietnia i dotyczyła dwuosobowego zgromadzenia, planowanego na 30 kwietnia. Tym razem aktywiści chcieli zaprotestować przeciwko aktualnej polityce rządowej oraz organizacji wyborów w czasie epidemii przy niemożliwości prowadzenia kampanii wyborczej. Partia Zieloni odwołała się od decyzji magistratu do sądu i zgłosiła ją Rzecznikowi Praw Obywatelskich. 

- Trudno o bardziej ważki okres dla wyrażania swoich poglądów niż czas kampanii wyborczej. Podczas tej kampanii łamane są fundamenty Konstytucji RP i prawa wyborczego. Obywatele mają zakneblowane usta: można udać się do marketu budowlanego po gwoździe, można iść na spacer, można produkować samochody. Nie wolno jednak publicznie manifestować swoich poglądów. Obowiązuje nakaz milczenia - komentuje Dukszto, podkreślając, że jest to ograniczenie swobód obywatelskich. 

Komentuje Grzegorz Rajter z Urzędu Miasta Wrocław:

"Na dzień dzisiejszy zgodnie z art. 14 ust 1 ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. § 14. 1. Do odwołania zakazuje się: 1) organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631). Reasumując, organ gminy nie może wydać decyzji w sprawie, którą wcześniej rozstrzygnęło Rozporządzenie Rady Ministrów. Sprawa jest bezprzedmiotowa".

Czy miasto powinno pozwalać na dwuosobowe protesty?
Oddanych głosów: 339

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 90

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~~~Zet 2020-04-26
  16:12:08

  45 7

  Szanowna Redakcjo!
  Wiem, że konformizm Wam przyświeca, ale lansowanie - potężnie skompromitowanego - urzędującego Prezydenta w kontekście Jego dotychczasowych "osiągnięć finansowo-gospodarczych" we Wrocławiu to - nazwę to delikatnie - wyraz co najmniej etycznej nieodpowiedzialności!

 • ~~~Zet 2020-04-26
  16:14:29

  44 7

  Redakcjo Portalu!
  Usunęliście całkowicie bezpodstawnie (oraz służalczo!) trzy merytoryczne, uargumentowane posty!
  Jak Wam nie wstyd!

 • ~~~Zet 2020-04-26
  16:16:48

  45 8

  Jeden z b.prezydentów Wrocławia mówił (mądrze), że to Miasto jest złożone [ze sprzeczności] i potrzebuje osoby, która potrafi łączyć, a nie dzielić!
  Zaś J. Sutryk potrafi uprawiać tylko socjotechnikę typu: 'dziel i rządź!" i skłócił liczne wrocławskie środowiska!
  Wielu mieszkańców uważa, że Jacek Sutryk nie rozliczył się już ze szwindlu, jakim była budowa za grube miliony toru wrotkarskiego na The World Games, który po dwóch tygodniach był do wymiany? Kto za to przytulił lewe pieniądze? A co z „rozliczeniem” wakacji na jachcie z wrocławskimi deweloperami w 2018?
  Afera z super-nagrodami dla wysokiego szczebla urzędników Magistratu to wyraz pazerności i skrajnej żądzy pieniądza! Jacek Sutryk – autokratyczny narcyz oraz najgorszy prezydent Wrocławia w historii Miasta – do DYMISJI! Niekompetentne władze Miasta skutecznie przyczyniają się skłócenia i podzielenia wrocławskiej społeczności, w tym środowisk aktorskich, literackich (jak można być wdzięcznym „joblistce”, która szkaluje Naród Polski?), naukowych!
  Twoje obietnice, że będziesz dobrym prezydentem wszystkich – to jedno wielkie kłamstwo!
  • Czy katowanych patriotów - też?!
  • Sekowanych kierowców,
  • dyskryminowanych – bowiem nie-szczepionych i dlatego bez miejsc w przedszkolach i żłobkach – dzieci,
  • normalnych (tj. heteronormatywnych – NIE-zwyroli wg terminologii nazi-feministki Marty Gołębiowskiej) mieszkańców,
  • starszych osób, których nie stać na wymianę pieców,
  • restauratorów, których biznes jest dławionych przez utrudniony dojazd do Rynku,
  • faworyzowanych Ukraińców (w przeciwieństwie do Polaków)
  • oraz – co charakterystyczne – forowanie interesów obcego (czyli: nie-polskiego!) biznesu, itd., itp.?!
  • Sam „przyznałeś się do odpowiedzialności” za pogrom żydów w Kryształową Noc 9 listopada 1938 roku!
  • Obejmujesz patronatem marsze zboczeńców, a karzesz pałować patriotów!
  • Popierasz gender-feminizm, a prześladujesz prolajferów!
  • Ubożsi mieszkańcy Wrocka, Polacy – stali się za Twojej prezydentury obywatelami drugiej kategorii!
  Jakim jesteś patriotą, jakim Polakiem, jakim człowiekiem?!
  Jacek Sutryk – fatalny prezydent – do DYMISJI!

 • ~~~Zet 2020-04-26
  16:17:18

  44 7

  Sutryk – najgorszy w historii Wrocławia prezydent – do DYMISJI!
  Po ostatnich wydarzeniach dobrze już widać, że Jacek Sutryk z pozycji faszystowsko-lewicowych [TAK, bowiem faszyzm np. Mussoliniego wykorzystując władzę państwa z pozycji radykalnie lewicowych - ograniczał wolność obywateli!] cenzuruje i ogranicza wolność wypowiedzi tych ludzi oraz organizacji poza-rządowych, któych/które na gruncie swojego systemu wartości ocenia jako zagrożenie! Popiera więc nazi-feminizm, sodomitów oraz zboczeńców z LGBTQ, aborcję, itd., a aktywnie zwalcza polskich patriotów (brutalna pacyfikacja, jakiej policja dopuściła się wobec uczestników Marszu Polaków w 2019; niestety, przypisuje też Polakom organizację pogromów na Żydach podczas Nocy Kryształowej!), chrześcijaństwo, prolajferów! (w niedzielę (8.03.2020) prezydent Wrocławia Jacek Sutryk rozwiązał manifestację przeciwników aborcji, podczas której eksponowane były zdjęcia dzieci zabitych w wyniku tego „zabiegu”. Sutryk określił je jako „masakryczne bilbordy”, a uczestników pikiety nazwał „matołkami”).
  Jacek Sutryk SKŁAMAŁ mówiąc, że jest prezydentem wszystkich Wrocławian, bowiem POSZEDŁ NA WOJNĘ z tymi mieszkańcami Miasta, którzy mają inny – a tak ma bardzo wielu! – niż Jego radykalnie faszystowsko-lewicowy (lewacki?) system wartości!

 • ~~~Zet 2020-04-26
  16:18:24

  43 7

  J. Sutryk = BRAK umiejętności zarządzania majątkiem Miasta!
  Jacek Sutryk – najgorszy w historii Wrocławia prezydent – do DYMISJI! Tysiące małych firm funkcjonujących na terenie aglomeracji pada, dziesiątki tysięcy ludzi zostało bezrobotnymi! Mało tego: samemu Wrocławiowi grozi bankructwo!
  1) Kiedy mass-media ogólnopolskie o tym problemie napisały - wcześniej niż lokalne - to dopiero media regionalne coś o tym piszą!;
  2) Ale jak?! NIE, że jest to skutek błędnego zarządzania, a właściwie braku umiejętności zarządzania tak złożoną strukturą gospodarczo-społeczną przez J. Sutryka - a eksponowany jest kontekst epidemii, przez którą jakoby miały powstać te straty! To jest manipulacja obliczona na całkowity brak znajomości problemu!
  Wrocław jest obecnie najbardziej zadłużoną aglomeracją na terenie Polski, a liczne wrocławskie spółki komunalne zmagają się z ogromnym zadłużeniem. Zobowiązania 16 z nich – wynoszą obecnie około 1,6 miliarda złotych. Największe długi mają: Miejski Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Stadion Wrocław, TBS Wrocław oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W 2019 zyski wykazała zaledwie jedna trzecia spółek komunalnych. Straty pozostałych są gigantyczne. Z największymi zadłużeniami zmagają się:
  • Stadion Wrocław Sp. z o.o.: w 2019 straty osiągnęły 36 mln 844 tys. zł (w sumie zadłużenie przekracza 239 mln 712 tys. zł);
  • WP Hala Ludowa Sp. z o.o.: w 2019 straty osiągnęły 10 mln 159 tys. zł (w sumie zobowiązania kredytowe wynoszą 18 mln 680 tys. zł);
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o.: w 2019 straty osiągnęły 8 mln 943 tys. zł (w sumie zobowiązania kredytowe wynoszą 260 mln 865 tys. zł);
  • WKS Śląsk S.A.: w 2019 straty osiągnęły 3 mln 228 tys. zł (w sumie zobowiązania kredytowe wynoszą 1 mln 848 tys. zł);
  • Wrocławski Park Technologiczny S.A.: w 2019 straty osiągnęły 1 mln 624 tys. zł (w sumie zobowiązania kredytowe wynoszą 45 mln 73 tys. zł);
  • TBS Wrocław Sp. z o.o.: w 2019 zyski osiągnęły 6 mln 238 tys. zł (inwestycje sprzed lat obciążają budżet na niemal 290 mln zł);
  • MPWiK S.A.: ta spółka komunalna wykazała w 2019 zysk: 37 mln 444 tys. zł (ma ona jednak największe zadłużenie: w sumie 394 mln 605 tys. zł).

 • ~~~Zet 2020-04-26
  16:19:57

  43 9

  Jeden z b.prezydentów Wrocławia mówił (mądrze), że to Miasto jest złożone [ze spzreczności] i potrzebuje osoby, która potrafi łaczyć, a nie dzielić!
  Zaś J. Sutryk potrafi uprawiać tylko socjotechnikę typu: 'dziel i rządź!" i skłócił liczne wrocławskie środowiska!
  Wielu mieszkańców uważa, że Jacek Sutryk nie rozliczył się już ze szwindlu, jakim była budowa za grube miliony toru wrotkarskiego na The World Games, który po dwóch tygodniach był do wymiany? Kto za to przytulił lewe pieniądze? A co z „rozliczeniem” wakacji na jachcie z wrocławskimi deweloperami w 2018?
  Afera z super-nagrodami dla wysokiego szczebla urzędników Magistratu to wyraz pazerności i skrajnej żądzy pieniądza! Jacek Sutryk – autokratyczny narcyz oraz najgorszy prezydent Wrocławia w historii Miasta – do DYMISJI! Niekompetentne władze Miasta skutecznie przyczyniają się skłócenia i podzielenia wrocławskiej społeczności, w tym środowisk aktorskich, literackich (jak można być wdzięcznym „joblistce”, która szkaluje Naród Polski?), naukowych!
  Twoje obietnice, że będziesz dobrym prezydentem wszystkich – to jedno wielkie kłamstwo!
  • Czy katowanych patriotów - też?!
  • Sekowanych kierowców,
  • dyskryminowanych – bowiem nie-szczepionych i dlatego bez miejsc w przedszkolach i żłobkach – dzieci,
  • normalnych (tj. heteronormatywnych – NIE-zwyroli wg terminologii nazi-feministki Marty Gołębiowskiej) mieszkańców,
  • starszych osób, których nie stać na wymianę pieców,
  • restauratorów, których biznes jest dławionych przez utrudniony dojazd do Rynku,
  • faworyzowanych Ukraińców (w przeciwieństwie do Polaków)
  • oraz – co charakterystyczne – forowanie interesów obcego (czyli: nie-polskiego!) biznesu, itd., itp.?!
  • Sam „przyznałeś się do odpowiedzialności” za pogrom żydów w Kryształową Noc 9 listopada 1938 roku!
  • Obejmujesz patronatem marsze zboczeńców, a karzesz pałować patriotów!
  • Popierasz gender-feminizm, a prześladujesz prolajferów!
  • Ubożsi mieszkańcy Wrocka, Polacy – stali się za Twojej prezydentury obywatelami drugiej kategorii!
  Jakim jesteś patriotą, jakim Polakiem, jakim człowiekiem?!
  Jacek Sutryk – fatalny prezydent – do DYMISJI!

 • ~~~Zet 2020-04-26
  16:21:11

  44 7

  Jacek Sutryk – najgorszy z dotychczasowych w historii Wrocławia prezydent – do DYMISJI!
  Analityczno-hipotetyczny profil osobowy: porozumiewanie Jacka Sutryka z otoczeniem się w stylu: „Matołki”, „Mało mnie obchodzi…” czy „Trzeba być szaleńcem…”, itp. zwroty – świadczy o tym, że nie szanuje swoich rozmówców, jest zapatrzony w siebie, ma przesadne i wysoce próżne mniemanie o sobie, nieskromne poczucie wyższości (gdy ma władzę – są oni dla niego co najwyżej petentami). Nie potrafi słuchać ludzi nie mających władzy, a jest to bardzo cenna umiejętność przywódcy. Uważa, że tylko on ma rację (nosiciel tzw. syndromu „zacietrzewienia dogmatyczno-aksjologicznego”). Sprzeczności między tym, co mówi, a co robi – nie stanowią dla niego (np. etycznego) problemu. Kłamie, jest cynicznym i wyrachowanym manipulantem, lubi żyć na cudzy koszt, jak się da: w luksusie. Jego ego – w przeciwieństwie do reszty – ma kosmiczne rozmiary, lubi „puszyć się” (np. podczas imprez), ciągle być w centrum uwagi. Jego osobowość przejawia potężne deficyty jeśli chodzi o pokorę czy skromność – niektórzy nawet mówią o całkowitym jej braku. Umiarkowanie bystry. Gdy jest w dobrym nastroju – lubi obiecywać (tzw. „łaskawy pan”), jednak z dotrzymaniem zobowiązań już bywa różnie. Żądny władzy: dążąc do jej zdobycia maskuje się i jest gotowy (nawet przez długi czas) na znoszenie (pewnych) wyrzeczeń. Kadzi i schlebia silniejszym – pogardza słabszymi. Pozuje na twardego i zdecydowanego, choć w sytuacjach krytycznych prawdopodobnie bliżej mu do lękliwego histeryka. Może przejawiać skłonności sadystyczne lub psycho-sadystyczne. Dobrze maskujący się, próżny arogant i napuszony megaloman. Lubi dominować oraz być obiektem hołdów i pochlebstw – stąd kreuje sobie otoczenie z klakierów oraz hunwejbinów-pretorian. Sympatyk pozorów, bizantynizmu, blichtru, fasadowości, działań PR-owych. Jego publiczne zachowania, podejście do ubioru, itp. – wskazują na zaawansowany egotyzm oraz narcyzm; te przypadłości charakteryzują osobowości psycho- oraz socjopatyczne. Od czasu do czasu miewa wizje, choć do końca wiadomo jakie jest ich źródło (halucyny, tj. stany np. po używkach, chorobowe, np. białą gorączka, tzw. przypadłość prezydencka, czyli pomroczność jasna, itd.). Dlatego prawdopodobnie – po analizie czynności, które wykonał z sukcesem – nadaje się on tylko do prostych działań: wydawania posiłków w garkuchni, dostarczania/wręczania pism, a nadto do czyszczenia szyb z napisów oraz kurzu. A i to – pod kontrolą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.