Znakomite szkolenie znów przynosi efekty. Nawrot Śląsk Wrocław mistrzem Polski u17!

2021-06-06, Autor: Bartosz Królikowski

Koszykarski WKS po raz kolejny udowodnił, że szkolenie młodzieży ma w tym kraju prima sort. Tym razem zespół Nawrot Śląska Wrocław, czyli drużyna do lat 17 w znakomitym stylu wywalczyła mistrzostwo Polski w swoim przedziale wiekowym. Młodzi zawodnicy z Wrocławia od turnieju ćwierćfinałowego aż po finałowy, nie dali się pokonać ani razu, a w decydującym starciu wygrali derby z WKK Wrocław 76:64.

Zawodnicy Nawrot Śląska Wrocław przystępowali do finałowego turnieju jako jedni z faworytów do zwycięstwa w całości. Wrocławianie dostali się bowiem do niego praktycznie rozjeżdżając wszystko na swej drodze. Ani w ćwierćfinałach, ani w półfinałach nie zaznali smaku porażki, większość spotkań wygrywając bardzo wysoko. Praktycznie tylko Enea Basket Junior Poznań była w stanie jakkolwiek im się postawić, przegrywają tylko 14 pkt (64:78). Reszta spotkań to już wygrane ponad 20-punktowe lub jeszcze sporo wyższe. Do Sierakowa (mniej więcej w połowie drogi od Poznania do Gorzowa Wielkopolskiego) młodzi koszykarze Śląska jechali zatem jako dominatorzy, co zwiastowało dobre rzeczy, ale też mogło podziałać jako motywacja dla innych, aby zostać TYMI, którzy ich wreszcie pokonają.

Jednak już pierwszy mecz fazy grupowej pokazał, że o jakiekolwiek zwycięstwo z WKS-em. Wrocławianie starli na proch MKS Start Lublin, wygrywając aż 95:59. Trudniejsze warunki postawili gospodarze turnieju, Basketball Club Biofarm Sieraków. Po pierwszej kwarcie tamtego meczu zapowiadało się, że skończy się pogromem jakiego świat nie widział (24:4!), ale drużyna z Sierakowa pozbierała się i ostatecznie przegrała „tylko” 68:80. Znakomity mecz rozegrał 17-letni skrzydłowy Mikołaj Wojciechowski (24 pkt). Na koniec rywalizacji w grupie B podopieczni Tomasza Jankowskiego odnieśli trzecie zwycięstwo, tym razem 75:65 z UKS SP 27 Katowice. Ponownie bohaterem został Wojciechowski (22 pkt), który poprowadził drużynę do zwycięstwa wraz z 16-letnim rozgrywającym Bartoszem Jadasiem (16 pkt).

Komplet zwycięstw dał im awans do półfinału. Tam natomiast zmierzyli się ze starymi znajomymi z Basketu Junior Poznań. Zespół z Wielkopolski po raz kolejny pokazał, że to jedna z niewielu drużyn która była w stanie rzucić wrocławianom trudne wyzwanie. Po dwóch kwartach prowadzili nawet 42:41, ale kluczowa okazała się partia nr 3. W niej Śląsk zdominował rywali, wygrał 15:5, a to z kolei pozwoliło im awansować do finału (70:67), nawet mimo iż poznaniacy byli nieco lepsi w ostatniej kwarcie. Tym razem popis dał mierzący 199 cm wzrostu silny skrzydłowy Jakub Bereszyński.

Skład ostatecznego finałowego meczu był dowodem, że juniorska koszykówka ma się znakomicie w całym Wrocławiu, bowiem rywalem Śląska było WKK. Oni również turniej finałowy jak dotąd przeszli suchą stopą, bez ani jednej porażki. Choć miasto już wygrało, to konkretny zwycięzca mógł być tylko jeden. I zawodnicy Śląska zadbali, by szybko stało się jasne kto nim będzie. Już po pierwszych dwóch kwartach prowadzili o 24 pkt, kompletnie rozbijając rywali. Kolejny świetny mecz rozegrał Mikołaj Wojciechowski. W dwóch następnych partiach WKS grał już bez większego ciśnienia. WKK nieco odrobiło, ale to nie miało znaczenia. Nawrot Śląsk Wrocław triumfował 76:64 i został mistrzem Polski u17!

Oprócz tytułu mistrzowskiego, wrocławianie zgarnęli sporo nagród indywidualnych. Mikołaj Wojciechowski bez zaskoczenia został wybrany MVP turnieju finałowego. Bartosz Jadaś oraz Jakub Bereszyński trafili zaś do najlepszej piątki.