Kultura
Znamy zwycięzcę Grand Prix Dolnego Śląska. Ostatni pokaz w weekend finałowy MDAG
Millennium Docs Against Gravity to nie tylko pokazy filmowe i wydarzenia specjalne, ale również konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Wyniki Grand Prix Dolnego Śląska zostały ogłoszone podczas gali w piątek, 10 września. Kto został laureatem?
Podczas piątkowej gali poznaliśmy laureata Grand Prix Dolnego Śląska. Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro zdobył animowany dokument „Przeżyć” w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena. Wyróżnienie w konkursie otrzymał natomiast film „Tysiące małych ran” Ramony S. Diaz.
Zobacz także
Prawdziwa historia opowiedziana animacją
„Przeżyć” („Flee”) to wykorzystująca w mistrzowski sposób animację historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu.
Wrocławskie jury w składzie: Maciej Bujko, Iwona Morozow, Jarosław Perduta oraz Emose Uhunmwangho, doceniło film Jonasa Pohera Rasmussena za wysoką wrażliwość i sugestywność narracji; oscylowanie na szerokiej skali emocjonalnej; za warstwę psychologiczną, podejmowanie tematu o ogromnym ciężarze w sposób niebanalny oraz w końcu – co ważne – za pozostawienie nadziei. W swoim werdykcie jury podkreśliło też, że „Przeżyć” to film, który jednocześnie pokazuje ogromną pojemność dokumentu, będąc przy tym uniwersalną opowieścią o ludzkiej pamięci i traumie. Dzieło to buduje mosty i otwiera szerokiemu gronu odbiorców drogę do zrozumienia polaryzujących na co dzień tematów.
Ostatni festiwalowy seans laureata Grand Prix Dolnego Śląska odbędzie się w niedzielę, 12 września o godzinie 16:30.
Nie można przejść obojętnie
W tym roku za przejmujący obraz agonii demokracji i wolnych mediów, ale też za możliwość poznania z bliska bohaterki, która inspiruje i nie pozwala tak po prostu odpuścić jury postanowiło wyróżnić także „Tysiące małych ran” Ramony S. Diaz. Jest to dokumentalny thriller dziennikarski o Marii Ressie, niezależnej filipińskiej dziennikarce, która trafia na celownik prezydenta Filipin Rodrigo Duterte. Była korespondentka wojenna jest jednak nie do złamania i otrzymuje, wraz z grupą niezależnych dziennikarzy, tytuł Człowieka Roku magazynu „Time” w 2018 roku.
Wrocławska publiczność będzie miała okazję obejrzeć wyróżniony film w sobotę, 11 września o godzinie 20:45.
Finałowy weekend festiwalu
Nadchodzący weekend będzie ostatnim w ramach 18. festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Do niedzieli w Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie można zobaczyć ponad 30 pokazów filmów non-fiction z całego świata. Na wielkim ekranie będzie można jeszcze zobaczyć m.in.: „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, „Nową korporację” Joela Bakana i Jennifer Abbott oraz „Furię” w reż. Krzysztofa Kasiora. Sobotni pokaz „Furii” będzie też okazją do spotkania z reżyserem oraz Aleksandrą Rolą – główną bohaterką filmu.
W weekend do udziału w spotkaniach Akademii Dokumentalnej OKI DOKI na sale kinowe zaproszeni są też najmłodsi widzowie. Seanse filmów w dwóch blokach: „Trudne emocje – złość i smutek” i „Lekcje z natury”, połączone będą z warsztatami rozwijającymi tematykę prezentowanych na ekranie tytułów.
W niedzielę po godzinie 16:00 festiwal po raz kolejny opuści również budynek DCF-u. Związane jest to z wydarzeniem skierowanym do miłośników gier strategicznych i nie tylko. Na skwerze im. Wojciecha Młynarskiego zaplanowano bowiem spotkanie i rozgrywkę w szachy. Z arcymistrzynią szachową Jolantą Zawadzką zagrają uczestnicy symultany po filmie „Chwała królowej”.
Festiwalowe emocje poczuć będą mogli też widzowie z Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Legnicy. Od 9 do 12 września w tych trzech dolnośląskich miastach zaprezentowanych zostaną wybrane filmy z programu 18. Millennium Docs Against Gravity – m.in. „Jestem Greta”, „Mit Hitlera” oraz „Polaków portret własny”.
Bilety w cenach 14 i 18 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) wciąż można kupić online na stronie festiwalu oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego, a także stacjonarnie w kasach DCF. Przy zakupie minimum 6 biletów każdy z nich kosztował będzie 14 złotych. Bilety na pokazy dla seniorów i rodzin kosztują 12 złotych.
Tagi: Grand Prix Dolnego Śląska, Nagroda Marszałka Województwa Dolnego Śląska, Millenium Docs Against Gravity, DOCS AGAINST GRAVITY, festiwal filmowy, Świat się budzi, 18MDAG, DCF, dolnoślaskie centrum filmowe, kino, dokumenty, filmy, filmy dokumentalne, filmy non fiction, vod, serwis vod, otwarcie festiwalu, wrocław
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert