Wiadomości

Znów rusza budowa przejścia przez Kazimierza Wielkiego, auta stracą pas ruchu

2011-03-01, Autor: Bartłomiej Knapik
Od jutra na ul. Gepperta robotnicy będą przekładali kabla sieci energetycznej w poprzek ulicy. Przez tydzień kierowcy będą mogli przejechać tylko połową jezdni (prace obejmą najpierw jedną, następnie drugą połowę drogi). Za tydzień zwężona zostanie Kazimierza Wielkiego (do dwóch pasów). Wszystko to końcowy etap opóźnionej budowy przejścia dla pieszych przy muzeum miejskim. W efekcie kierowcy stracą po jednym pasie do jazdy na trasie WZ. Na zawsze.

Reklama

Chodzi o połączenie Rynku i pl. Solnego z rejonem pl. Wolności. Do tej pory, żeby dojść tam na piechotę trzeba było zejść pod ziemię na wysokości ul. Świdnickiej, albo przekraczać przy okazji dwie ulice (Kazimierza Wielkiego i Krupniczą) w rejonie biblioteki uniwersyteckiej.

Przejście miało być gotowe w wakacje, potem z końcem listopada, aż wreszcie do końca stycznia. O perypetiach z budową możecie przeczytać tutaj.
Kłopotem był kabel energetyczny – a właściwie sposób jego przełożenia. Teraz metoda już jest – od jutra rusza przeciąganie go przed ul. Gepperta, a potem będzie on przeciągnięty przez ul. Kazimierza Wielkiego istniejącymi w drodze przepustami energetycznymi na stronę ul. Zamkowej. Montaż i podłączenie sygnalizatorów na przejściu powinien się zakończyć do połowy kwietnia. Wykonawcą prac jest firma Zaberd, koszt budowy przejścia to 520 tys. zł.   

- Kazimierza Wielkiego nie będzie zamykana na czas robót. Zostanie tylko wygrodzony jeden z trzech pasów – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Oznacza to, że za tydzień Kazimierza zostanie zwężona w tym miejscu do dwóch pasów w każdą stronę. Na stałe.
Pomysł utrudnienia jazdy samochodom na ul. Kazimierza Wielkiego i przełożenia ruchu na Podwale i ul. Kościuszki nie jest nowy. Pisaliśmy o nim w maju ubiegłego roku. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz o dzisiejszej Kazimierza Wielkiego mówi „największa blizna na tkance miasta” i planuje przesunięcie granic ścisłego centrum z tej trasy na linię Odry i Fosy.
Żeby to zrobić, Kazimierza Wielkiego musi przestać być główną trasą przelotową między wschodem a zachodem Wrocławia. Ich rolę mają przejąć Podwale i ulica Kościuszki. Samochody mają jechać Podwalem od pl. Społecznego (okolice Hiltona) aż do placu Jana Pawła II.
W drugą stronę mają jechać od pl. Jana Pawła II najpierw ul. Piłsudskiego do pl. Legionów, a potem Kościuszki aż do ul. Pułaskiego.
- To nie będzie zmiana rewolucyjna, tylko stopniowa, ale do tego doprowadzi – powtarza od miesięcy Rafał Dutkiewicz.

A co z kierowcami? Jak pisaliśmy: mają się przyzwyczaić, że centrum nie jest dla nich.
- Chciałbym, żeby kierowcy stopniowo się przesiadali z aut na rowery albo do tramwajów. W 2013 roku oddamy parking pod placem Wolności. Gdy on się zapełni – zbudujemy kolejny pod fosą. Nie przeszkadza mi, żeby ktoś z zachodnich osiedli przyjeżdżał autem na te parkingi – chcę żeby nie jeździł nimi po centrum. To model niemiecki, Brytyjczycy nie zamknęliby centrum dla aut tylko wprowadzili wysokie opłaty za wjazd. Moim zdaniem model niemiecki jest lepszy, bardziej przyjazny dla mieszkańców - mówi w wywiadzie dla nas Rafał Dutkiewicz.

Od jutra na ul. Gepperta robotnicy będą przekładali kabla sieci energetycznej w poprzek ulicy. Przez tydzień kierowcy będą mogli przejechać tylko połową jezdni (prace obejmą najpierw jedną, następnie drugą połowę drogi). Za tydzień zwężona zostanie Kazimierza Wielkiego (do dwóch pasów). Wszystko to końcowy etap opóźnionej budowy przejścia dla pieszych przy muzeum miejskim.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~ 2011-03-01
  16:43:14

  0 0

  ale bzdura , na rowery .... a może na konie ..... parking w 2013 ....

 • ~ 2011-03-01
  17:34:52

  0 0

  a może zakichany duduś zacznie się zajmować komunikacja a nie pierdołami pajac to nie on też się przesiądzie na rower i z tej swojej pipidówy zapierd.... rowerkiem on pajac zapomina że nie tylko mieszkańcy jeżdżą ale ja np pracuje w serwisie urządzeń biurowych i moja praca polega w głównej mierze na jeździe samochodem i dziękuje Dupkiewiczowi za jeszcze większe korki BRAWO JASIU

 • ~ 2011-03-01
  18:18:19

  0 0

  Przez tydzień będą przekładać kabel w poprzek ulicy? Przecież taką akcję można by w jedną noc wykonać

 • ~ 2011-03-01
  18:19:40

  0 0

  marco-> sam jesteś pajacem obrażając na forum publicznym innych ludzi

 • ~toluen 2011-03-01
  19:08:16

  0 0

  Szkoda że wszystko robi się na opak. Najpierw powinno się zbudować parkingi, przestawić sygnalizację na dominikańskim, wyremontowac i poszerzyć podwale i kościuszki, a dopiero wtedy zwężać kazimierza wielkiego. przez opisane rozwiązanie będziemy stali w korkach przez 2 lata.

 • ~ 2011-03-01
  21:21:10

  0 0

  Czyli szykuje się kolejny postój dla tramwajów, nie ma to jak priorytet dla komunikacji miejskiej po wrocławsku, normalnie pozostałe miasta powinny brać z nas przykład. Będzie podobnie jak przy Rondzie na Powstańców Śląskich, gdzie kiedyś podróż tramwajem na odcinku Sztabowa - Rondo trwała w porywach minutę, a teraz trwa 3-4.

 • ~ 2011-03-01
  21:50:58

  0 0

  Proponuję, aby prezydent dał przykład i jako pierwszy przesiadł się na rower i poprosił kolegów z Q7 mesi czy beemek, aby także kupili sobie rowery. Wtedy i ja, głupi naśladowca ludzi sukcesu, pójdę ich śladem.

 • ~ 2011-03-01
  22:00:48

  0 0

  @toulen: jak korek w końcu zacznie przeszkadzać może wybierzesz inną drogę lub inny środek transportu. proste.

 • ~ 2011-03-01
  22:05:15

  0 0

  pablo -> W tym miejscu tramwaje będą miały priorytet, bo to jest trasa tramwaju T+. A na Rondzie te światła są tymczasowe. Kiedy zostanie otwarta Ul. Wielka, sygnalizacja świetlna z ronda zniknie

 • ~ 2011-03-02
  07:24:52

  0 0

  A w którą stronę auta stracą pas ruchu? Stracą tylko prawoskręt w Zamkową, na czym stracą najwyżej pasażerowie autobusów hamujących za samochodami ustępiującymi pieszym z pasach.

 • ~ 2011-03-02
  08:25:53

  0 0

  Jak teraz zostaną tylko 2 pasy dla aut, to po zrobieniu ewentualnego buspasa zostałby tylko jeden, czyli tę koncepcję możemy już wyrzucić do kosza...

 • ~ 2011-03-02
  10:05:12

  0 0

  Oczywiście urząd miejski robi wszystko na odwrót. Najpierw zwężą Kazimierza a dopiero potem zaczną się przygotowywać do remontu Podwala i Kościuszki.

 • ~ 2011-03-02
  10:26:56

  0 0

  Gdyby zrobili to w Twojej kolejności, też byś płakał, bo auta zajmą każdą przestrzeń. Jak widać po chodnikach zastawionych parkującym złomem.

 • ~ 2011-03-02
  10:44:36

  0 0

  @Daniel Chojnacki: część ludzi wozi dzieci do żłobka, przedszkola, szkoły. Każdy będzie wiózł dziecko samochodem, bo w autobusie masz pewność, że spotkasz chorych, kaszlączych ludzi, bluzgających gimnazjalistów oraz agresywnych pijaków. Kolejna grupa ludzi wozi do pracy duże, ciężkie przedmioty, farby itp, ci też się nie przesiądą. Tak naprawdę to tylko ludzie zza biurek pracujący w Rynku (w tym urzędnicy miejscy) mogliby się przesiąść do autobusów, ale się nie przesiądą, bo komunikacja zbiorowa we Wrocławiu odpycha na każdym kroku - poza tym co wyżej dochodzi jeszcze to, że jest powolna i niepunktualna.

  nikt się nie przesiądzie do komunikacji zbiorowej z powodu zwężenia Kazimierza. Komunikacja zbiorowa we Wrocławiu jest powolna, niepunktualna, rzadko jeździ a do tego możesz być pewien, że natrafisz na pijanych lub agresywnych pasażerów.

 • ~ 2011-03-02
  10:51:09

  0 0

  @matt: niepunktualna i powolna? hmmm moze dlatego, ze sa korki? a dlaczego sa korki? przez samochody. Jeden autobus to 200 pasażerów - 200 pasażerów to 200 samochodów. Wyobraź sobie co się stanie na drogach kiedy te 200 aut zniknie?

 • ~ 2011-03-02
  11:52:18

  0 0

  Tak, komunikacja zbiorowa jest niepunktualna i powolna z wielu powodów, między innymi dlatego, że są korki. Korki są ponieważ za mało osób jeździ komunikacją zbiorową. Ludzi odpycha komunikacja zbiorowa bo nie spełnia ich potrzeb. Sposobem nie jest zwężanie ulic, bo to nie polepszy komunikacji miejskiej, tylko zwiększy opóźnienia autobusów. Przede wszystkim trzeba poprawić szybkość jazdy komunikacji i zwiększyć częstotliwość. Trzeba zostawić szeroką Kazimierza ale zamienić jeden pas na buspas, poza tym trzeba zainwestować w monitoring/strażników/policjantów którzy będą w stanie interweniować w przypadku agresywnych, pijanych itp pasażerów, chociażby w części przypadków. Dopóki komunikacja miejska we Wrocławiu jest tak kiepska, dopóki mamy najwolniejsze tramwaje w Polsce i nieprzyjeżdżające autobusy to nikt nie zacznie się do KZ przesiadać z samochodu. Zwężanie ulic tego nie zmieni.

 • ~ 2011-03-02
  11:59:38

  0 0

  Matt, w Berlinie czy Kopenhadze nie mają dzieci? Nie malują mieszkań?

 • ~ 2011-03-02
  12:09:02

  0 0

  Sposobem na korki jest ulepszanie komunikacji miejskiej i dopasowywanie jej do potrzeb mieszkańców. A co robi urząd miejski? 1,5 roku temu skrócono niektóre linie, na wielu zmniejszono częstotliwość kursowania. Teraz będzie remont na Legnickiej i zamiast normalnego autobusu zastępczego pl. JPII-Leśnica czy pl. JPII-Pilczyce jest bzdurne rozwiązanie z 4 przesiadkami. Jajo Reagana jest uciążliwe dla osób korzystających z komunikacji miejskiej. Na porządku dziennym są autobusy i tramwaje, które wypadają, w ogóle nie przyjeżdżają i nie ma żadnego transportu awaryjnego. Takich przykładów jest mnóstwo. Naprawdę, urząd miejski od lat wyraźnie wskazuje, że nie ma żadnego pomysłu na komunikację miejską i dopóki to się nie zmieni nie ma co oczekiwać cudów, nikt się nie będzie przesiadał do MPK.

 • ~ 2011-03-02
  12:14:08

  0 0

  @Gość: w Berlinie i Kopenhadze mają sprawną komunikację miejską, która jeździ często i długo. Gdy byłem w Kopenhadze pierwszy raz wiele lat temu, to mi szczęka opadła, gdy zobaczyłem kolejkę miejską kursującą co 4-5 minut 20 godzin na dobę, do tego czystą i pachnącą, z woreczkami na śmieci przy każdym rzędzie siedzeń. W Berlinie jest S-Bahn i U-Bahn, który jeździ często i bez korków. Analogicznie powinno być we Wrocławiu - kolejka miejska na torach kolejowych, wydzielone buspasy gdzie się da, np. na Kazimierza. Wtedy ludzie się przesiądą do komunikacji miejskiej.

 • ~ 2011-03-02
  12:27:49

  0 0

  @Matt: i właśnie część z nas komentujących, nazywanych przez niektórych oszołomami z WFK, ciągle o tym mówi od kilku lat. I co? I nic.

 • ~ 2011-03-02
  13:09:31

  0 0

  "...nazywanych oszołomami WFK" - przez dzieciaka mającego 19 lat nie mającego nawet odwagi się przedstawić.

 • ~ 2011-03-02
  13:41:22

  0 0

  o kim piszesz Tomaszu? bo z tego co mi wiadomo jest tutaj kilka osób piszących "fanatycy z WFK" i żaden z nich nie ma 19 lat a kilku jest po studiach

 • ~ 2011-03-02
  13:43:39

  0 0

  o i jest ;) Nawet się podpisać nie potrafi. Studia to wy kończyliście ale w GTA co najwyżej ;P

 • ~ 2011-03-02
  13:49:13

  0 0

  o, widać że grupa przeciwników WFK jest zorganizowana. zastanawiające, robicie to z pracy, skoro jesteście po studiach?

 • ~ 2011-03-02
  14:05:20

  0 0

  Grupa jednoosobowa ;)

 • ~ 2011-03-02
  14:48:18

  0 0

  Szymczyszyn co Cie to obchodzi jak się nazywam? Ty się podpisujesz bo niby masz argumenty tylko czytając twoje wypowiedzi śmiac mi się chce jak wam mózg wyzarł jeden argument : Brak tramwaju na Psie Pole.
  A tak by the way to jesteście nimi więc się nie bulwersujcie że was słuchac nikt nie chce... Ja wiem że wy byście dali cały budżet na to ześmierdłe MPK i krzyczeli że za mało.

 • ~ 2011-03-02
  14:49:35

  0 0

  i jeszcze raz Szymczyszyn : Twoje wypowiedzi jak i innych "wUeFaOwiCzÓw" są tak inteligentne że na myśl przychodzi to że studia w Metinie ukończyliście ;)

 • ~ 2011-03-02
  17:55:05

  0 0

  He he he i sie gówniarz wziął i wypowiedział ;) Czytałeś już fraszki swojego prezydenta?

 • ~ 2011-03-02
  18:02:55

  0 0

  Życzliwy -> http://i596.photobucket.com/albums/tt48/skansen76/Clipboard01.jpg

 • ~ 2011-03-02
  18:29:25

  0 0

  Szymczyszyn przypuszcza znowu ataki osobowe zresztą jak zwykle gdy nie ma nic do powiedzenia

 • ~ 2011-03-02
  18:34:05

  0 0

  No tak, jak ktoś nie ma nicka, lub ma inne zdanie, lub broni RD, to jest gówniarzem, który nie moze się wypowiadać bo "się nie zna".... banda zacofanych ignorantów, którzy myślą, ze pozjadali wszystkie rozumy

 • ~ 2011-03-02
  21:05:17

  0 0

  Szymczyszyn.... weź się ogarnij gówniarzem to siebie nazwij bo te Twoje docinki ś apo prostu żałosne... @spajderr - on nigdy nie miał nic do powiedzenia, w żadnej dziedzinie ;)

 • ~ 2011-03-02
  21:08:07

  0 0

  poza tym Szymczyszyn udowodnij swoją tezę ile ja mam lat , jestem tego bardzo ciekaw , z resztą to nie jest istotne to wy i całe to "środowisko miłośników KM" niszczy ten portal... załóżcie swoj np. TuWFK.pl i będziecie mogli swoje żale tam wylewac....

 • ~ 2011-03-02
  21:19:57

  0 0

  Maciej -> wiem, że trasa tramwajowa w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego jest trasą T+, nazywanego przez Dutkiewicza kolejką miejską, co jest śmiechu warte, bo w innych miastach w Polsce takie rozwiązanie to standard i nie tworzy się "specjalnych" kategorii linii tramwajowych, ale z tego co się orientuję, to sygnalizacja z priorytetem dla tramwaju zacznie działać na początku 2012 r, a przejście będzie gotowe w marcu, więc przez bity rok tramwaje w ramach priorytetu zyskają kolejną minutę albo dwie postoju na światłach.

 • ~ 2011-03-03
  00:33:46

  0 0

  Pablo -> również to nadmuchiwanie budowy T+ uważam za porażkę. To będzie zwykły tramwaj.

  Ale akurat przejście dla pieszych w tym miejscu to bardzo dobry pomysł. I to nawet kosztem spowolnienia tramwajów. Bo centrum trzeba oddawać pieszym, a trasa W-Z okrutnie niszczy tkankę miejską i wstrzymuje przemieszczanie się pieszych

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.