Wiadomości

Zobacz jak będzie wyglądał parking przy Hali Stulecia. Zaparkujemy tam za 2 lata

2012-03-26, Autor: Jarosław Garbacz
Wreszcie są kluczowe decyzje w sprawie budowy parkingu podziemnego przy Hali Stulecia. Obiekt powstanie w miejscu istniejącego parkingu od strony wschodniej, czyli ul. Kopernika. Zaparkujemy na nim w styczniu 2014 roku.

Reklama

Co ciekawe parking będzie całkowicie podziemny. Zabudowę na poziomie terenu ograniczono do niezbędnego minimum, które stanowią: wyjścia z parkingu, pomieszczenia ochrony parkingu i informacji turystycznej oraz zadaszenia nad wjazdem/wyjazdem z parkingu.

Na poziomie pierwszej kondygnacji podziemnej zaprojektowano toalety ogólnodostępne wg wymagań określonych dla ponad 1.000 osób. – Proponowane rozwiązanie zapewnia parkowanie samochodów osobowych o łącznej ilości 770 miejsc postojowych – mówi prezes Hali Stulecia Bartłomiej Andrusiewicz.

Miejsca będą rozmieszczone równomiernie na trzech poziomach, znajdzie się też podjazd z placem manewrowym i miejscami postojowymi dla VIP-ów w strefie wejściowej Hali Stulecia oraz 20 miejsc postojowych dla autokarów na obrzeżu parkingu, na poziomie terenu.

Koszt to 60 mln złotych. – Na zasadach koncesji parking wybuduje firma Budimex i później będzie pobierała za niego opłaty przez kilkadziesiąt lat, Hala nie wyłoży na ten cel żadnych środków. Ale właścicielem parkingu będziemy my – podkreśla Bartłomiej Andrusiewicz, prezes spółki, która zarządza kompleksem.

Termin zakończenia prac to styczeń 2014 roku. Pierwsi kierowcy zaparkują więc tam za 21 miesięcy.
Przypomnijmy, że na terenie działki, użytkowanej obecnie jako parking terenowy od ul. Kopernika, pierwotnie znajdował się tymczasowy pawilon Wystawy Budownictwa Ogrodowego, wybudowany w ramach Wystawy Stulecia. Budynek poza funkcją wystawienniczą służył także obsłudze zamiejscowych gości, pełniąc funkcję restauracyjną oraz informacyjną (w dzisiejszym rozumieniu punktu informacji turystycznej).

Zamierzenia twórców Terenów Wystawowych, by zachować na stałe pierwotny układ zabudowy, nie udało się zrealizować. Pawilon rozebrano, a działka użytkowana jako ogród ozdobny, była wielokrotnie wykorzystywana jako miejsce dla tymczasowych pawilonów budowanych w celach targowo-wystawienniczych.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~elgreco 2012-03-26
  14:58:49

  0 0

  Parking OK, ale zostaje kwestia dojazdu. Teraz można dojechać tyko przez most Zwierzyniecki. To będzie wąskie gardło, szczególnie jak się bierze pod uwagę wypowiedzi Dutkiewicza, że tam ma powstać jedno z trzech centrum miasta (Oprócz rynku i Stadionu). Ma być zbudowany most wschodni, ale to skandal że po pierwsze tylko z jednym pasem, a po drugie bez tramwajów. Kto to widział na świecie centrum z taką kiepską komunikacją?

 • ~Gregor 2012-03-26
  15:30:00

  0 0

  Należy cieszyć się, że jest Most Zwierzyniecki i są jakiekolwiek plany budowy Mostu Wschodniego. Oczywiście zgadzam się, że budowa jednopasmowej przeprawy- w dodatku bez torów tramwajowych- jest całkowitym nieporozumieniem i totalną krótkowzrocznością, ale liczę na to, że nawet jeśli zostanie zbudowany w tym kształcie, to z możliwością rozbudowy w przyszłości. Niestety "dzięki" ludziom udających "zielonych" i "ekologów", mamy właśnie coś takiego. Dla nich najlepszym rozwiązaniem byłby powrót do przepraw promowych, oczywiście napędzanych siłą biegu rzeki lub wioseł. Grzegorz Burtowski

 • ~elgreco 2012-03-26
  15:40:30

  0 0

  Cytat: "ale liczę na to, że nawet jeśli zostanie zbudowany w tym kształcie, to z możliwością rozbudowy w przyszłości. " A ja właśnie czytałem gdzieś, że dokładnie takiej możliwości projekt nie przewiduje. Będzie trzeba budować nowy most, albo ta prowizorka zostanie na 50 lat.

 • ~havranek 2012-03-26
  15:49:13

  0 0

  @gregormc@interia.pl Doświadczenie uczy mnie, że w Polsce, a we Wrocławiu szczególnie rzeczy z założenia tymczasowe, krótkotrwałe i prowizorki są najbardziej trwałe. Zatem jeśli most wschodni kiedykolwiek powstanie to pozostanie on w wybudowanym kształcie przez co najmniej 100 lat. Na pewno nie zostanie poszerzony, rozbudowany ani nie powstanie tam torowisko. Dlatego należy naciskać by powstał on w wariancie maksimum, bo na jakiejkolwiek późniejszą rozbudowę nie ma liczyć. A propos ekologów... jednym z argumentów przeciw mostowi było to, że będzie miał niekorzystny wpływ na Halę Stulecia, wystosowano nawet donos do UNESCO. Zastanawiające jest, że most oddalony o 1 km będzie przeszkadzał a parking oddalony o 50 m nie będzie.

 • ~. 2012-03-26
  16:48:59

  0 0

  Czegoś tu nie rozumiem. Skoro >…Zabudowę na poziomie terenu ograniczono do niezbędnego minimum, które stanowią: wyjścia z parkingu, pomieszczenia ochrony parkingu i informacji turystycznej oraz zadaszenia nad wjazdem/wyjazdem z parkingu.< TO CO TO JEST NA TEJ WIZUALIZACJI ? Ta powierzchnia z motywem "nieba"? Czyżba znowu "syndrom stadionu" ?!
  A po drugie: to wszystko czytaliśmy już ponad rok temu. Mogę przysiądz, że wtedy też widziałem już te obrazki. Byłem przekonany, że podczas następnej wizyty we W-wiu będę mógł tam zaparkować - a tu proszę, znowu po kilkunastu miesiącach czytam ten sam artykuł. Deja vu ?

 • ~Gaczan 2012-03-26
  18:22:37

  0 0

  To co jest na zdjęciach, nie jest projektem parkingu, tylko wskazaniem miejsca gdzie on się znajdzie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.