Kultura
"Zobacz więcej". Filmy o ochronie przyrody we wrocławskim zoo
W najbliższą niedzielę, 15 grudnia, w ramach X edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC zaprezentowane zostaną dwa dokumenty o ochronie przyrody. Pokazom będą towarzyszyły dyskusje.
Pierwszym z nich będzie „Kifaru” w reżyserii Davida Hambridge, czyli wzruszająca opowieść o życiu dwóch młodych, kenijskich rekrutów, którzy dołączają do jednostki opiekującej się nosorożcami pod nazwą Ol Pejeta Conservancy. To mała grupa strażników, którzy chronią Sudana, ostatniego męskiego przedstawiciela gatunku na świecie nosorożca białego północnego. Poznamy bohaterów w trakcie czterech lat pracy, a to pozwoli nam z bliska doświadczać radości i smutków związanych z ochroną dzikiej przyrody. Obejrzymy tę historię oczami młodych Kenijczyków, którzy każdego dnia są świadkami powolnego wymierania gatunku.
Zobacz także
Po filmie organizatorzy zapraszają do dyskusji, którą poprowadzi prezes zoo - Radosław Ratajszczak i przedstawicielka festiwalu - Izabela Żbikowska, a gośćmi będą wrocławscy opiekunowie nosorożców – Justyna Nowicka i Maciej Okupnik.
W trakcie rozmowy pojawią się ważne pytania, na przykład o to, czy walka o przegraną sprawę usprawiedliwia bezczynność i czy nasze działania powinny być prewencją czy post factum? Uczestnicy dyskusji będą się zastanawiać, czy powinniśmy zrzucać ciężar działania na innych, tych którzy są daleko i często mniej uprzywilejowani, bo nie urodzili się w Europie i co możemy zrobić, tu w Polsce, by historia Sudana się nie powtórzyła.
Pokaz odbędzie się 15 grudnia o godz. 16:30 w Afrykarium wrocławskiego zoo. Bilety, w cenie 20 zł, można kupować za pośrednictwem strony internetowej.
Drugim filmem będzie „Klątwa Obfitości” w reżyserii Ewy Ewart, opowiadający o starciu chęci ochrony przyrody z realiami gospodarczymi. Pod koniec 2017 roku rząd Ekwadoru rozpoczął nowy etap wierceń ropy naftowej na najbardziej wrażliwym obszarze Narodowego Parku Yasuni, co wywołało falę protestów. W protesty zaangażowała się ogromna rzesza Ekwadorczyków, ale nie tylko. Przyłączyły się także międzynarodowe organizacje pozarządowe, a nawet celebryci, jak Leonardo DiCaprio. Sprawa ochrony Yasuni stanęła na najważniejszych szczytach politycznych i gospodarczych świata, pokazując siłę oddolnych ruchów społecznych. Film „Klątwa Obfitości” po raz pierwszy odsłania kulisy i dramat tej inicjatywy, z jej daleko idącymi globalnymi i regionalnymi konsekwencjami, bo dramat Narodowego Parku Yasuni, jak w soczewce, skupia najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety.
Także po tym filmie organizatorzy zapraszają do dyskusji. Gościem specjalnym będzie dr Dawid Nieto-Rasiński - prawnik, filolog, tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego, doktor nauk humanistycznych, latynoamerykanista o korzeniach ekwadorskich. Gość opowie jak dzisiaj wygląda sprawa Inicjatywy Yasuni, a potem prowadzący i uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania czy zdegradowanie Yasuni ma wpływ na nas i nasze codzienne życie w Polsce, czy ruchy społeczne są w stanie wywrzeć realny nacisk na polityków?
Pokaz drugiego filmu odbędzie się również w niedzielę 15 grudnia o godz. 18.30 w Afrykarium. Bilety, w cenie 20 zł, można kupować za pośrednictwem strony internetowej.
Tagi: ZOO WROCŁAW, #HumanDoc, afrykarium, Kifaru, Klątwa Obfitości, Leonardo DiCaprio, David Hambridge, Ewa Ewart
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert