Wiadomości

Eksperci sprawdzili średnią prędkość wjazdu do największych miast w Polsce. Jak wypadł Wrocław?

2014-12-12, Autor: jg
Mimo łagodnej zimy, warunki pogodowe spowalniają kierowców. Rozpoczyna się sezon zimowych, świątecznych wyjazdów, dlatego specjaliści z portalu Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak szybko poruszają się kierowcy na wjazdach do dziesięciu największych polskich miast. Wrocław w tym zestawieniu wypadł całkiem nieźle.

Reklama

W badaniu udział wzięło dziesięć największych polskich miast. W raporcie podzielono je na dwie grupy – miasta, do których wjazd zajmie nam najwięcej czasu, i te, do których wjedziemy bez większych problemów. Zestawienie miast o najwolniejszych obrzeżach otwiera Warszawa, w której kierowcy poruszają się średnio niecałe 41 km/h. W zestawieniu tym znalazła się również Łódź (46 km/h), Katowice (48 km/h), Kraków (49 km/h) oraz Poznań (49 km/h).

 

– To, że Warszawa otwiera zestawienie nie powinno być zaskoczeniem. Jest to największe z polskich miast, dlatego, obszar, który uznawany jest za obrzeża w innych miastach (okręg do 10-15 km od centrum) może być jeszcze obszarem zabudowanym. Co do reszty miast, są to stali liderzy w miejskich korkach. Wygląda na to, że ich obrzeża są tak samo nieprzejezdne jak centrum – mówi Kinga Przybysz z portalu Korkowo.pl.

 

 

Do najszybszych miast zaliczono Rzeszów, Bydgoszcz, Szczecin, Wrocław oraz Gdańsk. Dziwić może obecność w tym gronie naszego Wrocławia, który zwykle występował w rankingach w roli najwolniejszego miasta w kraju.

 

– Wrocław posiada dobrze zorganizowane komunikacyjnie obrzeża. W wielu miejscach obecne są sekundniki zwiększające przepustowość skrzyżowań. Dobra organizacja ruchu pomaga, jednak wciąż nie oznacza, że sytuacja w samym Wrocławiu uległa poprawie – wyjaśnia Kinga Przybysz.

 

Prędkość na najszybszych obrzeżach przekracza 50 km/h. Niestety, sytuacja na wjazdach w stolicy Dolnego Śląska wcale nie przekłada się na średnią prędkość w centrum.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po obrzeżach największych polskich miast w grudniu 2014 roku.

 

Oto zestawienie średnich prędkości na wjeździe do największych polskich miast:

Warszawa - 40,6 km/h

Łódź - 46,2 km/h

Katowice - 47,8 km/h

Kraków - 48,7 km/h

Poznań - 48,7 km/h

Gdańsk - 50,1 km/h

Wrocław - 51,5 km/h

Szczecin - 51,7 km/h

Bydgoszcz - 53,9 km/h

Rzeszów 55,5 km/h

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~Pawell 2014-12-12
    14:44:16

    3 0

    Średnia jest ok, ale średnia liczona była w ciągu doby, a kto po 23 jedzie do Wrocławia, zdarzy się ktoś, ale wówczas pędzi. Jak jadę codziennie rano Obornicką, Pęgowską w stronę Brzegu Dolnego, to nie wydaje mi się, że jadący z naprzeciwka jadą choćby połowę średniej. To najczęściej jest toczenie po kilka-kilkanaście km/h. Średnia jest do niczego, bo nic nie przedstawia. Niech zrobią badanie z godzin szczytowych. Do Wrocławia mamy tak na prawdę jeden prawdziwy wlot do miasta bo drugi też się zapycha. To jest od Oleśnicy - 2 pasy i rzeczywiście można jechać, z Bielan już nie jest tak fajnie - za dużo świateł. Reszta to są jednopasmowe drogi, po których każdego ranka ciągną sznury samochodów. Od Trzebnicy-DK 5, od Brzegu Dolnego i Obornik Śląskich - DW 342, od Oławy z Siechnic - DK 94, z Jelcza czy okolic - DW 455.
    P.S. Ja mam 20 a mój 80 letni dziadek mamy średnio po 50 lat !

  • ~pingo 2014-12-16
    14:33:26

    0 0

    Ranking tendencyjny, od zachodu Wrocław ma niezłą infrastrukturę ale od wschodu jest średniowiecze - Opolska czy Strachocińska to średniowieczne dukty. Średnia prędkość za dnia to max 5 km/h.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.