Wiadomości

Jeszcze w kwietniu będzie pas dla rowerów (kosztem aut) na Kazimierza Wielkiego

2011-04-06, Autor: Bartłomiej Knapik
Nowe trasy rowerowe na Świdnickiej – od Nasypowej do Podwala, na Ruskiej – od Niepolda do pl. Solnego i po południowej stronie Kazimierza Wielkiego – od Krupniczej do Świdnickiej, prawie 2 kilometry kontrapasów, kolejne 100 stojaków oraz sieć wypożyczalni to najważniejsze punkty planu rowerowego na 2011 rok.

Reklama

Rowerzystów, którzy do Starego Miasta dojeżdżają z południa, ul. Powstańców Śląskich najbardziej ucieszy powstanie trasy rowerowej na ul. Świdnickiej między Nasypową a fosą. Jednoślady będą miały specjalny pas na jezdni – będą zjeżdżać na niego przed ul. Bogusławskiego. Aż do Piłsudskiego będzie on wydzielony, od Piłsudskiego do Podwala na jezdni będą wymalowane symbole rowerów.
Analogiczny pas będzie także w stronę od centrum.

Kolejne ułatwienie to ścieżka rowerowa na Ruskiej, która pojawi się na wysokości pasażu Niepolda i pozwoli jednośladom przejechać na wprost przez skrzyżowanie z Kazimierza Wielkiego. Ścieżką rowerzyści dojadą do pl. Solnego.
W drugą stronę jednoślady mają jechać Św. Mikołaja – ale tu przez skrzyżowanie z Kazimierza Wielkiego rowerzyści będą mogli legalnie przejechać dopiero w przyszłym roku.
I chociaż być może będą się z nas śmiali, że jeździ się u nas rowerem po szynach, bo na Ruskiej od Kazimierza Wielk. do pl. Solnego trasa rowerowa jest poprowadzona dokładnie na starych szynach tramwajowych, to jednak my się cieszymy z dodatkowego fragmentu jezdni wykrojonego autom.



- Najważniejszą rzeczą jest wpuszczenie w końcu rowerzystów na ul. Kazimierza Wielkiego, do tej pory arterię samochodową. Ma to być pierwszy odcinek tzw. magistrali rowerowej wschód – zachód – cieszy się Daniel Chojnacki, oficer rowerowy.
Rowerzyści będą mieli swój pas na południowej jezdni od Krupniczej do Świdnickiej. To na razie niewielka zmiana, bo ułatwi podróż rowerem tylko w jedną stronę, ale to zmiana najważniejsza, bo najtrudniej było ją wywalczyć. Od tej pory ma być tylko łatwiej.

To chyba pierwszy przykład we Wrocławiu, gdzie zabrano pas samochodom (przed rozpoczęciem budowy przejścia miały tu trzeci pas tzw. prawoskręt) a dano go rowerom. Takie rozwiązanie zapowiadał w wywiadzie dla nas Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, choć nie aż tak szybko:
- Za kilka lat, gdy uda się przełożyć ruch na Podwale i Kościuszki staniemy przed wyborem co dalej z ulicą Kazimierza Wielkiego. Można ją zostawić tak, jak jest, albo jeden pas ruchu przeznaczyć na coś innego. Jeden z pomysłów to miejsca parkingowe, ale się do tego nie palę, drugi to buspas, albo droga dla rowerów. To wprawdzie nie jest wielki odcinek, ale symboliczny bo w centrum. Myślę, że mógłby to być znaczący sygnał dla rowerzystów, że ta forma komunikacji ma zdecydowany priorytet – mówił nam Rafał Dutkiewicz.

Tym samym okazuje się, że rowerzyści stopniowe oddawanie Kazimierza Wielkiego rowerom i autobusom, które zapowiadaliśmy, już się rozpoczęło.

Kolejnym ważnym punktem będą dodatkowe kontrapasy: do Ruskiej, Św. Mikołaja i Kiełbaśniczej dojdą w czerwcu na:
- Wita Stwosza (od św. Katarzyny do Łaciarskiej),
- Ofiar Oświęcimskich (od Szewskiej do Łaciarskiej),
- Robotniczej (od Wagonowej do Fabrycznej),
- Polaka (przed pl. Grunwaldzkim).

Kolejne kontrapasy dojdą we wrześniu na:
- Komuny Paryskiej (od Prądzyńskiego do Zgodnej),
- Jedności Narodowej (od Probusa do Kilińskiego),
- Łaziennej (cała),
- Rybaciej (od Zachodniej do mostu),
- Gunwaldzkiej (od Reja do miejsca, gdzie ruch odbywa się w obie strony).

W tym roku na 22 kilometrach ścieżek rowerowych mają być obniżane krawężniki: na obwodnicy Śródmiejskiej, placu Gruwadzkim oraz Marii Curie – Skłodowskiej.

Od 18 kwietnia będziemy wybierać (w głosowaniu) wygląd i lokalizację dla ok. 100 dodatkowych stojaków, a od czerwca ruszy projekt Wrocławskiego Roweru Miejskiego.

Czy oddanie fragmentu Kazimierza Wielkiego rowerom, kosztem aut, to punkt zwrotny w historii komunikacyjnej miasta? Co o tym sądzicie?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
  • ~behemot 2011-04-06
    14:26:19

    0 0

    To bardzo dobre wieści! Tylko fragment na ul. Komuny Paryskiej, to chyba tylko na pokaz, bo dalej w stronę Podwala są odcinki jednokierunkowe niewydzielone, a przydałoby się móc dojechać rowerem w okolice rynku...

  • ~ 2011-04-06
    14:52:15

    0 0

    Jak wyżej - bardzo dobra informacja. Tylko nie wszystko zmieni się jak za dotknięciem różdżki. Kilka dni temu pas pojawił się np. na Św. Mikołaja. Ilekroć tamtędy przechodzę to widzę że pas ten stał się notorycznym krótkoterminowym parkingiem. Samochody najczęściej stoją na awaryjnych albo z kierowcami w środku ("tylko na chwilkę"). Sądzę że straż miejska mogłaby w tydzień nieźle podreperować sobie tam budżet na mandatach i od razu nauczyć kierowców że ta linia nie oznacza wydzielonej strefy parkowania :D

  • ~ 2011-04-06
    16:25:59

    0 0

    tak jest, więcej dróg dla rowerów, koniec z blachosmrodami w centrum!

  • ~ 2011-04-06
    16:31:18

    0 0

    Brawo!

  • ~ 2011-04-06
    16:48:27

    0 0

    Brawa dla prezydenta Dutkiewicza.Może Wrocław będzie wyglądał tak jak kiedyś gdy tłumy pieszych mijały się na chodnikach w centrum. Handel powinien wrócić na Stare Miasto bo dziś tam tylko placówki bankowe i knajpy.

    Jeszcze przyspieszyć MPK i łączyć dalej ddr w spójny system a przestanę swoim blachosmrodem zupełnie jeździć do centrum.

  • ~ 2011-04-06
    16:51:41

    0 0

    W końcu będzie normalnie. Tylko ciekawe jak zapewnią to, żeby ta ścieżka nie stała się od razu parkingiem dla samochodów. Może jakieś wydzielenie?

  • ~ 2011-04-06
    16:58:34

    0 0

    Bezsens, robienie pasa dla rowerów kosztem drogi bez zapewnienia alternatywnego przejazdu dla samochodów jest nieodpowiedzialne. Skazywanie ludzi na jeszcze większe korki w całym mieście, bo teraz zamknięcie jednego pasa w czasie remontu powoduje na innych drogach okoliczne mega korki!

  • ~ 2011-04-06
    17:25:08

    0 0

    Ja chyba śnie. Ścieżka rowerowa na Świdnickiej aż do fosy? I to jeszcze w tym roku? Cudowna wiadomość. Ten odcinek zajmuje mi sporo czasu... Boję się że w praktyce będzie to kolejna pseudościeżka która służy za ulicę...
    Jak dobrze oznaczą, pokolorują, podświetlą, a znaki drogowe informujące o pasie dla rowerów będą tańczyć i śpiewać to jest szansa że kierowcy zauważą zmianę :D Jakoś trudno mi sobie wyobrazić ścieżkę w tym miejscu... ale jak powstanie to będę bardzo zadowolony.
    @as - ja w korku rowerem nie stoję chociaż ścieżek rowerowych w centrum jak na lekarstwo :P

  • ~ 2011-04-06
    18:12:19

    0 0

    znaczy sie , powstaly sciezki rowerowe ktore beda pelnic role parkinkow ? Czy SM lub Policja moze zacznie cos robic z samochodami parkujacymi na sciezkach rowerowych ? I to nie tylko w centrum ....

  • ~ 2011-04-06
    20:09:14

    0 0

    Super pomysł. Po komentarzach widać nieufność w narodzie ;) I słusznie, bo dotychczasowe pomysły były często mizernie wdrażane.

  • ~ 2011-04-06
    22:12:40

    1 0

    dlaczego utrudnia sie ludziom dojazd do pracy, nie będę glosował na ta wariactwo dziejące sie na drogach we wro, myślę ze prezydent traci wyborców takimi posunięciami

  • ~ 2011-04-06
    22:44:43

    0 0

    Tak bardzo wszyscy chcą tych ścieżek rowerowych jakby na prawdę tłumy poruszały się rowerami po naszych wrocławskich uliczkach tak jak np w Holandii gdzie tych rowerzystów jest multum a nie dziesięciu na krzyż. Moja propozycja wyrzucić wszystkie samochody z miasta i rozwoźmy wszystko w rykszach do magazynów, sklepów itp. Dalej budujmy na każdym kroku przejścia dla pieszych gdzie popadnie. Bo som bardzo potrzebne aby utrudnić życie pracującym za kółkiem którzy nie mają innej opcji jak cztery kółka by zapakować materiały i odwiedzić kilka placówek w ciągu dnia pracy.

  • ~ 2011-04-06
    22:52:43

    1 0

    tylko jeszcze trzeba NAUCZYĆ rowerzystów korzystać z tych ścieżek, bo jak do tej pory to oni wybierają ulice mimo iż, obok maja wybudowaną drogę dla rowerów. Na całym cywilizowanym świecie za jazdę po jezdni kiedy jest obok ścieżka rowerowa policja daje informacje w postaci mandatu, a u nas odwraca głowę w drugą stronę , aby nie stać się atakiem pseudorowerzystów.

  • ~ 2011-04-06
    23:05:04

    0 0

    @~Kris
    Dziś tak jechałem wzdłuż częsci Czekoladowe, częsci Karmelkowej. Dlaczego? Dlatego że cały chodnik przy domkach jest zastawiony samochodami. Piesi idą z musu DDR. Ja jadę z musu jezdnią. I tak jest na połowie dróg dla rowerów wydzielonych z chodnika...

  • ~ 2011-04-07
    03:45:38

    0 0

    Świetny pomysł! Ludzi poruszających się po mieście na rowerze jest multum. Tylko jeszcze przydały się płynne wjazdy do centrum z każdej strony.

    Korków większych nie będzie, bo nie może być. Mniejszych też nie, bo też nie może. Wrocław po prostu zapełnił ię samochodami po brzegi.

  • ~ 2011-04-07
    08:27:51

    0 0

    Jeszcze tak sobie pomyślałem patrząc dziś na kontrapas na Św. Mikołaja. Kierowcy mogą czuć się sfrustrowani choćby tym, że tam kontrapas jest bardzo szeroki i tylko w jedną stronę. Tak w zasadzie nam by wystarczyło jakiekolwiek wydzielenie. Pamiętam swoje zdziwienie podczas wizyty w Palma de Mallorca. Tam ścieżki rowerowe w centrum wyznaczone są wzdłuż jednej jezdni. Od drogi wyróżnia je pomalowany na niemal całej długości kolor a w bardziej ruchliwych miejscach oddzielone są od drogi barierkami. Same w sobie są wąskie i - co ważne, ponieważ zaprzeczają teorii że ścieżki powinny być po obu stronach jezdni - przy wjazdach w ciąg (np. przy skrzyżowaniu lub zjeździe przy przystanku autobusowym) namalowane są na nich pasy! Owszem, rowerowego ruchu tam dużego nie ma - ot turystyczny, ale po kilkunastu minutach przyzwyczajania się, korzystało się z tej infrastruktury pierwszorzędnie. Można by było o czymś takim pomyśleć przy np. pierwszym etapie wydzielania ścieżki na Kazimierza Wielkiego :D

  • ~ 2011-04-07
    08:30:44

    0 0

    Dla rowerzystów wiadomość może i dobra. Ale dla pasażerów komunikacji zbiorowej niekoniecznie. A na Kazimierza Wielkiego aż prosi się o buspas. Ale po co, przecież miasto stawia na tramwaje (szczególnie na Świdnickiej i Podwalu)...

  • ~ 2011-04-07
    09:43:51

    0 0

    @as napisał :"Bezsens, robienie pasa dla rowerów kosztem drogi bez zapewnienia alternatywnego przejazdu dla samochodów jest nieodpowiedzialne. Skazywanie ludzi na jeszcze większe korki w całym mieście, bo teraz zamknięcie jednego pasa w czasie remontu powoduje na innych drogach okoliczne mega korki!"-------- Chłopie gadasz bez sensu jakim kosztem drogi, przecież kontrapas to jest właśnie droga. Widzę, że prawko zrobiłeś za świniaka i nie znasz definicji drogi.Gadanie o skazywaniu na korki świadczy o zaburzeniach psychicznych.Wszak korki powodują auta które zbyt licznie odwiedzają centrum. Widziałeś korek na kontrapasie lub drodze dla rowerów ? Zatem ddr to recepta na korki.
    Masz problem z korkami to przesiądź się na MPK lub rower.
    Uważasz ze autko jest super lub jesteś na nie skazany to stój w korkach, ale daj żyć innym rozsądniejszym od ciebie. My się cieszymy z dróg dla rowerów i wyłączania torowisk.



  • ~ 2011-04-07
    09:57:25

    0 0

    @ wariactwo napisało kompletne wariactwo :"dlaczego utrudnia sie ludziom dojazd do pracy, nie będę glosował na ta wariactwo dziejące sie na drogach we wro, myślę ze prezydent traci wyborców takimi posunięciami" ---------Głupio myślisz chłopie. używając twojej terminologii to co piszesz to zupełne wariactwo.
    Może na wsi z jakiej pochodzisz nie ma komunikacji publicznej ale we Wrocławiu zorganizowano ją ponad 200 lat temu.
    MPK służy głownie do dowożenie ludzi do pracy. Autem do centrum powinni jeździć tylko turyści, rzemieślnicy, i dostawcy towarów.
    mieszkańcy powinni mieć też możliwość dojechania do swoich podwórek ale tam gdzie jest duży ruch pieszych tylko w określonych godzinach. Jeśli prezydent traci wyborców wśród głupców , którzy chcieliby całkiem zakorkować miasto ,to zyskuje innych, którzy czekali od lat na takie posunięcia. Brawo panie prezydencie. Jeżdżę dużo autem i chciałbym aby ruch aut w centrum był ograniczany,Proszę znacznie podnieść opłaty za parkowanie abym jadać do centrum gdy muszę, miał szansę znaleźć wolne miejsce parkingowe.



  • ~ 2011-04-07
    10:03:16

    0 0

    @kris napisał :" tylko jeszcze trzeba NAUCZYĆ rowerzystów korzystać z tych ścieżek, bo jak do tej pory to oni wybierają ulice mimo iż, obok maja wybudowaną drogę dla rowerów. Na całym cywilizowanym świecie za jazdę po jezdni kiedy jest obok ścieżka rowerowa policja daje informacje w postaci mandatu, a u nas odwraca głowę w drugą stronę , aby nie stać się atakiem pseudo rowerzystów."--------Jak policja usunie kierowców parkujących na ścieżkach rowerowych oraz będzie też edukować pieszych, z których większość maszeruje po ścieżkach to rowerzyści chętniej będą z nich korzystać.Co do obowiązku korzystania z ddr na zachodzie to jesteś w błędzie. W wielu krajach rowerzysta może wybrać czy jedzie po ścieżce czy po jezdni. Są np. tabliczki o treści Free pod znakiem drogi rowerowej, które o tym uświadamiają.

  • ~ 2011-04-07
    10:04:44

    0 0

    tantus-> w tą stronę Kazimierza Wielkiego nie ma korków, więc buspas nie potrzebny.

    Owe utworzenie ścieżki rowerowej na Kazimierza jest kolejnym ruchem w kierunku zmniejszenia popularności trasy W-Z

  • ~ 2011-04-07
    10:06:57

    0 0

    @tantus napisał: "Dla rowerzystów wiadomość może i dobra. Ale dla pasażerów komunikacji zbiorowej niekoniecznie. A na Kazimierza Wielkiego aż prosi się o buspas. Ale po co, przecież miasto stawia na tramwaje (szczególnie na Świdnickiej i Podwalu)..."--------A co przeszkadza aby obok wąskiego kontrapasa ( jest jednokierunkowy) wyznaczyć buspas ?
    Przecież jak droga będzie miała status lokalnej to można zwężać pasy dla aut do 277 cm

  • ~ 2011-04-07
    10:47:45

    0 0

    @benek: teoretycznie można, ale w praktyce - kiedy to będzie? Na świętego Dygdy?

  • ~ 2011-04-07
    20:42:48

    0 0

    Oby wyszło lepiej niż z wydzielaniem torowisk.

  • ~ 2011-04-07
    22:54:03

    0 0

    ja nie rozumiem tylko jednego. Kierowcy za każdym razem podnoszą larum, jak się wydziela torowisko albo robi drogę dla rowerów, że niby się IM ZABIERA DROGĘ. Czy przestrzeń między elewacjami należy do kierowców?

    I co to znaczy: UTRUDNIAĆ KOMUŚ DOJAZD DO PRACY. A jak ja muszę stać na każdym skrzyżowaniu w tramwaju, bo trzeba przepuścić tysiąc aut, to się nie liczy? Kierowcy sami korkują miasto i mają do wszystkich w koło pretensję. System oparty na aucie jest niewydolny i tyle.

  • ~ 2011-04-09
    12:12:20

    0 0

    Kolejny świetny pomysł magistratu! Wydzielanie tras rowerowych jednym nasmarowaniem lini po dziurawej kostce poprzecinanej starymi torami tramwajowymi!

  • ~ 2011-04-10
    07:02:10

    0 0

    Cz.1-Pytacie o Kazimierza Wielkiego jakby to był jakiś przełom. Wiele szumu o nic.Nie da się ocenić czy prezydent chce wpuścić ruch rowerowy do centrum i ograniczyć ruch aut. To się dopiero okaże za kilka lat jak przebudują pl.Społeczny to zobaczymy jaka role będzie pełnić trasa w-z. Czy kierowcy coś stracili przez pas rowerowy ? Nic , proponują rzucić okiem na mapę. Pas rowerowy ma mieć 450 m długości. Powinien on być włączony w system ddr czyli powinno się na niego bezpiecznie wjeżdżać i zjeżdżać.
    No to lecimy od zachodu.Włączmy się na pas przecinając Krupniczą z pasa do prawoskrętu .To może być niebezpieczne bo rowerzysta mus czekać na światła na wprost i będzie omijany a potem wyprzedzany na łuku.Ale może nie będzie wolno z tego pasa jechać na wprost wiec rowerzysta będzie musiał stanąć na środkowym pasie i obrać go już przed Heliosem bo wiemy jakie tam są prędkości i ile aut ustawia się na pasie do prawoskrętu.Zatem aby skorzystać z bezpiecznego pasa rowerowego najpierw musimy ustawić się na środku najruchliwszej arterii w mieście w miejscy gdzie s duże prędkości , są 3 pasy , łuk jedni i z natłoku aut ograniczona widoczność.Kierowcy zadzierają głowy i koncentrując się na światłach a nie na tym co się dzieje między pasami.
    Zatem wtłoczymy w to niebezpieczne miejsce dużą ilość rowerzystów.Jedziemy za skrzyżowanie i możemy odbić w prawo na strefe bez ruchu.Jest ona szeroka i zakreskowana i często służy za parking . Zatem tu nic kierowcy nie tracą, cdn.

  • ~ 2011-04-10
    07:30:41

    0 0

    Cz.2-Za Krupniczą za strefą bez ruchu pojawia się trzeci pas ale on był i tak niewykorzystywany bo przed Krupniczą trasa w-z ma 2 pasy na wprost. Przed Europeum chodnik jest wysłupkowany więc żadna strata.Przed kościołem częściowo wysłupkowane a częściowo parking w głębi.przed dawnym Sadem Grodzkim utrata ok 3 miejsc parkingowych ale że to przy Muzeum to pewnie i tak by były zlikwidowane. Dalej mamy nowe kalekie przejecie bo pozbawione przejazdu. Wydano pól miliona złotych i nie połączona tras rowerowych biegnących z południa do Rynku a przecież na Gepperta ma powstać kontrapas.Fuszerka taka sama jak to że przy remoncie ulicy Widok i Bożego Ciała zrezygnowano z ddr.Będzie utrata ok 20 miejsc przy kamienicy nr 45 ale i tak cała pierzeja idzie do remontu to miejsca przez 2 lata byłyby stracone.Będą tam knajpy np przy Klubie lekarza to będzie ogródek.
    Przy numerze 51 robi się kocioł bo kończy się pas z prawej a dodano pas z lewej do zawracania.I tu ściema bo dalej pasa nie wyznaczyli i nie wiadomo czy wyznaczą. Ale jakby wyznaczyli to i tak nad przejściem auta nie parkują ani w zatoce autobusowej.Tu znów brakuje przejazdu przez jezdnię aby się włączyć w Szewską oraz brakuje wjazdu w prawo w drogę w Strefie Zamieszkania równoległą do ul.Widok.Zatem z pasa możemy jechać tylko na wprost albo zejść roweru i prowadzić jak chcemy skręcić, ot udogodnienie.Zatem kierowcy stracą miejsca na odcinku ok 90 m z tej 450 m drogi, choć jakby pomyśleć to by nie musieli tracić.

  • ~ 2011-05-16
    17:20:43

    0 0

    Więcej szacunku i zrozumienia za utrudnienia ruchu i parkowania dla kierowców samochodów , gdyż to oni pieniędzmi budżet miasta i państwa znacznie zasilają a rowerzyści zysku nie przynoszą a wymagają .Kierowcy muszą znać przepisy ruchu drogowego i je przestrzegać a jak nie , to są dyscyplinowani przez policję i straż miejską a rowerzyści jeżdżą jak chcą . Żądają przepisów korzystnych dla siebie i aby na nich uważać a sami ich nie przestrzegają i na innych nie uważają . Jest sporo rowerzystów którzy przepisy lekceważą ,ignorują , ponieważ są bezkarni lub niepouczeni . Przykładowe i częste przewinienia rowerzystów to jazda na czerwonym świetle ,zajechanie drogi i blokowanie pojazdu wolną jazdą , jazda nocą bez prawidłowego oświetlenia ,słuchanie głośnej muzyki i jazda ze szczelnymi słuchawkami na uszach ,zbyt szybka jazda między pieszymi i potrącenia ,celowe i ostentacyjne powodowanie utrudnień dla pieszych i kierowców , niekorzystanie z drogi dla rowerów i przeznaczonych także dla ruchu rowerów chodników ,agresywne i pieniacze zachowania na chodniku i jezdni . Do tego dochodzi nagminne niekasowanie biletu za rower w pojazdach komunikacji miejskiej bo rower traktują jako część ciała a nie jako bagaż ,wchodzenie do zatłoczonego tramwaju i autobusu , poprzez zajęcie wydzielonego miejsca - utrudniają a nawet uniemożliwiają przejazd osobie z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim w pojazdach MPK . Niektórych nie dyscyplinuje nawet widok policji .

  • ~ 2011-06-10
    10:08:37

    0 0

    Moda na ulicach ! rowerzyści melomanii ?
    A może każdemu rowerzyście założyć słuchawki na uszy z głośną muzyką aby nie słyszeli jadących ,trąbiących samochodów i wyjących karetek pogotowia .Podobno rowerzystom wolno podczas jazdy mieć słuchawki i słuchać głośnej muzyki. Nowość i moda wśród niektórych rowerzystów to szczelne słuchawki z muzyką na uszach i niekiedy podrygiwanie w tak muzyki!!! Rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego a przepisy ich nie dotyczą dopóki się nic nie stanie ! Policja ,straż miejska nie chce widzieć problemu i nie widzą tego nieobiektywni dziennikarze. Czy wszyscy użytkownicy drogi są równi wobec prawa o ruchu drogowym ?

  • ~ 2011-06-13
    13:28:22

    0 0

    Urzędnicy tłumaczą ,że tak jest na zachodzie , więc jest i u nas zielone światło dla rowerzystów. Nic nie mam do wszystkich rowerzystów bo i sama jestem rowerzystką ale niektórych trzeba byłoby nauczyć kultury i normalnego zachowania się . Jak zachowują się i przestrzegają przepisy rowerzyści w przykładowym Amsterdamie, to kto tam był to widział .W dodatku w Amsterdamie rowerzystów jadących po ulicach między samochodami i chodnikach między pieszymi jest b. mało bo są drogi wyłącznie dla rowerów i rower ma swoją sygnalizację . Wobec tego nie ma konfliktów między innymi użytkownikami drogi i chodnika a rowerzysta nie jest intruzem. Jeżeli ktoś wejdzie na szeroką drogę dla rowerów przypadkowo lub z braku wiedzy - to zapewne będzie to nasz rodak , budząc zdziwienie lub niezadowolenie rozpędzonemu na rowerze Holendrowi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.