Wiadomości

Prawie 90 projektów za 20 mln złotych. Znamy wyniki budżetu obywatelskiego [LISTA ZWYCIĘZCÓW]

2014-10-07, Autor: Tomek Matejuk
Poznaliśmy ostateczne wyniki głosowania na projekty złożone w tegorocznej edycji wrocławskiego budżetu obywatelskiego. W życie wcielonych zostanie niemal 90 przedsięwzięć na łączną kwotę 20 mln złotych, a konkurencję zdeklasował projekt Rowerowy Wrocław, który zdobył niemal 16 tysięcy głosów.

Reklama

W ramach tegorocznej edycji wrocławskiego budżetu obywatelskiego w magistracie złożono dokładnie 483 projekty, czyli dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. W połowie maja zakończyła się ich weryfikacja, a później przyszedł czas na konsultacje z liderami projektów.

 

Na ostateczną listę wniosków zakwalifikowanych do WBO trafiło 314 projektów. W poniedziałek 15 września ruszyło głosowanie, które zakończyło się 29 września. Wzięło w nim udział ponad 153 tysiące osób.

 

- Wrocławianie wykazali wielki entuzjazm. Gdyby to porównać do frekwencji wyborczej, to mamy ponad 30-procentową frekwencję - podkreśla wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

 

Łącznie do realizacji zakwalifikowało się 89 projektów.

 

 

Przypomnimy, że łącznie w tym roku do wydania w ramach budżetu obywatelskiego przeznaczono 20 mln złotych. Każdy projekt był ograniczony maksymalną kwotą 1,5 mln złotych. Zostały też wprowadzone progi, które pogrupowały projekty na małe, średnie i duże.

 

Na realizację małych, nieprzekraczających 100 tys. złotych inicjatyw zostało przeznaczonych 5 mln złotych, na średnie projekty (od 100 do 500 tys.) - 8 mln złotych, a na duże (między 0,5 a 1,5 mln zł) - 7 mln złotych.

 

W pierwszym progu, projektów o wartości do 100 tys. złotych, do realizacji zakwalifikowało się 61 wniosków, czyli wszystkie złożone.

 

>Pobierz listę małych projektów, które zostaną zrealizowane

 

W drugim (o wartości od 100 do 500 tys. zł) zakwalifikowało się pierwotnie 20 projektów, ale dzięki temu, że niektóre z wniosków z pierwszego progu mają taki sam zakres i dublują się, a kilka innych mieści się w zakresie dużego projektu "Rowerowy Wrocław", uwolnione w ten sposób środki pozwolą zrealizować kolejne dwa średniej wielkości projekty.

 

>Pobierz listę średnich projektów, które zostaną zrealizowane

 

W trzecim progu, dotyczącym największych projektów, w życie wcielonych zostanie 6 przedsięwzięć.

 

>Pobierz listę dużych projektów, które zostaną zrealizowane

 

Wśród projektów, które zostaną zrealizowane, jest kilka, o których szerzej pisaliśmy na naszych łamach.

 

Zdecydowanie najwięcej, bo niemal 16 tysięcy głosów zdobył Rowerowy Wrocław, który zakłada powstanie 10 kilometrów tras rowerowych w centrum miasta.

 

Sporym poparciem cieszył się też park wspólnotowy "Ślężański Mamut" na Oporowie, na który zagłosowało ponad 5,2 tys. wrocławian, a także rewitalizacja górki PaFaWag, na którą głos oddało blisko 2,4 tys. osób.

 

Obecni na ogłoszeniu wyników ambasadorzy Rowerowego Wrocławia, a także twórcy projektu Ślężański Mamut nie kryli swojej radości ze zwycięstwa.

 

Urzędnicy zapewniają, że realizacja zwycięskich projektów zacznie się tak naprawdę już od jutra.

 

- To duże wyzwanie logistyczne i organizacyjne również dla nas: dla miasta i jego jednostek. Przedsięwzięcia zostaną zrealizowane do końca 2015 roku, oczywiście będziemy w kontakcie z ich liderami, zależy nam na tym, aby były one zrealizowane tak, żeby im się podobały - zapewniają koordynatorzy WBO w magistracie.

 

Z kolei jak zapowiada prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, w przyszłym roku na budżet obywatelski miasto przeznaczy tyle samo pieniędzy, czyli 20 mln złotych, a w kolejnych latach budżet będzie wzrastał.

 

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~wrocławianiN 2013-12-06
    18:45:37

    17 0

    Fontana z Neptunem jako projekt do zgłoszenia i realizacji w WBO 2014.
    Skoro lobby poparcia placu Nowy Targ jako placu małomiasteczkowego z lat 60, XX wieku jest obecnie tak silne, że na jego historyczną rekonstrukcję nie ma obecnie szans to w tej sytuacji fontannę Neptuna na bazie wykorzystania jej ocalałych fragmentów należy odbudować np. na placu Nankiera w miejscu gdzie znajdował się postawiony w 1896 roku pomnik XVIII wiecznego reformatora prawa i administracji Karla Gottlieba Svareza. Miejsce (obecny parking) przed barokowym gmachem dawnego klasztoru będzie dla barokowego pomnika dobrym towarzystwem. Rekonstrukcja pomnika Neptuna będzie z pewnością łatwiejsza niż niedawno zakończona bardzo udana rekonstrukcja wnętrza znajdującej się niedaleko kaplicy opata klasztoru Norbertanów hr. Ferdinanda Hochberga. Jestem przekonany, że dobrze na nowo zaprojektowany placyk przy gmachu filologii ze zrekonstruowaną fontanną z pomnikiem Neptuna nie będzie miejscem pustym a miejscem, które polubią Wrocławianie a szczególnie studenci i stanie się jednym z nowych a zarazem starych symboli miasta. Przeciwnikom przenoszenia zabytków w inne miejsca przypomnę, że wiele z portali na kamienicach Rynku i okolic też było nieźle przetasowanych podczas powojennej odbudowy. Figurka niedźwiadka przy Ratuszu też nie stoi tam gdzie stała -ale stoi, czego i Neptunowi życzę.

  • ~w 2013-12-17
    10:20:20

    0 16

    caly ten budzet to jest FARSA. albo oddajemy inicjatywe mieszkancom, albo decyduja urzednicy. A urzednicy podcierają sobie marketingowym bełkotem to co powinni robić w ramach swoich obowiązków. Co to ma byc, budzet obywatelski a oni ograniczają i sami sobie wybieraja co zrealizują. Albo w ogole czy zrealizują - budżet z 2013 roku "przepadł" czyli poszedl w kieszenie pilkarzy.

  • ~ 2014-01-20
    18:24:16

    0 5

    Jakoś cicho o inwestycjach w ramach zeszłorocznego budżetu obywatelskiego. Bardzo jestem ciekaw co z zagospodarowaniem terenu na Żernikach przy kościele Św. Wawrzyńca i co z boiskiem na którym gra Piast Żerniki miedzy Osińcem a Żernikami.

  • ~rolop 2014-02-14
    08:00:45

    6 0

    To nieprawda z cenami na place zabaw dla dzieci. Oczywiście można wydać i taka kwotę jak napisano, ale mozna też 5 razy mniej za certyfikowane urządzenia. Nie każdy jeździ nowym Porsche.

  • ~Agata 2014-03-05
    11:01:49

    14 0

    Jestem zaskoczona kwotami sugerowanymi przez urzędników na budowę, wyposażenie placów zabaw.
    Przeanalizowałam sporo materiałów z całej Polski, z których wynika, że za 100000zł można wybudować piękny plac zabaw (certyfikowany oczywiście).
    Czyżby we Wrocławiu koszty były kilka razy większe? Z czego to wynika? Z niegospodarności?
    Może portal przeprowadzi swoja analizę?

  • ~rw 2014-03-12
    08:43:21

    5 0

    WBO 2014: wrolkowisko.pl Sport, zdrowie i bezpieczna zabawa na Polanie Popowickiej!
    wrolkowisko.pl to pomysł rewitalizacji zniszczonego, betonowego placu w parku Polana Popowicka i urządzeniu w jego miejsce przyjaznego dla dzieci wrolkowiska. Czyli miejsca przeznaczonego do rekreacyjnej jazdy na wrotkach, rolkach, deskorolce i hulajnodze. Gdzie na świeżym powietrzu mogą aktywnie spędzać czas rodziny z dziećmi, a okoliczne przedszkola i szkoły, wspierane przez osiedlowych trenerów, mogą bezpiecznie organizować zajęcia i zawody sportowe.

  • ~Jarek 2014-09-04
    22:35:07

    1 0

    "trzy powody: projekty wycofywali sami liderzy, pomysły są już realizowane przez miasto (albo będą realizowane w najbliższym czasie) lub z przyczyn formalnych, czyli np. gdy teren nie należy do miasta bądź jest przeznaczony na sprzedaż."
    A przejście na RRR to który z tych powodów? Co za hipokryzja. Na Legnickiej mogą być przejścia dla pieszych a na rondzie to zbyt niebezpieczne? Bardziej bezpieczne jest jak ludzie przechodzą przez barierki?

  • ~Basia 2014-09-06
    18:48:54

    0 6

    Czemu nie ma mowy o drodze czteropasmowej na ul Hubskiej/Vivaldiego? A takie były obietnice!!! W środę jak jechałam do roboty to był korek od Iwin aż do mostu kolejowego przy Cmentarzu na Bardzkiej i niestety spóźniłam się do pracy. Wszyscy piszą, że na Jagodnie mieszka za mało ludzi ale nikt nie pomyśli, że za Jagodnem są Iwiny a za Iwinami Żerniki Wrocławskie. Przecież tam mieszka coraz więcej ludzi a kolejne domki i osiedla cały czas są budowane i każdy rano jedzie do pracy i dlatego robią się korki ok. 5 kilometrów. Dlaczego nikt z urzędników nie pomyśli o tym, że nie mamy tu ani drogi ani tak podstawowej rzeczy jak lamp przy drodze gdzie zimą o godz 6 rano czy 18.00 jest naprawdę ciemno a przez to niebezpiecznie. Pozdrowienia dla naszych urzędników, którym nie zależy na mieszkańcach.

  • ~ 2014-09-15
    10:21:57

    0 0

    Zagłosuj na mój projekt na nr 159!
    https://www.facebook.com/#!/events/601881496589759/?ref_dashboard_filter=upcoming

    Z góry dziękuję za pomoc i oddane głosy :)

  • ~Maczi 2014-09-15
    15:02:49

    6 0

    Basia->takie są skutki wyprowadzania się z miasta, czyli tzw.dezurbanizacji. Cos za cos.

  • ~wrocławianiN 2014-09-15
    19:44:57

    1 0

    Projekty w poprzednich latach były ciekawsze .Przejrzałem te na 2014 , wybrałem trzy i zagłosowałem. W sumie propozycje projektów 2014 są niewyszukane, mało ambitne i w sumie nieciekawe. Ponad 95 procent dotyczy remontu podwórka, budowy chodnika lub ścieżki rowerowej, placu zabaw lub ewentualnie czegoś w szkole czy w przedszkolu. Czytając je można się zastanowić to co leży w gestii czy należy do obowiązków miasta czyli w tym przypadku Gminy Wrocław. Następne kilka procent to projekty dotyczące komunikacji tramwajowej (szlifowanie torowisk nr 361), (przystanki typu wiedeńskiego lub podobne np. nr 329, 411, 426). Kilka dotyczy zadrzewienia (np. nr 431 czy 351). Najciekawszy i oryginalny moim zdaniem to projekt o numerze 364. i może jeszcze projekty nr 486 oraz 186.

  • ~Maczi 2014-09-16
    00:39:20

    3 0

    Wrocławianin-> widocznie takie są najpilniejsze potrzeby wrocławian. Potrzebujemy równych chodników, tras rowerowych i ułatwień w KZ.

  • ~Romanek 2014-10-08
    08:41:47

    2 0

    Właśnie w tym problem, że takie rzeczy jak szlifowanie torowisk powinno być we Wrocławiu normą, czynnością dotyczącą bieżącego utrzymania - tak jak jest normą w miastach niemieckich (Drezno), czy czeskich (Praga, Brno) a nawet w Warszawie! Ostatnie dwie szlifierki zostały zdewastowane przez ZDiUM przez zaniechanie ich użycia po przejęciu infrastruktury od MPK w ramach przekształceń w latach 90. XX wieku. Ich przerdzewiałe porozkradane resztki gniją na Legnickiej w "zajezdni".

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kogo poprzesz w wyborach prezydenta Wrocławia?







Oddanych głosów: 8851