Reklama

Odkrywamy Wrocław: Ogród nie tylko Botaniczny

01/08/2010 00:00

Drugiego takiego parku w mieście nie znajdziecie. Ma 200 lat. Jego klimat potrafi zauroczyć, wyciszyć i odrealnić – taki unikalny, wrocławski realizm magiczny peryferii Starego Miasta.

Dziś zapraszamy państwa do wizyty we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Ulokowany w najstarszej części Wrocławia, jest znakomitym azylem – odskocznią od historycznych uliczek Ostrowa Tumskiego. Jego odrębność, oderwanie od miejskiego kontekstu, potrafi zaskoczyć niejednego wytrawnego turystę obeznanego w staromiejskich klimatach europejskich miast.







Powstał w 1811 roku, wraz ze Śląskim Uniwersytetem im. Fryderyka Wilhelma (Schlesische Friedrich-Wilhelm-Universität zu Breslau), utworzonym na bazie Akademii Leopoldyńskiej (istniejącej od 1702 roku) i Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.



Początkowo zajmował obszar około 5 hektarów. Następnie był sukcesywnie powiększany i uzupełniany o ciągle nowe okazy flory. Niestety pod koniec II Wojny Światowej uległ kompletnemu zniszczeniu, podobnie jak Festung Breslau. Wtedy to całkowitemu zniszczeniu uległa kolekcja roślin szklarniowych i połowa drzewostanu Ogrodu. Niemcy ustawili w nim stanowiska artylerii przeciwlotniczej, przyjmowali na jego terenie lotnicze zrzuty zaopatrzenia i zbudowali schrony z amunicją.



Jeszcze pod koniec lat pięćdziesiątych – podczas gruntownego czyszczenia ogrodowego stawu – reliktu po zasypanym korycie odnogi Odry, znaleziono na dnie pokaźny arsenał z czasów wojny. Wtedy też saperzy zbudowali nad nim łukowy drewniany mostek, pozostający do dziś jednym z symboli tego Ogrodu Botanicznego. Od tego roku otwarty jest on dla publiczności przez wszystkie dni tygodnia. W 1960 przyłączono do Ogrodu kolejny hektar terenu, od strony ul. Świętokrzyskiej, na którym w 1967 wybudowano specjalny basen dla roślin wodnych – grzybieni – wg projektu arch. Tadeusza Zipsera



Dzisiaj obszar Ogrodu obejmuje 7,4 ha (0,33 ha pod szkłem) i znajduje się w nim około 7,5 tysiąca gatunków roślin szklarniowych i gruntowych (licząc różne ich odmiany liczba ta sięga 12 tysięcy). Od 1974 roku wpisany jest do rejestru zabytków województwa wrocławskiego, a w 1994 został uznany za pomnik historii. Tworzy wyjątkową enklawę zmieniającej się wraz z porami roku zieleni pośród dostojnych zabytków swojej historycznej okolicy. Lokalizacja wrocławskiego Ogrodu Botanicznego pokrywa się częściowo z ternami dawnych fortyfikacji miejskich w ich historycznym apogeum. Granice ogrodu wytyczają ulice: Kanonia, Hlonda, Wyszyńskiego, Sienkiewicza i Świętokrzyska.



Mimo jego niewątpliwych atutów – nie jest on niestety podstawowym celem wycieczek po Wrocławiu, które skupiają się na Rynku, Ostrowie Tumskim i Parku Szczytnickim wraz z Halą Stulecia. Czynny od 1 kwietnia do 30 listopada od godziny 8 do 18 powinien jednak znaleźć się w planie wycieczek każdego szanującego się turysty odwiedzającego Wrocław. Z żadnego innego miejsca nie zobaczymy tak pięknej perspektywy kościoła św. Krzyża, który zdaje się wynurzać z zieleni i malowniczo górować swoją gotycką formą nad naszą „oazą piękna i spokoju”. Sam ogród jest świetnym łącznikiem między Ostrowem Tumskim a północnymi dzielnicami śródmiejskimi (Ołbinem i Nadodrzem), przez co z łatwością można zaplanować przepiękny spacer kończący się np. w dawnym Parku Nowowiejskim (obecnie – im. Stanisława Tołpy). Jeśli po drodze trafią państwo na skrzyżowanie ulicy Świętokrzyskiej i Bolesława Prusa… cóż, niezapomniane wrażenia gwarantowane.



Wracając do Ogrodu nie wolno zapomnieć, że jego jednostką filialną jest od 1988 roku dwunastohektarowe arboretum w Wojsławicach niedaleko Niemczy (jednego z najstarszych miast w Polsce i na całym Śląsku) słynące z wielkiego zbioru rododendronów (rezerwujcie czas na połowę maja) i rzadkich drzew iglastych.



Wrocławski Ogród Botaniczny zapewnia niezapomniane wrażenia – warte swojej ceny. Bilety normalne kosztują 7 zł, ulgowe 5 zł (dla dzieci powyżej 4 lat, uczniów i studentów wszystkich typów szkół i pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego). Należy pamiętać, że fotografowanie i filmowanie uroczystości ślubnych wiąże się z dodatkowymi kosztami, a fotografowanie dla celów komercyjnych może się odbywać tylko za zgodą dyrekcji Ogrodu. Wstęp wolny mają przewodnicy PTTK, nauczyciele oprowadzający grupę, studenci Wydziału Nauk Biologicznych UWr, dzieci do lat 4 oraz seniorzy po ukończeniu 70. roku życia.



Szkoda czasu na opisywanie jego zalet, skoro jest środek lata – należy go po prostu odwiedzić – uważajcie tylko na nielicznych gości, którzy przyszli tam poczytać książki, lub uczyć się do egzaminów poprawkowych.



----------------




W cyklu Odkrywamy Wrocław pisaliśmy o miejscach takich jak: WUWA, Arsenał, Uniwersytet Wrocławski, Ogród Botaniczny, nasyp kolejowy przy ul. Bogusławskiego i Nasypowej, Ogród Japoński, nasz własny plac Gwiazdy, o pomyśle budowy wieżowców zamiast Sukiennic w Rynku, legendarnych barach mlecznych, kampusie Politechniki, wzgórzu Bendera, Poltegorze, trzech wrocławskich lotniskach, o ulicy Szewskiej, początkach miasta, wrocławskim Manhattanie, ogrodach Ossolineum, młynie św. Klary, Solpolu... i wielu, wielu innych.

Reklama



Wszystkie teksty z naszego cyklu znajdziecie w specjalnej zakładce.




Zapraszamy Was do współpracy przy jego tworzeniu. Piszcie do nas maile z propozycjami miejsc.


Wojciech Prastowski

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości