Polish Masters: PSV Eindhoven w finale

2012-07-21, Autor: Łukasz Maślanka
Holenderskie tulipany okazało się lepsze od twardych Basków. W pierwszym meczu turnieju Polish Masters we Wrocławiu, PSV Eindhoven pokonał Athletic Bilbao 1:0 i zagra w niedzielnym finale.

Potyczka PSV Eindhoven z Athletic Bilbao poziomem sportowym na kolana nie rzuciła. Był to mecz bardziej dla koneserów niż dla miłośników sportowych emocji, czekających na kolejne gole. Piłkarze obu ekip imponowali techniką i przygotowaniem fizycznym, mógł też się podobać sposób, w jaki konstruowali akcje. Ale tego, co kibice lubią najbardziej, czyli goli, w tym meczu było jak na lekarstwo. Choć przyznać trzeba, że piłkarze obu zespołów nie zastosowali taktyki trenera Śląska Wrocław Oresta Lenczyka, czyli słynnego autobusu defensywnego pod swoją bramką. Zarówno Athletic, jak i PSV wykreowały sobie kilka niezłych okazji bramkowych, ale brakowało albo dokładności w strzałach, albo refleksem popisywali się bramkarze. Bodaj najlepszą okazję zmarnował tuż przed końcem pierwszej połowy Mark van Bommel, który potężnie strzelił zza pola karnego, ale minimalnie przestrzelił.

Piłka zatrzepotała w siatce tylko raz. W 73. minucie drogę do bramki Athletic znalazł pomocnik PSV Eindhoven, Georginio Wijnaldum, wcześniej obsłużony świetnym podaniem “w uliczkę”. I takiej okazji piłkarz holenderskiej ekipy zmarnować nie mógł. Tuż przed końcem meczu zespół trenera Dicka Advocaata mógł podwyższyć prowadzenie, ale strzał Jermanie Lensa zatrzymał się na poprzeczce bramki Athleticu.

Największą gwiazdą Athletic Bilbao jest mistrz Europy 2012, napastnik Fernando Llorente. Trener Marcelo Bielsa dał jednak odpocząć swojemu asowi po trudach sezonu i kibice we Wrocławiu go nie zobaczyli. Podobnie jak świetnego młodego środkowego pomocnika drużyny z Kraju Basków, Javiego Martineza, w ostatnich tygodniach łączonego z transferem m.in. do FC Barcelona. Piłkarz szykuje się do występów w olimpijskiej reprezentacji Hiszpanii podczas Igrzysk w Londynie. Piłkarzy z Euro 2012 można było za to zobaczyć w PSV Eindhoven - we Wrocławiu zagrał Kevin Strootman, Mark van BommelJetro Willems, choć ten ostatni przez kontuzję opuścił boisko już w pierwszej połowie. Cały mecz na ławce rezerwowych PSV spędził zaś bramkarz reprezentacji Polski, Przemysław Tytoń.

Athletic Bilbao - PSV Eindhoven 0:1 (0:0)
Gol: Georginio Wijnaldum (72.)

Finał turnieju Polish Masters we Wrocławiu odbędzie się w niedzielę (22 lipca br.) o godz. 14:45.