Porażka Polek w meczu o awans do Igrzysk Olimpijskich

2019-08-05, Autor: Artur Gołdyn

Reprezentacja Serbii wywalczyła awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W decydującym spotkaniu podopieczne Zorana Terzicia pokonały Polskę 3:1. Dla podopiecznych Jacka Nawrockiego to nie koniec walki o wyjazd do Japonii i ponownie będą walczyć o to w styczniu.

W pierwszym spotkaniu rozgrywanym o tzw. pietruszkę Tajlandia pokonała Portoryko 3:1. Zespół z Ameryki Południowej rozpoczął spotkanie od wygrania pierwszego seta, jednak później inicjatywę na boisku przejęły Azjatki, pewnie wygrywając trzy kolejne partie i zapisując na swoim koncie zwycięstwo. Dzięki wygranej Tajki zajęły trzecie miejsce na koniec turnieju kwalifikacyjnego. Portoryko uplasowało się na ostatniej pozycji z zaledwie jednym wygranym setem.

Ostatni mecz miał być dla kibiców przysłowiową wisienką na torcie. Naprzeciwko siebie stanęły bowiem Polki oraz Serbki, a więc dwie drużyny, które miały rozstrzygnąć między sobą losy awansu do Igrzysk Olimpijskich. Przed meczem faworytem wydawała się ekipa Zorana Terzicia, bo do momentu starcia z Polkami jego podopieczne nie oddały rywalkom nawet jednego seta. Polki chciały zatem sprawić niespodziankę.

Lepiej w spotkanie weszły Biało-Czerwone, które zdecydowanie poprawiły swoją grę w porównaniu do sobotniego spotkania z Tajlandią. W efekcie wygrały pierwszą partię tego spotkania 25:21.

Oba zespołu grały bardzo równo, jednak Serbki popełniły większą ilość błędów, co doskonale wykorzystały nasze siatkarki. Serbki tak łatwo biletów do Tokio nie oddały, wykorzystując nieco słabszą dyspozycję w środku drugiego seta podopiecznych Jacka Nawrockiego i doprowadziły do stanu 1:1 w setach, wygrywając drugą partię 25:23.

Po dwóch wyrównanych setach aktualne mistrzynie świata absolutnie zdominowały nasze siatkarki w trzeciej partii. Dużo lepiej spisywały się na siatce, skutecznie zatrzymując szczelnym blokiem nasze atakujące. Efektem tego była wygrana partia 25:16 i to one były o jednego seta od awansu na Igrzyska Olimpijskie. Polki zdawały sobie sprawę, że nie ma już miejsca na błędy.

W kolejnej partii sytuacja się odwróciła i to reprezentantki Polski od samego początku prowadziły, aż do momentu końcówki seta, kiedy Serbki odrobiły kilka punktów straty i doprowadziły do stanu 20:21. I to niestety mistrzynie świata zachowały więcej zimnej krwi w końcówce czwartego seta, wygrywając go 25:23 i całe spotkanie 3:1.

Tym samym Serbki wywalczyły awans na Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w 2020 roku w Tokio. Polki kolejną szansę na wywalczenie biletów do Tokio będą miały w styczniu.