Vaclav Milik wygrywa prestiżową Zlatą Prilbę w Pardubicach

2017-10-04, Autor: Paweł Prochowski

Żużlowiec Betard Sparty Wrocław, Vaclav Milik zwyciężył w 69. turnieju o Zlatą Prilbę Pardubic. W finale tych nietypowych, ale niezwykle prestiżowych zawodów Czech pokonał Rune Holtę i Maxa Fricke'a. Drugi z wrocławian startujący w czeskim złotym kasku - Maciej Janowski - był szósty.

Dlaczego pardubicka Zlata Prilba to turniej nietypowy, właściwie nawet jedyny w swoim rodzaju na całym świecie? W zawodach bierze udział aż 36 żużlowców, a w każdym biegu startuje... sześciu zawodników. Spokojnie - tor w Pardubicach jest dłuższy i szerszy, więc bez problemu mieści i szóstkę jeźdźców. Bardzo ciekawa jest też sama formuła. Najpierw 24 zawodników startuje w czterech sześcioosobowych grupach eliminacyjnych. Każdy z żużlowców bierze udział w trzech biegach (punktacja: 5 za zwycięstwo, 4 za drugie miejsce, 3 za trzecie, 2 za czwarte, 1 za piąte i bez punktów za szóste), a do końcowej klasyfikacji zalicza się dwa najlepsze biegi. Do ćwierćfinałów - gdzie czeka już dwunastu rozstawionych zawodników - awans uzyskuje najlepsza trójka z każdej z grup kwalifikacyjnych. Tam zasady są takie same - 24 żużlowców walczy w czterech grupach i czołowa trójka z każdej z nich wchodzi do półfinałów. Na tym poziomie zostają już tylko dwie grupy i raz jeszcze - trzech najlepszych z każdej z nich bierze udział w finale, a pozostali w finale pocieszenia. Łącznie kibice oglądają w akcji 36 zawodników (oraz dodatkowo dwóch rezerwowych), którzy startują w 32 biegach. A ciekawostką jest fakt, że wielki finał rozgrywany jest na dystansie... sześciu okrążeń!

Wrocławianie znaleźli się w grupie rozstawionych zawodników i wygrali swoje grupy ćwierćfinałowe z kompletem punktów. Podobnie na kolejnym etapie - Janowski i Milik wygrali swoje grupy i pewnie wjechali do finału. Tam najlepszy okazał się Czech, a Magic niestety odnotował defekt motocykla. W sumie Milik jechał siedem razy (5,2,5,4,4,5,5), a wychowanek Sparty pięć (5,5,4,5,d). Warto dodać, że ostatni raz czeską Zlatą Prilbę reprezentant gospdarzy wygrał 21 lat temu - wówczas faworytów pogodził Tomas Topinka.

Vaclav Milik w poniedziałek startował w kolejnych zawodach u naszych południowych sąsiadów, w memoriale Lubosa Tomicka. Tam poszło mu już nieco słabiej, bo zajął trzynaste miejsce w szesnastoosobowej stawce (2,d,1,d), ale należy podkreślić, że w Pradze - gdzie rozgrywano zawody - warunki torowe były bardzo trudne, zresztą turniej przerwano po czterech seriach startów. Jako że wtedy prowadził Max Fricke, to on został zwycięzcą memoriału.

W weekend startował jeszcze jeden wrocławski zawodnik. Mowa o Oskarze Boberze, młodzieżowcu, który jest wypożyczony do Motoru Lublin. Drugoligowiec mierzył się na wyjeździe ze Stalą Rzeszów w ramach pierwszego meczu barażowego o I ligę i był skazywany na pożarcie, a tymczasem... rozgromił rywali 52:38. Sporą cegiełkę do końcowego sukcesu dołożył Bober, który przywiózł sześć "oczek" i bonus (3,1*,0,2). Motor jest w wyśmienitej sytuacji przed rewanżem i wszystko wskazuje na to, że wywalczy awans do I ligi.