Edukacja i nauka

Wrocławski łazik marsjański trzeci na zawodach w USA

2016-06-06, Autor: BAS / źródło: mat. prasowe
Team Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego wywalczył brązowy medal na University Rover Challenge. Od wrocławskich studentów lepsi okazali się tylko amerykanie z  Washington State University oraz młodzi konstruktorzy z Politechniki Rzeszowskiej.

W czwartkowych zawodach, które miały miejsce na pustyni w Utah, stanęło 30 zespołów, w tym 7 polskich drużyn. Po konkurencjach półfinałowych, w ścisłej czternastce walczącej o tytuł zwycięscy URC 2016, Polskę reprezentowało aż 5 zespołów. Oprócz drużyn z Rzeszowa i Wrocławia, które zajęły pierwszy i trzeci stopień podium, w głównej finałowej fazie znaleźli się studenci z Łodzi (Raptors – 5 miejsce), Białegostoku (#next Team – 7 miejsce) i Częstochowy (PCz Rover Team – 10 miejsce).Punktacja uzyskana w zawodach URC i ERC sumowana będzie w ramach Rover Challenge Series, czyli ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie. Do ligi, zarządzanej przez stowarzyszenie Mars Society zostały włączone także mniejsze, zamknięte konkursy krajowe.

Najlepsze zespoły z konkursu w Stanach Zjednoczonych, podczas European Rover Challenge, we wrześniu w Polsce, walczyć będą nie tylko o wygraną w największych zawodach w Europie, ale także o utrzymanie wysokiej pozycji w klasyfikacji generalnej i finalnie o Puchar Świata Światowej Ligi Robotycznej.