Reklama

KDM nazywano salonem Wrocławia. Mieszkańcy: "Kiedyś było tu lepiej" [WIDEO]

01/07/2021 22:18

– To miejsce, które zakorzeniło się w historii i tradycji miasta, a także zmieniało się i ewoluowało na przestrzeni lat. Kościuszkowską Dzielnicę Mieszkaniową nazywano „Salonem Wrocławia”. „Pętla” to zaś wystawa o zamieszkaniu – o tym, jaki wpływ mieli na KDM mieszkańcy – o ekspozycji opowiadają nam jej kuratorki – Iwona Kałuża i Dominika Drozdowska z galerii SIC! BWA Wrocław.

– „Pętla” to wystawa o zamieszkiwaniu – o tym, jaki wpływ na ten obszar na przestrzeni lat mieli mieszkańcy; jak się tu czuli i czym to miejsce jest dla nich obecnie – mówi Iwona Kałuża, kuratorka ekspozycji. I dodaje, że niegdyś KDM była licznie odwiedzana ze względu na zaplecze restauracyjno-gastronomiczne.

– Podejmujemy na tej wystawie wątki związane z najbliższą społecznością – sąsiedztwem. Mówimy o placu jako o części reprezentacyjnej, ale też jako o osiedlu i o tym, co działo się za murami kamienic, w podwórkach – wyjaśnia Kałuża. I dodaje, że znajdujące się za galerią podwórko wywarło spory wpływ na ten obszar, bo cyklicznie odbywały się tam chociażby Dni Dziecka i pikniki sąsiedzka. –  To tu mieszkańcy założyli pierwszy eko-ogródek i przez lata o niego dbali – tłumaczy kuratorka.  

– Wraz z Dominiką Drozdowską przygotowywałyśmy się do tego projektu od dwóch lat. Nasze prace rozpoczęły się od rozmów z mieszkańcami – pytałyśmy ich, jak się tu mieszkało kiedyś, a jak mieszka się teraz – powiedziała Kałuża.

– Tytuł „Pętla” wziął się stąd, że odnosimy się do przeszłości i mówimy o teraźniejszości, ale chcemy też trochę spekulować o przyszłości – mówi Dominika Drozdowska. – Po naszych rozmowach z mieszkańcami widzimy, że wracają do wspomnień z nostalgią i żalem, że kiedyś było lepiej. Rzeczywiście to miejsce spełniało kiedyś wiele funkcji kulturalnych i rozrywkowych, ale i usługowych – wyjaśnia kuratorka.


Drozdowska zwraca uwagę na to, że współcześnie mieszkańcy odbierają je inaczej, m.in. ze względu na duża natężenie ruchu i to, że plac Kościuszki stał się węzłem komunikacyjnym. – Kiedyś było mniej samochodów, można więc było swobodniej i bezpieczniej poruszać się po tej przestrzeni – dodaje.

Reklama

Galeria SIC! BWA Wrocław mieści się w Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej – osiedlu, które powstało w 1958 roku i stało się miejscem odradzania się życia kulturalnego, artystycznego oraz towarzyskiego. – Spotykano się w kawiarni Stylowej czy restauracji KDM. W Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki czytano gazety, a w galeriach BWA Wrocław i pod Moną Lizą tworzyła się nowa wizja sztuki młodego Wrocławia. Nocą plac rozświetlały systematycznie pojawiające się neony – mówią pracownicy galerii. I zwracają uwagę na to, że BWA Wrocław „podejmuje dialog z założeniami architektonicznymi i urbanistycznymi osiedla, którego autorem był zespół pod przewodnictwem Romana Tunikowskiego”.

Rozmowę z kuratorkami wystawy „Pętla” można obejrzeć poniżej. Ekspozycja jest dostępna do 31 lipca w galerii SIC!, znajdującej się na placu Kościuszki 9/10.  


Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości