Filou Oostende wygrywa II Memoriał Adama Wójcika

2019-09-22, Autor: prochu

W sobotnim meczu II Memoriału Adama Wójcika Filou Oostende pokonało Asseco Arkę Gdynia 90:68. Ekipa Dario Gjergji drugą połowę wygrała aż dwudziestoma ośmioma punktami. Tym samym drużyna z Belgii zapewniła sobie triumf w całym turnieju. W niedzielę Śląsk zagra z Arką o drugie miejsce w Memoriale.

Początek meczu nie był łatwy dla Filou. W pierwszej kwarcie zawodnicy obu drużyn dość łatwo przedzierali się pod kosze rywali i kilka akcji zakończyło się efektownymi wsadami. Wydawało się, że Belgowie mają problem z fizyczną grą Asseco Arki i z trudem przychodzi im kreowanie dobrych pozycji rzutowych. Po pierwszej kwarcie Filou prowadziło jednak 25:22. Druga część gry należała już do zespołu Przemysława Frasunkiewicza. Belgowie zaliczyli kilka strat, ktore skończyły się dla nich utratą punktów. Od stanu 24:26 Asseco zdobyło dziewięć punktów i wyszło na prowadzenie. Filou chwilę później doskoczyło do rywali, ale końcówka połowy znów była lepsza w wykonaniu Arki, która prowadziła przed przerwą 45:39.

W trzeciej kwarcie obraz gry wciąż był wyrównany, ale mistrzowie Belgii grali wyraźnie lepiej, niż przed przerwą. Filou wyszło na kilkupunktowe prowadzenie, które zmniejszył buzzer-beaterem Wojciech Czerlonko. Po celnej "trójce" zawodnika Arki na tablicy widniał wynik 64:62 dla Filou. Ostatnia część gry była już dominacją Belgów. Filou zdobyło piętnaście punktów z rzędu i nie pozostawiło wątpliwości, kto wyjdzie z tego meczu zwycięsko. Ciężko wytłumaczyć aż tak słabą grę Arki, która czwartą kwartę przegrała 6:26. W całej drugiej połowie Belgowie zdobyli aż 23 punkty po stratach Arki, z czego większość w ostatnich 10 minutach. Ostatecznie drużyna z Ostendy wygrała 90:68.

Zwycięstwo w sobotnim meczu oznacza, że Filou Oostende z dwoma wygranymi zostanie triumfatorem II Memoriału Adama Wójcika. Drużyna Dario Gjergji nie przyjechała do Wrocławia na trzydniowe wakacje i pokazała, dlaczego przez ostatnie osiem lat nie schodzi z tronu Mistrza Belgii. Z kolei niedzielny mecz pomiędzy Śląskiem Wrocław a Asseco Arką Gdynia zadecyduje o drugim miejscu w turnieju. Wynik na pewno nie będzie bez znaczenia, bo każda drużyna chce zakończyć sezon przygotowawczy zwycięstwem. Początek spotkania o godzinie 17.

Asseco Arka Gdynia - Filou Oostende 68:90 (22:25, 23:14, 17:25, 6:26)