Wiadomości

Przejście przez Kazimierza Wielkiego, korek pojawił się tam przed 15

2011-04-21, Autor: Bartłomiej Knapik
Już jest i działa! Nowe przejście dla pieszych przez ul. Kazimierza Wielkiego, na wysokości Gepperta zostało uruchomione o godz. 13. Na razie z błędem, który ma zostać poprawiony do jutra. Niecałe dwie godziny później korek w kierunku Jana Pawła II zaczynał się na wysokości przejścia na Świdnickiej.

Reklama

Na razie jeszcze nie wszystko działa tak, jak powinno. Zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, czyli wytycznymi dla wykonawcy jak to wszystko ma działać, sygnalizacja na tym przejściu dla pieszych miała być „sygnalizacja akomodacyjna, wzbudzana guzikiem, zsynchronizowana z sąsiednimi skrzyżowaniami”. Czyli na guzik, albo czujnik i te światła miały być zsynchronizowane z pozostałymi, czyli kierowcy oraz tramwaje miały mieć tzw. „zieloną falę”.

Tymczasem autor tego tekstu zatrzymał tramwaj wciskając przycisk na słupie sygnalizacyjnym (za co pasażerów przepraszam).
- Wychwyciliśmy już ten błąd w oprogramowaniu. Do jutra zostanie on poprawiony – zapowiada Ewa Mazur, ze Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.



Zdajemy sobie sprawę, że kierowców ten pomysł będzie denerwował, ale w dłuższej perspektywie także i oni zyskają na tego typu pomysłach.
Wbrew pozorom i intuicji utrudnianie życia zmotoryzowanym (jeśli jest przeprowadzane w ramach sensownego planu) przynosi efekt w postaci zmniejszenia korków. Kierowcom się wydaje, że receptą na korki są nowe inwestycje, wielopoziomowe skrzyżowania, tunele i coraz szersze ulice.

- Nie da się budować dróg szybciej niż przybywa aut. Proszę policzyć: średnio rocznie przybywa 4 – 5 procent samochodów. Gdyby chcieć za tym nadążyć trzeba by było oddawać po kilkadziesiąt kilometrów dróg rocznie. Nawet najbogatsze miasta na świecie nie mają takich pieniędzy – mówi w wywiadzie dla nas dr Maciej Kruszyna z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej. - Niewielu o tym pamięta, ale płaci się nie tylko za wybudowanie, ale także za utrzymanie każdej drogi: remonty, malowanie, oświetlenie – to są przecież koszty. Ale to nie jedyny powód, dla którego nie wolno przesadzać z rozbudową sieci drogowej. Jest jeszcze jeden aspekt, o którym trzeba pamiętać. Im więcej będzie dróg tym szybciej będą przebywały samochody. Kiedy zobaczy się, że jest miejsce, że taka podróż jest wygodna, to więcej ludzi będzie chciało zdobyć własne auto – dodaje.

Tyle, że poszerzanie ulic, budowanie tuneli itp. to pułapka wykazały już badania naukowe. Angielski naukowiec Martin J. H. Mogridge wykazał, że poprawa warunków jazdy samochodami zwiększa liczbę kierowców nakłaniając ich do porzucenia transportu publicznego, przez co w efekcie korki są coraz większe.
Z drugiej strony zgodnie z przywoływanym już u nas kilka razy tzw. paradoksem Downsa-Thomsona - im lepsza będzie komunikacja zbiorowa, tym więcej osób będzie jej używać, a więc na ulicach będzie mniej samochodów, z czego wynikną mniejsze korki.

Na razie, skoro da się zatrzymać przyciskiem jednocześnie samochody i tramwaje – to owe prawa nie mają zastosowania. Jednak już jutro o 12 program sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu ma działać poprawnie.

Receptą na korki jest coś innego:
- Trzeba powrócić do równowagi w rozwijaniu różnych form podróżowania po mieście. Jak na razie rozwija się jedynie sieć dla aut, a tu trzeba pomagać pieszym, rowerzystom, trzeba rozwijać sieć komunikacji zbiorowej. Potrzeba znacznie więcej działań jak dotąd – mówi w tym samym wywiadzie dr Maciej Kruszyna. - Na zachodzie dużo ludzi, bogatych ludzi, w ogóle nie posiada samochodów, bo jest im to w niczym niepotrzebne. Kupują mieszkanie koło teatru, kina, czy lokali, znajdują pracę, do której najszybciej dociera się autobusem, tramwajem, metrem, rowerem – dodaje.

Oczywiście, jeśli ktoś z was powie w tym miejscu to brzmi dobrze tylko w teorii, we Wrocławiu nie działa – przyznamy mu rację. Mamy najwolniejsze i tramwaje i autobusy wśród dużych miast w Polsce, urzędnicy obiecują nam, że przyspieszą, po czym okazuje się, że były to tylko obietnice.
Jednak powoli (zbyt powoli – dodajmy od razu) zaczyna się to zmieniać. Wprawdzie na razie jest to poprawianie światłami fatalnie zaplanowanych inwestycji jak to ma miejsce z ul. Krakowską, albo poprawianie świateł, które wstrzymywały komunikację zbiorową: jak na ul. Strzegomskiej, czy pl. Bema, ale jest poprawa.

Przypadek ul. Kazimierza Wielkiego ilustruje inną zmianę: wpływ prof. Jana Gehla, duńskiego „naprawiacza miast” wpływ prof. Jana Gehla, duńskiego „naprawiacza miast” na Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia – i jego ludzi.
Przypomnijmy tylko, że prof. Gehl namówił najpierw władze Kopenhagi, a potem także: Sydney, Melbourne, San Francisco i Nowego Jorku do zabierania przestrzeni autom – i przekazywania jej rowerom i pieszym.
Na Kazimierza Wielkiego w stronę pl. Dominikańskiego jest dziś o jeden pas mniej dla aut kosztem na razie niewielkiego odcinka ścieżki rowerowej. To jednak ten but w drzwiach, który rozpoczyna zmiany. Miejmy nadzieję, że wprowadzane konsekwentnie. Bo w ich efekcie część kierowców zrezygnuje ze stania w korkach i przesiądzie się na uprzywilejowane rowery – a reszcie zmotoryzowanych będzie łatwiej jeździć.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (44):
  • ~ 2011-04-21
    15:12:43

    0 0

    brawo dla planistów (czytać z sarkazmem) - aż tak słabo wam płacą, że żadnego z was nie stać na samochód i macie gdzieś kierowców w tym mieście?

  • ~ 2011-04-21
    15:35:36

    0 0

    tak jest. Starówka dla pieszych! Idę przechodzić

  • ~ 2011-04-21
    16:13:45

    0 0

    Nie da się zrobić od razu dobrze - wieczne poprawki, to jest właśnie nasze super quality

  • ~ 2011-04-21
    16:42:31

    0 0

    W którym miejscu rower jest uprzywilejowany? Jechałem każdym centrymetrem ścieżki rowerowej w tym mieście i ani razu nie widziałem czegoś podobnego. To "uprzywilejowanie" widać na światłach i choćby na pl. Powstańców Śl.
    A sygnalizacja na Kazimierza to dlaczego nie zostanie przeprogramowana dzisiaj? Tak trudno wieczorem to zrobić? Przejście za 0,5 miliona złotych i nawet światła nie działają jak trzeba?

  • ~ 2011-04-21
    16:43:33

    0 0

    Będę sobie dla sportu tamtędy przechodził - godzinkę dziennie. Przyjemności nigdy nie za wiele.

  • ~ 2011-04-21
    17:01:03

    0 0

    Dobrej zabawy... ja znam ciekawsze zajęcia

  • ~ 2011-04-21
    18:24:53

    0 0

    Kolejny "genialny pomysł" planistów. Jak dotąd Wrocławska komunikacja najbardziej cierpi przez takie głupkowate pomysły. Najpierw wydzielanie pasów w sposób który powoduje ograniczenie ruchu zarówno aut jak i tramwajów, idiotyczny pomysł zakazu wjazdu ciężarówek do miasta i przejazdu obwodnicą bez utworzenia infrastruktury, teraz to przejście generujące dodatkowe korki w arterii Wrocławia, która puki co jest jedynym sensownym dojazdem do mostów pozwalających się wydostać z miasta, a w przyszłości czekają nas jeszcze głupie plany zamknięcia Kazimierza na rzecz deptaku... Im więcej słyszę o zapchajdziurach i wykręcaniu się sianem od poważnych inwestycji i wielokrotnym marnotrawieniu dziesiątek tysięcy złotych aby uniknąć jednorazowego wydania miliona na dodatkowy most odechciewa mi się płacić podatki we Wrocławiu... bo idiotów na stołkach nie będę sponsorował.

  • ~ 2011-04-21
    18:29:35

    0 0

    A mi się to przejście podoba.

  • ~ 2011-04-21
    18:44:09

    0 0

    BŁAD.....".... przebywały samochody."

  • ~ 2011-04-21
    19:07:33

    0 0

    Wrocławiak: wymień te wykręcanie się od wazniejszych inwestycji niż to przejście i likwidacji trasy W-Z

  • ~ 2011-04-21
    19:37:15

    0 0

    Nie jestem co prawda Wrocławiakiem ale mogę wymienić: Tramwaj na Borowskiej, Tramwaj na Długiej, Obwodnica Leśnicy, Obwodnica Psiego Pola, Tramwaj na Nowy Dwór. Uchwała Rady miasta z 1999 roku mówiła, że do 2003 ma powstać jedna z nowych linii tramwajowych. Jest rok 2011 a linii tramwajowych nie ma. To znaczy są ale nie są uruchomione bo magistrat nie potrafi zgrać dwóch prostych rzeczy w czasie. Mógłbym tak wymieniać dalej bo tyle tego jest.

  • ~ 2011-04-21
    19:42:53

    0 0

    Trochę dziwnie jeździ mi się ułatwieniami dla rowerzystów. Tak przyzwyczaiłem się do jazdy między zarówno pędzącymi, jak i stojącymi samochodami. Miejmy nadzieję, iż więcej niedzielnych rowerzystów nauczy się przepisów i przestanie jeździć chodnikami. Z Tomaszem się zgodzę, uchwały swoje, a "miasto" swoje. Dobrze, że mam nogi.

  • ~ 2011-04-21
    19:58:29

    0 0

    Szymczyszyn a Ty dalej o tramwajach.... raczej Wrocławiakowi nie chodzi o inwestycje w KM. Wrocławiacy chą inwestycji drogowych, budowy nowych dróg i nie wykluczania ruchu kołowego z centrum

  • ~ 2011-04-21
    20:29:39

    0 0

    Obwodnica Leśnicy to inwestycja jak najbardziej tramwajowa, tak jak poszerzenie Pułaskiego planowane na 2003 rok.

  • ~ 2011-04-21
    20:54:32

    0 0

    Wrocławiaka "puki" jest kwintesencją jego wypowiedzi.

  • ~MamNickMamArgument 2011-04-21
    21:18:27

    0 0

    obwodnica leśnicy przebiega przez teren Natura 2000. także nie dziw się i nie podjudzaj, ze jeszcze jej nie ma.

  • ~ 2011-04-22
    00:23:52

    0 0

    Powinni zabronić wywieszania tych paskudnych reklam na ścianie kamienicy obok muzeum miejskiego. Czas ogarnąć Wrocławską estetykę!

  • ~ 2011-04-22
    01:03:55

    0 0

    URZĘDNICY i Zarząd Miasta: NA ROWERY!!! Chcę zobaczyć sąsiada prezydenta D. na rowerze w realu a nie w telewizji. Przykład powinien iść od góry.

  • ~ 2011-04-22
    07:12:52

    0 0

    @mam nick: no i co z tego, że przez naturę? Magistrat wie o tym od dawna i mógł zaproponowac inny wariant, albo budować w obecnym, jeśli nie ma innego: prawo na to zezwala, o czym dowodzi choćby przebieg AOW przez las!

  • ~ 2011-04-22
    07:55:54

    0 0

    "Kierowcom się wydaje, że receptą na korki są nowe inwestycje, wielopoziomowe skrzyżowania, tunele i coraz szersze ulice. "- kuźwa to własnie od lat proponują fachowcy których defakto mamy ale upór wydziału Inżynierii miejskiej skutecznie blokuje powstawanie skrzyzowań bezkolizyjnych i wielopoziomowych bo ktos ma wizje żeby zachować przedwojenny charakter miasta..............Żąden projektant nie ma ochoty gadać już z WIMem bo tam pm rozmowie hu...a z palcem przewraca się do góry nogami wszelkie pomysły które moga coś zmienić........dopóki nie zmieni się kilki zarządzających w mieście to nic sie nie zmieni

  • ~ 2011-04-22
    08:41:52

    0 0

    A gdzie Ty byś chciał wcisnąć wielopoziomowe skrzyżowania? W żadnym Europejskim mieście tej wielkości nie ma wielopoziomowych ulic w środku miasta. To nie Usa. Miasto ma być przede wszystkim dla ludzi. Są lub będą obwodnice śródmiejska, AOW i Via Romana. Dalej się nie powinniśmy posuwać. W Planie jest obwodnica Południowa, czyli obwodnica centrum, która ma pozwolić zlikwidować trasę W-Z. Ale jej projekt dla mnie też jest przesadzony. Tunele, ekrany dźwiękoszczelne i skrzyżowania po 6 pasów w każdą stronę w centrum miasta to przesada. Mam nadzieję, że projekt się zmieni.

  • ~ 2011-04-22
    09:10:52

    0 0

    " W żadnym Europejskim mieście tej wielkości nie ma wielopoziomowych ulic w środku miasta. To nie Usa."
    To propaganda nieudolnych władz miasta. W kłamstwo wilokrotnie powtarzane w końcu ludzie uwierzą.

    W USA akurat nie ma sensu robić obiektów inżynierskich w środku miasta - bo miasta sa planowane z kratowym ukłądem ulic i brak jest wąskich gardeł. Z tego względu nawet Manhattanie nie ma korków mimo znikomej liczby estakad, tuneli. W Europie estakad faktycznie mniej się teraz robi - ale ze względu na olbrzymi postęp w technologiach budowy tuneli. Tuneli robi się bardzo dużo. Proponuję niezorientownym wycieczkę do Berlina.

  • ~ 2011-04-22
    09:15:17

    0 0

    @Maciej
    Cała obwodnica śródmiejska powinna być zamkniętym, spotkać się koło Korony, i w całości bezkolizyjna. Wtedy można by było sie zastanowić nad sensem budowania STP.
    Nie wiem jak w Europejskich miastach tej wielkości ale w ostatnim czasie w Bielsku Białej powstało więcej bezkolizyjnych skrzyżowań niż we Wrocławiu.

  • ~ 2011-04-22
    09:19:22

    0 0

    ~Gość
    Wrocławianie chcą wielu rzeczy, ale ani miasto, ani jego budżet nie są z gumy. A każdy dodatkowy samochód w mieście to dodatkowe koszty, WYŻSZE od tych na KM czy ruch rowerowo-pieszy (odpowiednie zestawienia kosztów były podawane)

  • ~ 2011-04-22
    09:56:18

    0 0

    Legnicka-pl. Strzegomski- tam był bardzo dobry projekt na wielopoziomowe skrzyżowanie- ale jest ktoś kto sie uparł....słynne nie bo nie i juz........

  • ~MamNickMamArgument 2011-04-22
    10:48:02

    0 0

    drogi gościu z 7.12 : obwodnica Augustowa do dzisiaj nie powstała bo przebiega przez teren Natura 2000. jak widzisz to nie jest takie proste wybudować na takich terenach cokolwiek, a innego wariantu nie ma bo nie ma gdzie. To, że AOW przebiega przez las to nie jest argument. LAS to nie teren chroniony przez Unię i Ekologów tak zaciekle jak tereny Natury 2000

  • ~ 2011-04-22
    10:53:53

    0 0

    Co do kosztów to: użytkownicy rowerów nic nie płacą za ścieżki rowerowe. Pasażerowie MPK dostają dotację a) bezpośrednio z budżetu miasta (wysokość bardzo grubo przekracza wpływy z biletów) b) w postaci nakładów na drogi (autobusy MPK nie fruwają ale jeżdżą po drogach). Użytkownicy samochodów z kolei płacą bajońskie podatki z których CZĘŚĆ idzie na drogi.

    Całe gadanie o KM jest cyniczną obłudą. Działania miasta zmierzają do tego by ludzie MUSIELI używać samochodu, MUSIELI zostawić go na płatnym parkingu i MUSIELI jeszcze dokupić bilet KM. Ścieżki rowerowe są też budowane tak, aby znikąd do nikąd nie dało się bezpiecznie dojechać.


  • ~ 2011-04-22
    16:09:14

    0 0

    Adam Borysewicz -> nie prawda :-]

  • ~ 2011-04-22
    16:20:50

    0 0

    MamNick - wyspowiadaj się bo kłamstwa opowiadasz. Obwodnica Leśnicy nie powstała bo nie było na nią kasy - spójrz na WPI. Temat natury jest tematem zastępczym, tak samo jak tematem zastępczym jest protest działkowców przy budowie wałów na Kozanowie czy protest przy budowie mostu Wschodniego.

  • ~ 2011-04-22
    18:25:58

    0 0

    Kupujesz auto-decydujesz się na prywatne koszty i to już twój biznes. Natomiast dla miasta koszt ogólny kierowcy auta jest znacznie wyższy niż pasażera km czy rowerzysty.

  • ~ 2011-04-22
    21:30:34

    0 0

    Fakir pisze: "Natomiast dla miasta koszt ogólny kierowcy auta jest znacznie wyższy niż pasażera km czy rowerzysty." Prawda jest niestety inna. Wystarczy poczytać budżet Miasta Wroclawia na 2011. Czytamy, że wydatki miasta na inwestycje w zakresie transportu i lacznosci to 264mln, z czego 77 mln to Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu - etap I (dochodzi do tego jeszcze 227 mln z Funduszu Spojnosci). 10 mln to kolejne inwestycje niedrogowe. Czyli inwestycji w drogi (łącznie z chodnikami i drogami rowerowymi) jakies 180mln. W innej pozycji jest dotacja na MPK w wysokości 200 mln.Czyli lekką ręką na KZ 280 mln, na drogowe (gdzie MPK też korzysta!) 180 mln.
    Jeśli przyjąć udział transportu publicznego wg Poznania na poziomie ok. 40% daje to wydatki na pasazera MPK w wysokości 2.3 razy wyższej niż na kierowcę. Do tego samorząd ma udział w podatkach pobieranych od kierowców ze względu na realizację zadań drogowych.
    Oczywiście we Wrocłąwiu buduje się AOW za grubo wyższe pieniądze. Ale to droga przez Wrocław dla tranzytu i finansowana z budżetu Państwa.

  • ~ 2011-04-22
    22:02:17

    0 0

    Narazie we Wroclawiu zacheca sie do podrozowania komunikacja miejska wymyslajac takie absurdy jak zamykanie ulic dla samochodow, dodawanie co 100m sygnalizacji swietlnych trzymajacych na czerwonym przez kilka minut ruch na GLOWNEJ ulicy itp. Potem wsiada sie do tej komunikacja a tam... szkoda slow. Lansowane tzw zielone fale to tylko pierdniecie w morzu potrzeb i udowadnianie urzednikow ze niby cos robia. Zreszta to jest maks na co potrafi pozwolic sobie ich wyobraznia. Nowoczesniejszych sposobow nie widza a tym samym miasto zapada sie komunikacyjnie w sobie. Wielu wiaze nadzieje z otwarciem AOW. A co jesli po jej otwarciu niewiele sie zmieni? Ruch w centrum nadal bedzie ogromny i co wazniejsza... bedzie sie z roku na rok i tak zwiekszal.
    Co wiec mozna zrobic? Estakady/tunele nie sa niby najlepszym rozwiazaniem ale zeby nie bylo ich w ciagu Obwodnicy Srodmiejskiej? Toz od Grabiszynkiej az do Krakowskiej ta ulica z obwodnica nie ma nic wspolnego. To samo tyczy sie rozwiazan dla komunikacji miejskiej. Bezkolizyjne linie, szybki tramwaj (przypomne ze Tramwaj Plus to utopia), wielopoziomowe przystanki z peronami itp. Wystarczy popatrzec na Poznan -> linia PST (tzw "pestka") lub Krakow - KST -> podziemna linia tramwajowa pod dworcem PKP.

  • ~MamNickMamArgument 2011-04-22
    22:12:18

    0 0

    no tak dla ciebie tomaszu wszystko jest tematem zastepczym, a to że inwestycje są skutecznie blokowane przez tego typu protesty w całej Polsce to już inna sprawa, prawda? Co tam, ze sobie ludzie protestują, co tam, że nie można w danym miejscu budować bo to teren Natury 2000, co tam, że ludzie zaskarżają decyzje środowiskowe. to tylko tematy zastępcze

  • ~MamNickMamArgument 2011-04-22
    22:20:02

    0 0

    przy budowie wału na Kozanowie oprócz protestu działkowców, który w miarę szybko ucichł nie można było wykupić ziemi od jednego jegomościa. I dobrze o tym wiesz, więc jak zwykle: nie podjudzaj. PS spowiadać się nie muszę, tobie natomiast przyda się jakiś odpoczynek może wtedy spojrzysz inaczej na świat i przestaniesz wiecznie marudzić

  • ~ 2011-04-22
    23:46:51

    0 0

    Po świętach wrzuce link, chyba że ktoś będzie inny szybszy. nie lubię jak zarzuca mi się kłamstwo :)

  • ~ 2011-04-23
    09:37:00

    0 0

    Nie można było wykupic, zabawne... pokaż mi WPI, budżet lub jakiś inny dokument w którym zapisano jakieś konkretne pieniądze na ten wał. To są tematy zastępcze i tyle. Zresztą ja się nie dziwię, że z miastem nikt nie chce handlować, po tym co zrobiono z właścicielami działek na Granicznej też bym nic miastu nie sprzedał.
    Podsumujmy: Obwodnica Leśnicy, Wał, Pułaskiego, Tramwaj Plus w pierwotnym projekcie nie powstały dlatego, że kasa została przefiutana na stadion, fontanny, starania do Expo, wynagrodzenie dla spółki Wrocław 2012, Wrocław 2016 i na namiot przy poczcie. Dopóki ludzie tego nie zrozumieją to Dutkiewicz ma byt spokojny zapewniony ale jak powiążą te fakty to się skończy.

  • ~ 2011-04-23
    11:01:01

    0 0

    teraz historycznego namiotu się czepiasz.... Boże Tobie coś kiedykolwiek pasowało w Twoim smutnym zakompleksionym życiu?

  • ~MamNickMamArgument 2011-04-23
    13:45:45

    0 0

    każda złotówka wydana nie po myśli Szymczyszyna jest złotówką zmarnowaną

  • ~ 2011-04-23
    19:28:28

    0 0

    Na ten namiot poszło 1,2 miliona pieniędzy. Moich m.in. pieniędzy. 1,2 miliona na głupi namiot gdy nie ma kasy na sygnalizację na Ołtaszynie, kiedy nie ma kasy na przedszkola, żłobki... Za te 1,2 miliona możnaby postawić przedszkole - na pewno by to się przydało bardziej niż ten biwak. Ale wtedy opowieść dutkiewicza o milionach w maluchu nie byłaby wystarczająco napuszona i nie byłoby okazji do zdjęcia z Dalajlamą w Vivie. Gdyby do tych 1,2 mln dorzucić koszt bilboardów z gębą Dutkiewicza (150tysiów) na całym dolnośląskim, portal spamerów wroclove2012 za 450tysiów, 50tysiów na www.wroclaw.pl tłumaczony z translatora to by się nawet na kilka przedszkoli nazbierało. Ale na przedszkolach się nie zabryluje w posłusznych mediach. Ot cały Wrocław, na pierdoły kasa jest. Na potrzebne - mało widowiskowe rzeczy nie bo nie są wystarczająco medialne.

  • ~MamNickMamArgument 2011-04-23
    19:34:07

    0 0

    .... jesteś żałosny. ten namiot opowiadał naszą historię. Tłumy ludzi tam przychodziły i były tym zachwycone ale tomasz nie. Jesteś idiotą skoro uważasz, ze upamiętnienie naszej historii nie powinno mieć miejsca. Wrocławiacy byli zachwyceni tą wystawą. Podkreślam WROCŁAWIACY a nie ty i parę osób czytających twój blog

  • ~ 2011-04-25
    15:23:56

    0 0

    Większość odwiedzających to wycieczki szkolne bo za tym tłumów tam nie było. A parę osób odwiedzających mój blog? Szczerze nie spodziewałem się takiej popularności, odwiedza mnie ponad 200 osób dziennie a największy udział oglądalności mam z Urzędu Miejskiego. A jeśli chodzi o idiótów to właśnie udowodniłeś, że nim jesteś.

  • ~ 2011-04-25
    20:34:45

    0 0

    i obiecany link: http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,wroclaw-ma-3-najwieksze-korki-w-polsce-bo-za-duzo-wydaje-na-drogi,wia5-3266-5484.html#comment13036

  • ~MamNickMamArgument 2011-04-26
    14:32:22

    0 0

    200 osób dziennie:D 200 wejść dziennie, a 200 osób to jest różnica. I dobrze, że wycieczki były.Dalej nie rozumiem w czym Ci ten "namiot" przeszkadzał. a no tak... zamiast na tramwaj na Psiaka

  • ~ 2011-04-27
    11:01:05

    0 0

    Takie namioty to idealny sposób do przemieszczenia kasy publicznej w prywatne kieszenie i po prostu wyrzucone pieniądze w błoto przy jednoczesnym biadoleniu, że nie ma kasy na łatanie dziur, nie ma kasy na przedszkola, szkoły i inne bardziej potrzebne rzeczy niż namiot.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.