Śląsk Wrocław poległ w Bełchatowie

2011-10-15, Autor: Łukasz Maślanka
Sobotni mecz w Bełchatowie miał być dla jednej z drużyn przysłowiowym spacerkiem. I był. Tyle, że nie dla tej ekipy, w której upatrywano faworyta. Śląsk Wrocław przegrał z GKS Bełchatów 0:3, a gospodarze dzięki wygranej wyrwali się ze strefy spadkowej T-Mobile Ekstraklasy.

Przed sobotnią potyczką zarówno trener Śląsk Orest Lenczyk, jak i grający w GKS-ie jeszcze w poprzednim sezonie i latem transferowany do Wrocławia Mateusz Cetnarski uprzedzali: GKS Bełchatów nie jest drużyną, która zasługuje na spadek z ligi. Fakt, bełchatowianom początek sezonu wyszedł miernie - w dziewięciu meczach zdobyli tylko pięć punktów. Ale ekipa z takimi piłkarzami, jak Kamil Kosowski, Marcin Żewłakow, Dawid Nowak, Tomasz Wróbel czy Grzegorz Fonfara nie wygląda na chłopca do bicia i można oczekiwać, że złą passę kiedyś jednak przerwie.

I przerwała. A wodzirejem bełchatowskiego teamu okazał się skuteczny Paweł Buzała. Napastnik GKS znalazł drogę do bramki Śląska już w 5. minucie gry, kiedy - po świetnym podaniu Kosowskiego - strzałem z bliska pokonał Mariana Kelemena. A nie minęło nawet 20 minut, gdy Buzała popisał się kolejnym celnym strzałem, obsłużony dobrym podaniem przez Macieja Szmatiuka.

Trener Lenczyk szybko zareagował na boiskowe wydarzenia, ściągając z boiska stopera Jarosława Fojuta i zastępując go ofensywnie nastawionym pomocnikiem Sebastianem Dudkiem. Ale do końca pierwszej połowy wynik w Bełchatowie nie zmienił się. Czterdzieści pięć minut gry, dwa gole dla gospodarzy, zero dla gości z Wrocławia - wicemistrz Polski był, używając terminologii bokserskiej - solidnie zamroczony po dwóch celnych sierpowych. Po zmianie stron w Śląsku na boisku pojawił się też drugi napastnik, Johan Voskamp, który stworzył ofensywny duet z Cristianem Diazem. I widać było, że ofensywna siła wrocławian wzrosła. Nie na tyle jednak, by na poważnie zagrozić bełchatowianom odebraniem korzystnego wyniku. W sobotę blok obronny GKS był wyjątkowo dobrze dysponowany i nie pozwalał piłkarzom Śląska na zbyt wiele. Bliski szczęścia był Cristian Diaz, próbował Sebastian Dudek, ale bramkarz GKS Łukasz Sapela zachował czyste konto.

A zawodnicy z Bełchatowa pokusili się o jeszcze jednego gola. W 65. minucie solową akcją popisał się Dawid Nowak, który bez problemu wpadł w pole karne Śląska i dokładnie podał do wbiegającego Miroslava Bożoka, a ten tylko głowę przyłożył i pewnie posłał piłkę do bramki Śląska. Gdzie byli w tej akcji obrońcy Śląska, trudno powiedzieć. Na pewno jednak nie pilnowali Bożoka i ten nie musiał się specjalnie wysilać, by podwyższyć prowadzenie swojego zespołu.

Mecz w Bełchatowie był bodaj najsłabszym, jaki Śląsk zagrał od czasu, gdy drużynę prowadzi trener Orest Lenczyk. Owszem, wrocławianie potrafili poprowadzić grę, w drugiej połowie momentami całkowicie dominowali na murawie, ale co z tego, skoro tak wyraźnie ulegli zespołowi, który dopiero odbija się od ligowego dna. Wicemistrzowi Polski takie wpadki nie przystoją, niezależnie od tego, ile rywal ma polotu i szczęścia.

GKS Bełchatów - Śląsk Wrocław 3:0 (2:0)
Bramki: Paweł Buzała (6., 22.), Miroslav Bożok (65.).

GKS Bełchatów: Sapela - Modelski, Szmatiuk, Lacić, Tanevski - Tomasz Wróbel, Fonfara, Baran, Bożok (86. Sawala), Kosowski (90. Kuświk) - Buzała (62. Dawid Nowak).
Śląsk Wrocław Kelemen - Socha, Celeban, Fojut (38. Dudek), Pawelec - Cetnarski (46. Voskamp), Elsner, Pietrasiak, Mila, Madej - Cristian Diaz (76. Łukasz Gikiewicz).

Żółte kartki: Baran, Tanevski, Bożok, Sapela - Fojut, Pawelec, Socha, Pietrasiak.
Sędzia: Marcin Borski (Warszawa).
Widzów: 1100.