zamknij

Wiadomości

Od niedzieli pasażerowie MPK będą musieli korzystać z „gorących przycisków”

2019-08-31, Autor: bas

Od 1 września szykuje się zmiana w MPK. Z początkiem miesiąca w ponad 200 miejskich autobusach zaczną obowiązywać tzw. gorące przyciski. Będą one służyć do samodzielnego otwierania drzwi przez pasażerów.

Jak tłumaczą władze MPK Wrocław, wprowadzenie gorących przycisków w autobusach służyć ma temu, aby otwierane były tylko te drzwi, którymi rzeczywiście ktoś zamierza wysiąść lub wsiąść. Przy mniej uczęszczanych przystankach dochodzi do sytuacji, że otwierane są wszystkie drzwi, aby wysiąść mogła jedna osoba. W takim wypadku w czasie upałów niepotrzebnie z klimatyzowanych autobusów ucieka chłodne powietrze, a w chłodniejsze dni – ciepłe.

Reklama

– Wprowadzamy tę zmianę na prośbę pasażerów – tłumaczy prezes MPK Krzysztof Balawejder. – „Gorący przycisk” zwiększy komfort jazdy naszymi autobusami, zwłaszcza zimą i latem, gdy bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pojazdu. System ten jest kolejną, małą zmianą, która podniesie wygodę podróżowania komunikacją miejską – dodaje.

Rozwiązanie to zostanie zastosowane w ponad 200 autobusach. W części starszych pojazdów MPK system nie może funkcjonować – w tych autobusach wszystkie drzwi będzie otwierał kierowca. Dla lepszej widoczności przyciski zostały oznaczone specjalnymi piktogramami, które wskazują pasażerom, gdzie znajduje się „gorący” guzik.

Z uwagi na to, że system jest w autobusach nowością, MPK uspokaja i informuje, że kierowcy będą zwracać przez najbliższe miesiące szczególną uwagę na pasażerów wychodzących i wchodzących do pojazdu. Jeśli ci nie będą wiedzieli, jak się zachować, kierujący pojazdem otworzy im drzwi.

Oceń publikację: + 1 + 157 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~otto 2019-09-01 00:20:50

  Sam kiedyś pisałem w komentarzach, że warto by to wprowadzić w autobusach i cieszę się, że ten pomysł wchodzi w życie.

  21 8
 • ~Oliwia Sałaj 2019-09-02 16:19:33

  Od kiedy są klimatyzowane autobusy?!! Bo przez całe wakacje na 60 dni tylko 3 razy wsiadlam do autobusu z klimatyzacja, a jezdzilam codziennie atobusem po 2 razy minimum.

  23 3
 • ~Monika Kucypera 2019-09-02 18:38:23

  Klimatyzacja

  3 2
 • ~jaaga 2019-09-05 16:41:09

  Poprzednikowi naszego prezydenta nie starczyło 12 lat żeby wprowadzić tak proste i potrzebne rozwiązanie

  6 10
 • ~Luiza Romanowska 2019-09-08 14:08:25

  Właśnie o jakich klimatyzowanych pojazdach mpk mówimy ? W upały na trasy wyjeżdżamy stare składy z otwartymi oknami ! Albo nowe ale niestety klima nie byla uruchamiana! Dlaczego? To dobre pytanie do MPK i Pana Prezydenta. Duży pobór mocy, oszczedności wiec niech sie wszyscy "wędzą" jak śledzie w beczce. Nawet skargi nie skutkowały. Na pytanie dlaczego w konkretnym autobusie wyposazonym w klime przy 32 stopniach na zewnątrz nie jest ona włączona , nawet sam dyżurny Mpk nie potrafił odpowiedzieć. Kierowca czy wytyczne ? Ale myślę, że odpowiedź jest jedna- po prostu jeździliśmy wszyscy niwłaściwymi liniami ?! Tylko jakoś tak wyszło, że każdy inna linią A odczucia i wnioski mamy takie same. To tylko po to żeby nas zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej. Warto żeby Ci którzy to zalecają sami z dwa miesiące przesiedli się do MPK to może coś dotrze ........chociaż wątpię.

  7 3
 • ~Agnieszka Dorota 2019-09-08 17:18:05

  Najpierw tych przycisków nie było widać. Teraz nie wiadomo z jaką siłą je nacisnąć. Na dodatek są tylko w małych autobusach i nagła na danej terasie jeżdżą tylko małe. A na dodatek wczoraj w lejący deszcz pan kierowca że 144 zabrał się do edukowania pasażerów i trzymał ich na deszczu zanim otworzy drzwi. Pomysł dobry ale przyjmuje się w bólach

  5 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz, że kampania przed II turą wyborów prezydenckich była brutalna?
Oddanych głosów: 673