zamknij

Wiadomości

Sutryk do narodowców: „W przyszłym roku świętujecie tak jak my”

2019-11-11, Autor: bas

Prezydent Wrocławia wydarzenia do których doszło po przerwaniu marszu z okazji 11 listopada przez magistrat. Jacek Sutryk w ostrych słowach zapowiedział, że nie będzie tolerował zachowań do jakich doszło na ulicy Dubois. – Możecie wykrzykiwać, że jestem "cwelem i pedałem", możecie nas obrażać, ale na szarganie polską flagą we Wrocławiu nie było, nie ma i nie będzie miejsca – napisał na Facebooku.

Prezydent Jacek Sutryk już w ubiegła sobotę zapowiadał, że jego delegat rozwiąże zgromadzenie zorganizowane przez wrocławskie środowiska nacjonalistyczne, jeżeli to uzna je za „niegodne” i słowa dotrzymał.

Reklama

Marsz, którego jednym we współorganizatorów był były ksiądz Jacek Międlar zgodnie z planem około godziny 18:00 wyruszył z Wyspy Słodowej. Manifestanci nie dotarli jednak na plac Solidarności, gdzie miało odbyć się oficjalne zakończenie.

Po kilku minutach przemarszu, przy skrzyżowaniu Dubois i Pomorskiej, delegat prezydenta Jacka Sutryka ogłosił decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia. Powodem były wcześniejsze ostrzeżenia wydane przez urząd miasta: jedno z głoszenie haseł antysemickich (zostało udzielone po tym, jak Międlar wspominając Jan Mosdorfie powiedział, że został on zamordowanym „za pomoc niewdzięcznym i tchórzliwym żydom, nienawidzącym organizacji z której ten się wywodził”) oraz trzech związanych z używaniem rac. Manifestanci zignorowali wezwanie do rozejścia się, a następnie doszło do starć z policją, która użyła armatek wodnych.

Prezydent Wrocławia, który podziękował wrocławianom za uczestnictwo w miejskich imprezach zorganizowanych z okazji 11 listopada, nawiązał również do wydarzeń z wieczornego marszu.

– Niestety, wieczorem grupka osób, która zdecydowanie inaczej rozumie nasze wspólne święto tj. jako okazję do obrażania innych, wyzywania policji i walki z nią, chciała nam popsuć Dzień Niepodległości. A czynów tych, co jeszcze smutniejsze, dokonują, mając na ustach słowa Mazurka Dąbrowskiego. Na to naszej zgody nie ma i dlatego rozwiązaliśmy marsz. Powiem więcej: możecie wykrzykiwać, że jestem "cwelem i pedałem", możecie nas obrażać, ale na szarganie polską flagą we Wrocławiu nie było, nie ma i nie będzie miejsca – napisał na Facebooku Jacek Sutryk.

Prezydent zapowiedział też, że nie zamierza pozwalać na podobne zachowania w przyszłości i zachęcić tegorocznych uczestników Marszu Niepodległości, by w przyszłym roku wzięli udział w organizowanych przez miasto aktywnościach z tej okazji. – W przyszłym roku świętujecie tak jak my, w świetle dnia, radośnie i wspólnie. Nie przeciwko, a za Polską. Wspólną. Zachęcam Was do obejrzenia relacji z dzisiejszego, radosnego dnia – zwrócił się do uczestników wieczornego pochodu.

ZOBACZ TEŻ: 5 rannych i 13 zatrzymanych po zamieszkach na Marszu Niepodległości we Wrocławiu

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 79 - 1 - 400

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Luka007 2019-11-12 00:29:51

  Panie Prezydencie przecież zaplanowaliście to, nie jestem narodowcem czy jak to się tam o nich mówi ale też nie jestem ślepy, wszystko przygotowane w tym miejscu, pani z magistratu w dwie minuty daje trzy ostrzeżenia i rozwiązuje marsz po czym ucieka pod ochroną policji, (nikt jej nie słyszy bo o to chodzi) po czy mijają kolejne dwie minuty i marsz jest otoczony (pomija jak mają się rozejść) armatki wodne itp... A żeby nie pominąć marsz rozwiązany przez race którymi w Warszawie się chwalili że taka piękna łuna czerwona kartka nad miastem. Jest mi smutno bo od momenty jak został Pan prezydentem to robi Pan wszystko abym żałował tego że na Pan głosowałem...

 • ~mallyy 2019-11-12 10:07:09

  Bardzo dobre i zdecydowane stanowisko Prezydenta. Większość tych pseudo narodowców nie wie nawet z jakiej okazji tam przyszła. To straceńcy, których trzeba traktować tak jak na to zasługują. Są wśród nich i ludzie normalni ale nie są w stanie zapanować nad większością niedouczonych...

  27 98
 • ~Maciej Musiał 2019-11-12 11:40:50

  Brawo Panie Prezydencie! I gratuluję biegu.

  15 86
 • ~Ai Jonasz 2019-11-15 20:45:41

  Za rok 11 listopada we Wrocławiu będzie ponad 100 tys. ludzi z całej Polski i pokażemy ci jak świętują Polacy i gdzie mają twój faszyzm.

  61 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Robisz zakupy w Black Friday?

Oddanych głosów: 229