zamknij

Wiadomości

Ważna deklaracja prezydenta Sutryka przed 11 listopada: „Wrocław będzie przerywał niegodne manifestacje”

2019-11-10, Autor: bas

W sobotę ulicami Wrocławia przeszedł Marsz Wzajemnego Szacunku. W uroczystościach zorganizowanych w rocznicę Nocy Kryształowej brał udział m.in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który w swoim przemówieniu zapowiedział, że Wrocław pod jego rządami będzie reagował na mowę nienawiści, a także przerywał niegodne manifestacje. To ważna deklaracja złożona na dwa dni przed 11 listopada.

Sobotni Marsz Wzajemnego Szacunku to wydarzenie, które jak co roku przypominało o zdarzeniach z nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, kiedy to nastąpiła niespotykana wcześniej na taką skalę eskalacja przemocy wobec społeczności żydowskiej w Niemczech i Austrii. Podczas Nocy Kryształowej spalonych lub zniszczonych zostało kilkaset synagog i domów modlitwy. Naziści wybijali szyby w żydowskich sklepach i demolowali żydowskie mienie. Taki sam los spotkał wrocławską Nową Synagogę.

Reklama

– Są takie noce, w rocznice których chcielibyśmy milczeć. Ale na przekór temu musimy zabrać głos. 81 lat temu mieszkańcy Breslau wystąpili przeciwko mieszkańcom Breslau. Ta straszna noc była w ówczesnych Niemczech niejako preludium szaleństwa – mówił w sobotę prezydent Jacek Sutryk. – Chcę Państwu dzisiaj złożyć uroczyste przyrzeczenie, jako Prezydent Wrocławia, w sercu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, w sercu historycznych wydarzeń sprzed ponad ośmiu dekad, w sercu naszego miasta: Wrocław będzie reagował na złe słowa. Będziemy przeciwstawiać się mowie nienawiści, myć ściany z głupich słów, stawiać odpór obraźliwej mowie, tak poprzez akcje edukacyjne, jak i przed obliczem sądów, tak długo jak będzie to konieczne – dodał.

Prezydent Wrocławia złożył też ważną deklarację z punktu widzenia zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości i organizowanego przez środowiska narodowe "Marszu Niepodległości". W przeciwieństwie do ubiegłego roku, w tym magistrat nie podjął próby zablokowania przemarszu, jednak prezydent jasno zadeklarował, że w mieście nie będzie miejsca na szerzenie haseł uznawanych za mowę nienawiści, a gdy takie pojawią się na jakichkolwiek wydarzeniach, wydarzenia te będą przerywane.

– Wrocław będzie reagował na złe słowa. Będzie przerywał niegodne manifestacje. Pod jakimikolwiek by się nie odbywały sztandarami, będzie je przerywał. Będzie stawał po stronie obrażanych i prześladowanych, także słowem – zapowiedział podczas swojego sobotniego wystąpienia prezydent Jacek Sutryk.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu wrocławski magistrat wygrał w sądzie I instancji sprawę o rozwiązanie marszu z okazji 11 lipca. Sąd uznał, że urzędnicy mogli rozwiązać zgromadzenie ze względu na głoszone tam hasła. Pod koniec października jednak wyrok sądu (w innej sprawie) był odwrotny i wówczas uznano, że miasto rozwiązując zgromadzenie z 11 listopada, popełniło błąd, bo zrobiło to zbyt późno.

11 listopada we Wrocławiu odbędą się trzy duże uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Rano przez miasto przejdzie Radosna Parada Niepodległości, po południu w ścisłym centrum odbędzie się 1. Wrocławski Bieg Niepodległości, a wieczorem swój przemarsz zaplanowali narodowcy i sympatycy Śląska Wrocław.

Czy uważasz, że narodowcy mają prawo do manifestowania swoich przekonań na ulicach Wrocławia?

Oddanych głosów: 3457

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 338

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~mdj11 2019-11-10 12:29:55

  Witam.
  Mam nadzieję, że Pan Prezydent nie rzuca słów na wiatr i tak samo będzie zdecydowanie reagował na obrażanie chrześcijan w tym katolików gdy w czasie jakiejkolwiek manifestacji będą noszone "tęczowe" obrazy Matki Bożej Częstochowskiej czy inne symbole chrześcijańskie. Będzie reagował zdecydowanie na wszelkie parodie Mszy św.

  71 6
 • ~Rafał Czupryna 2019-11-10 14:15:57

  "Wrocław będzie przerywał niegodne manifestacje”
  Tak, a kto to Wrocław?
  Czy Wrocław=Sutryk?
  Bo jeśli tak to niech Sutryk napisze wprost,że będzie przerywał.
  Nasz wódz

  60 5
 • ~Maciej Musiał 2019-11-10 18:07:50

  Mdj- a to wizerunek niepokalanej Matki Bożej jest zastrzeżony tylko dla tych co siedzą akurat w kościele? Bo nie rozumiem

  Po co media piszą o tych miedlarach. Nic nie znacząca zakompleksiona osoba, o której by nikt nie usłyszał, gdyby nie promocja medialna.

  6 52
 • ~mdj11 2019-11-10 20:01:00

  Witam.
  Maciej Musiał:
  Proszę odpowiedzieć: jeżeli nie wolno mówić o muzułmanach i ich symbolach religijnych, Koranie, Mahomecie,
  jeżeli nie wolno mówić o Żydach, ich symbolach religijnych,
  jeżeli nie wolno mówić nic o LGBT, ich symbolach, zachowaniach,
  to DLACZEGO MOŻNA WSZELKIE POMYJE WYLAĆ na chrześcijan, ich symbolach religijnych, Biblie, Mszę św?
  Jedno jest wolnością i tolerancją a drugie mową nienawiści. Konia z rzędem temu kto wskaże gdzie przebiega granica?

  55 4
 • ~jaaga 2019-11-10 20:07:55

  W pełni,gadzam się z Prezydentem. Nie może być tak, że neofaszyści wycierający sobie gęby wiarą, Maryją i patriotyzmem maszerowali przez Wrocław wznosząc rasistowskie, przepełnione pogardą i nienawiścią okrzyki.

  6 57
 • ~Maciej Musiał 2019-11-10 22:45:12

  Mdj - ale oczywiście, ze można mówić o symbolach i o kazdej religii. Wiara to wymysł człowieka i warto o tym dyskutować. Nie ma nic złego w przedstawianiu Maryji na marszach LGBT, to nie jest żadna obraza. Maryja jeśli istnieje to tak jak i Bóg kocha wszystkich ludzi.

  Nie zauważyłem, żeby ktoś wylewał pomyje na kościół. Są złe wydarzenia i złe funkcjonalnie kościoła, które trzeba poprawic, ale nikt nie wylewa pomyj na Chrześcijan. Wiara to naturalna reakcja i prawo każdego człowieka. Trudno nie wierzyć w nic.

  6 54

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czyje imię powinien nosić jeden z wrocławskich stadionów?

Oddanych głosów: 120